AnasayfaBlogÇalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır?
İnsan Kaynakları

Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır?

03 Ocak 2015
Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır

İşçi ve işveren ilişkilerinde yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni dönemde işveren işçinin bağlılığını arttırmak için para harcıyor, zaman harcıyor ve hatta danışmanlık şirketlerinden destek alıyor. Çünkü işverenler çalışanların işverene ve işyerine bağlılığını arttırmak istiyorlar. Aynı zamanda buna bağlı olarak verimliliklerini de arttırmak istiyorlar.

Çalışanlar ise çalışma hayatlarında memnuniyet arıyorlar. İyi bir iş ortamı, işyerinin yakınlığı ve daha önemlisi iyi bir maaş arıyorlar. İşte burada iki tarafında taleplerini karşılayabilirsek karşılıklı olarak kazanabilecekler. Çalışana daha fazla maaş vermek çalışanın performansını arttıracaktır. Henüz patronlarla görüşmedik ama tahminlerimize göre daha fazla maaş vermeden onları daha yüksek performansla çalıştırmak istediklerini biliyoruz.

Günümüzde çalışan bağlılığı neyi ifade eder?

Çalışan bağlılığı, çalışanın iş arkadaşları, iş ortamı ve o iş için aldıkları giydirilmiş ücretten memnuniyetlerini ve olumsuz düşüncelerini  ölçerek elde edilen bir veridir.

İyi bir organizasyon yaratmak için çalışanların işyerine bağlılığını arttırmak gerekir. Bunun için çalışanların en çok neye ihtiyaç duyduklarını bilmeliyiz.

Düzenli feedbackler

Herkes çoğu zaman yaptığı işle ilgili iyi ya da kötü yorumlar almak ister. İşverenin ya da işverenin yetkili kıldığı kişilerin ( insan kaynakları uzmanları gibi ) çalışanın yaptıklarıyla ilgili geribildirimler vererek yaptıkları işe diğer bir anlamda değer katmaları gerekiyor.

Çalışanlarla güçlü iletişim

Etkili bir iç iletişim çalışan performasını üst düzeyde arttırdığı su götürmez bir gerçek. Aynı zamanda iyi bir iletişim çalışanların bağlılığını arttırdığınıda gösteriyor.

Çalışan bağlılığını arttırmak için neler yapılabilir?

  1. Çalışanları anlamaya çalışın. Onların ne istediğini ve onları neyin mutlu ettiğini öğrenmeye çalışın. Bunu anket yöntemleriyle yapabilir ya da tarafsız masalarda öğrenebilirsiniz. İnsan kaynakları departmanında çalışan ilişkileri masası kurarak buraya başvurular yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  2. Çalışanlara karşı açık olun. Her şeyi detaylarıyla belirtin. Şirket içi iletişimi ve yönetim çalışan iletişimini güçlü tutacak çalışmalar yapın. Dürüstlük temelli bir ilişki kurmak için şirket yöneticilerini yetkilendirin.

  3. Çalışanları motive etmek onların bağlılığını fazlasıyla arttırır. Onları neyin mutlu ettiğini öğrendikten sonra onlara hedef verin. Hedefler gerçekleştirildikten sonra maaş ödülleri, kupalar, madalyalar, ayın çalışanı ve yılın çalışanı gibi ödüllerle onları onurlandırın. En önemlisi bu ödülleri herkesin önünde yapın. Herkesin önünde onurlandırılmak bağlılığı önemli ölçüde arttıracaktır.

Çalışan Bağlılığını Arttırmak İçin Online Eğitimler

Çalışan bağlılığını arttırmak için Enstitü'de online eğitimlere katılabilirsiniz. İnsan kaynakları alanında çok özel eğitimler uzmanından hazırlanmıştır. İnsan Kaynakları Yönetimi eğitiminden stratejik insan kaynakları yönetimi eğitimine kadar çalışanlarınızın bağlılığını arttırmanıza yönelik sektörel bilgileri uzmanından öğrenebilirsiniz.

Bu eğitimlerin yanında oryantasyon hazırlama ve insan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme eğitimleri de oldukça özel eğitimler. Çalışanlarınızın ne istediğini ve onları ekibinizin arasına kattığınızda artı bir değer oluşturabilmeyi bu eğitimlerde öğrenebilirsiniz.

Henüz insan kaynakları yönetiminde kendini geliştiren biriyseniz bu eğitimler size uzmanlık katacaktır. Çünkü bu eğitimler sektörde çalışan uzmanlar tarafından yalnızca bilgi verilerek değil, uygulamaya yöneliktir. Bunun anlamı ise çalışan bağlılığını %100 arttırmanızı sağlayacak teknikleri öğreneceğinizi söyleyebiliriz. Bu eğitimlerden sonra çalışma hayatına, ik alanındaysanız çalışanlarınıza karşı bakış açınız değişecek. Kesinlikle katılın.

