AnasayfaBlogSosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı Nasıl Yapılır?
Satış - Pazarlama

Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

03 Ocak 2020
Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Günümüz çağında gelişen teknoloji ile birlikte kullanmış olduğumuz sosyal medya ağları önem kazanmaktadır. Bunların başında hepimizin neredeyse her gün kullandığı Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn, Pinterest gibi sosyal medya platformları gelmektedir. Akıllı telefonlar sayesinde bu platformlar bir tık uzaklıktadır. İnsanlar her türlü işlemlerini, alışverişlerini dijital ortamdan rahatlıkla yaparak, zaman ve paradan tasarruf edebildikleri için sosyal medya platformlarını tercih etmeye başlamıştır.

Artık birçok kurum ve kişiler teknolojinin her türlü imkanından yararlanarak piyasada markalarının reklam ve tanıtımlarının yapılmasını sağlamaktadır. Bu platformlar sayesinde daha çok kitleye erişim sağlayarak ürünlerini ve firmalarını tanıtarak üretim ve karlarını artırabilirler. Küçük işletmenizi büyütmek ve maksimum kar etmek istiyorsunuz. Ancak nereden başlayacağınızı, nasıl bir yöntem izleyeceğinizi bilmiyorsunuz. İşte burada devreye sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı girmektedir.

Firmanızın adına en uygun platformda sosyal medya hesaplarınızı etkin bir şekilde kullanarak, sitenizi sistemli bir şekilde düzenleyip, uygun kampanyalarla renklendirip, özgün içerikler yazarak en iyi verimi almanızı sağlayacak bütün düzenlemeleri yapan profesyoneldir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Günümüz çağında gelişen teknoloji ile birlikte dijital ortamdan alışveriş yapma oranı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle işletmeler sosyal platformlar üzerinden şirketlerini tanıtmaya önem vermektedir. Öyle ki gelmiş olduğumuz noktada artık dijital alışverişin çığ gibi büyüdüğünü söylemek mümkün. Düşünün orta ölçekli bir işletmeniz var. Siz yoğun iş temposunda koşturup işletmenizin karını arttırmaya çalışıyorsunuz. Ancak fiziki olarak uğraşırken, dijital ortamda da işletmenizin tanıtımını yapıp büyümek istiyorsunuz. Rakipleriniz bu yöntemle çok kar etmeye başlamışlar bile.

Fakat işletmenizin dijital ortamda tanıtımını nasıl yapacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Veya bu işe ayıracak vaktiniz yok. İşte tamda bu ihtiyaç için ortaya çıkan, iş kolu olarak gün geçtikçe önemi artan sosyal medya danışmanlarından destek alabilirsiniz. İşletmenize ait web sitesi veya sosyal medya yönetimi platformlarını size özel tasarlayıp, gerekli her türlü düzenlemeyi ve desteği profesyonelce sağlayan yönetme sistemine sosyal medya danışmanlığı denir. İşletmeniz adına size en uygun platformda, ürünlerinize özel içerik tasarlayıp, dikkat ve ilgi çekici hale getirip hedef kitlenize ulaşıp maksimum kar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi ve Platform Belirleme

İşletmenizde hedef kitlenize göre en uygun platformu seçmeniz, ürün ve hizmetin hangi kesime sunulmasını belirleme açısından çok önemlidir. Doğru platformda sunulan ürün, doğru kitlede amaca ulaşır. Bu nedenle sosyal medya yönetiminde ilk aşama en uygun platform adımını seçmektir.

Facebook: En yaygın, en sık ve en aktif olarak kullanılan çok geniş bir kitleye hitap etmektedir. Her yaş kesiminden kullanıcıya sahiptir. İşletmesini çok geniş bir kitleye duyurmak isteyenler için mükemmel bir platformdur.

Instagram: Daha çok görsel içerikleri ön plana çıkaran, fotoğraflarla zenginleştirilmiş genç ve kadın ağırlıklı kitlesi olan bir platformdur. Sanat, dekorasyon, diyet, kişisel gelişim, sağlık gibi hizmet sunan işletmeler için şahane bir platformdur.

