AnasayfaBlogMimari Restorasyon Bölümü
Bölümler

Mimari Restorasyon Bölümü

13 Eylül 2020
Mimari Restorasyon Bölümü

Anadolu’da yaşamış eski uygarlıklardan günümüze kadar gelen mimari yapıların bakımı ve onarımı büyük önem taşıyor. Bu bakım ve onarımların, çağa uygun tekniklerle ve bilimsel metotlarla yapılması gerekiyor. Restorasyonda temel kural, mimari yapının orijinalliğini bozmayan tekniklerle ve yapının kendi malzemeleri (mümkün olduğunca) kullanılarak restorasyon işlemi yapılmasıdır. Eğer bu kurala uyulmazsa; yapının orijinal görünüşü hem de malzemeleri zarar görebiliyor. 

Bilimsel olmayan ve çağa uymayan bir şekilde yapılan restorasyon işlemleri kalıcı olmadığı gibi, eserin orijinal yapısını da bozabiliyor. Hatta yanlış teknikler veya kötü malzemeler kullanıldığında eserin yapısına zarar bile veriyor. Bu konuda yaşanmış bir örnek verebilirim: Bu örneği yıllar önce, Efes Antik Kenti gezisi sırasında görmüştüm ve o görüntü yıllardır bir tablo gibi aklımda duruyor. Efes harabelerindeki yapılardan birinin mermer sütunlarından bazıları, “beton” malzemesiyle “restore” edilmişti.

Üniversitede okurken (Sanat Tarihi Bölümünde) şahit olduğum ve restore adına yaptıkları bu işlemi, gezi dönüşünde araştırmıştım ve sonuçta bulduğum bilgi de şuydu: “Beton, mermeri eritir.” Bu bilgi karşısında yaşadığım şaşkınlık bir yana, ne kadar üzüldüğümü anlatmamın bir yolu yok. Ancak o zaman anladım ki; restorasyon işi de, turizm işi gibi; işi bilmeyenlerin elinde ve bu işleri bilmeyenler yüzünden kültürel varlıklarımız gün geçtikçe zarar görüyor. 

Buna bir “dur” demek için eğitim şart. Özellikle bilimsel eğitim o kadar önemli ki, bilimsel olmayan ve çağdışı teknikler kullanılarak yapılan bir “restorasyon” felaketini gözlerimle gördüm. Bu nedenle, son yıllarda mimarlık, restorasyon ve kültürel varlıklarımızı koruma konusunda açılmış olan akademik programların sayısının arttığını gördükçe mutlu oluyorum. Geçmiş yıllarda yaşadığım o üzüntünün yerini bir umut alıyor. Bu bölümlerin çok sayıda olması demek, kültürel mirasımızı doğru bir şekilde koruyacak ve onaracak çok sayıda uzman kişi olacak demek. Açıkçası, kültür varlıklarımız adına umudum yenileniyor. Çünkü kıymetli kültürel mirasımız artık uzman ellere emanet ediliyor.  

Mimari Restorasyon Bölümü Nedir?

Mimari Restorasyon Bölümü; üniversitelerin iki yıllık bir ön lisans programıdır. Üniversitelerin Meslek Yüksekokulu çatısında eğitim veren bu bölüme, merkezî yerleştirme sınavıyla ve TYT puan türüyle öğrenci alınıyor. Mimari Restorasyon eğitiminin temel amaçlarından birisi, restorasyon konusunda yetişmiş olan uzmanlara ihtiyaç olmasıdır. Restorasyonlar en çok mimari yapılarda yapıldığı için, en çok uzman eleman ihtiyacı mimarlık alanında duyuluyor. Bu ihtiyaca cevap vermek ve donanımlı kişiler yetiştirmek için bu bölümün varlığı kıymetlidir. 

Mimari eserler bakımından zengin bir ülke olduğumuz için, bu eserleri doğru bir şekilde korumak ve onarmamız gerekiyor. Bilimsel teknikler ve en yeni teknolojik olanaklarla bu koruma ve onarma işlemi için, iyi yetişmiş teknik elemanlar da gerekiyor. Ülkemizde bu bölümü açan üniversite sayısının her yıl arttığını görüyoruz. 2020 yılı itibariyle hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde, burslu ve indirimli seçenekleriyle birlikte çok sayıda Mimari Restorasyon bölümü bulunuyor. Bu bölümünün üniversitede açılma oranının giderek artması, kültürel varlıklarımızın korunması adına olumlu bir adım olmuştur. 

Bölümde verilen dersler, lisans programı tadında ve kalitesinde olan derslerdir. Buna rağmen, bu programdan mezun olduktan sonra lisans programına geçiş yapılmasıyla; donanımlı bir akademik eğitim alınmış olacaktır. Çünkü ilgili lisans programlarındaki detaylı teorik bilgiler ve yapılan çalışmalar, ön lisans programına göre biraz daha farklı özellikler taşıyor. 
Bölüm mezunlarının Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’na girerek seçebilecekleri bölümlerden bazıları şunlardır:

Mimari Restorasyon Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Mimari Restorasyon bölümü mezunları için iş imkânlarının çoğunlukla, Kültür Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlar ile mimarlık alanında yoğunlaştığını söyleyebiliriz. 

