AnasayfaBlogÇalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır?
İnsan Kaynakları

Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır?

03 Ocak 2015
Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır?

İşçi ve işveren ilişkilerinde yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni dönemde işveren işçinin bağlılığını arttırmak için para harcıyor, zaman harcıyor ve hatta danışmanlık şirketlerinden destek alıyor. Çünkü işverenler çalışanların işverene ve işyerine bağlılığını arttırmak istiyorlar. Aynı zamanda buna bağlı olarak verimliliklerini de arttırmak istiyorlar.

Çalışanlar ise çalışma hayatlarında memnuniyet arıyorlar. İyi bir iş ortamı, işyerinin yakınlığı ve daha önemlisi iyi bir maaş arıyorlar. İşte burada iki tarafında taleplerini karşılayabilirsek karşılıklı olarak kazanabilecekler. Çalışana daha fazla maaş vermek çalışanın performansını arttıracaktır. Henüz patronlarla görüşmedik ama tahminlerimize göre daha fazla maaş vermeden onları daha yüksek performansla çalıştırmak istediklerini biliyoruz.

Günümüzde çalışan bağlılığı neyi ifade eder?

Çalışan bağlılığı her kuruluş için çok önemli bir faktördür. Çalışanların iş arkadaşlarından memnuniyeti veya memnuniyetsizliği, çalışma ortamı ve o iş için aldıkları maaş, bir çalışanın ne kadar üretken ve motive olduğunu belirlemede önemli bir rol oynayabilir. Bu nedenle, optimum çalışma ortamını yaratmak için çalışan bağlılığını neyin tetiklediğini anlamak ve bu faktörleri optimize etmenin yollarını bulmak çok önemlidir.

Ücretlendirme, takdir ve mesleki gelişim fırsatları da dahil olmak üzere çalışan bağlılığını etkileyebilecek birçok farklı faktör vardır. Ekibinizin bağlılığını neyin sağladığını gerçekten anlamak için, düzenli anketler veya diğer geri bildirim mekanizmaları yoluyla bu farklı hususlar hakkında veri toplamak önemlidir. Bu bilgilere sahip olduğunuzda, motivasyonu ve üretkenliği artırmak için değişiklik yapılabilecek alanları belirleyebilirsiniz. Örneğin, çalışanlar mesleki gelişim fırsatlarının eksikliğinden duydukları hayal kırıklığını dile getiriyorlarsa, daha fazla eğitim programı sunmayı veya çalışanların fikirlerini paylaşabilecekleri ve birlikte yeni çözümler üzerinde beyin fırtınası yapabilecekleri düzenli öğle yemekleri veya ekip toplantıları düzenlemeyi düşünebilirsiniz.

Kuruluşlar, çalışan bağlılığını artırmaya yönelik adımlar atarak yalnızca çalışanlar arasındaki memnuniyeti artırmakla kalmaz, aynı zamanda genel performansı ve üretkenliği de geliştirebilir. Çalışanlar kendilerini değerli hissettiklerinde ve işlerinde tatmin olduklarında, şirketlerinin hedeflerine hizmet etmek için yukarıda ve öteye gitme olasılıkları daha yüksektir, bu da çalışan bağlılığını gelişen herhangi bir kuruluşun önemli bir bileşeni haline getirir.

Düzenli feedbackler

Geri bildirim vermek, her türlü işyeri ortamının önemli bir parçasıdır. Geri bildirim ister iyi ister kötü olsun, çalışanların becerilerini öğrenmelerine ve geliştirmelerine olanak tanıyarak kuruluşun başarısına daha etkili bir şekilde katkıda bulunmalarına yardımcı olur. Buna ek olarak, düzenli geribildirim, çalışanların motivasyonunu ve eldeki görevlere odaklanmasını sağlayarak çalışan bağlılığının oluşturulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda işverenler de bu düzenli etkileşimlerden faydalanarak ekiplerinin ilerlemesi ve karşılaştığı zorluklar hakkında değerli bilgiler edinir. Bunu akılda tutarak, hem çalışanların hem de işverenlerin iş yerinde düzenli geri bildirim sağlamaktan büyük fayda sağlayabileceği açıktır. İster bire bir toplantılar ister resmi performans değerlendirmeleri yoluyla olsun, bu değerli araç her başarılı organizasyonun önemli bir parçası olmaya devam etmektedir.

