AnasayfaBlogHaydi Yabancı Dil Öğreniyoruz
Yabancı Dil Eğitimi

Haydi Yabancı Dil Öğreniyoruz

09 Temmuz 2019
Haydi Yabancı Dil Öğreniyoruz

Dil öğrenmek başlı başına bir zorluk olarak görülmekte. Oysa evde kendi başımıza otururken bile dil öğrenmek mümkündür. Dil öğrenmeniz için gerekenler istek ve azim. Günümüzde akıllı telefonlara indirilen uygulamalar ile de yabancı dil öğrenmek mümkün.

Bir Azim Hikayesi

Neden yabancı dil öğrenemiyoruz diye paniğe kapılmayın. Bakın gerçek bir başarı hikayesi.Tuğba Tunca’nın hikayesini belki bilmiyorsunuzdur, biraz bahsedeyim. Fransa’da ev hanımı olan Tuğba hanım kendi imkanlarıyla 3 yılda 3 dil öğrendi. Bu diller Hintçe, Urduca ve İngilizce. Bollywood ile ilk tanıştığı zaman anne evinde olan Tunca tamamen bilinçli bir şekilde dizi izlemeye başladığında kızı kundaktaymış.

Sonra Google’da çevirilere başlamış ve farklı farklı çeviriler görünce sinirlenmiş. Ben orijinal dilden çevireceğim demiş ve ilk önce şarkı çevirilerinden başlamış. Sonra bir gün bakmış ki tüm dilleri konuşuyor yani yavaş yavaş öğrenmiş. Sonrasında tam 5 bin adet şarkı ve birçok filmin çevirisini yapmış. İşte yabancı dil öğrenme isteği ve sonucu.

Dil Öğrenmek Çok Zor Değil

Aslında dil öğrenmek çok zor veya imkansız değil. Sadece istemek yeterli oluyor. Biz zaten dünyanın en zor 3. dilini kullanıyor ve konuşuyoruz. Evinizin sıcaklığında şarkılar dinleyerek diziler izleyerek bir dili öğrenmeye başlayabilirsiniz. İleri derece eğitime ihtiyacınız olduğu zaman bile evinizden çıkmaya ihtiyaç duymadan uzaktan online eğitimler ile bunu başarabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz eğitimler düzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır. Ancak bunu kendiniz istediğiniz için yapın zorlama ile olacak iş değildir. Yabancı dil öğrenmek için öncelikle herkes kendi kabiliyet kapasitesini tespit etmeli. Kişi öğrenmek istediği dilde radyo programları, haber ve belgesel izlemeli. Mümkün olduğunca dergi ve gazete okumalı.

Bir diğer alternatif olarak öğrenmek istediğiniz dilde alt yazılı videolar, filmler veya diziler izlemek hem kelimeleri hem de telaffuzu öğrenmenizi sağlar. Kulaklarınız o dile aşinalık kazanır ve bir süre sonra tanıdık gelmeye başlar. Bir bakmışsınız dili öğreniyorsunuz! Yani hiçte zor bir şey değil en azından göründüğü kadar. Kendinizi boş yere korkutmayın ve azimli olun.

Kitaplar Çok Faydalı

Yabancı dil öğrenmede kitaplar bir diğer alternatif olarak gösterilebilir. En basit çocuk kitabını bile okusanız size faydası olacaktır. Yeni bir dil öğrenmede en önemli etkenlerden biri kelime öğrenmektir ve kitaplar size bunu ücretsiz olarak sunar. Çok geçmeden öğrenmek istediğiniz dilde bir kitap edinin. Ama sıkılıp bırakmamanız gerek. En ama en basit örnek olarak sevdiğiniz bir çocuk masalının kitabını alabilirsiniz. Hem severek öğrenmeye çalışacak hem de keyifli zaman geçireceksinizdir.

Kurduğunuz cümleleri beyninizde istediğiniz dile çevirmeye çalışın. Sesli şekilde konuşun. Hatta sosyal medyadan arkadaş edinip onunla konuşabilirsiniz. Aman dikkat edin dilini kötü kullanan biri olmasın sizin için eksi olacaktır. Bir başka yol olarak ayna karşısında kendi kendinize konuşabilirsiniz. Beyninizde ki düşünceler bir şekilde dışarı çıkmalı. Doğru mu yanlış mı diye düşünmeden konuşun. Diliniz ve beyniniz o dile alışsın. Zaman içinde farkı elbet göreceksiniz. 

Post-it’lerin Faydası

Kelimeleri küçük kağıtlara yazıp görebileceğiniz yerlere yapıştırırsanız kelime hazneniz genişleyecektir. Unutmayın dilleri kelimeler oluşturur. Ne kadar çok kelime o kadar çok cümle demek. Daha fazla cümle kendinizi daha çok anlatmanıza kapı açar. Görsel hafızanızda iyiyse oldu bu iş. Gelsin kelimeler gelsin cümleler. Bu arada ilginizi çekecek renkte post-it alırsanız daha fazla dikkatinizi çeker.

Ve Müzik

Bol bol müzik dinleyin ve çevirmeye çalışın. Aman dikkat edin rapperlara denk gelmeyin hiçbir kelimeyi anlayamaz ve kendinize küsebilirsiniz. Daha slow ve anlaşılır müzikler dinlemeye çalışın ki anlayabilesiniz. Şarkıyı yüksek sesle söyleyip söylememekte size kalmış bir tercih. Denemeniz gerekiyor bence. Kendinizi kaybedip dans etmeye de başlarsanız gelsin eğlenceli dakikalar.

Not Alın

Hepsi bu kadar mı? Tabi ki de hayır. Kendinize bir kelime defteri tutun ve her öğrendiğiniz yeni kelimeyi oraya not almayı unutmayın. Zaman içinde ne kadar yol kat ettiğinizi göreceksiniz ki bu da size daha da fazla istek temin edecektir. 

Yazar: Edanur Kaya

yabancı dil dil öğrenmek online eğitimler yabancı dil eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.