AnasayfaBlogİnsan Kaynakları Ne İş Yapıyor?
İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Ne İş Yapıyor?

06 Aralık 2019
İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

Her şey sanayi devrimi ile başladı. Buhar makinesinin icadı ile birlikte bireysel olarak çalışan, zanaatkar insanlar hızlıca değişmeye ve toplu olarak çalışan işçi sınıfına dönüşmeye başladılar. Makineleşmeyle birlikte toplumunda birer makineye dönüşmesi çok hızlı şekilde gerçekleşti. İşveren sınıfı ve işçi sınıfı kesin olarak ayrıldı, vardiya sistemleri oluştu ve üretim, üretim sadece üretim çağı kapıya dayandı.

Bir süre sonra hiçbir haklarının olmadığını, çalışırken sağlık ve güvenliklerinin sağlanmadığını ve gereğinden fazla çalıştığını fark eden işçiler kısa zamanda örgütlenmeye başladı. Bu örgütlenmeler sendikalaşmayı başlattı. İşverenler bir adım atmalarının zamanı geldiğini anlayarak sosyal hizmet görevlileri ile çalışmaya başladılar ve kötü çalışma koşulları denetlenmeye başladı. Evet, tarihin ilk personel yönetimi başlıyordu. Sosyal hizmet görevlileri zamanla personel uzmanlarına ve günümüzde ise insan kaynakları dönüşmüş oldu.

İnsan Kaynakları Nedir?

İnsan kaynakları kurum için çalışmalar yapan insanları ve kurum içerisinde insana dair yapılan çalışmaları kapsayan bir birimdir. İnsan kaynakları nedir sorusu Daha basit tanımıyla işveren ile çalışanların arasını düzenleyen, ihtiyaç duyulan insan kaynağını sağlayan ve sağlanan insan kaynağını verimli olarak kullanıp, yönlendirmek için oluşturulmuş departmana denir. Bu yüzden insan kaynakları ne iş yapar sorusunun cevabı insan yönetmektir.

İnsan kaynakları temelinde yer alan ilkeler:

 • Çalışanlar doğru şekilde yönetilmeli ki kendilerinden maksimum verim alınabilsin ve şirkete uzun süreli kazanım sağlasın,

 • Çalışanların tüm ihtiyaçlarını (ekonomik, psikolojik, sosyal) karşılayacak programlar ve uygulamalar düzenlenmeli,

 • Uygun bir çalışma ortamı ile mevcut becerilerini üst seviyede kullanabilmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri sağlanmalı,

 • Hem örgütün hem çalışanların hedefleri göz önünde bulundurularak insan kaynakları programları oluşturulmalı.

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, işi insan olan her meslek zordur. Bir tarafta işveren, ki insan kaynaklarının da işvereni oluyor, diğer tarafta işçiler, ki birçoğu insan kaynakları departmanında çalışanların arkadaşı, idaresi son derece güç bir denge oyunu başlıyor. Bu oyunun içerisinde kendi görev sorumluluklarını yürütmek zorunda kalan ik, bakalım neler yapıyor?

 • İşe Alım Faaliyetlerinin Yürütülmesi

İK’ nın en önemli işidir. Doğru işe doğru kişiyi yerleştirerek, şirketin verimliliğini artırıp, devamlılığını sağlayacağını bilen iyi bir işe alımcının hayati fonksiyonu gibi düşünebilirsiniz. Öncelikli olarak, eleman ihtiyacı olan bölüme giderek, yöneticisi ile görüşür. Görev tanımlarını ve sahip olması gereken yetkinliklerini öğrenir, ilanı ondan alacağı bilgilere göre oluşturur ve arayışına başlar.

Gelen tüm başvuruları tek tek inceleyerek, pozisyona uygun olacağını düşündüğü kişilerle mülakat organizasyonunu yapar. Görüşmesi olumlu olan kişiler için bölüm yöneticisi ile olacak olan ikinci mülakatı organize ederken, olumsuz olan kişilere geri dönüşlerini sağlar. Süreçte olumlu ilerleyen adaylara referans araştırması yapılması ve iş teklifi aşamasına geçiş sürecinin yürütülmesini sağlarlar. Evrak süreçleri hiçbir zaman bitmez. İşe başlayan kişinin evraklarını toparlamasına yardım etmek, eksiksiz olarak teslim almak. Özlük dosyası açılması ve SGK bildiriminin yapılmasının ardından sıra oryantasyon sürecine geçer

 • Oryantasyon Sürecinin Yürütülmesi

Kuruma yeni iş başı gerçekleştiğinde oryantasyon süreci çok önem arz eder. Çalışanın firmaya ve bölümüne alışması, aynı şekilde firma çalışanlarının yeni kişiye uyum süreci ik’ cıları ilgilendiren konulardır. Şirketin yapısı ve organizasyon şemasının anlatılması ile başlanarak, genel kurallardan bahsedilir ve varsa soruları yanıtlanır, hoş geldin kiti hediye edilir. Çalışırken kullanacağı ekipmanlar için zimmet evrakı düzenlenir ve teslimi gerçekleşir. En kolay uyum sağlayacağı kişiler ile tanıştırılarak, başarılı bir ilk gün geçirmesine yardımcı olunur.

