Close
Mobil Menu Bars

İletişimde Vücut Dilini Çözmek

05 Ağustos 2019, 3392 defa okundu.
İletişimde Vücut Dilini Çözmek
beden dili, vücut dilini çözmek, beden dili ve anlamları, vücut dili, beden dili, sözsüz iletişim,

Beden dili iletişimi hayatlarının her alanında kullanan insanlar için oldukça önemlidir. Jest, mimik, giydiğimiz kıyafet veya yüzümüze yaptığımız makyaj bu süreçte bizi temsil eden ifadelerdir. 

Beden Dili Duygularımızı Yansıtır

Sözsüz iletişim olarak da geçen bu anlama ve anlaşılma hali, sözlü iletişimden daha etkilidir. İnsanlar çoğu zaman söylemek istediklerini söylemez, sır saklar ya da hissettiklerini göstermek istemezler. Fakat beden dili gizlenebilen bir mesaj çeşidi değildir. Olaylara, insanlara karşı oluşan duygu ve düşüncelerimizin bir yansıma hali olarak belirebilir. İnsanlar olarak yüz yüze kurulan ilişkide, sözcükler %10, ses tonu %30, beden dili %60 önem taşır.

Beden dili nedir?

Beden dili ağzımızdan çıkan her sözün ve uyguladığımız her davranışın iletişimdeki uyum sürecidir denebilir.

Beden dili nasıl işimize yarar?

Beden dili iletişim halinde olduğumuz kişilere biz fark etmesek bile birçok ipucu verir. Beden dilini gözlemleyerek karşıdaki kişinin ne düşündüğünü, neler istediğini kolay bir şekilde anlayabiliriz. Böylelikle kişi kızgın, mutsuz, çok mutlu veya heyecanlı olduğunda bunun sinyalleri bize ulaşmaya başlar.

Bu durumu anlamak düşünüldüğü kadar basit değildir. Sadece bir mimiğe ya da bir oturuşa bakarak bu gibi şeyleri bilmeye ya da anlamaya çalışmak doğru olmayabilir. “Peki, ama hareketlere bakarak kişiyi nasıl anlayacağım?” diye soru soruluyorsa vücut dilini çözmek tavsiyelerin başında gelebilir. 

Beden dili hangi ögelerden oluşur?

Bu ögeler, vücudun o sırada girmiş olduğu pozisyon, jestler ve mimikler, iletişim kurma anındaki göz teması, başın hareketleri, ayakların durduğu şekil, bir ortamda oturulan yer ve kişilere karşı ayarlanan mesafe, tercih edilen kıyafetler, aksesuarlar ve makyajdır. 

Beden Dilini Öğrenmek İçin Tavsiyeler Nelerdir?

Farklı insanların davranışlarını/ne düşündüklerini kavramak için ilk olarak kendi bedeninizi ve hareketlerinizi anlamaya çalışın. Televizyon izlemek vücut dilini anlamlandırma açısından oldukça önem taşır. Bir programın sesini kısarak neler yaşandığını, neler konuştuklarını anlamaya çalışın. Daha sonra sesini açıp doğru anlayıp anlamadığınızı test edin. Bir süre sonra zorlanmadan sessiz izleyip neler konuştuklarını anlar hale geleceksiniz. Kalabalık ortamlara girebilirsiniz. İnsanları gözlemleyip vücut hareketlerinden neler hissettiklerini anlamaya çalışabilirsiniz.

Beden Dilinde Hareketlerin Anlamları Nelerdir?

Vücut dili öğrenmenin başında kullanılan hareketlerin anlamlarını öğrenmek yatar. Bilinen beden dili ifadelerinin anlamları şunlardır.

  • Aşırı davranışlar: Kişinin gizlediği bir şeylerin olduğunu belirtir.
  • Kambur Oturmak ya da durmak: Bulunulan ortamdan rahatsız olduğunu, gitmek istediğini belirten sözsüz bir belirtidir. 
  • Biriyle sohbet içerisindeyken saate bakıp durmak: Kişinin o an bazı konularda sabırsızlık içerisinde olduğunu belirtir.
  • Aşırı hareketlerle onaylar şekilde kafa sallamak: Dinlediği kişileri anladığı yönünde yalan söyler. Bunu da aşırı hareketlerle kafasını sallayarak belli edebilir. 
  • Karşıdaki kişiyle göz teması kurmaktan kaçınmak: İletişim anında göz temasının yeri oldukça önemlidir. Çünkü beden dili göze hitap eder. Özgüven eksikliği belirtilerinin başında gelen bir durumdur. Kişi istemsizce gözlerini kaçırıp durur. 
  • Güçsüz bir şekilde el sıkışmak: Güçsüz bir şekilde el sıkışan kişi göz temasından kaçınırken olduğu gibi bu durumda da özgüven eksikliğine sahiptir.
  • Sık sık gülücükler saçmak ve doğru bir şekilde göz teması kurmak: Dinleyen kişi dostça yaklaşım sergilemektedir. Göz temasından kaçınmaması onun kendine olan güveninin bir işaretidir. 

Beden dili ve anlamları sadece sayılan maddelerle bitmemektedir. İnsanlar iletişim kuran ve buna mecbur olan sosyal varlıklardır. Her hareketin önemli birçok anlamı olduğu unutulmamalıdır. İnsanlar bu konuda kendilerini yeteri kadar geliştirmelidir. Yaşamakta olduğumuz dünyada bu olmazsa olmaz bir kuraldır. Vücut dilini çözmek için birçok makale, kitap okunmalı ve gerekirse bunun eğitimi bilgili kişiler tarafından alınmalıdır.

Bu konuda daha çok şey öğrenmek için online eğitimler alabilirsiniz. Ücretsiz faydalanacağınız Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

Yazar: Berfe Cansu Yılmaz
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nuran Elveren
13 Aralık 2019
5.0

Beden dili ile kendimizi daha net ifade edebiliyoruz. Önemli bir konuya değinmişsiniz teşekkürler.