Çalışanlarla güçlü iletişim

Çalışanlarla güçlü iletişim her kuruluş için çok önemlidir. Güven ve işbirliği ortamının yaratılmasına yardımcı olur, iş yerinde işbirliğini ve ekip çalışmasını teşvik eder. Bu sadece çalışan verimliliğini ve genel performansı artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda personel arasında bir topluluk duygusu oluşturarak çalışan bağlılığını da teşvik eder. Buna ek olarak, çalışanlar kendilerine engel veya kaynak olarak değil de ortak olarak davranıldığında kendilerini değerli ve saygıdeğer hissettiklerinden, iyi iletişim çalışan devrini azaltmaya yardımcı olabilir. Kısacası, güçlü iletişim, kuruluşunuzun başarısına yatırım yapan üretken ve uyumlu bir işgücü oluşturmak için kesinlikle hayati önem taşır. İster sözlü iletişim ister yazılı mesajlar yoluyla olsun, etkili iç iletişim yoluyla çalışanların ilgisini çekmek, şirketinizin geleceği için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Çalışan bağlılığını arttırmak için neler yapılabilir?

  1. Çalışanları anlamaya çalışın. Onların ne istediğini ve onları neyin mutlu ettiğini öğrenmeye çalışın. Bunu anket yöntemleriyle yapabilir ya da tarafsız masalarda öğrenebilirsiniz. İnsan kaynakları departmanında çalışan ilişkileri masası kurarak buraya başvurular yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  2. Çalışanlara karşı açık olun. Her şeyi detaylarıyla belirtin. Şirket içi iletişimi ve yönetim çalışan iletişimini güçlü tutacak çalışmalar yapın. Dürüstlük temelli bir ilişki kurmak için şirket yöneticilerini yetkilendirin.

  3. Çalışanları motive etmek onların bağlılığını fazlasıyla arttırır. Onları neyin mutlu ettiğini öğrendikten sonra onlara hedef verin. Hedefler gerçekleştirildikten sonra maaş ödülleri, kupalar, madalyalar, ayın çalışanı ve yılın çalışanı gibi ödüllerle onları onurlandırın. En önemlisi bu ödülleri herkesin önünde yapın. Herkesin önünde onurlandırılmak bağlılığı önemli ölçüde arttıracaktır.

Çalışanları Elde Tutmak İçin Neler Yapılabilir?

Temmuz ve Ağustos ayları çalışanların tatile çıktığı aylar olarak bilinir. Tatiller çalışanların kafalarını toplamaları ve kariyer yaşamı için yeni bir yol çizmelerine olanak sağlar. Tatiller insanların yeni bir iş aramaya başlamak dahil hayatlarındaki seçenekleri değerlendirdiği zamanlardır. Kurumunuz için doğru ekibi işe almak son derece önemlidir ama güçlü, katılım sağlayan ve de sadık bir ekip kurmanın da sadece ilk adımıdır.

Aynı zamanda onları da işyerinde tutmanız gerekir. İşte şu an ekibinizin  işe dönme ve de başlangıçtan itibaren ekibinizi katılım yapmaya ve de elde tutmaya nasıl hazırlanacağınız için plan yapma zamanı. Eğer ekibinizi uzun dönemli olarak elinizde tutmakla biliniyorsanız kurumunuzun da güçlü bir özelliği olarak görülür. Bu iş yapınızla ve iş kalitenizle ilglili çok şey söyler. İşte tatillerden sonra çalışanları elinizde tutmak için bizim ipuçlarımız.

Hediye ve teşvik verin.

Tatil arasından sonra çalışanlar çalışmaya hemen odaklanamayabilir ama hediyeler ve teşvikler çalışanların işlerine odaklanmalarına yardımcı olur ve onların heyecanlanmalarını sağlar. Çalışanlarınızı yıl içinde ödüllendirebilir ve motive edebilirsiniz veya çalışmaları için onları umumi bir şekilde takdir edebilirsiniz veya ürün, hediye gibi evde veya işte kullanabilecekleri daha somut bir hediye verebilirsiniz.

Bu iPad kapaklarından, dolma kalemlere plaj havlularına kadar her şeyi içerebilir. Ekibi tanımak ve teşekkür etmek için zaman ve çaba harcamak insanların değerli ve de minnettar kalındığını hissettirmelerinin harika bir yoludur.

