AnasayfaBlogKendini Tanımak Zor Olmamalı
Kişisel Gelişim

Kendini Tanımak Zor Olmamalı

01 Temmuz 2019
Kendini Tanımak Zor Olmamalı

Zaman akıp geçti ve her birimiz olduğumuz yaşlara bir şekilde geldik. Geçen bu süre zarfında birçok insanla tanıştık. Kimilerini sevdik kimilerini sevemedik. Kimileri iz bırakıp kimileri ise hiç var olmamışlar gibi silinip gittiler. Bazıları halâ bizimle. Fakat hayat işin içine girince kalanlar daima bir muamma. 

Hal böyle olunca bize kalan yalnızca kendimiz oluyor. Kişisel gelişim yolunda kendini tanımak zor mu? Başkalarını tanımaya karşı hissettiğimiz arzuyu ve merakı hak etmiyor muyuz? Kendinize bir şans verin ve kendinizle henüz tanışmadıysanız lütfen kendinizi tanımayı ertelemeyin! 

Kendini Tanımak İhmale Gelmez

Kendimi Tanıyorum! Gelişim Bana Ayak Uydursun! dememek gerek. Hepimiz zaman zaman internette her yerden bulabileceğimiz kişilik analizi testlerinden çözmüşüzdür. Sevdiğimiz renk hangi kişilik özelliklerine ait? Verdiğimiz tepkilere göre öfke karakterimiz gibi amansızca bir testten diğer teste sekmeler arası gezmişizdir. Çeşitli kişisel gelişim kitapları okuyup videolar izleyip kendimizi aramışızdır. 

Derken bir bakmışız ki kendimizi başkasının başarı hikayesini izlerken buluyoruz! Oysa ki sessizlikte bir an durup kendinizi dinlediniz mi? Ben kimim? Şu an neredeyim? Bulunduğum yerde nasıl hissediyorum? Aslında tüm soruların cevabı yalnızca kendimizde. Tüm kapılar size açılıyorken kendiniz hakkında kimseye söz hakkı tanımayın. Kendini tanımak ihmal edilirse boşa vakit kaybedilir.

Kendimizi Nasıl Tanırız?

Kendimiz üzerine düşünerek kendimizi tanımaya başlayabiliriz. Nerede mutluyuz? Kiminle birlikteyken huzurlu hissediyoruz? Neleri yapmaktan zevk alırız? Hangi durumlar bizi rahatsız eder? Yeni tanıştığımız biri hakkında düşündüklerimizi kendimiz için düşünüp aynı hevesle çabaladığımızda kendini tanımak konusunda başarılı olabiliriz.

Kendini Tanımanın Dayanılmaz Hafifliği

Bir düşünün! Sosyal hayatta ne yiyeceğimizden ne giyeceğimize,nerede çalışacağımızdan bizi öfkelendiren birine nasıl tepki vereceğimize dair onlarca karar veriyoruz. Şayet kendimizle kafamız karışık ise tüm bu karar verme süreçlerinde stres altında ya yanlış ya da aşırı tepki vererek kendimizi zor durumda bırakıyoruz. Oysa kendimizi tanıdığımızda kişiliğimiz ve karakterimiz gereğince zaten doğru olan kararı otomatik olarak vereceğimizden kendini tanımanın dayanılmaz hafifliği ve konforunu yaşayabiliriz.

Kendini Tanımak Ne Kazandırır?

Kendini tanıyan insan kendiyle barışmış ve kendini seven insandır. Artık daha fazla içsel yolculuk yapabilir kendimizi geliştirebilir ve kendimizle baş başa kalıp bu anların tadını çıkarabiliriz. Böylece kendine yetebilen özgüven sahibi bireyler olup kendimizi gerçekleştirebiliriz. Bu hayata bir kere geldik ve layığıyla yaşamak tamamen bizim elimizde. 

Mutluluk sanılanın aksine dış etkenlere bağlı bir olgu değildir. Mutluluk bizim içinde bulunduğumuz şartlara geliştirdiğimiz adaptasyondan kendimize pay çıkarmaktır. Şartlar ne olursa olsun kendini seven insan kendi mutluluğu için yaşamayı öncelik haline getirmiştir. Bizler niçin kendimiz için öncelikli olmayalım?

Kendinden Korkmadan Yaşamak

Birçoğumuz kendimizle yüzleşmekten korkarız. Çünkü kendimizi tanımaya vakit ayırmadığımızdan karşımıza ne çıkacağı konusunda endişelerimiz vardır. Oysa ki en fazla ne olabilir? Tüm eksiklerine ve dezavantajlarına rağmen kendimizi iyileştirebilir ve onarabiliriz. Bize bu fırsatı verecek olan yine kendini tanımak durumu. Hayatımız biz var olduğumuz sürece bize ait ve bu hayatı kendimizi tanımadan yaşadığımızı bir düşünsenize!

Ne büyük bir hayal kırıklığı olurdu. Keşfedemediğimiz tüm o benliğimiz bizi biz yapan ayrıcalıklarımız ve fark yaratan yanlarımız bizden yitip gitmiş bir parçamız olarak kalacak. Kalmasın. Şimdi kendini keşfetmenin tam sırası. Kendine koçluk yap. Örneğin kendinle doğada geçireceğin bir haftalık huzur kampı ile içsel yolcuğun için bir başlangıç yapabilirsin. Duyacağın tek ses doğanın sesi ve kendi iç sesin olacak. Bu geçireceğin sakin ve huzurlu günler belki de kendini tanımak için sana büyük bir fırsat olabilir.

Kendimizi Nasıl Tanırız?

Kendimiz üzerine düşünerek kendimizi tanımaya başlayabiliriz. Yeni tanıştığımız biri hakkında düşündüklerimizi kendimiz için düşünüp aynı hevesle çabaladığımızda kendini tanımak konusunda başarılı olabiliriz.

Kendini Tanımak Ne Kazandırır?

Kendini tanıyan insan kendiyle barışmış ve kendini seven insandır. Artık daha fazla içsel yolculuk yapabilir kendimizi geliştirebilir ve kendimizle baş başa kalıp bu anların tadını çıkarabiliriz.

Kendini Tanımak Neden Önemli?

Kafamız karışık karar verme süreçlerinde stres altında ya yanlış ya da aşırı tepki vererek kendimizi zor durumda bırakıyoruz. Oysa kendimizi tanıdığımızda kişiliğimiz ve karakterimiz gereğince zaten doğru olan kararı otomatik olarak vereceğimizden kendini tanımanın dayanılmaz hafifliği ve konforunu yaşayabiliriz.

Yazar: Gamze Günalp

kendini tanımak kişisel gelişim özgüven gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.