AnasayfaBlogMaaş Pazarlığı Yeteneğinizi Geliştirmek İster misiniz?
Maaş Pazarlığı

Maaş Pazarlığı Yeteneğinizi Geliştirmek İster misiniz?

09 Mart 2018
Maaş Pazarlığı Yeteneğinizi Geliştirmek İster misiniz?
Konu BaşlıklarıAçıklamalarSonuçlar
Zihniyeti DeğiştirmekDüşüncelerinizi daha çok verilere dayandırın, maaş pazarlığı sürecini bir oyun veya deneyim olarak görün.Maaş pazarlığına daha rahat ve objektif bir şekilde yaklaşabilirsiniz.
HazırlıkDeğerinizi bilin, yöneticilerin sizin getireceğiniz değeri anladığından emin olun, maaş pazarlığı yapacağınız kişiyi ne kadar çok tanırsanız o kadar iyi.Başarı oranınızı artırarak daha çok maaş almanızı sağlar.
Kanıtlanmış TekniklerNe istediğinizi bilin, değerinizi ifade edin, diğerlerinin vücut dilini inceleyin ve sakinliğinizi koruyun.Maaş pazarlığı esnasında güç pozisyonu almanızı ve istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlar.
İddialı İfadelerİddialı bir dil ve özgüven maaş pazarlığı sürecinde önemlidir. İddialı ifadeler kullanın.Daha pozitif bir sonuç almanızı sağlar.

Uzun bir süre önce maaş pazarlığı üzerine yurtdışında çalışmalar yapan bir enstitü de programa katıldım. Programda 25’ten fazla lider birçoğumuzun bildiği anekdotları ve kişisel hikayeleri paylaştı. Özellikle kadınların maaş pazarlığı kültürü üzerinde yoğunlaşıldı. Bu fikir her kadın için geçerli olmayabilir ve aynı zamanda erkekler içinde geçerli olabilir ama yine de kadınların karşılaştığı zorluklar daha fazla ön planda oluyor. Bu programda aldığım notları aşağıda paylaştım ama aklımda kalan bir cümleyi size söyleyeyim: "Kadını profesyonel başarılarında geride tutan en sık karşılaşılan zorluklardan biri maaş pazarlığı anındaki rahatsızlıktır." Pazarlık sanatı doğuştan gelen bir yetenek değildir. Umarım bu makaleyi yararlı bulursunuz ve bir hatırlatıcı olarak siz de maaş pazarlığı yeteneklerinizi değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Maaş pazarlığı hakkında bilmeniz gerekenler.

Gerçeklik.

Birçok kadın zam, terfi veya başka bir şekilde bir ücret istemez; tam tersine erkekler kendi adlarına kadınların 4 katı kadar daha çok maaş pazarlığı yaparlar. Payscale.com’a göre bu ömrü boyunca kadının $2,120,731 kaybetmesiyle sonuçlanıyor. Kadınlar maaşlarını sorarlarken ortalama olarak %30 azı için soruyorlar. Bir konuşmacı "kadının depresif bir yetkinlik sahibi" olduğunu söyledi. Bu da Hewlett Packard tarafından yürütülen araştırmada erkeklerin %60’ının iş tanımlarına uygun olduğu ve de kadınların %100'ünün iş tanımına uyan işlere başvurdukları sonucunu doğruluyor. Programdan maaş pazarlığı konusuna dair başarılı yaklaşımlar için üç tema çıktı: Zihniyetinizi Değiştirmek, Kanıtlanmış Teknikler ve İddialı İfade kullanımı

Zihniyetinizi Değiştirmek: Daha rahat maaş pazarlığı yapabilmek için konuşmacılar aşağıdakileri önerdi:

 1. Düşüncelerinizde daha çok verilere dayanın. Analitik olmaya çalışın. Neyi doğru yapmadığınızı bir kenara bırakın ve neyi doğru yapıyorsanız ona odaklanın.

 2. Maaş pazarlığı konusunu bir deneyim veya oyun olarak görün. Hatta bu süreci bir dans veya "münazara" gibi görün.

 3. Fırsat olduğunda "evet" demeye karar verin. Eğer yeteneklerinizin ötesinde olduğunuz daha zorlu gibi hissettiren bir role oynuyorsanız o zaman kendinizi o riski almaya itin.

 4. "hayır" lafını duymaya alışmaya çalışın ve onu bir "evet" yapmaya çalışın.

Hazırlık: İş görüşmesinde maaş pazarlığı konusuna girmek kritik bir şeydir, o yüzden aşağıdakiler için bekleyin:

 1. Değerinizi bilin. Eğer ne sattığınızı bilmiyorsanız onu satamazsınız.

 2. Yöneticilerin amaçlarınızı bilmesi konusunda ve de sizin kuruma getireceğiniz değeri bildiklerinden emin olun. Bir sonraki aşamanın gerektirdiği sorumlulukları sorun ve önceden o sorumluluklardan bazılarını gerçekleştirebilmek için fırsat isteyin.

 3. Maaş pazarlığı yapacağınız insanı elinizden geldiğince çok tanıyın.

 4. Ne istediğinizi, ne istemediğinizi ve de neyden vazgeçebileceğinizi bilin.

 5. Değerinizi açık bir şekilde söyleyebilmek için anahtar noktaları haritalandırın ve pratik yapın.

 6. Konuşmadan önce vücut dilinizi ve ses gücünüzü kontrol edin. Boğazınızda gerginlik olacağına eminim.

Kanıtlanmış Teknikler: Aşağıdaki birçok araç ve teknik konuşmacılar tarafından paylaşıldı.

 1. Ne verebilecekseniz ona göre konuşun ve de değerinizi isteyin.

 2. Önce parayı konuşun, sonra da hangi konuda konuşmak isterseniz oradan başlayın.

