AnasayfaBlogİş Hayatında Terfi Almak
Terfi

İş Hayatında Terfi Almak

04 Eylül 2019
İş Hayatında Terfi Almak

Rekabetin çok yoğun olduğu iş dünyasında ön plana çıkmak daha iyi bir maaş almak tatminkar bir ünvana sahip olmak ve karar verici taraf olmak hemen hemen her çalışanın arzusudur. Peki ama bunlara nasıl sahip olacağız?

Terfi Nedir?

Şu an çalıştığınız pozisyondan bir üst kademeye geçmek çalıştığınız kurumda terfi almak olarak adlandırılır. Terfi almak beraberinde çok fazla sorumluluk getireceği gibi mesai dışı çalışma saatlerinizin de olabileceği anlar olması demektir. Bunlar kimi insanlar için ekstra iş yükü olarak görülebilir. Çalıştığınız kurumda da bu tip insanlar varsa aslında işiniz biraz daha kolay olabilir.

Terfi Almak İçin Ne Yapmak Gerek?

Bağlı bulunduğunuz yöneticiye terfi almak istediğinizi şirketiniz için daha fazla sorumluluk almaya hazır olduğunuzu anlatın. Hatta bunu iş görüşmesi aşamasında yapın. Kariyer hedefinizin olduğunu bilen yöneticiniz işinizi daha fazla titizlikle yapacağınızı bilir ve size güvenir. Terfi almaya yaklaştığınızda terfi görev değişikliği talep mektubu yazarak bu isteğinizi belli edebilirsiniz.

Kişi çalışacağı kuruma daha girmeden hedeflerinin olduğunu söylüyorsa, bu kişinin hedeflerine ulaşmak için çaba sarf etmeye hazır azimli ve hırslı biri olduğu düşünülür. Mağrur olmanın iş dünyasında bir getirisi yok ne yazık ki. O yüzden kendinizi her zaman ön plana çıkarmalısınız. Örneğin yaptıklarınız başarılarınız, problem çözme becerileriniz, ekip uyumunuz ve en önemlisi yetkinlikleriniz gibi. 

Yoğun iş hayatında bunlar fark edilmeyebilir, öyleyse siz fark ettireceksiniz. Bağlı bulunduğunuz ilk yöneticiniz terfi almak noktasında sizin en büyük referansınız ve destekçiniz olacaktır. O nedenler yöneticinize kendinizi anlatmaktan çekinmeyin. Deyim yerindeyse armut piş ağzıma düş devri yok artık. İşte terfi almanın yöntemleri için bazı seçenekler.

Terfi Almanın Yolları

 • Yöneticinize yeni projelerle gidin

 • İşinizi sevdiğinizi heyecanınızı her zaman belli edin.

 • Sizin için terfi almanın sadece kazancınızın artacak olmasından çok daha fazla şey ifade ettiğini belli edin.

 • Mesai saatinin doldurulup bitirilecek bir şey olmadığını gösterin.

 • Her saatinizi verimli geçirmeye çalışın.

 • Şirketin koyduğu geliş-gidiş saatlerine mola sürelerine ve giyim kuşam kurallarına uyun.

 • Her zaman uyumlu bir ekip oyuncusu olmaya çalışın.

 • Şirkette bazen herkesin kaçtığı yapmak istemediği birtakım görevler olabilir. Özellikle siz bu konularda gönüllü olun.

 • Ekibi negatif düşüncelerden uzaklaştıran, motive eden kişi olun.

 • Herhangi bir aksilikte oflayıp poflayan söylenen kişi olmak yerine sorunun kaynağını araştıran, sorunu çözmeye çalışan kişi olun.

 • Yöneticinizin istediği raporlamaları zamanında yapın. Hatta raporlama konusunda uzmanlaşın. İyi bir raporlama yapan çalışan yöneticisinin gözünde her zaman avantajlı konumda olacaktır. 

 • İşle ilgili olmayan zamanınızı boşa harcayacak şeylerle uğraşmayın. Özellikle mesai saatleri içinde sosyal medya kullanımı ve paylaşımı yapmayın. İşinize odaklanın.

Terfi Almak Terfiyi İstemekten Geçer

Aslında tüm bunları terfi almak adına yapılabilecekler olarak düşünsek de tüm çalışanların bu tutum ve davranışlara sahip olması gerekir. Ancak sömürü düzeninde mükemmel çalışma ortamları olmadığından çoğu çalışan belki de tüm bu yazılanların tam tersi davranış sergiliyor olabilir. İş dünyası gerçekten acımasızdır. Sadece terfi almak düşüncesi yerine idealist bir bakış açısı ve düşünme yaklaşımıyla çalışmak da iş hayatında sizi başarıya ulaştırabilir.

Tatmin duygusu her insanda farklıdır. Kimisi adım adım terfi almak üzerine ağlarını örerken kimisi de sadece iç huzur ve sistematik çalışmasının getirdiği mutlulukla ilgilenir. Terfi almak terfiyi istemekten geçer. Çalıştığınız kurumda belli bir kıdem doldurdunuz herkesin sevdiği, fikir aldığı ve saygı duyduğu bir çalışan haline geldiniz. Yaptığınız projelerle adınızdan söz ettirip geniş bir network oluşturdunuz. Yöneticinizin güvenini arkanıza aldınız. İşinizi severek yaparken başkalarına yön gösterecek duruma geldiniz. Sizce de terfi almanın zamanı gelmedi mi?

Eğitimlere Yönelin

Yükselmek istenen alan başta olmak üzere farklı eğitimler de almanız mümkün. Eğitimler için online eğitimler tercih edilebilir. Zaman ve mekan kaybından sıyrılarak eğitim almak birey için de verimliliği arttıracaktır. Satış alanında kariyer oluştururken satın alma, reklamcılık veya dijital pazarlama gibi alanlardaki yenilikleri öğrenmek mutlaka faydalı olacaktır.

Nereden dijital pazarlama eğitimi alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz sertifika sahibi de olabileceğiniz online eğitimler veriyor. Alacağınız Dijital Pazarlama Eğitimi size mutlaka fayda sağlar.

Yazar: Vildan Koldaş

terfi terfi almak bakış açısı iş dünyası iş hayatı mesai çalışma saati online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.