AnasayfaBlogTerfi Almanın Yöntemleri
Terfi

Terfi Almanın Yöntemleri

06 Kasım 2018
Terfi Almanın Yöntemleri

Makam bakımından yükselmek; sosyal ve özellikle ekonomik anlamda, bireyin bir önceki konumuna göre iyileşme anlamına gelmelidir. Aksi takdirde, unvanın sonuna eklenen bir kelimeden öteye geçmeyen bir durum ile karşılaşılmış demektir. Eğer, şef veya müdür unvanı aldığınızda ekonomik olarak yani ilave sosyal yardım, ilave eğitim desteği, ücret artışı, yol yardımı veya araç gibi konuların herhangi birinde veya bir kaçında iyileşme almıyorsanız bunun adı terfi değil sadece unvan değişikliğidir. Maalesef ülkemizde, genel olarak “terfi” ile “unvan değişikliği” eş değer anlamda kullanılmakta ve uygulanmaktadır. İlk etapta yeni unvan, çalışanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Ama bir süre sonra altı dolu olmayan bu “terfi”, çalışanda tatminsizliğe dönüşecektir.

Kariyerine yeni başlayan bireylerin terfi alma için bir süre beklemeleri olağan bir süreçtir. Üstelik, terfi için uygun ortama sahip bir yapının olması gereklidir. Gerekli donanım ve yeterliliğe sahip çalışanlar, uygun ortama sahip şirketlerde muhakkak yükselme şansı bulacaktır. Ancak bulunduğunuz şirkette terfi almak içi yeterli olduğunuz düşündüğünüz halde alamıyorsanız üzülmenize gerek yok. Başka şirketleri denemekten çekinmeyin. Bunu yaparken sadece terfi almak için değil gerçek anlamda hayatınız ve kariyerinizde ilerleme sağlayacak alternatifleri değerlendirmekte fayda var. Kariyeriniz ile kavga etmek için harcayacağınız enerjiyi terfi edebilmek için harcamak daha doğru olacaktır.

Terfi Almak İçin Neler Yapabilirim?

Terfi almak için asgari olarak yapılabilecekleri adım adım bahsetmek gerekirse;

  • Öncelikle, yeterli mesleki tecrübe edinme süresinin geçmesi beklenmelidir. Şirket veya pozisyona göre bu süre değişiklik gösterirken, bireyin kapasitesine göre artar veya azalabilir. Bu süre zarfında, bireyin terfi etmek istediği pozisyon hali hazırda şirkette mevcut ise, bu görevdeki yöneticiyi (veya çalışanı) olumlu ve olumsuz yönleri ile analiz etmesi faydalı olacaktır.

  • Söz konusu pozisyon için yeterli eğitim düzeyi sağlanmalıdır. Özellikle uluslararası şirketlerde, terfi edebilmek için yeterli tecrübeye sahip olunsa bile ilave sertifika aranmaktadır (Mali Müşavirlik, İş Güvenliği, v.s.)

  • Her ne kadar tecrübe kapsamının içerisine girse de, bireyin sözlü ve yazılı iletişimini geliştirmesi, özellikle bu alan emek harcaması, terfi edilecek adaylar arasında ön plana çıkmasında yarar sağlayacaktır. Sunum yeteneğine yönelik geliştirici eğitimler alınabilir veya bu alanda etkili kişilerin canlı performansları izlenebilir. Eğitimler için online eğitimler tercih edilebilir. Zaman ve mekan kaybından sıyrılarak eğitim almak birey için de verimliliği arttıracaktır.

  • Yükselmek istenen alan başta olmak üzere, söz konusu pozisyon ile etkileşimde olan alanlarda yeniliklerin takip edilmesi, bireyin sürekli kendini canlı tutmasına olanak sağlayacaktır. Örneğin, satış alanında kariyer oluştururken; satın alma, reklamcılık gibi alanlardaki yenilikleri öğrenmek mutlaka faydalı olacaktır.

Terfi Her Zaman Dikey Mi Olmalı?

Yukarıda da belirtildiği gibi, eğer maddi ve/veya manevi olarak sizi bir derece yukarıya taşıdığına inanıyorsanız, bir başka meslek alanına geçmek de bir çeşit “terfi” sayılır. Bu sayede hem iş yaşamınızda mutlu ve huzurlu bir ortam yakalamış olur hem de iş dışındaki hayatınıza bu artı değerlerin olumlu etkilerini hızlı bir şekilde hissedebilirsiniz. Terfi almaya yaklaştığınızı hissettiğiniz terfi görev değişikliği talep mektubu yazarak bu isteğinizi siz de belli edebilirsiniz.

Terfi Almanın Yöntemleribaşarı kariyer terfiterfi almakterfi almanın yöntemleri
İbrahim Çetin
İbrahim Çetin
Blog Yazarı

İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi - Felsefe Eğitimine devam etmektedir. Kendisini kariyer ve kişisel anlamda geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.