AnasayfaBlogBitirme Projesi Nedir? Nasıl Yapılır?
Nedir?

Bitirme Projesi Nedir? Nasıl Yapılır?

13 Ocak 2020
Bitirme Projesi

Bitirme projesi, üniversite öğrencilerinin, okudukları bölümde son yıl, ikinci dönem aldıkları belli bir kredi değerine sahip ödevdir. İlgili bölümde öğrencilere bölüm hocaları tarafından verilen proje ödevidir. Her öğrencinin bir bölüm hocası vardır. Bazı üniversitelerde hocalar öğrencileri seçerken, bazılarında da öğrenciler hocayı seçebilmektedir. Danışman öğretmen ile öğrenci proje bitimi sonuna kadar haftada bir kez düzenli olarak görüşür. Bu görüşmede danışman, projenin ilerlemesi hakkında öğrenciyi yönlendirir. Öğrenci, danışman öğretmeni tarafından verilen ödevi, zamanında bitirmekle ve teslim etmekle yükümlüdür.

Bitirme projesinin amacı; üniversiteyi lisans düzeyinde bitiren öğrenciden, akademik içerikli ödev yapmasını sağlamaktır. Genellikle, sosyal sorumluluk projesi, yazılım programı, elektrik düzeneği, belgesel ve başka birçok konuda istenmektedir. Bazı bölümlerde de yüz sayfaya kadar projeler istenir. Bu proje belli bir kredi değerine sahiptir. Geçerli krediyi alamayıp, bitirme projesinden geçemeyen öğrenci lisans bölümünden mezun olamaz.

Danışman öğretmen tarafından belirlenen konunun öğrenciye verilmesiyle, proje süreci başlar. Proje yönetimi ve planlama süreçleri önemlidir. Hazırlık aşamasında en önemli başlangıç, veri toplama aşamasıdır. Konu ile ilgili veri toplanır ve toplanan verinin proje konusu ile ilişkilendirilir. Gerekli içerik adımları oluşturulur. Bütün bu adımlar, yazılan projenin, belli bir düzen içerisinde sistematik bir şekilde olmasını sağlar.

Öğrenci belirlenen konu ile ilgili hazırladığı çalışmaları üniversitenin belirlediği yazım kurallarına göre bilgisayar ortamında hazırlar. Kitapçık haline getirdiği çalışmasını bölüm hocasına sunar. Bitirme projesini zamanında ve eksiksiz olarak hazırlayan öğrenci, mezuniyet için önünde engel teşkil eden zor bir sürecin üstesinden de gelmiş olur. Kredisini tamamlayarak başarılı bir şekilde mezun olmaya hak kazanır.

Bitirme Projesi Yazım Kuralları Nasıl Olmalıdır?

Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterse de, genel olarak bitirme projesi şu kurallar içerisinde yapılmaktadır:

 • A4 sayfa boyutunda, times new roman yazı tipiyle,12 karakter olarak yazılmalıdır.

 • Standart satır aralığı1.5 olmalıdır.

 • Ciltleme yapılacağı dikkate alınmalı ve sayfanın sol kenarında 4 cm, sağ kenarında 3 cm boşluk bırakılmalıdır.

 • Tüm sayfaların altına, orta kısma numara verilmelidir. (içindekiler, iç kapak, önsöz, özet hariç)

 • Özgeçmiş bölümü farklı bir sayfada sunulmalıdır.

 • Giriş, materyal, yöntem, sonuç, kaynak olmak üzere 5 temel bölümden oluşmalıdır.

 • Kaynaklar kısmı, kurallara uygun olarak projenin sonunda yer almalıdır.

 • Bitirme projesi 3 nüsha halinde hazırlanmalıdır. 2 adet üniversiteye verilmeli 1 adet de öğrencide kalmalıdır.

Anlatım yönünden; net bir Türkçe ile açık ve anlaşılır şekilde ifade kullanılmalıdır. Dil bilgisi yönünden cümleler sade kısa net noktalama işaretlerine uyumlu olmalıdır.

Bitirme projesinin giriş, gelişme ve sonuç aşamalarından oluşmaktadır. Projenin giriş kısmında aşağıdaki bilgiler yer almalıdır:

 • İç kapak

 • Proje onay sayfası

 • Proje kısa özeti

 • Önsöz

 • İçindekiler

 • Kısaltmalar

Projenin son kısmında ise; biyografi, kaynakça ve ekler yer almalıdır.

Bitirme Projesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Bitirme Projesi Kurallarını başlarken titizlikle uygulayın.

Üniversitenizin, web sayfasından proje yazım kılavuzunu alın. Her fakültenin belirlemiş olduğu kurallar vardır. Bu kurallara uygun olarak, yazı boyutu, yazı sitili kurallarını baştan sisteminizde ayarlayın.

Proje konusuyla ilgili fikir sahibi olun.

Daha önce konuyla ilgili yapılmış araştırma, örnek, makaleleri inceleyin.

İçindekiler sayfasını belirtilen kurallara göre düzenleyin.

