AnasayfaBlogKendini Tanımak Zor Olmamalı
Kişisel Gelişim

Kendini Tanımak Zor Olmamalı

01 Temmuz 2019
Bir kadın çatlak bir duvarın önünde durmuş, küçük açıklıktan bakıyor. Gözleri faltaşı gibi açık ve alnı konsantrasyonla çatılmış. Saçları yüzünden geriye doğru çekilmiş ve dudakları hafifçe ayrılmış. Etrafındaki detayları inceliyor gibi görünüyor, yüzünde yoğun bir merak ifadesi var. Duvardaki çatlak pürüzlü ve düzensiz, duvarın dokusu küçük açıklıktan görülebiliyor. Kadının bakışları çatlağın ötesinde yatan şeye odaklanmış ve onun tarafından büyülenmiş gibi görünüyor.
KonuÖzetBilgi
Kendini TanımakKişisel gelişim yolunda kendini tanımak zor olmamalıdırHer bireyin kendisini tanıması ve bunu ertelememesi gereklidir.
Kendini Tanıma TestleriÇeşitli online testler ve kişisel gelişim kitapları kullanılarak kendimizi aramışızdırTestler ve kitaplar genellikle kendimizi tanımaya yardımcı araçlardır ama temel veri kendimizden gelmelidir.
İhmal Edilen Kendi Kendini TanımaKendini tanımayı ihmal etmek, boşa vakit kaybı olabilirKendimizi tanımak için zaman harcamanın önemlidir çünkü bu kendimize olan saygımız ve öz bakımımız içindir.
Kendini Tanımanın YoluKendimiz için düşündüklerimizi ve çabalarımızı kullanarak kendimizi daha iyi tanıyabilirizKendimizi tanırken kendimize olan düşünce ve çabalarımızı temel almalıyız.
Kendini Tanımanın HafifliğiKendimizi tanıdığımızda kişiliğimiz ve karakterimiz gereğince doğru olan kararı otomatik olarak verebilirizKendini tanımanın dayanılmaz hafifliği ve konforu yaşanabilir
Kendini Tanımanın KazandırdıklarıKendini tanıyan insan kendiyle barışmış ve kendini seven insandırKendine yeten, özgüven sahibi bireyler olabiliriz ve kendimizi gerçekleştirebiliriz.
Mutluluk ve Kendini TanımaMutluluk, dış etkenlere bağlı olmayıp kendimizin içinde bulunduğumuz şartlara adaptasyon yeteneğimizle gelişirŞartlar ne olursa olsun kendini seven insan kendine öncelik verir.
Kendinden Korkmadan YaşamakKendimizi ihmal etmek yüzleşmekten kaçınmaya yol açabilirKendini tanımak, kendimizle yüzleşmeyi kolaylaştırır ve işlenmemiş problem ve korkuları ortadan kaldırabilir.
Kendini KeşfetmeHayatımızı kendimizi tanımadan yaşadığımızı düşünmek büyük bir hayal kırıklığı olabilirKeşfedilmemiş benliğimizin farkına varmak için kendimize izin vermek önemlidir.
Kendine Koçluk YapmakKocaman bir özgüven harikası olmak ve yeni bir başlangıç yapmak için kendinle doğada geçireceğin huzur kampı yararlı olabilirİçsel yolculuğun için doğa ve huzurlu bir ortamı kullanabilirsin.

Zaman akıp geçti ve her birimiz olduğumuz yaşlara bir şekilde geldik. Geçen bu süre zarfında birçok insanla tanıştık. Kimilerini sevdik kimilerini sevemedik. Kimileri iz bırakıp kimileri ise hiç var olmamışlar gibi silinip gittiler. Bazıları halâ bizimle. Fakat hayat işin içine girince kalanlar daima bir muamma. 

Hal böyle olunca bize kalan yalnızca kendimiz oluyor. Kişisel gelişim yolunda kendini tanımak zor mu? Başkalarını tanımaya karşı hissettiğimiz arzuyu ve merakı hak etmiyor muyuz? Kendinize bir şans verin ve kendinizle henüz tanışmadıysanız lütfen kendinizi tanımayı ertelemeyin! 

Kendini Tanımak İhmale Gelmez

dememek gerek. Hepimiz zaman zaman internette her yerden bulabileceğimiz kişilik analizi testlerinden çözmüşüzdür. Sevdiğimiz renk hangi kişilik özelliklerine ait? Verdiğimiz tepkilere göre öfke karakterimiz gibi amansızca bir testten diğer teste sekmeler arası gezmişizdir. Çeşitli kişisel gelişim kitapları okuyup videolar izleyip kendimizi aramışızdır. 

