AnasayfaBlogTerfi Nedir? Terfi Almak İçin Ne Yapmalıyız?
Terfi

Terfi Nedir? Terfi Almak İçin Ne Yapmalıyız?

11 Ocak 2019
Terfi Nedir? Terfi Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Terfi görevli için çalıştığı pozisyondan bir üst dereceye veya bir üst rütbeye yükselmektir. İş hayatında terfi almak beraberinde fazla mesai ve sorumluluk getirecektir. Bazılarımız için iş yükü gibi gözükse de bazılarımız için terfi aldığı için bu durum ona doğal gelebilir.

Terfi Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle terfi için yapmanız gereken yöneticinize bu konuyu bildirmeli, şirket için daha fazla iş gücüne ve sorumluluğa hazır olduğunuzu anlatmalınız. Terfi almaya yakın olduğunuzda yöneticinize terfi görev değişikliği talep mektubu yazarak isteğiniz belli etmelisiniz. 
İş hayatında kendinizi ön plana atmanız gerekiyor. Örneğin sorunlara karşı hızlı çözüm bulma, ekip uyumu, araştırmacı ruhunuz ve yetkinlikleriniz. İş hayatında bunlar pek fark edilemeyebilir o yüzden kendinizi fark ettirmelisiniz. İş hayatında terfi almanın yöntemleri şunlardır.

Terfi Almanın Yolları

  • Profesyonellik: Her konuda profesyonel davranmalısınız.

  • Özenli olmak: İş ve ilişkilerde özenli olmanız dikkat çekici olabilir.

  • Yeniliğe Açık Olmak: Trendleri takip etmeli ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmalısınız.

  • Pozitif Tutum: Çaresizliğe kapılmadan, başarısız olduğunda pes etmeyene, çözüm odaklı yapıya sahip olmalısınız.

  • Güvenilir Olun: Yöneticinize, iş arkadaşlarınıza, diç veya dış müşterilerinize karşı güler yüzlü ve güvenilir olmaktan çekinmeyin.

  • Önemli Görevlerde Yer Alın: Büyük ve etkili projelerden geri kalmayın ne kadar istekli ve etkin olduğunuzu gösterin.

  • Fırsatınızı Kendiniz Yaratın: İş yerindeki size uygun alanda boşluk var ve bu alanda çok önemli yetkinlikleriniz var ise yeni bir pozisyon için hazır olabilirsiniz. Girişimlerinizi ve yaratıcılığınızı şirkete gösterme zamanınız geldi sayılır. Bu size gelecek sefer yeni bir terfi istediğinizde yardımcı olacaktır.

  • Sorun Yaratan Olmayın: İstemediğiniz bir durum ortaya çıktıysa şirket ortamında bunu büyütmeyin ve sürekli şikayet eden tavırda olmayın.

  • Kendinizi İyi Pazarlayın: İş hayatında mütevazı olmak size hiç bir fayda getirmez aksine zarar verir. Etrafta sizin yaptığınız işin yarısını bile yapamayan pek çok kişiyi üst pozisyonlarda göreceksiniz. Neden? Çünkü kendilerini pazarlamayı biliyorlar da ondan. Bu kişiler dünyaları fethetmiş gibi etrafa kendilerinin ne kadar başarılı olduğunu anlatırlar. Sonunda da amaçlarına da ulaşıp üst pozisyona yerleşirler.

Terfi Zamanı Gelmedi Mi?

Çalıştığınız ortamda belli bir noktaya geldiniz hatta herkesin sevdiği, fikir aldığı ve saygı duyduğu bir kişi oldunuz. Yaptığınız işler adınızdan söz ettirir oldu ve yöneticinizin de güvenini tam anlamıyla kazandınız. O zaman sizce de terfi almanın zamanı gelmedi mi?

Terfi Sonrası Kendinizi Geliştirin

Yeni işler yeni beceriler öğrenmeyi gerektirir. Yeni işinizin sizden istediklerini yerine getirebilmek ve iş yerinizde ilerleyebilmek için boş zamanlarınıza uygun bir şekilde online eğitim almayı düşünebilirsiniz. Terfi, acilen öğrenilmesi gereken yeni işleri beraberinde getirir. Bu zorlu bir engel olsa da gelişime ne kadar açık olursanız, o kadar hızlı ilerlersiniz. Eğitim aldıkça ve öğrenmeye başladıkça bu sizin daha ileri gitmenize olanak sağlıyor mu diye bakın.

Yazar: Burak İplikçi

iş hayatı online eğitim pozisyon profesyonellik terfi terfi almak özen
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kariyer Yönetimi Eğitimi
5
(26)

Kariyer Yönetimi Eğitimi

23 Konu4 Saat
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
700209