AnasayfaBlogİş Hayatında Terfi Almak
Terfi

İş Hayatında Terfi Almak

04 Eylül 2019
İki adam bir odada el sıkışmaktadır. Soldaki adamın kısa kızıl saçları ve sakalı var. Sağdaki adamın ise kısa bir saç modeli vardır. Oda, arka planda bir saat de dahil olmak üzere çeşitli nesnelerle doludur. Odanın köşesinde bir dizüstü bilgisayar görülüyor. Saçlarını at kuyruğu yapmış bir kadın arka planda durmaktadır ve yüzünün yakın çekimi görülmektedir. Ön planda iki adam el sıkışıyor ve gülümsüyor. Resmin sağ tarafında, bir kişinin pantolonunun ve kemerinin yakın çekimi görülebiliyor.
AdımAçıklamaÖnem
Terfi TalebiYöneticiye terfi almak isteyeceğinizi ve daha fazla sorumluluk alabileceğinizi belirtin.Yöneticinize kariyer hedeflerinizi gösterebilir ve daha yüksek bir pozisyon almanıza yardımcı olabilir.
Görev Değişikliği TalebiRapor yazarak ideal terfi pozisyonunu ve becerilerinizi belirtin.Yöneticinin sizin ne için çaba harcadığınızı anlamasına yardımcı olur.
Çalışma Ortamına Hakim OlunÇalışma yerindeki geliş-gidiş saatlerine, mola sürelerine ve giyim kuşam kurallarına uygun hareket edin.Profesyonelliğinizi gösterir ve yöneticinin sizinle ilgili olumlu bir izlenim edinmesini sağlar.
Ekip UyumuHer zaman uyumlu bir ekip oyuncusu olmaya çalışın.Ekip çalışmasındaki başarınız yöneticinizin ve iş arkadaşlarınızın sizi daha iyi görmesini sağlar.
Yeni Proje FikirleriYeni proje fikirlerinizle yöneticinize gitmekten çekinmeyin.Gelişime ve yeniliklere açık olduğunuzu gösterir ve değerinizi artırır.
Verimli Zaman KullanımıZamanınızı verimli bir şekilde kullanmaya çalışın ve mesai saatleri sonrasında ekstra çalışmalar yapın.İstekli ve çalışkan bir çalışan olduğunuzu gösterir.
Zor GörevlerZor görevleri üstlenmeye gönüllü olun.Sorumluluk alabilme kapasitenizi gösterir ve iş üzerindeki hakimiyetinizi artırır.
MotivasyonEkip içerisinde motivasyonu artırıcı bir rol üstlenin.Lider karakterinizin altını çizer ve yöneticinin beğenisini kazanmanızı sağlar.
Sorun ÇözmeKarşılaşılan problemleri çözme konusunda aktif olun.Sizden hızlı ve etkin çözüm üretebilme beklentisini oluşturur.
Eğitimİş alanınızla ilgili veya farklı alanlarda eğitim alın.Farklı bilgi ve beceriler edinerek değerinizi artırabilirsiniz.

Rekabetin çok yoğun olduğu iş dünyasında ön plana çıkmak daha iyi bir maaş almak tatminkar bir ünvana sahip olmak ve karar verici taraf olmak hemen hemen her çalışanın arzusudur. Peki ama bunlara nasıl sahip olacağız?

Terfi Nedir?

Şu an çalıştığınız pozisyondan bir üst kademeye geçmek çalıştığınız kurumda terfi almak olarak adlandırılır. Terfi almak beraberinde çok fazla sorumluluk getireceği gibi mesai dışı çalışma saatlerinizin de olabileceği anlar olması demektir. Bunlar kimi insanlar için ekstra iş yükü olarak görülebilir. Çalıştığınız kurumda da bu tip insanlar varsa aslında işiniz biraz daha kolay olabilir.

Terfi Almak İçin Ne Yapmak Gerek?

Bağlı bulunduğunuz yöneticiye terfi almak istediğinizi şirketiniz için daha fazla sorumluluk almaya hazır olduğunuzu anlatın. Hatta bunu iş görüşmesi aşamasında yapın. Kariyer hedefinizin olduğunu bilen yöneticiniz işinizi daha fazla titizlikle yapacağınızı bilir ve size güvenir. Terfi almaya yaklaştığınızda terfi görev değişikliği talep mektubu yazarak bu isteğinizi belli edebilirsiniz.

Kişi çalışacağı kuruma daha girmeden hedeflerinin olduğunu söylüyorsa, bu kişinin hedeflerine ulaşmak için çaba sarf etmeye hazır azimli ve hırslı biri olduğu düşünülür. Mağrur olmanın iş dünyasında bir getirisi yok ne yazık ki. O yüzden kendinizi her zaman ön plana çıkarmalısınız. Örneğin yaptıklarınız başarılarınız, problem çözme becerileriniz, ekip uyumunuz ve en önemlisi yetkinlikleriniz gibi. 

Yoğun iş hayatında bunlar fark edilmeyebilir, öyleyse siz fark ettireceksiniz. Bağlı bulunduğunuz ilk yöneticiniz terfi almak noktasında sizin en büyük referansınız ve destekçiniz olacaktır. O nedenler yöneticinize kendinizi anlatmaktan çekinmeyin. Deyim yerindeyse armut piş ağzıma düş devri yok artık. İşte terfi almanın yöntemleri için bazı seçenekler.

Terfi Almanın Yolları

 • Yöneticinize yeni projelerle gidin

 • İşinizi sevdiğinizi heyecanınızı her zaman belli edin.

 • Sizin için terfi almanın sadece kazancınızın artacak olmasından çok daha fazla şey ifade ettiğini belli edin.

