Close
Mobil Menu Bars

Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır ? Çalışanın Bağlılığını Arttırın !

03 Ocak 2015, 2362 defa okundu.
Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır ? Çalışanın Bağlılığını Arttırın !
Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır ? Çalışanın Bağlılığını Arttırın !

İşçi ve işveren ilişkilerinde yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni dönemde işveren işçinin bağlılığını arttırmak için para harcıyor, zaman harcıyor ve hatta danışmanlık şirketlerinden destek alıyor. Çünkü işverenler çalışanların işverene ve işyerine bağlılığını arttırmak istiyorlar. Aynı zamanda buna bağlı olarak verimliliklerini de arttırmak istiyorlar.

Çalışanlar ise çalışma hayatlarında memnuniyet arıyorlar. İyi bir iş ortamı, işyerinin yakınlığı ve daha önemlisi iyi bir maaş arıyorlar. İşte burada iki tarafında taleplerini karşılayabilirsek karşılıklı olarak kazanabilecekler. Çalışana daha fazla maaş vermek çalışanın performansını arttıracaktır. Henüz patronlarla görüşmedik ama tahminlerimize göre daha fazla maaş vermeden onları daha yüksek performansla çalıştırmak istediklerini biliyoruz.

Günümüzde çalışan bağlılığı neyi ifade eder?

Çalışan bağlılığı, çalışanın iş arkadaşları, iş ortamı ve o iş için aldıkları giydirilmiş ücretten memnuniyetlerini ve olumsuz düşüncelerini  ölçerek elde edilen bir veridir.

İyi bir organizasyon yaratmak için çalışanların işyerine bağlılığını arttırmak gerekir. Bunun için çalışanların en çok neye ihtiyaç duyduklarını bilmeliyiz.

Düzenli feedbackler

Herkes çoğu zaman yaptığı işle ilgili iyi ya da kötü yorumlar almak ister. İşverenin ya da işverenin yetkili kıldığı kişilerin ( insan kaynakları uzmanları gibi ) çalışanın yaptıklarıyla ilgili geribildirimler vererek yaptıkları işe diğer bir anlamda değer katmaları gerekiyor.

Çalışanlarla güçlü iletişim

Etkili bir iç iletişim çalışan performasını üst düzeyde arttırdığı su götürmez bir gerçek. Aynı zamanda iyi bir iletişim çalışanların bağlılığını arttırdığınıda gösteriyor.

Çalışan bağlılığını arttırmak için neler yapılabilir?

  1. Çalışanları anlamaya çalışın. Onların ne istediğini ve onları neyin mutlu ettiğini öğrenmeye çalışın. Bunu anket yöntemleriyle yapabilir ya da tarafsız masalarda öğrenebilirsiniz. İnsan kaynakları departmanında çalışan ilişkileri masası kurarak buraya başvurular yapılmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Çalışanlara karşı açık olun. Her şeyi detaylarıyla belirtin. Şirket içi iletişimi ve yönetim çalışan iletişimini güçlü tutacak çalışmalar yapın. Dürüstlük temelli bir ilişki kurmak için şirket yöneticilerini yetkilendirin.
  3. Çalışanları motive etmek onların bağlılığını fazlasıyla arttırır. Onları neyin mutlu ettiğini öğrendikten sonra onlara hedef verin. Hedefler gerçekleştirildikten sonra maaş ödülleri, kupalar, madalyalar, ayın çalışanı ve yılın çalışanı gibi ödüllerle onları onurlandırın. En önemlisi bu ödülleri herkesin önünde yapın. Herkesin önünde onurlandırılmak bağlılığı önemli ölçüde arttıracaktır.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!