 3. Değerinizin karşılığını istemediğinizde bu sizin daha az değerli olduğunuz gibi algılanabilir. Bir konuşmacı şunu söyledi; bir kişi daha ucuz olan şarap sipariş ettiğinde genellikle daha pahalı olan kadar iyi olmayacağını düşünür.

 4. Sakinliğinizi koruyun ve de duygularınızı kontrol edin.

 5. Diğerlerinin vücut diline dikkat edin, yargılamaktansa sadece masanın öbür ucundaki insanı anlamaya ve onun için neyin önemli olduğunu görmeye çalışın.

 6. Mesajınızı düzgün ve de inandırıcı kılın, teklemeyin, ne zaman susup dinleyeceğinizi bilin.

 7. Dinlemek farklı bir ton yaratır. Şirketin ihtiyacı olan şeyi anlayın ve de ortak bir şekilde tatmin edecek sonucu bulun.

 8. İyi sorular sorun. Bu harika bir maaş pazarlığı taktiğidir. Sorularınızı ne duyduğunuzu ve de algıladığınızı onaylamak için kullanın. Bir konuşmacı başarılı geçen maaş pazarlıklarında daha az başarılı olanlara göre daha fazla soru sorulduğunu söyledi.

 9. Gücünüze hakim olun: Evet demeden önceki haliniz hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Ama unutmayın! Hayır denildiğinde uzlaşma olmadan kalkıp gitmede de her zaman güç vardır

İddialı İfadeler: İddialı bir dil ve özgüven belirtisi maaş pazarlığı için daha pozitif bir sonuç yansıtabilir. İşte konuşmacılar tarafından seçilen bazı ifadeler:

 1. "Konuşmak istediğim birkaç şey daha var ama öncelikle bu konuşmayı yapalım ve ücret konusunu halledelim" (Açıklık)

 2. "Bu şirketin büyüklüğüne hayranım ve bu şirkette çalışmaktan gurur duyarım. Eğer ortak olarak tatmin edici bir ücrete erişebilirsek başlamak için dört gözle bekliyor olacağım ve de bağlantılarımı da beraberimde getireceğim!" (İlişkisel Tartışma)

 3. "Bunu bir kere daha gözden geçirmenizi rica edeceğim, çünkü bu benim kuruma kattığım katkılarla aynı çizgide değil.’’ (Maaş düşüklüğüne veya geri çevrilen zamma karşı teklif)

 4. Bu harika bir şirket ve teknolojisi mükemmel ama teklifiniz benim bireysel deneyimimle aynı çizgide değil. "Benim maaşım XXX"

 5. "Bildiriminizi aldım, teşekkür ederim. Kabul edebileceğim uygun aralık XX. Tartışmak istediğim başka bir yaklaşım var."

 6. "Yola devam etmek için heyecanlıyım ama tartıştığımız gibi yıllık bonus X’e göre olacak ki ben bunu teklif mektubunda görmedim."

İşyeri dediğimiz yer dengeleri olmayan bir oyun alanıdır. Bununla birlikte kadınlar artık işgücü ve yönetim pozisyonlarında daha yüksek oranda yer aldıkça bu durum değişiyor. Kadınların eşsiz yetenek ve değerlerinin kurum kapsamındaki farkındalığında büyüyen bir artış var. Proaktif olarak uzlaşabilmek ve zorlu maaş pazarlığı konuşmaları yapmak kadının sadece yükselmesini ilerletebilir. Bu yüzden zihninizi değiştirin, hazırlanın ve güçlü teknik ve iddialı dili geliştirin. Sorun, risk alın ve evet deyin!

Zihniyeti Değiştirmek, Düşüncelerinizi daha çok verilere dayandırın, maaş pazarlığı sürecini bir oyun veya deneyim olarak görün, Maaş pazarlığına daha rahat ve objektif bir şekilde yaklaşabilirsiniz, Hazırlık, Değerinizi bilin, yöneticilerin sizin getireceğiniz değeri anladığından emin olun, maaş pazarlığı yapacağınız kişiyi ne kadar çok tanırsanız o kadar iyi, Başarı oranınızı artırarak daha çok maaş almanızı sağlar, Kanıtlanmış Teknikler, Ne istediğinizi bilin, değerinizi ifade edin, diğerlerinin vücut dilini inceleyin ve sakinliğinizi koruyun, Maaş pazarlığı esnasında güç pozisyonu almanızı ve istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlar, İddialı İfadeler, İddialı bir dil ve özgüven maaş pazarlığı sürecinde önemlidir İddialı ifadeler kullanın, Daha pozitif bir sonuç almanızı sağlar
Maaş Pazarlığı Yeteneğinizi Geliştirmek İster misiniz? iş görüşmesinde maaş pazarlığı iş görüşmesinde maaş sorulursa maaş pazarlığı nasıl yapılır maaş pazarlığı yaparken nelere dikkat edilmeli patronla maaş pazarlığı nasıl yapılır
Genç bir kadın yakın plan bir portrede görülüyor. Açık tenli, yüksek elmacık kemikli ve belirgin bir çene hattına sahip. Gözleri parlak ve büyüleyici, uzun kirpikleri ve kapakların etrafındaki hafif gölgesi var. Dudakları dolgun ve açık pembe bir renge boyanmış. Saçları koyu kahverengi ve yüzünün etrafına yumuşak dalgalar halinde dökülüyor. Güzelliği yayan kendinden emin ama nazik bir ifadesi var.
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Blog yazarlığı ve insan kaynakları yönetimi sertifikalarım var. İngilizce dilinde yüksek lisans derecem var ve 3 yıl ABD'de yaşadım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.