Yıl sonu ödülleri verin.

En iyi performans gösterenleri, gelişme gösterenleri ve takım oyuncularını onları tatilden sonra tutabilmek adına tanıyın. Takımınız için kendi akranlarının önünde resmi olarak tanınmaktan daha çok motive edecek hiçbir şey yoktur.

Kurum içi terfi yapın.

Mümkün olduğunca kurum içinde terfi yapın. Bu çalışanların önlerinde potansiyel bir kariyer görmelerini sağlarken aynı zamanda iş arama heveslerini de kıracaktır. Kurum içinde terfi yapmak kurumunuzdaki en iyi performans gösterenlerin kalmasını sağlar ve sizi yeni birini işe alma ve eğitme masrafından kurtarır.

Örnek oluşturun.

Eğer zaman eksikliğinizden dolayı işe mızmızlanarak dönüyorsanız, çalışanlarınız sizin modunuzu alır ve de iş ortamında böyle davranmanın ve düşünmenin kabul edilebilir olduğunu düşünür. İnsanların rehberlik için liderlerine baktığını hatırlayın, böylece onlara Yeni Yıla karşı heves ile nasıl başa çıkılacağını gösterin.

Esneklik sunun.

İş yerinde esneklik önceden hiç olmadığı kadar çok aranıyor. İnsanların yaşam stillerini ve çevrelerini değiştirme doğası siz eğer kurumda esneklik sunabilir ve uyarlayabilirseniz kurumda güçlü bir sadakate dönüşebilir. Bu evde çalışma günleri, bireye göre esnek çalışma saatleri olabilir.

Amaçlar belirleyin.

Amaçlar belirlemek ekibinizin başarısı ve işten aldıkları zevk için çok önemlidir. Eğer çalışanlarınız büyük resmi görebilir ve bunun için bir amaç sahibi olursa çabalarına odaklanabilir ve de işlerinde daha çok katılım gösterebilir.

Ekibinizi yetkilendirin.

Sahiplik hissi çalışanların başarıya ulaşması için esastır. Ekibinize sahip olacakları sorumlulukların net bir taslağı dahilinde işleri tamamlamaları için gereken ekipman ve yeri sağlayarak onları sadece sorumlu tutmaz aynı zamanda daha çok katılım yapmalarını sağlarsınız.

Çalışan Bağlılığını Arttırmak İçin Online Eğitimler

Çalışan bağlılığını arttırmak için Enstitü'de online eğitimlere katılabilirsiniz. İnsan kaynakları alanında çok özel eğitimler uzmanından hazırlanmıştır. İnsan Kaynakları Yönetimi eğitiminden stratejik insan kaynakları yönetimi eğitimine kadar çalışanlarınızın bağlılığını arttırmanıza yönelik sektörel bilgileri uzmanından öğrenebilirsiniz.

Bu eğitimlerin yanında oryantasyon hazırlama ve insan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme eğitimleri de oldukça özel eğitimler. Çalışanlarınızın ne istediğini ve onları ekibinizin arasına kattığınızda artı bir değer oluşturabilmeyi bu eğitimlerde öğrenebilirsiniz.

Henüz insan kaynakları yönetiminde kendini geliştiren biriyseniz bu eğitimler size uzmanlık katacaktır. Çünkü bu eğitimler sektörde çalışan uzmanlar tarafından yalnızca bilgi verilerek değil, uygulamaya yöneliktir. Bunun anlamı ise çalışan bağlılığını %100 arttırmanızı sağlayacak teknikleri öğreneceğinizi söyleyebiliriz. Bu eğitimlerden sonra çalışma hayatına, ik alanındaysanız çalışanlarınıza karşı bakış açınız değişecek. Kesinlikle katılın.

çalışan bağlılığı çalışan bağlılığı nasıl arttırılır çalışan bağlılığını arttırmak için online eğitimler insan kaynakları eğitimleri
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir İnsan Kaynakları Yolculuğu
İnsan Kaynakları

Bir İnsan Kaynakları Yolculuğu

01 Temmuz 2019
CEO ve İnsan Kaynakları Yönetimi
İnsan Kaynakları

CEO ve İnsan Kaynakları Yönetimi

19 Mayıs 2016