AnasayfaBlogYabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

26 Aralık 2020
Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

“Yabancı dil bilmek neden önemlidir? Yabancı dil öğrenmenin faydaları nelerdir?” Hepimizin bu sorulara verebileceği bir cevabı vardır ama bu yeterli bir cevap mıdır? Yabancı dil öğrenmenin gerekli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Muhakkak ki çevremizde de yabancı dil öğrenilmesi gerektiğinden, yabancı dil öğrenmenin faydalı olduğundan çokça bahsedilir. Bizler de bu konuda hemfikirizdir.

Dünyada herkesin aynı dili kullanmaması bu gerekliliğin en temel sebebidir. Ana dilimizin yanında en azından bir yabancı dil biliyor olmak bizi pek çok konuda avantajlı hale getirir. Bu avantajların çoğunlukla kariyerimizde veya gündelik hayatımızda, yaptığımız seyahatlerde var olduğunu düşünürüz. Ancak yabancı bir dil bilmenin çok daha farklı faydaları olduğunu da bilmeliyiz. 

Yabancı Dil Öğrenmenin Kariyer İçin Faydaları

Yabancı dil öğrenmek için en temel sebeplerinden birisi kariyer açısından büyük avantajlar sağlıyor olmasıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi, ticaretin artması ve ülkelerin birbiriyle olan iletişimlerini büyük oranda etkilemiştir. Bu gelişme de iş hayatında, çalışanların büyük bir kısmının yabancı dil bilmesini gerekli hale getirmiştir.

İyi bir işte istihdam edilmek için yabancı dil bilgisi büyük bir ön şart olmuştur. Yabancı dil bildiğiniz takdirde istediğiniz gibi bir işte, daha iyi şartlarda çalışma imkanına sahip olursunuz. Yabancı dil bildiğinizde sadece Türkiye’de değil yurtdışında istihdam edilme şansınız da olacaktır.

Bildiğiniz yabancı dillerin sayısı arttıkça kariyerinizde çok daha büyük başarılara imza atabilirsiniz. Kariyerinizde daha da büyük hedefleriniz var ve yurt dışında eğitim almak istiyorsanız yabancı dil bilmeniz bir zorunluluk halini alır. Yurt dışında eğitim alarak, yine yurt dışında veya ülkenizde iyi bir kariyere sahip olmanız mümkün olacaktır. 

Yabancı Dil Öğrenmenin Zihinsel Faydaları

Yabancı dil öğrendiğinizde zihinsel açıdan da pek çok faydası olduğunu fark edeceksiniz. Bu zihinsel faydaları birkaç maddede şu şekilde açıklayabiliriz:

Hafızanızı Geliştirir: Yeni bir dil öğrenme aşamasındayken beyniniz de bu duruma ayak uydurmaya çalışır ve daha etkin çalışmaya başlar. Yeni bir dil öğrendiğinizde sadece bir dil öğrenmiş olmazsınız. Beyninizi daha etkin kullanmanız beraberinde hafızanızın güçlenmesine de fayda sağlar. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri aklınızda tutmak, cümle çevirileri yapmak, öğrendiklerinizi hatırlamaya çalışmak bir çeşit beyin jimnastiği olacaktır.

Yaratıcı Düşünmeyi Sağlar: Yapılan araştırmalar birden çok dil bilen kişilerin, tek dil bilenlere oranla çok daha yaratıcı olduklarını göstermektedir. Yabancı dil bilmek problemlerin çözümünde daha farklı fikirler üretme becerisini kazandırır.

Odaklanmaya Yardımcı Olur: Yeni bir dil öğrendiğinizde, o dildeki söylenenleri anlamak için dikkatinizi bir noktada toplamaya çalışırsınız. Bu da zamanla diğer konularda da belli bir noktaya odaklanmanızda etkili olmaktadır.

Daha Hızlı Öğrenmeyi Sağlar: Yabancı dil öğrenmek hafızanızı güçlendirdiği gibi yeni bilgileri daha hızlı öğrenmenize de yardımcı olmaktadır. Daha güçlü bir hafıza ve odaklanma ile yeni bilgileri daha hızlı öğrenmek yabancı dil bilmenin zihinsel faydalarındandır.

Ana dili Güçlendirir: Ana dilinizde eksiklik varsa bu yeni bir dil öğrenme aşamasında ortadan kalkacaktır. Yeni bir dil öğrenirken ana dilinizdeki eksiklikleri tamamlayarak ilerlersiniz. Bu da zamanla ana dilinizin daha güçlü hale gelmesini sağlar. Yeni bir dil öğrenmek ana dilinizde daha iyi konuşma, daha iyi okuma ve dil bilgisi açısından daha güçlü hale gelmenize katkıda bulunur.

Çoklu Görevlere Uyum Sağlamaya Yardımcı Olur: Çoğu insan iki işi bir arada yapma konusunda sıkıntı yaşar. Ancak birden fazla dil bilen insanlar için birkaç işi bir arada yapmak daha kolay hale gelmektedir.