Müzeler, mimarlık şirketleri, restorasyon şirketleri gibi kurumlarda çalışma imkânları olan bu bölüm mezunları, teknik eleman unvanı alırlar. Lisans ve yüksek lisans yapan mezunların ise, daha çok uzmanlık unvanlarıyla çalışabildiğini söylememiz gerekir.

Ayrıca mezunlar; gerekli akademik adımları tamamladıkları takdirde, akademik kariyer yapabilme imkânı da bulabilirler.

Mimari Restorasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Mimari Restorasyon bölümü mezunları;

 • Kültür Bakanlığına bağlı müzelerde ve arkeolojik kazı çalışmalarında,

 • Mimarlık şirketlerinin restorasyon projelerinde,

 • Ören yerleri ve arkeolojik sit alanlarındaki restorasyon çalışmalarında teknik eleman olarak restorasyon işlerini yapabilirler.

Mimari Restorasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Mimari Restorasyon bölümünde matematikten işletmeye, teknik resimden iletişime kadar birçok dalda bilgi içeren bir ders programı düzenlenmiştir. Zorunlu derslere baktığımızda, temel teorik derslerin bulunduğunu görüyoruz. Asıl göze çarpan nokta ise, uygulamalı derslerin yoğunluğudur. Çizim uygulamaları ve projeler dışında, zorunlu staj da öğrencileri kariyer hayatına hazırlayan önemli bir faktördür. 

Mimari Restorasyon bölümünün zorunlu dersleri şunlardır:

 • Eski Eserlerin Korunması ve Restorasyon İlkeleri

 • Teknik Resim

 • Geleneksel Yapı Türleri ve Elemanları

 • Temel Matematik

 • Temel İşletme

 • Akademik ve Sosyal Oryantasyon

 • Temel Bilgi Teknolojileri

 • Ahşap Malzeme ve Yapı Teknikleri

 • Geleneksel Yapı Malzemelerinin Bozulması ve Onarımı

 • Rölöve

 • Yapı Elemanları Uygulama

 • Bilgisayarda Çizim

 • İletişim Becerileri

 • Restorasyon Projesi

 • Bitirme Projesi

 • Staj

Bu zorunlu dersler dışında, üniversite seçmeli dersler ve bölüm seçmeli dersler kategorilerinde bir seçmeli ders havuzu da bulunuyor. Bu seçmeli havuz sayesinde öğrenciler; diğer bölümlerden veya fakültelerden, meraklarına ve yeteneklerine göre ders seçme imkânına sahip oluyorlar. 

Mimari Restorasyon Bölümünün Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Mimari Restorasyon bölümünün 2020 yılındaki en yüksek taban puanı İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne aittir. Bu üniversite ikinci öğretim seçeneğiyle ve 5 kişilik kontenjanla öğrenci almıştır ve taban puanı 338,514 ve başarı sıralaması da 226529 olarak açıklanmıştır. Bu bölümdeki en düşük taban puanı ise Sinop Üniversitesi’ne aittir. Bu üniversite de kontenjan olarak 30 kişi kabul etmiştir ve taban puanı 170,654 olarak açıklanmıştır. Bu üniversitedeki başarı sıralaması ise 1759824 olarak kayıtlara geçmiştir.  

Mimari Restorasyon bölümünün yeni açılan program seçenekleri ve dolmayan kontenjanlar da ilan edilen listelerde açıkça görülebiliyor. Bu seçenekler arasında burslu ve indirimli olanlar da bulunuyor. Burslu ve indirimli olan seçeneklere de öğrencilerin yönlendirilmesi, kültür miraslarımızın doğru bilgi ve tekniklerle korunup onarılması için önem taşıyan bir konudur.

Mimari Restorasyon Bölümü Nedir?

Kültürel varlıklarımızdan olan mimari eserlerin bakımını, onarımını ve korunmasını amaç edinen bir akademik disiplindir. İki yıllık ön lisans programı şeklinde, Meslek Yüksekokulları bünyesinde eğitim faaliyetleri yapan bir bölümdür. Bu bölüme, merkezî yerleştirme sınavı ve TYT puanıyla öğrenci kabul ediliyor. Mezunları, “teknik eleman, tekniker” statüsünde oluyor.

Mimari Restorasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Müzelerde, mimarlık ve restorasyon şirketlerinde, ören yerleri ve sit alanlarındaki kazı çalışmalarında, Kültür Bakanlığına bağlı olan ilgili kurum ve kuruluşlarda; teknik eleman unvanıyla restorasyon işlerini yaparlar. 

Mimari Restorasyon Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Nasıldır?

Cevap: 2020 yılındaki en yüksek taban puanı 338,514; başarı sıralaması ise 226529 (İstanbul Bilgi Üniversitesi) olarak açıklanmıştır. Bölümün en düşük taban puanı ise 170,654; başarı sıralaması ise 1759824 (Sinop Üniversitesi) olarak açıklanmıştır.

mimari restorasyon kültürel mimari restorasyon teknik eleman mimari restorasyon bölümü.
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209