Çalışanları Elde Tutmak İçin Neler Yapılabilir

Temmuz ve Ağustos ayları çalışanların tatile çıktığı aylar olarak bilinir. Tatiller çalışanların kafalarını toplamaları ve kariyer yaşamı için yeni bir yol çizmelerine olanak sağlar. Tatiller insanların yeni bir iş aramaya başlamak dahil hayatlarındaki seçenekleri değerlendirdiği zamanlardır. Kurumunuz için doğru ekibi işe almak son derece önemlidir ama güçlü, katılım sağlayan ve de sadık bir ekip kurmanın da sadece ilk adımıdır. Aynı zamanda onları da işyerinde tutmanız gerekir. İşte şu an ekibinizin  işe dönme ve de başlangıçtan itibaren ekibinizi katılım yapmaya ve de elde tutmaya nasıl hazırlanacağınız için plan yapma zamanı. Eğer ekibinizi uzun dönemli olarak elinizde tutmakla biliniyorsanız kurumunuzun da güçlü bir özelliği olarak görülür. Bu iş yapınızla ve iş kalitenizle ilglili çok şey söyler. İşte tatillerden sonra çalışanları elinizde tutmak için bizim ipuçlarımız.

Hediye ve teşvik verin.

Tatil arasından sonra çalışanlar çalışmaya hemen odaklanamayabilir ama hediyeler ve teşvikler çalışanların işlerine odaklanmalarına yardımcı olur ve onların heyecanlanmalarını sağlar. Çalışanlarınızı yıl içinde ödüllendirebilir ve motive edebilirsiniz veya çalışmaları için onları umumi bir şekilde takdir edebilirsiniz veya ürün, hediye gibi evde veya işte kullanabilecekleri daha somut bir hediye verebilirsiniz. Bu iPad kapaklarından, dolma kalemlere plaj havlularına kadar her şeyi içerebilir. Ekibi tanımak ve teşekkür etmek için zaman ve çaba harcamak insanların değerli ve de minnettar kalındığını hissettirmelerinin harika bir yoludur.

Yıl sonu ödülleri verin.

En iyi performans gösterenleri, gelişme gösterenleri ve takım oyuncularını onları tatilden sonra tutabilmek adına tanıyın. Takımınız için kendi akranlarının önünde resmi olarak tanınmaktan daha çok motive edecek hiçbir şey yoktur.

Kurum içi terfi yapın.

Mümkün olduğunca kurum içinde terfi yapın. Bu çalışanların önlerinde potansiyel bir kariyer görmelerini sağlarken aynı zamanda iş arama heveslerini de kıracaktır. Kurum içinde terfi yapmak kurumunuzdaki en iyi performans gösterenlerin kalmasını sağlar ve sizi yeni birini işe alma ve eğitme masrafından kurtarır.

Örnek oluşturun.

Eğer zaman eksikliğinizden dolayı işe mızmızlanarak dönüyorsanız, çalışanlarınız sizin modunuzu alır ve de iş ortamında böyle davranmanın ve düşünmenin kabul edilebilir olduğunu düşünür. İnsanların rehberlik için liderlerine baktığını hatırlayın, böylece onlara Yeni Yıla karşı heves ile nasıl başa çıkılacağını gösterin.

Esneklik sunun.

İş yerinde esneklik önceden hiç olmadığı kadar çok aranıyor. İnsanların yaşam stillerini ve çevrelerini değiştirme doğası siz eğer kurumda esneklik sunabilir ve uyarlayabilirseniz kurumda güçlü bir sadakate dönüşebilir. Bu evde çalışma günleri, bireye göre esnek çalışma saatleri olabilir.

Amaçlar belirleyin.

Amaçlar belirlemek ekibinizin başarısı ve işten aldıkları zevk için çok önemlidir. Eğer çalışanlarınız büyük resmi görebilir ve bunun için bir amaç sahibi olursa çabalarına odaklanabilir ve de işlerinde daha çok katılım gösterebilir.

Ekibinizi yetkilendirin.

Sahiplik hissi çalışanların başarıya ulaşması için esastır. Ekibinize sahip olacakları sorumlulukların net bir taslağı dahilinde işleri tamamlamaları için gereken ekipman ve yeri sağlayarak onları sadece sorumlu tutmaz aynı zamanda daha çok katılım yapmalarını sağlarsınız.

Günümüzde çalışan bağlılığı neyi ifade eder?

Çalışan bağlılığı, çalışanın iş arkadaşları, iş ortamı ve o iş için aldıkları giydirilmiş ücretten memnuniyetlerini ve olumsuz düşüncelerini ölçerek elde edilen bir veridir.

Çalışan bağlılığını arttırmak için neler yapılabilir?

Çalışanları anlamaya çalışın. Onların ne istediğini ve onları neyin mutlu ettiğini öğrenmeye çalışın. Çalışanlara karşı açık olun. Her şeyi detaylarıyla belirtin. Şirket içi iletişimi ve yönetim çalışan iletişimini güçlü tutacak çalışmalar yapın.

Çalışan bağlılığı ile ilgili hangi online eğitimlere katılabilirim?

İnsan kaynakları yönetimi, stratejik insan kaynakları yönetimi, oryantasyon hazırlama eğitimi, insan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme eğitimi Enstitü'de katılabileceğiniz eğitimlerden yalnızca bazılarıdır. Enstitü'nün insan kaynakları eğitimlerine mutlaka göz atın. Çalışanlarınızın bağlılığını arttıracak kaliteli eğitimleri bu platformda bulabilirsiniz.

çalışan bağlılığı çalışan bağlılığı nasıl arttırılır çalışan bağlılığını arttırmak için online eğitimler insan kaynakları eğitimleri
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir İnsan Kaynakları Yolculuğu
İnsan Kaynakları

Bir İnsan Kaynakları Yolculuğu

01 Temmuz 2019
CEO ve İnsan Kaynakları Yönetimi
İnsan Kaynakları

CEO ve İnsan Kaynakları Yönetimi

19 Mayıs 2016