İçindekiler sayfası projeyi okuyan kişilere kılavuz görevi görmektedir. Bu yüzden belirtilen fontta titiz bir şekilde hazırlayın..

Projenin zamanını iyi ayarlayın.

Bitirme projesi bir günde yapılacak bir iş değildir. Zaman, emek ve araştırma gerektirir. Planlı zaman içinde yapılan proje mutlaka başarılı olacaktır.

Kaynakça yazma kısmı çok önemlidir.

Günümüzde kaynakçaların birçok kısmı internetten temin edilse de, kütüphanelerin ve ansiklopedilerin yerini tutamaz. Kaynakçalarınızı belirtirken sadece internetten değil, büyük ansiklopedilerden de mutlaka yardım alın. Bu sizin projenize verdiğiniz zaman ve emek ve değeri danışmanınıza gösterecektir.

Olası aksiliklere karşı bilgisayarınızın otomatik kaydetme seçeneğini aktif hale getirin.

Projenizin büyük kısmını yazdıktan sonra ufacık bir hatayla bütün emeğinizin çöpe gitmesini istemezsiniz değil mi? Bu yüzden otomatik kaydetme özelliğinin devrede olduğundan emin olun.

Projenizin son halini tekrar okuyun veya bir arkadaşınızdan okumasını isteyin.

Son halini alan veya bitirmiş olduğunuz projenizi detaylı bir şekilde son kez gözden geçirin. Ya da bir farklı bir yorumlama için, bir arkadaşınızdan projenizi okumasını isteyin. Son anda düzeltilen eksikliklerle olası büyük problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Bitirme projenizi PDF olarak kaydedin.

PDF dosyalarında yazım hataları daha kolay bir şekilde yakalanır. Bu nedenle baskıya gitmeden önce dosyanızı PDF olarak düzenleyin. Bu şekilde baskı sonrası hata düzeltmekle uğraşmazsınız.

Bitirme Projesi Sunumu Nasıl Yapılmalıdır?

Tamamlanan projeyi, sizin hazırladığınızdan emin olmak ve proje hakkında bilgi sahibi olmak için sunum yapmanız istenir. İçinde lisans bitirme hocasının da bulunduğu hocalardan oluşan jüri karşısında projenizi sunmanız beklenir. Hocalar proje dosyasını inceler, içerik analiz ve şartlara ne kadar bağlı kaldığınızı kontrol eder. Projeniz hakkında fikir sahibi olmak için sizden sordukları soruları yanıtlamanızı isterler.

Etkili bir sunum için:

 • Sunuma başlamadan önce detaylı içerik anlatan slaytla sunumunuzu güçlendirin.

 • Kendinize bir sunum planı hazırlayın.

 • Sunumunuza önceden çalışıp hazırlıklı gelin.

 • Etkili bir sunum için, göz teması kurun, vücut dilinizi kullanın.

 • Gereksiz bilgiler yerine teorik ve referans bilgiler verin.

 • Günlük konuşma dili kullanmayın. Akıcı ve net bir dille, kısa ve net olarak konuşmaya çalışın.

 • Gelebilecek soruları düşünerek ek slaytlar hazırlayın, cevapları kafanızda önceden belirleyin.

 • İçerikle ilgili fotoğraflı görseller sunun.

 • Sadece sorulan sorulara cevap vermeye çalışın, soruları iyi dinleyin.

 • Ses tonu ve konuşma hızını çok iyi ayarlayın. Ses tonunda inişli çıkışlı vurgular etki yaratacaktır.

 • Sunum planı, projenin konusu, tanımı, karşılaşılan problemler, çözümler, çözüm yolları genel sonuç sunum akışını belirlemelidir.

Bitirme Projesinin İş Hayatına Etkisi

Okuduğu bölümle ilgili olarak, kariyer yapmak isteyenler için bitirme projesini Cv'ye eklemeleri oldukça faydalı olacaktır. Bu nedenle bitirme projesini, sadece alelacele yapılmış bir ödev olarak değil de kişisel gelişim sürecine katkı olacak şekilde planlamalısınız. Akademik içerikli detaylı ve özenli bir proje hazırlayıp, yüksek puan almanız ileride sizi birçok adayın önüne geçirebilecektir. Bitirme projesine gerekli emek ve zamanı harcamış öğrenci hazırladığı projeyle iş başvurusunda da öncelikli alım sürecine dahil olacaktır. Böylece görülüyor ki İş hayatı eğitimleri de üniversiteden başlamak üzere tüm çalışma hayatı ve kariyer hedefi belirlemede etkili olacaktır.

bitirme projesi bitirme projesi yazım kuralları bitirme projesi sunumu bitirme projesinin iş hayatına etkisi
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
SPSS Eğitimi
5
(26)

SPSS Eğitimi

13 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
34079
Nvivo ile Nitel Veri Analizi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
34080
Nitel Araştırma Eğitimi
5
(12)

Nitel Araştırma Eğitimi

14 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
15080