AnasayfaBlogGeleceğin Meslekleri Neler Olacak?
Meslekler

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

20 Kasım 2019
Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Hızlı değişen dünyamızda geleceğin meslekleri, günümüz mesleklerinden çok farklı olacaklar. Ayrıca etkinliğini devam ettirecek olan az sayıdaki mesleklerde de farklı alanlarda uzmanlaşma gereklilikleri doğacak. Gelecekte çocuklarımızın sahip olmak için can atacakları meslekler neler olabilir?

Her Alanda Teknoloji Destekli Meslekler

Geleceğin meslekleri teknolojiden ayrı düşünülemeyecek. Genel olarak, kişisel danışmanlar, teknik destek elemanları, yazılım ve oyun geliştiricilerle eğitmenlere ihtiyaç duyacağız. Ancak bu kişiler günümüzdekilerden çok farklı alanlarda, teknoloji temelli işlerin uzmanları olarak çalışacaklar.

Gelecekte Yeni Mühendislik Alanları Neler Olacak?

Gelecekte inşaat ya da kimya mühendislerinden çok 3D üretim mühendisi, iklim mühendisi, endüstriyel tasarım mühendisi, ağ mühendisi, genetik mühendisi gibi kişilere ihtiyaç duyacağız. 3D üretim mühendisi, özellikle tekstil, yemek, sağlık endüstrilerinde, kişiye özel ürünler üretilmesini sağlayacaklar. Daha şimdiden üç boyutlu yazıcıların kullanılmaya başlandığını düşünürsek bu mesleğin yakın bir gelecekte popüler olacağı su götürmez.

Bozulan iklim koşullarını düzeltecek tedbirlerin neler olacağı ve bu tedbirlerin nasıl alınacağı konusunda da hükümetler ve sivil toplum kuruluşları iklim mühendislerinden yardım alacaklar. Yeni ürün ve konseptlere her zamankinden fazla ihtiyaç duyacağımızdan, geleceğin meslekleri arasında endüstriyel tasarım mühendisliği de yer alıyor. Genetik mühendisleri de DNA’mızla ilgili araştırma ve çalışmalarla geleceğe yön verecekler.

Robotlu Hayat

Gelecekte yapay zekalı cihazlar ve robotlar hayatımızda fazlasıyla yer alacak. Tabii tüm bu cihaz ve robotları ustalıkla tasarlayacak ve teknik arızalarını giderecek uzman ve teknisyenler de aranan kişiler olacaklar. Ayrıca, yapay zekalı cihazlarla çalışmanın yöntemlerini öğretecek eğitmenlere de ihtiyaç duyulacak.

Bu sebeplerden dolayı, geleceğin meslekleri arasında, robot teknisyenliği, yapay zeka eğitmenliği, robotik kodlama uzmanlığı gibi işleri görebileceğiz. İş yerlerinde makinalarla insanlar arasındaki iş bölümünü düzenleyen yöneticiler, otonom araçlar ve dronların yarattığı trafiği düzenleyecek yol uzmanları da çalışacaklar.

Biyoteknoloji ve Biyomedikal Önem Kazanacak

Özellikle engellilikle ilgili olarak biyoteknologlar yapay uzuvları insan vücuduna en uygun şekilde üretmek adına önemli işler yapacaklar. Hastalıkları alt etmek üzere biyomedikal çalışmalar da hız kazanacak. İlaç endüstrisinin büyüklüğünü de düşündüğümüzde biyomedikal uzmanlığının geleceğin meslekleri arasındaki yerinin sağlam olduğunu söyleyebiliriz.

Sanal Dünyada Çok Vakit Geçireceğiz

Eğlence anlayışımız sanal alana daha da çok kayacak. Bu yüzden oyun ve aplikasyon geliştiricileri için önemli bir alan açılacak. Şimdiden adlarından söz ettiren profesyonel bilgisayar oyuncuları başka insanlar için oyun oynayarak onların para kazanmalarını sağlayacaklar. Geleceğin meslekleri içinde en ilginci belki de bu iş!

Yaşlı Nüfus Artacak

İlerleyen yıllarda yaşlı nüfusun artması bekleniyor. Bu yüzden, hemşire, terapist ve fizyoterapistlere ihtiyaç duyulacak. Bu kişilerin yapay zekalı cihazlarıyla teşhis koyabilenleri daha makbul olacak. Geleceğin meslekleri arasında sağlıkla ilgili meslekler, uzmanlarının yapay zekalı cihazlar kullanabilmeleri halinde, önemli bir yerde olacaklar.

Her Şeyimizi Bir Bilene Danışacağız

Finans, hukuk gibi geleneksel işler kripto paranın yaygınlaşmasıyla daha karmaşık bir hal alacak. Sosyal medya hukuk danışmanlığı, finansal koçluk gibi işlerin yanında, hangi hastalıklara yatkın olduğumuzu anlamak ve bu konuda tedbirler almak için uzmanlarına başvurduğumuz genetik danışmanlığı gibi işler de geleceğin meslekleri arasında yer alacak.

Geleceğin Popüler Meslekleri Neler Olacak?

Geleceğin meslekleri arasında bilgisayar mühendisliği, yazılım, SEO ve sosyal medya uzmanlığı, içerik yazarlığı, veri analistliği, data merkezi tasarımcılığı ve teknisyenliği, IT güvenlik danışmanlığı büyük öneme sahip olacaklar.
Gelecekte dünyanın nüfusu artacağından iş bulmak da kolay olmayacak. Bu yüzden yeni neslin altyapısını geleceğin meslekleri ile uyumlu bir şekilde oluşturması ve bu meslekler hakkında bilgi sahibi olması her zamankinden fazla önem arz ediyor.

Yazar: Işıl Camgöz

içerik içerik uzmanlığı geleceğin meslekleri içerik yazarlığı robot içerik uzmanlığı seo seo uzmanlığıyapay zeka yazılım
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099