AnasayfaBlogEğlenerek Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?
Yabancı Dil Eğitimi

Eğlenerek Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

14 Haziran 2021
Eğlenerek Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

İngilizce öğrenmenin zor olduğunu düşünen ve eğitim süreçlerinin ders platformlarından ileri gitmediğini düşünenler çıkabilir aramızda. Gezmek için yanıp tutuşan, yeni insanlarla tanışıp konuşmayı seven kişiler için oldukça eğlenceli bir birkaç yöntem mevcut. Bir ülkeyi ziyaret etmek bu yöntemlerin en keyifli öğrenme sürecini kapsar. Eğer başka bir ülkeye gidecek durumda değilseniz, yaşadığınız ilde dışarıda bulunduğunuz vakit, bir turistmiş gibi davranıp insanlara sorular sorabilirsiniz. "Biraz çılgınca değil mi?" dediğinizi duyuyorum, fazladan bir cesaret isteyen bir durum.

Bunu yapmak istemezseniz keyif alarak öğrenmenin bir başka metodu daha var; Couchsurfing uygulamasıyla yabancılar veya Türkler ile buluşabilir, bu buluşmalarda çeşitli etkinliklere dahil olup eğlenerek İngilizce öğrenebilirsiniz. Bu ve bunlar gibi daha çok işe yarar yöntem olmasına rağmen temel olarak yurt dışını gezerek ve Couchsurfing uygulaması ile nasıl İngilizce öğrenebileceğinizi açıklayacak başlıklar altında açıklamamı tamamlayacağım.

Yurt Dışında Gezerek İngilizce Öğrenme

Deneyim konuşuyor! Eğer başlangıç ve orta seviyede bir İngilizce bilginiz varsa veya orta seviye ve üstü bir bilginiz varsa ufak bir kelime-konuşma kartı alarak, yeterli gelmez ise ince bir grammer kitapçığı bulundurarak, ağırlık yapar derseniz elinizde internete girecek bir akıllı telefon bulundurarak çıkın yola. Yurt dışına çıkarken sınırda gerekecek belgeleri tamamlamayı unutmayın. (Kısaca açıklayayım. Bunlar pasaport, harç pulu, banka hesabınızda bulunması gereken seyahati karşılayacak para, gidiş dönüş biletleriniz, otel rezervasyonlarınız.)

Ülkeye vardığınızı, dinlendiğinizi varsayıyorum. Artık siz öğrenmek istemeseniz bile doğacak ihtiyaçlarınızdan ötürü İngilizceyi maruz kalarak öğreneceksiniz. Karnınız acıktığı vakit veya otele gittiğiniz zaman muhakkak bir insanla konuşmak zorunda kalacaksınız. İşte bu süreçler bile derslikte İngilizce öğrenmekten daha eğlenceli gelmişti bana. Çünkü zorunluluk, yeni çözümler üretmeye fayda sağlıyordu. Öyle bir ortamda her gün duyduğunuz, mevcut iletişim imkanınız olan tek ortak dil İngilizceyi duya duya insanda doğan aşinalık sonrasında siz de konuşabiliyorsunuz.

Elinizdeki kitapçıkla veya akıllı telefonunuz ile arada bir baktığınız grammer bilgilerini bile anlık olarak kullanma fırsatınız doğuyor. Durumun asıl eğlenceli noktası bu olup, bölgedeki yerel insanlarla yahut şehirde bulunan başka gezginler ile tanışma fırsatı yakaladığınız taktirde bu keyif ikiye katlanmış oluyor. İşte bu noktada, aşağıda açıklayacağım Couchsurfing uygulamasının işleyişine değineceğim.

Couchsurfing İle İngilizce Öğrenme

Gezginlerin ziyaret ettiği ülkede başka insanlarla tanışıp onların evinde misafir kaldığı zaman ücretsiz konaklamasını sağlayan, bu sayede kültür alışverişi edinip dünyanın çeşitli yerlerinden farklı insanlarla arkadaş olma fırsatı veren bir aplikasyondur Couchsurfing. Uygulama sayesinde çevredeki gezginlerin buluşup tanıştığı ortamda aynı zamanda speaking etkinlikleri düzenlenmekte. Bu düzenlemeler bulunduğunuz herhangi bir ilde dahi olabilir. Ben zira Denizli’de üniversite okuduğum esnada katılmıştım. Oldukça eğlenceli etkinliklerin düzenlenebildiği buluşma gruplarını tercih etmezseniz buluşmak istediğiniz kişi sayısını söyleyip 1-2 kişi ile buluşabilir, öğrenme seviyenizi geliştirebilirsiniz.

Bunların dışında gezebildiğiniz süre içinde yurt dışında host yani ev sahibi bulup onlarla kalabilir ve İngilizce bilginize katkı sağlayıp keyif alabilirsiniz. Tecrübeyle sabit, ilk yurt dışı deneyimim olan Yunanistan’a otostopla gittiğim ilk gün dahil, Norveç ve Danimarka’da da uyguladığım kadarıyla şunları söyleyebilirim; her birinde farklı deneyimler yaşadım, iyi arkadaşlıklar edindim ve güzel anılar biriktirdim, yabancı dilimi geliştirmek ise cabası oldu diyebilirim. Eğer sizin gezmeye vaktiniz yoksa bulunduğunuz şehirde Couchsurfing hesabı açıp gezginleri misafir edebilirsiniz, bu sayede sizler de öğrenme sürecinize katkı sağlayabilirsiniz. Bunu da defalarca uygulayan biri olarak İngilizcenizi geliştirmenizde büyük payının olduğunu söyleyebilirim.

Tüm bunlara ek olarak belirtmeliyim ki, İngilizce öğrenme süreci 4 aşamada, yani okuma yazma dinleme ve konuşma süreçleri ile öğrenileceğinden, bahsettiğim yöntemleri uygulayarak sırasıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma yetiniz eş zamanlı olarak gelişir ancak bir yandan dilin grammerini çalışmanız bu süreçleri geliştirmede katkı sağlayacaktır. Eğlenceli olarak öğrenme süreçlerine çeşitli eklemeler de yapılabilir fakat ben sıklıkla duyulmayandan bahsetmeyi tercih ettim.

YAZAR: MEHMET NURULLAH AYDIN

İngilizce Eğlenerek İngilizce Öğrenme Couchsurfing İngilizce Öğrenmenin Yolları Eğlenerek Nasıl İngilizce Öğrenebilirim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Öğrenme Oyunları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme Oyunları

18 Aralık 2019
İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları

10 Aralık 2019