AnasayfaBlogBaşımızın Tatlı Belası: Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Başımızın Tatlı Belası: Dil Öğrenmek

22 Aralık 2020
Başımızın Tatlı Belası: Dil Öğrenmek

Kişisel gelişimin önemini ve gerekliliğini tartışmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Peki, kendimize yapacağımız en iyi yatırım ne olabilir? Bu sorunun cevabına hiç tereddütsüz diyebilirim ki “dil edinimi.”

Ülkemizde 4. sınıftan beri İngilizce dersi okutulmasına rağmen İngilizceyi gerçek anlamda iyi bilen ve konuşan insan sayısı oldukça az. Tabii artık 21. yüzyıldayız yani İngilizceyi öğrendim deyip masadan kalkmak olmaz! Biraz daha emek verip en azından bir dil daha eklemek şart oldu.

Neden Yabancı Dil Öğrenmeli?

Yalnızca kişisel gelişim deyip geçmek yazık olur! Evet, gelişimimize katkısı yadırganamaz ancak en büyük derdimiz olan işsizliğe de artı puan ekliyor. Ne demek istiyorsun diyorsanız biraz açalım isterseniz. Yayınlanan verilere göre işsizlik giderek artmakta özellikle de Covid-19 dönemi ile de birçok kişi işten çıkarıldı.

Günümüzde neredeyse tüm işverenler “‘İngilizce biliyor musunuz?” diye soruyor ve cevabınız hayırsa daha bir şansınız olmadan işi kaybediyorsunuz. Ancak öte yandan bir düşünün evet diyorsunuz ve yanında da “a dilini biliyorum” diye ekliyorsunuz. Bu size yalnızca bir şans kazandırmaz, güçlü bir izlenimde bıraktırır.

Dil Edinimi Bana Ne Kazandıracak?

Hani derler ya bir dil bir insan diye hayatımda daha iyi bir nokta atışı yapan söz duymadım desem yalan olmaz. Dili bir kurallar bütünü olarak görüyorsanız üzgünüm ki yanılıyorsunuz. Dil öğrenimi yalnızca birkaç kural öğrenimi biraz da kelime ezberinden ibaret değildir. Böyle düşünüp ilerleme kararı da alırsanız ilerleyeceğiniz yolun çok da uzun olduğunu söylemem.

Öte yandan bir dil öğrenmek yepyeni bir kültür öğrenmektir hele ki bu dil birden fazla ülkede konuşuluyorsa daha da geniş bir dünyaya açılıyorsunuz demektir. Araştırmayı da seviyorsanız bu dünyanın sizi gün geçtikçe daha da içine çektiğini göreceksiniz. Yani iş başvurularında güçlü bir izlenimin yanına yeni bir dünyaya açılmayı da ekledik.

Dil Öğrenmek Özel Bir Yetenek Gerektiriyor Mu?

Özel bir yeteneğinizin ya da zekanızın olmasına gerek yok her yaştan ve zekâ türünden insan dil öğrenebilir. Ancak dil bir yatkınlık işidir demek yalan olmaz ama bu demek değildir ki dile yatkınlığınız yoksa öğrenemezsiniz. Dil, matematik öğrenmek gibi özel bir zekâ türü gerektirmese de birçok etken öğrenme hızınızı ve düzeyinizi etkiler. Nedir bu etkenler? Birkaçını söylemek gerekirse; yatkınlığınız, yaşınız, istekliliğiniz…

Bu Süreçte Bize Tavsiyen Var Mı?

Öncelikle sen kimsin de tavsiye veriyorsun diyorsanız, şu anda Fransızca öğretmenliği okumaktayım yani hem bir yabancı dil öğretmen adayı olarak hem de aktif bir dil öğrencisi olarak birkaç tavsiyem bulunmakta. Hadi başlayalım, en önemli tavsiyem motivasyonunuzu kaybetmemeniz ve ne kadar hata yaparsanız yapın yola devam edin derim. Hatalarınızın üzerinden geçin ve üstüne gidin bu en iyi öğrenme şeklidir.

Kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayın dediğim gibi dil edinimi birçok farklı etkene dayalıdır. Acele etmeyin zira dil öğrenmek zaman gerektiren bir süreçtir. Ayrıca gramer öğrenmek evet önemli ama kelime öğrenime de önem vermelisiniz, sonuçta kelimeler olmadan grameri nasıl kullanabilirsiniz ki

Yazım boyunca İngilizceden örnek verip durdum, evet hiçbir dil bilmiyorsanız İngilizceden başlamanız iyi olur. En çok konuşulan dil sonuçta. Ancak tek dille kalmayın derim özellikle CV’ nize eklemek için öğreniyorsanız. Aynı dil ailesine mensup dilleri öğrenmek çok daha kolaydır. Örneğin Latin dil ailesine mensup bir dil öğrenmeye başladınız buna Fransızca diyelim, Fransızcayı öğrendikten sonra İspanyolca ve İtalyanca öğrenmeniz o kadar hızlı ve kolay olacak ki inanamayacaksınız (bu sıralama tabii ki değişebilir.)

Son olarak azminizi ve motivasyonunuzu kaybetmeyin!

Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz?

Yayınlanan verilere göre işsizlik giderek artıyor. Özellikle de Covid-19 dönemi ile de birçok kişi işten çıkarıldı. Günümüzde neredeyse tüm işverenler “‘İngilizce biliyor musunuz?” diye soruyor ve cevabınız hayırsa daha bir şansınız olmadan işi kaybediyorsunuz.

Dil Öğrenmek Neler Kazandıracak?

Dil öğrenmek yepyeni bir kültür öğrenmektir hele ki bu dil birden fazla ülkede konuşuluyorsa daha da geniş bir dünyaya açılıyorsunuz demektir. Araştırmayı da seviyorsanız bu dünyanın sizi gün geçtikçe daha da içine çektiğini göreceksiniz.

Dil Öğrenmekle İlgili Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Motivasyonunuzu kaybetmeyin ve ne kadar hata yaparsanız yapın yola devam edin derim. Hatalarınızın üzerinden geçin ve üstüne gidin bu en iyi öğrenme şeklidir. Acele etmeyin zira dil öğrenmek zaman gerektiren bir süreçtir.

Yazar: Doga Buğu Caba

yabancı dil öğrenmek ingilizce yabancı dil neden önemli dil eğitimi neden yabancı dil öğrenmeli
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.