Twitter: Sıklıkla dünya üzerinde meydana gelen haberler, olaylar ve gelişmelerin kullanıcılar tarafından paylaşıldığı aktif bir platformdur. Hedef müşterilere ulaşmak için işletmenizdeki uygun ürünlerin tanıtımını yapabilirsiniz.

YouTube: Her türlü ürün tanıtımı yapmak için sınırsız video yükleme yapısına sahiptir. En geniş arama ağlarından biridir. Her konuda içeriğe kolayca ulaşılabilir. İşletmenin tanıtım videosunu, ürünlerini yüklemek için harika bir tanıtım ve alt yapıya sahiptir.

Pinterest: Ürün ve hizmetin nasıl yapıldığını görsel ve videolarla anlatan çok yönlü bir platformdur. El sanatları, yemek tarifleri, sağlık, spor, bitki bakımı, spor ve daha birçok alanda hizmet veren kişilerin tanıtım videolarının ve açıklamalarının yüklendiği aktif bir platformdur. Detaylı ve açıklayıcı bilgilere yer verir. Bu konuları sahip işletme veya kişiler için uygun bir yapıdır.

LinkedIn: Daha çok işveren ve iş arayan kesimin buluştuğu bir platformdur. Kişiler özgeçmiş bilgilerini girerek uzmanlık alanlarını belirtip uygun işletmelerin kendilerine ulaşmasını sağlayabilir.

Sosyal Medya Yönetiminde İçerik Oluşturma

Sosyal medya yönetimi sürecinde içerik oluşturmada dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri özgün içerik üretmektir. Öncelikli aşama doğru içerik planlaması yapmak olmalıdır. Doğru ve özgün içerik planlaması yaparken müşterilerin ilgisini çekebilmek, güncel ve kaliteli olmak önemlidir. İlgili platformlarda, düzenli olarak kendini tekrar etmeyen, içerikler müşteriyi de merakla içeriği okumaya sevk edecektir.

Özgün görseller, yazılar ve videolar hazırlayarak farklı tasarımlar yaratmak hitap edilen kesimin dikkatini çekecektir. Müşterilerin ve hedef kitlenin ilgisini çekerek düzen ve plan içerisinde yapılan içerikler hedefe ulaşacaktır. İçerikler SEO kurallarına uygun akıcı bir dille yazılmalıdır. Özgün olmayan, kopya içerikler kaliteli kitleye ulaşmayı engelleyecektir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar?

Sosyal medya danışmanı, ilgili firmanın öncelikle hangi platformda hangi kitleye daha çok ulaşabildiğini hedefler. Buna göre uygun platform seçerek firmaya ait ürünün en yüksek kar amacına ulaşması için gerekli olan adımları planlar. Günlük olarak sosyal medya içeriklerini oluşturarak video, resim ve içeriklerin güncel olmasını sağlar. En yeni gelişmelerden haberdar olarak platformları sürekli güncel tutar. Hedef kitle içerisine sosyal medya hesabının aktif olmasını ve yükselmesini sağlar. Zor zamanlarda etkili bir politika izleyerek ne yapması gerektiğini bilir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimleri

Sosyal medya uzmanlığı alanında birçok eğitimler verilmektedir. Bu alanda eğitim veren kurumların başında Türkiye'de çok önemli bir yere sahip olan Enstitü gelir. Bu işi yapmak isteyen ve kendisini geliştirmek isteyen herkes eğitimlere katılabilir. İşletme sahipleri, girişimciler, pazarlama ve e-ticaret ile uğraşanlar için eğitimler bulunmaz fırsattır.

Bu sayede ürünlerini sosyal platformlar da aktif ve ilgi çekici hale getirebilir, maksimum kar elde etmek için yapılması gereken aşamaları adımlarını öğrenebilirler. Online eğitime katılarak sosyal medya uzmanlığı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zaman da Enstitü bünyesinde eğitim sonunda sertifikanızı alarak ajans ve işletmelere hizmet verebilirsiniz. Online eğitim kapsamındaki bu eğitim Enstitü tarafından ücretsiz olarak verilmektedir.

sosyal medya yönetimi sosyal medya danışmanlığı sosyal medya uzmanlığı sosyal medya danışmanı sosyal medya
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259