 • Eğitim Organizasyonlarının Düzenlenmesi

İK’nın tek görevi işe alım değildir. Hem var olan çalışanlarınızın hem de yeni işe başlayan çalışanlarınızın geleceğini düşünerek hareket etmelisiniz. Çalışanların işi için gerekli olan yetkinliklerden başlayarak, işini geliştirmesine yardımcı olacak mesleki eğitim organizasyonları düzenlerler. Bunun için öncelikle bölüm yöneticilerine eğitim ihtiyaç analiz formu ileterek, o yıla ait alınması gereken eğitim listesi oluşturur ve buna uygun hareket ederler. Eğitim tutanaklarının düzenlenmesi, sertifikaların özlük dosyasına eklenmesinden sorumludurlar.

 • Kariyer Yönetiminin Yürütülmesi

En zor kısım olabilir. Herkesin kariyer hedefi farklıdır ya da zaman zaman değişiklik gösterebilir. İyi çalışanlarınızı firmada tutundurmak ve çalışan bağlılığı oluşturabilmek için kariyer yönetimi çok iyi yapılmalı. Terfiler ya da görev değişiklikleri, diğer çalışanların aklında soru işareti kalmayacak şekilde açık olmalıdır. Şirket içerisinde olan dedikoduları şeffaf bir yönetim ile engelleyebilirsiniz. Kişiler terfi alması için hangi basamakları çıkması gerektiğini bilirse buna uygun olarak hareket edecektir. Hem insan kaynaklarının hem çalışanların işi böylelikle kolaylaşmış olur.

 • Performans Yönetimi Süreci

İşe aldığınız kişiden istediğiniz verimi, beklediğiniz performansı göremiyorsanız iğneyi önce kendinize batırmanız gerekiyor insan kaynakları. Genel kural nedir, insan kaybetmek çok kolay olmasına rağmen kazanmak zor. Çalışanın performansının önündeki engelleri anlamaya ve onları kaldırmaya çalışırlar. Motivasyonumu eksik, bulunduğu pozisyonla ilgili bir durum mu, yoksa şirketi yanlış mı anlamış. Bire bir görüşmeler ile sorunun derinliklerine iner ve o kişinin potansiyelini ortaya koymasına yardımcı olur.

 • Ücretlendirme ve Yan Haklar Süreçleri

Her ay ücretinizin banka hesabına doğru bir şekilde yatırılmasını sağlayan, sizin yerinize kaç gün yıllık izninizin kaldığını bilen, yan haklarınızın eksiksiz olarak tamamlanmasını sağlayan birimdir. Raporlama ve evrak işi diğer insan kaynakları birimlerine göre biraz daha fazladır. Aynı zamanda şeffaf ve adil olması gereken birimdir. Yıllık ücret artışlarını performans odaklı olarak gerçekleştirip zam oranlarını belirleyen birimdir.

 • Raporlama Süreçleri

Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere birçok raporlama yaparlar. Bu raporlar ile elde edilmek istenen tabiki şirketin devamlılığının sağlanması ve dengenin bozulmamasıdır. Departman giderleri ve yıllık bütçeleri, eğitimlerden elde edilen sonuçlar, çalışan erkek kadın dengesinin sağlanması, ücret artış oranlarının planlanması raporlama işi yapan ikcıların elinden geçmektedir.

Dışarıdan bakıldığında yaptıkları iş kolay gibi gözüken insan kaynakları çalışanlarına için birçok yerde işe alımcı gözüyle bakılmaktadır. Ancak onlar bir makinenin parçaları gibi tüm süreçleri organize ederek, şirketin misyon ve vizyonuna göre devamlılığını sağlarlar.

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak için Gereken Özellikler

Her şeyden önce insanları sevmelisiniz ve onlarla iletişim kurmaktan çekinmemelisiniz. Liderlik becerisine sahip olmalı ve gerektiğinde inisiyatif alabilmelisiniz. Güvenilir bir yapınız ve hitabet yeteneğiniz olmalı, raporlara ve olaylara analitik göz ile bakabilmelisiniz. Sürekli olarak kendinizi geliştirmeli, yenilikleri takip etmeli ve firmanıza uygulamalısınız. Empati ve ikna kabiliyetiniz olmalı, gerektiğinde işten ayrılmayı isteyen çalışanı kalmaya ikna etmelisiniz. Enerjinizi her zaman yüksek tutmalısınız.

İK Uzmanı olmak için hangi bölümden mezun olunmalı?

İş hayatında çok farklı bölümden mezun olan insanların insan kaynaklarında çalıştığını görebilirsiniz. Bölümünüz değil, yetkinlikleriniz önemli. Enstitüden İnsan Kaynakları Yönetimi eğitimi alarak departmana yakından bakabilirsiniz.

İnsan Kaynaklarında çalışmak için yetkinlikleri nasıl kazanabilirim?

Yetkinliklerimizin birçoğu bizimle doğuştan gelir, bir kısmını ise online eğitimler ile tamamlarız. Dışarıdan alacağınız eğitimler ile eksik yönlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İnsan Kaynakları farklı görevlerde yapabilir mi?

Yukarıda sayılan görev tanımlarına etkinlik ve şirket organizasyonlarını da dahil edebiliriz. Bazı firmalarda etkinlik uzmanı pozisyonu olup, insan kaynakları departmanına bağlanmıştır.

insan kaynakları ik işe alım kariyer yönetimi performans yetkinlik insan kaynakları yönetimi online eğitim
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Blog Yazarı

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?
İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?

06 Mayıs 2019
İnsan Kaynakları Nasıl Geliştirilir?
İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Nasıl Geliştirilir?

24 Mart 2021