AnasayfaBlogCEO İle Mülakat Yapmak
Mülakat - İş Görüşmesi

CEO İle Mülakat Yapmak

06 Eylül 2021
CEO İle Mülakat Yapmak

Üst ya da orta düzey yöneticilik için direkt olarak CEO ile mülakata giriyorsunuz. CEO ile buluşmak için hazırlanıyorsunuz. Çünkü bu standart bir mülakat değil. Bu mülakat iş deneyiminizden ziyade kendinizi pazarlamak için önemli bir fırsat. Soru şu: CEO sizin hakkınızda ne bilmek istiyor? Sizin amacınız CEO’nun kendisiyle ve geriye kalan yönetim ekibiyle işbirliği içinde çalışabileceğinizi bilmesini sağlamak. CEO sizin şirkete nasıl katkı sağlayabileceğinizi ve sizi takıma alarak kurumun ne beklemesi gerektiğini bilmek istiyor. CEO aslında sizin neyi temsil ettiğinizi, sizi neyin motive ettiğini ve zorluklarla nasıl başa çıktığınızı görmek istiyor. Sizi bir insan olarak daha iyi tanımak istiyor ve diğer soyut şeyleri arıyor.

CEO ile mülakat deneyimi

Kariyerim boyunca CEO’lar ile çalıştım ve onların soracağı mülakat soruları ve onları neden sorduklarını biliyorum. İki makalede en çok sorulan 15 sorudan bahsedeceğim ve cevaplarına nasıl hazırlanılması gerektiği hakkında bilgi vereceğim. İlk beş soruyla başlayalım.

Soru 1: Sizin hikayeniz nedir?

  • CEO büyük ihtimal sizin konuştuğunuz diğer takım üyelerinden geri bildirim almıştır ve buna ek olarak çoktan sizin özgeçmişinize dayalı olarak bazı fikirler geliştirmiştir. CEO ile mülakat yapmak hikayenizi kontrol etme şansınızdır. Profesyonel yolculuğunuz, elde ettiğiniz beceriler ve edindiğiniz deneyimler hakkında düşünün. Ama daha da önemlisi, CEO’nun sizi herkesten ayıracak şekilde ne ile sizi hatırlamasını istiyorsunuz? Profesyonel yolculuğunuz nasıl evrim geçirdi? Hangi engelleri aştınız? Siz ne motive eder?

Soru 2: Size ilham veren insanlardan ve nedeninden bahsedin

  • İlham veren aile üyelerini, arkadaşları, profesörleri ve iş arkadaşlarını dahil etmekte özgür hissedin. Warren Buffet babasının hayatındaki en ilham verici insan olduğunu söylemiştir. Benjamin Graham, Buffet’ın Kolombiya’daki profesörlerinden biri de ikinci ilham veren insanmış. Aslında Buffet oğullarından birine Graham’ın ismini vermiştir. Bu insanların sizin üzerinizde böyle bir etki bırakmasının sebebinden bahsedin. Bu sizin diğerlerinden öğrenme yeteneğinizi ve ayrıca farklı bakış açılarına olan açıklığınızı da gösterecek.

Soru 3: Tutkularınız ve ilgi alanlarınız nelerdir?

  • Eğer bir hobiniz varsa, veya sizin için önemli olan bir takım sporuna katıldıysanız; bu sizin iş yerinde kendinize daha büyük bir resim çizme fırsatınız. Sadece sahip olduğunuz roller tarafından tanımlanmak istemezsiniz. Tutkunuzu kovalamak için gereken beceriler ve aradığınız pozisyona nasıl uydukları arasındaki ilişkiden bahsedin. Eğer bir spor takımında oynadıysanız o zaman bu deneyim sizin kazanmayı sevdiğinizi ve grup çalışmalarının nasıl yürüdüğünü bildiğinizi gösterir. Bu soru aynı zamanda sizin entelektüel meraklılığınız hakkında CEO’ya bilgi verir.

Soru 4: Hangi değerler sizin için önemlidir? Neden? O değerlere olan bağlılığınızı nasıl gösterdiğinizin örneklerini verin.

  • Bu ne çeşit şirket kültürü açılarının size uyduğunu ve onların sizin kişisel değerlerinize nasıl uyduğunu CEO ile paylaşma fırsatıdır. Bu değerleri nasıl kucakladığınız ve yaşadığınızın örnekleri sizin işbirlikçi bir ortak ve lider olarak ne vurgulayacağınızı belirtmeye yardımcı olur.

Soru 5: En büyük başarısızlığınız nedir ve ondan ne öğrendiniz?

  • profesyonel başarısızlığınız size göre nedir ve bugün olduğunuz kişi olmanızda ne gibi etkileri vardır? Uzun dönemde pozitif bir deneyime dönen bu negatif deneyimi açıklarken olabildiğince gerçek ve spesifik olun. Role uygun bağlantılar kurmak sizin o role neden uygun olduğunuzu gösterecektir.

Eğer böyle bir mülakata girdiyseniz ya da deneyimli bir mülakatçıysanız böyle sorularla sizin nasıl başa çıktığınızı öğrenmeyi çok isterim. Ve son olarak mülakat teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Enstitü'nün mülakat teknikleri online eğitim programına katılmanızı tavsiye ederim.

CEO İle Mülakat Yapmakceomülakat ceo ile mülakat iş görüşmesi ceo iş görüşmesi ceo mülakat ceo mülakat soruları
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CEO İle Mülakat Yapmak (İkinci Bölüm)
Mülakat - İş Görüşmesi

CEO İle Mülakat Yapmak (İkinci Bölüm)

18 Temmuz 2016
İş Görüşmesi - Mülakat Soru Tipleri
Mülakat Soruları

İş Görüşmesi - Mülakat Soru Tipleri

14 Nisan 2016