Yabancı Dil Öğrenmenin Sosyal Hayata Faydaları

Yabancı dil öğrenmek sosyal hayatınızda da olumlu değişimlerin yaşanmasına katkıda bulunmaktadır. Yabancı dil öğrenmenin sosyal hayata olan faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Yeni İnsanlar Tanırsınız: Bir yabancı dil öğrenmek istediğinizde çevrenizde bir takım değişiklikler meydana gelmesi çok doğaldır. Yeni dili öğrenme esnasında veya sonradan yapacağınız seyahatlerinizde yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalayacaksınız.

Özgüvenin Artmasına Yardımcı Olur: Yeni bir dil öğrenme aşamasındayken öğrendiğiniz her yeni bilgi, yeni bir başarı niteliğindedir. Bu durum daha da ileri seviyeye geldiğinde elde ettiğiniz başarılar da daha büyük olacaktır. Bu başarılar sayesinde kendinize olan güveniniz de bir hayli yükselecektir. 

Farklı Kültürleri Tanırsınız: Yeni bir dil öğrenmek, öğrendiğiniz dilin kültürlerini ve tarihini de öğrenmenize katkı sağlamaktadır. O dilin gelişimini, oluşum sürecinde nelerden etkilendiğini de öğrenirsiniz.

Uluslararası Sanata Daha Yakından Tanıklık Edersiniz: Yeni bir dil öğrendiğinizde o dile ait sanat eserlerini de daha yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz. Sevdiğiniz bir kitabı orijinal dilinde okumak, filmi veya diziyi orijinal diliyle izlemek ve dinlediğiniz müziklerin sözlerini daha iyi anlayacak olmak size müthiş bir haz verecektir.

Bakış Açınızı Değiştirir: Yeni bir dil öğrenmenin, yeni kültürlerle tanışma fırsatı da yaratacağından bahsetmiştik. Bu sayede yeni fikirlere ve bakış açılarına da açık bir hale gelmeniz çok doğal bir durumdur. Yeni bir dil ve yeni bir kültürle, yeni düşüncelere açık bir hale gelerek dünyayı daha iyi tanıma, olanlara daha farklı açılardan bakabilme yeteneğine sahip olacaksınız.

Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmeliyiz?

Yabancı dil öğrenmenin faydalarının neler olduğunu öğrendiniz ama ne yazık ki bunlar tek başına yeterli değildir. Sadece yeni bir dil öğrenmek size bu faydaları sağlamayabilir. Yabancı dil öğrenmenin faydalarını bildiğiniz gibi hangi yabancı dilleri öğrenmenizin daha avantajlı olacağını da bilmenizde fayda vardır.

Yabancı dil öğrenme konusunda hangi dillere öncelik vermeniz gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz: İngilizce, Fransızca, Çince (Mandarin), Arapça, Almanca, Rusça, Japonca, Korece ve İspanyolca. Yabancı dil öğrenmek istediğinizde sıraladığımız bu dillere öncelik vererek çok daha büyük avantajlara sahip olabilirsiniz. Bu yabancı dillerin neden öğrenilmeye değer olduğunu merak ediyorsanız, “Hangi Yabancı Diller Öğrenilmeye Değer” adlı yazımda daha ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları

Yeni bir dil öğrenmenin çoğu zaman zor olduğu düşünülür. Bu düşünce bazı diller için haklı bir gerekçe olabilir ama yeni bir dil öğrenmek eskisi kadar da zor sayılmaz. Teknolojinin her geçen gün daha gelişmesi yabancı dil öğrenme konusunda da pek çok kolaylığı beraberinde getirir.

Yabancı dil eğitimi almak yüksek maliyetlere sebep olabilmektedir. Ancak günümüzde daha uygun maliyetlerle yabancı dil öğrenmek mümkündür. Yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız ve bunu yaparken de zamandan ve paradan tasarruf etmek istiyorsanız bunun birkaç yolu var. Öncelikle yeni bir dil öğrenme kararı aldığınızda bu dille ilgili pek bir bilginiz olmadığını düşünürsek ilk olarak bir eğitim almanız gerekmektedir. Bu aşamada online yabancı dil kursları büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.

İİENSTİTÜ, vermiş olduğu sertikalı online eğitimler arasında farklı yabancı dil seçenekleri ile, yabancı dil öğrenmenizde tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Ayrıca bu eğitimler sonunda elde edeceğiniz sertifika ile, yabancı dil öğrenmenin en önemli faydalarından biri olarak görülen iş bulma konusunda da rakiplerinizin bir adım önünde olabilirsiniz.

Yabancı dil öğrenirken o dilde dizi veya film izlemek, kitap okumak, çeviri yapmak ve mümkünse öğreneceğimiz dili bilen insanlarla iletişim kurarak pratik yapmak da çok faydalı olacaktır.

yabancı dil yabancı dil öğrenme yabancı dil öğrenmenin faydaları yabancı dil eğitimi
Bahriye Özgür
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dil Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

26 Ocak 2021
Yabancı Dil En Hızlı Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil En Hızlı Nasıl Öğrenilir?

18 Ağustos 2018
Yabancı Dil Eğitimi Yolculuğu
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi Yolculuğu

23 Eylül 2019
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
Almanca kursu (B1-B2)
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
850259
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229