AnasayfaBlogİnsan Kaynakları Z Kuşağına Hazırlanıyor
İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Z Kuşağına Hazırlanıyor

14 Ocak 2021
İnsan Kaynakları Z Kuşağına Hazırlanıyor

İnsan kaynakları uzmanları için, heyecan verici bir dönem başlıyor. 2000 yılı ve sonrası dünyaya gelenlerin oluşturduğu Z kuşağı artık iş hayatına atılmaya başladı. "Milenyum çocukları" da denilen, iş dünyasında kendini göstermeye başlayan Z kuşağı bireyleri, İK departmanları için yeni dinamikler gerektiriyor.

Beklentileri fırsat eşitliği, şeffaflık, kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ve hiyerarşiden uzak bir iş ortamı olan Z kuşağı için İK uzmanlarının analizleri devam ediyor.

Kurumlar Z Kuşağı İçin Neler Yapabilir?

Onlar isteklerinden emin, eğitim ve yaratıcılığa önem veren, hızlı ve analitik düşünen, özgürlüklerine düşkün, komplekssiz ve açık sözlü kişilikleriyle heyecan verici bir şekilde geliyorlar. Dolayısıyla gelişen zaman içinde artık iş dünyasını yeni nesle adapte etmenin gerekliliği fark edilmiş durumda. Bu bağlamda yapılan analizler kurumları yönlendirmede şu bilgileri barındırıyor:

  • Kuşaklar Arası Köprü

Kuşakların sahip oldukları değerleri birbirlerine aktaran güçlü ve nitelikli köprüler kurmak için gerekli araştırmaları yapmanın tam zamanı. Tecrübeli X kuşağı, uzman Y kuşağı ve dinamik Z kuşağının sahip oldukları avantajları birbirlerine doğru bir sistemle aktarabilecekleri iş ortamları oluşturmak, iş potansiyeline ciddi katkılar sağlayacaktır.

  • Dijital Dönüşüm İçin Onlar Şart

Onlar arkadaşlığı, bilgiyi, hayatın deneyimlerini ve daha fazlasını dijital ortamlardan öğreniyorlar. Soruları ve sorunlarını dijital ortamda araştırarak kendilerine yol haritası çiziyorlar. Hele ki son yıllarda sosyal ilişkilerini de dijital ortamda yaşamalarıyla artık onlara dijital dünya kurdu diyebiliriz. Dolayısıyla Z kuşağı, teknolojiye olan hakimiyetiyle iş sahalarını dijital dönüşüme hazırlamakta vazgeçilemez bir değer.

  • İş Süreçlerini Yapılandırmak Gerekiyor

Hızla akan zamana adapte olmakta güçlük çekmeyen, sürekli yeni şeyler öğrenirken eğlencesinden de vazgeçmemenin peşinde olan Z kuşağı için İK departmanlarının işe alım sürecinden başlayarak, istihdamı da kapsayan evrelerde yeniliklere açık olarak, süreçleri eğlenceli ve yaratıcı bir şekle dönüştürmesi şart. Mesai saatlerinin sıkıcılığını şirket içi aktiviteler ve eğlencelerle rahatlamanın yolunu bulmak da bu dönüşümün bir parçası.

  • Özgür Alanlar Verilmeli

Yaratıcılık ve özgünlük konusunda tartışmasız, eskiye kafa tutacak kabiliyette olan Z kuşağına bağımsız bir alan sunarak sahip oldukları özgünlüğü beslemek, kurumlar açısından faydalı sonuçlar doğuracaktır. Onlar el değmemiş fikirlere sahip ve en akıllıca olan, o fikirleri özgünlüğünü koruyarak yapılandırıp, oluşturulan hedefe entegre edebilmek.

  • Önemsendiklerini Hissettirecek Ortamlar Oluşturmalı

Onlara karşı gerektiği zaman yönetici, gerektiği zaman arkadaş olmak iş geliştirmede motivasyonları açısından çok önemli. Diğer taraftan sonuç odaklı çalışmaları ve detaylara fazla takılmadan neyi nasıl araştırması gerektiğinin farkındalığıyla kendini gösteren Z kuşağı için takdir edilmek de çok önemli. Zayıf olan aidiyet duyguları takdir edilerek geliştirilebilir.

  • Tersine Mentörlük

Yöneticilerin genelde X kuşağından olduğu gerçeği, şirketleri tersine mentörlük kavramıyla tanıştırıyor. Çünkü dijital dünyaya olan hakimiyeti, hızlı adaptasyonu, kuşak perspektifi ve güncel olan bilgisiyle Z kuşağından öğrenilecek çok şey var. Çağın gelişmeleri, dijital ve teknolojik dönüşümler gibi konularda onların mentörlüğüyle şirketler çağdaşlık ve güncelliklerini geliştirebilirler.

Z Kuşağıyla Kurumlara Detoks Etkisi

Artık içinde bulunduğumuz çağ durağanlığı kabul etmiyor. Temelinde sürdürülebilirlik olan, üst katmanlarında ise değişimle kendini sürekli güncelleyen hizmetler sunan kurumlarda başarı yadsınamaz bir gerçek. Bunun sağlanması biraz da Z kuşağının sahip olduğu dinamiklerin oluşturacağı detoks etkisini kullanarak şirketlerde renklilik, değişim, farklılık ve özgünlük kavramlarını oluşturmakla mümkün.

Sonuç olarak tüm bu dinamiklerin neticesinde görülmektedir ki, girişimci, özgür, dijital çocuklar diyebileceğimiz Z kuşağı iş dünyasının aksiyonlarını değiştirecek bir katma değere sahip. Kurumlar için, tercih edilenler arasında yer almak bu konularda kendini geliştirmekten geçiyor.

Kuşaklar arası farklılıklar zedeleyici değil, güçlendiricidir. Yeter ki doğru kullanılsın.

insan kaynakları z kuşağı iş hayatı z kuşağı iş hayatına atılıyor z kuşağı kurumlara ne katacak dijital dönüşüm
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İnsan Kaynakları Hakkında Pek Bilinmeyenler
İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Hakkında Pek Bilinmeyenler

14 Eylül 2021
İnsan kaynakları görev yetki ve sorumlulukları nelerdir? İşe alım, oryantasyon eğitimi, çalışan motivasyonu ve mesleki gelişimi, işten ayrılma süreçleri ik sorumluluğundadır.
İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Görev Yetki ve Sorumlulukları

16 Ağustos 2021
İnsan Kaynakları Fonksiyonları
İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Fonksiyonları

24 Ağustos 2021