AnasayfaBlogİnsan Kaynakları Yöneticisi Ne Kadar Maaş Alır?
İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi Ne Kadar Maaş Alır?

07 Şubat 2016
İnsan Kaynakları Yöneticisi Ne Kadar Maaş Alır?

Bir insan kaynakarı yöneticisi diğer pozisyonlara göre yaptığı işe göre daha fazla maaş alıyor diye bazı kaynaklarda yazılar okudum. Bir insan kaynakları yöneticisi kime göre ve neye göre daha fazla alabilir ki? Yurtdışı ve yurtiçi örneklerle pekiştirdim. Yurtiçindeki kaynağım yayınlamama izin vermediği için bu veriyi açıklamayacağım.

Mayıs, 2015 yılında insan kaynakları yöneticileri tarafından kazanılan ortalama yıllık gelir yerel kaynaklara göre 100 bin Türk Lirası. Bu ortalama aylık 8.333 ₺ ye tekabül ediyor. Sizce Türkiye için bu büyük bir rakam mı?

İnsan Kaynakları yöneticisi için maaş aralığı Payscale.com’a göre  60,000 dolardan başlıyor ve Salary.com’a göre 147,484 dolara kadar çıkabiliyor. 5 şubat 2016 tarihi itibariyle ( 1 Dolar 2,91 TL )

İK yöneticilerinin %10’unu düşük bir miktar alıyor. Bu yıllık ortalama 60 bin TL. Yani aylık 5 bin TL. Diğer %10’unu ise en iyi maaşı alıyor. En iyi kazanan insan kaynakları yöneticileri ise yıllık ortalama 240 bin TL. Yani aylık 20 bin TL gibi bir maaş alıyorlar.

Büyük miktarların yıllık olduğunu ayrıca bildirmek isterim.

Bir insan kaynakları yöneticisi sektörlere göre maaşları nedir?

Peki hangi şirketler veriyor bu maaşı? Hangi sektör insan kaynakları yöneticisine bu kadar maaş veriyor diye soruyor olabilirsiniz. Yerel kaynaklara göre, Mayıs, 2015 yılında, insan kaynakları yöneticilerini işe alan en iyi beş sektörde maaşlar aşağıdaki gibidir: ( Yıllık )

 1. Varlık yönetimi: 112,550 TL

 2. Profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetler: 112,210 TL

 3. Üretim: 97, 930 TL

 4. Kamu: 92, 020 TL

 5. Sağlık ve sosyal yardım: 85, 870 TL

Üç kurumdan bir veri aralığı sağladım, çünkü hepsinin veriyi toplama ve gösterme yöntemi farklı bir metodolojiye sahip. Bütünüyle, insan kaynakları yöneticisinin yıllık maaş aralığı 40,000 TL ile -175,000 TL arasında değişiyor.

Bir insan kaynakları yöneticisi tarafından kazanılan maaş insandan insana aşağıdaki faktörlere göre değişir:

 1. Endüstri

 2. Şehir

 3. Şirket büyüklüğü

 4. Özel veya kamu sektörü

 5. Arz ve talebe bağlı pazar payı aralığı

Maaş Farkına Etki Eden Kişisel Faktörler Neler?

Buna ek olarak insan kaynakları yöneticisi tarafından kazanılan maaş aşağıdaki kişisel faktörlere göre de değişiklik gösterir:

 1. Derece

 2. Yeterlilikler

 3. Deneyim yılı

 4. Kurumda çalışma süresi

 5. Performans Değerlendirme

 6. Sertifikalar

 7. Sorumluluklar

İnsan kaynakları yöneticilerinin sorumluluklarının genişliği ödemeyi büyük ölçüde etkiler. Kurumdaki bütün insan kaynakları işlevini yürüten bir insan kaynakları yöneticisi insanlarla alakalı olan programlardan sorumlu olan insan kaynakları yöneticisinden daha çok para kazanır.

İnsan kaynakları yöneticisi bütün insan kaynakları departmanından sorumlu olduğunda, yönetici ücret bordrosundan, yararlardan, eğitimden, çalışan ilişkilerinden, eğitim ve işe alımdan, yönetim gelişiminden, maaştan, kurum gelişiminden, kişisel yönetimden ve sıklıkla iletişimden, yönetimden ve güvenlikten sorumludur.

Bir insan kaynakları yöneticisi insan kaynakları departmanındaki işlevi yönetmekten sorumludur, bu bireyler eğitim yöneticisi, işe alım yöneticisi, maaş yöneticisi ve iş ilişkileri yöneticisi gibi unvanlara sahiptir.

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerdeki insan kaynakları yöneticilerine şirket genel olarak daha fazla maaş verir. Kurum ve şehir ne kadar büyükse, insan kaynakları yöneticileri de o kadar çok para alır.

Bölgesel olarak insan kaynakları yöneticileri Güney doğu, Karadeniz ve Doğu da daha az para kazanırlar. Marmara, Ege ve İç Anadolu daha çok kazanırlar.

Bir insan kaynakları yöneticisinin kazandığı para miktarı yukarıda listelediğimiz ve diğer bütün faktörlere bağlıdır.

Çalışmak istediğiniz bölge için doğru bilgilere ulaşın. Şu anda en doğru bilgiye ulaşmak için yapabileceğiniz en iyi şey İK yönetici rollerinde çalışmakta olan insanlarla bilgi içerikli sohbet etmektir.

Ayrıca linkedin.com veya xing.com gibi iş ilanları sitelerini araştırabilirsiniz.

Aynı zamanda İnsan Kaynakları bölümü için işe alım uzmanlarıyla konuşabilirsiniz.

Bir İK yöneticisinin işi doyurucu ve tatmin edicidir. Maaş rakamlarına dayalı olarak iş aynı zamanda potansiyel olarak iyi bir gelir getirir.

İnsan Kaynakları Yöneticisi Ne Kadar Maaş Alır?insan kaynakları insan kaynakları maaşı insan kaynakları maaşı insan kaynakları müdür maaşları insan kaynakları müdürü maaşı
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.