 • Mesai saatinin doldurulup bitirilecek bir şey olmadığını gösterin.

 • Her saatinizi verimli geçirmeye çalışın.

 • Şirketin koyduğu geliş-gidiş saatlerine mola sürelerine ve giyim kuşam kurallarına uyun.

 • Her zaman uyumlu bir ekip oyuncusu olmaya çalışın.

 • Şirkette bazen herkesin kaçtığı yapmak istemediği birtakım görevler olabilir. Özellikle siz bu konularda gönüllü olun.

 • Ekibi negatif düşüncelerden uzaklaştıran, motive eden kişi olun.

 • Herhangi bir aksilikte oflayıp poflayan söylenen kişi olmak yerine sorunun kaynağını araştıran, sorunu çözmeye çalışan kişi olun.

 • Yöneticinizin istediği raporlamaları zamanında yapın. Hatta raporlama konusunda uzmanlaşın. İyi bir raporlama yapan çalışan yöneticisinin gözünde her zaman avantajlı konumda olacaktır. 

 • İşle ilgili olmayan zamanınızı boşa harcayacak şeylerle uğraşmayın. Özellikle mesai saatleri içinde sosyal medya kullanımı ve paylaşımı yapmayın. İşinize odaklanın.

Terfi Almak Terfiyi İstemekten Geçer

Aslında tüm bunları terfi almak adına yapılabilecekler olarak düşünsek de tüm çalışanların bu tutum ve davranışlara sahip olması gerekir. Ancak sömürü düzeninde mükemmel çalışma ortamları olmadığından çoğu çalışan belki de tüm bu yazılanların tam tersi davranış sergiliyor olabilir. İş dünyası gerçekten acımasızdır. Sadece terfi almak düşüncesi yerine idealist bir bakış açısı ve düşünme yaklaşımıyla çalışmak da iş hayatında sizi başarıya ulaştırabilir.

Tatmin duygusu her insanda farklıdır. Kimisi adım adım terfi almak üzerine ağlarını örerken kimisi de sadece iç huzur ve sistematik çalışmasının getirdiği mutlulukla ilgilenir. Terfi almak terfiyi istemekten geçer. Çalıştığınız kurumda belli bir kıdem doldurdunuz herkesin sevdiği, fikir aldığı ve saygı duyduğu bir çalışan haline geldiniz. Yaptığınız projelerle adınızdan söz ettirip geniş bir network oluşturdunuz. Yöneticinizin güvenini arkanıza aldınız. İşinizi severek yaparken başkalarına yön gösterecek duruma geldiniz. Sizce de terfi almanın zamanı gelmedi mi?

Eğitimlere Yönelin

Yükselmek istenen alan başta olmak üzere farklı eğitimler de almanız mümkün. Eğitimler için online eğitimler tercih edilebilir. Zaman ve mekan kaybından sıyrılarak eğitim almak birey için de verimliliği arttıracaktır. Satış alanında kariyer oluştururken satın alma, reklamcılık veya dijital pazarlama gibi alanlardaki yenilikleri öğrenmek mutlaka faydalı olacaktır.

Nereden dijital pazarlama eğitimi alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz sertifika sahibi de olabileceğiniz online eğitimler veriyor. Alacağınız Dijital Pazarlama Eğitimi size mutlaka fayda sağlar.

Yazar: Vildan Koldaş

Terfi Talebi, Yöneticiye terfi almak isteyeceğinizi ve daha fazla sorumluluk alabileceğinizi belirtin, Yöneticinize kariyer hedeflerinizi gösterebilir ve daha yüksek bir pozisyon almanıza yardımcı olabilir, Görev Değişikliği Talebi, Rapor yazarak ideal terfi pozisyonunu ve becerilerinizi belirtin, Yöneticinin sizin ne için çaba harcadığınızı anlamasına yardımcı olur, Çalışma Ortamına Hakim Olun, Çalışma yerindeki geliş-gidiş saatlerine, mola sürelerine ve giyim kuşam kurallarına uygun hareket edin, Profesyonelliğinizi gösterir ve yöneticinin sizinle ilgili olumlu bir izlenim edinmesini sağlar, Ekip Uyumu, Her zaman uyumlu bir ekip oyuncusu olmaya çalışın, Ekip çalışmasındaki başarınız yöneticinizin ve iş arkadaşlarınızın sizi daha iyi görmesini sağlar, Yeni Proje Fikirleri, Yeni proje fikirlerinizle yöneticinize gitmekten çekinmeyin, Gelişime ve yeniliklere açık olduğunuzu gösterir ve değerinizi artırır, Verimli Zaman Kullanımı, Zamanınızı verimli bir şekilde kullanmaya çalışın ve mesai saatleri sonrasında ekstra çalışmalar yapın, İstekli ve çalışkan bir çalışan olduğunuzu gösterir, Zor Görevler, Zor görevleri üstlenmeye gönüllü olun, Sorumluluk alabilme kapasitenizi gösterir ve iş üzerindeki hakimiyetinizi artırır, Motivasyon, Ekip içerisinde motivasyonu artırıcı bir rol üstlenin, Lider karakterinizin altını çizer ve yöneticinin beğenisini kazanmanızı sağlar, Sorun Çözme, Karşılaşılan problemleri çözme konusunda aktif olun, Sizden hızlı ve etkin çözüm üretebilme beklentisini oluşturur, Eğitim, İş alanınızla ilgili veya farklı alanlarda eğitim alın, Farklı bilgi ve beceriler edinerek değerinizi artırabilirsiniz
terfi terfi almak bakış açısı iş dünyası iş hayatı mesai çalışma saati online eğitimler
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030