AnasayfaBlogİK Uzmanları Özgeçmişte Hangi Özelliklere Bakıyor?
İnsan Kaynakları

İK Uzmanları Özgeçmişte Hangi Özelliklere Bakıyor?

05 Aralık 2018
İK Uzmanları Özgeçmişte Hangi Özelliklere Bakıyor?

İş arayan adaylar CV’lerini hazırlamadan önce "İK uzmanlarının beğenebileceği özgeçmiş nasıl hazırlarım" diye araştırmaları gerekir. Bunun için yapılan araştırmalara destek niteliğinde anketler bulunmaktadır. Uluslararası düzeyde birçok İK uzmanının görüşleri alınarak yapılan ankette çıkan sonuçlar uzmanların özgeçmişte hangi unvan ve niteliklere baktığı konusunda önemli belirleyici rol oynamaktadır.

Araştırmalar iş arayanlara ilaç niteliğinde fikir vereceği gibi IK uzmanlarının birbirlerinin fikirlerini görebilmesi anlamında oldukça faydalıdır.

İK Uzmanlarına Göre Olması Gereken CV Özellikleri Neler?

Deneyim: IK profesyonelleri adayların geçmişte edinmiş oldukları tüm deneyimleri görmek istiyor. Bazı uzmanlar bu deneyimin son on yıl içinde olan kısmını görmenin yeterli olduğunu düşünürken bazıları ise daha uzun ve ayrıntılı geçmişi görmenin daha sağlıklı olacağı düşüncesinde.

Sosyal ağ: Son dönemlerin en çok adından söz ettiren iş dünyasının sosyal ağı LinkedIn hesaplarını CV’de görmek istemektedirler.

Özgün CV: IK uzmanları kişiye özel cv hazırlama konusunda hem fikirler. Bilgi ve becerilerin CV’de olması, özgeçmiş içeriğinin belirtilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Özellikle beyaz yaka ve yönetici pozisyonları için detaylı, mavi yaka ve ara pozisyonlar için klasik iş arama formatında olması yeterli gözükmektedir.

Kısa ve öz: Bir İK’cı için zaman çok önemlidir. Bu nedenle bir özgeçmişte adayın bilgileri doğru ve hızlı bir şekilde anlaşılabilir şekilde sıralanmalı.

Tutarlı: Yaratıcılığın ön planda olduğu mesleklerde cv formatının bu yönde geliştirilmesi gerekmektedir. Ancak önemli olan CV’nin içeriğidir. Verilen bilgilerin tutarlı ve içeriğinin doygun olması öne çıkmanız için büyük avantaj sağlayacaktır.

Düzenli: IK uzmanları CV’de düzenli bir bilgi akışı olmasına dikkat ettiğini gözlemliyoruz. CV’nize yalnızca birkaç saniye içerisinde göz atıp karar veren IK’ cılar için aradıklarını kolayca bulmak hakkınızda verilecek kararda belirleyici bir etkendir.

İmla kurallarına uygun: CV ‘niz sizin markanızdır. İmla kurallarına uygun yazılmamış birçok CV’nin elenme sebebi olduğu bilinen bir gerçek. Özellikle alana bağlı terimlerin yanlış yazılması, yazı düzeninde bozukluklar affedilmeyen hatalardır.

Fotoğraf: Özgeçmişinizde fotoğrafınızın bulunması ciddiye alınmanız için önemli bir gereçtir. Yüksek birikimler yansıtmayan bir özgeçmişe sahip değilseniz, fotoğrafınızın olmadığı bir CV’nin dikkate alınmayacağını söyleyebiliriz.

Eğitim, seminer ve sertifikalar: Katıldığınız seminer ve edindiğiniz sertifikalar başvuru yapacağınız pozisyona göre önem kazanmaktadır. Özellikle teknik pozisyonlarda olması gereken yetkinliklerin belirtilmesi adayın kabul edilmesini sağlayan en büyük etkenlerden biridir. Birçok alanda sertifika ve eğitimleriniz bulunabilir. Ancak önemli olan başvurduğunuz pozisyona uygun gereken eğitimleri yazmış olmanızdır. Göz yoran gereksiz kalabalık yapacak bilgiler pekte hoş bir görünüm sağlamayacaktır.

İlgi alanları: Hobileriniz çok fazla önemli gibi durmasa da kişilerin niteliklerini belirleme anlamında İK’cıların detaylarına dikkat ettiği alanlardan biridir. Örneğin bir takım sporu ile ilgili olmanız İK uzmanlarının takıma çalışmalarına uyum sağlayabileceğiniz kanısını doğurabilir.

Sosyal sorumluluk faaliyetleri: Sosyal sorumluluk projeleri topluma verdiğiniz değerin göstergesidir. Sosyal sorumluluk deneyimleriniz sorumluluk ve görev bilinciniz hakkında ipuçları verir. Bu konudaki deneyim ve istikrarınız İK uzmanlarının gözünden kaçmayacaktır.

CV, Neden Bu Kadar Önemli?

CV hazırlamak detaylı bir inceleme gerektirir. Sizi değerlendirecek makamın isteklerine cevap veren profesyonel bir özgeçmiş, kariyer hedeflerinize ulaştıracak olan başvurulardan olumlu geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

insan kaynakları özgeçmiş hazırlama cv hazırlama ik cv hazırlama
Tuba Özen
Tuba Özen
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İnsan Kaynakları Yönetimi Hakkında Her Şey
İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Yönetimi Hakkında Her Şey

26 Kasım 2019