Derken bir bakmışız ki kendimizi başkasının başarı hikayesini izlerken buluyoruz! Oysa ki sessizlikte bir an durup kendinizi dinlediniz mi? Ben kimim? Şu an neredeyim? Bulunduğum yerde nasıl hissediyorum? Aslında tüm soruların cevabı yalnızca kendimizde. Tüm kapılar size açılıyorken kendiniz hakkında kimseye söz hakkı tanımayın. Kendini tanımak ihmal edilirse boşa vakit kaybedilir.

Kendimizi Nasıl Tanırız?

Kendimiz üzerine düşünerek kendimizi tanımaya başlayabiliriz. Nerede mutluyuz? Kiminle birlikteyken huzurlu hissediyoruz? Neleri yapmaktan zevk alırız? Hangi durumlar bizi rahatsız eder? Yeni tanıştığımız biri hakkında düşündüklerimizi kendimiz için düşünüp aynı hevesle çabaladığımızda kendini tanımak konusunda başarılı olabiliriz.

Kendini Tanımanın Dayanılmaz Hafifliği

Bir düşünün! Sosyal hayatta ne yiyeceğimizden ne giyeceğimize,nerede çalışacağımızdan bizi öfkelendiren birine nasıl tepki vereceğimize dair onlarca karar veriyoruz. Şayet kendimizle kafamız karışık ise tüm bu karar verme süreçlerinde stres altında ya yanlış ya da aşırı tepki vererek kendimizi zor durumda bırakıyoruz. Oysa kendimizi tanıdığımızda kişiliğimiz ve karakterimiz gereğince zaten doğru olan kararı otomatik olarak vereceğimizden kendini tanımanın dayanılmaz hafifliği ve konforunu yaşayabiliriz.

Kendini Tanımak Ne Kazandırır?

Kendini tanıyan insan kendiyle barışmış ve kendini seven insandır. Artık daha fazla içsel yolculuk yapabilir kendimizi geliştirebilir ve kendimizle baş başa kalıp bu anların tadını çıkarabiliriz. Böylece kendine yetebilen özgüven sahibi bireyler olup kendimizi gerçekleştirebiliriz. Bu hayata bir kere geldik ve layığıyla yaşamak tamamen bizim elimizde. 

Mutluluk sanılanın aksine dış etkenlere bağlı bir olgu değildir. Mutluluk bizim içinde bulunduğumuz şartlara geliştirdiğimiz adaptasyondan kendimize pay çıkarmaktır. Şartlar ne olursa olsun kendini seven insan kendi mutluluğu için yaşamayı öncelik haline getirmiştir. Bizler niçin kendimiz için öncelikli olmayalım?

Kendinden Korkmadan Yaşamak

Birçoğumuz kendimizle yüzleşmekten korkarız. Çünkü kendimizi tanımaya vakit ayırmadığımızdan karşımıza ne çıkacağı konusunda endişelerimiz vardır. Oysa ki en fazla ne olabilir? Tüm eksiklerine ve dezavantajlarına rağmen kendimizi iyileştirebilir ve onarabiliriz. Bize bu fırsatı verecek olan yine kendini tanımak durumu. Hayatımız biz var olduğumuz sürece bize ait ve bu hayatı kendimizi tanımadan yaşadığımızı bir düşünsenize!

Ne büyük bir hayal kırıklığı olurdu. Keşfedemediğimiz tüm o benliğimiz bizi biz yapan ayrıcalıklarımız ve fark yaratan yanlarımız bizden yitip gitmiş bir parçamız olarak kalacak. Kalmasın. Şimdi kendini keşfetmenin tam sırası. Kendine koçluk yap. Örneğin kendinle doğada geçireceğin bir haftalık huzur kampı ile içsel yolcuğun için bir başlangıç yapabilirsin. Duyacağın tek ses doğanın sesi ve kendi iç sesin olacak. Bu geçireceğin sakin ve huzurlu günler belki de kendini tanımak için sana büyük bir fırsat olabilir.

Kendimizi Nasıl Tanırız?

Kendimiz üzerine düşünerek kendimizi tanımaya başlayabiliriz. Yeni tanıştığımız biri hakkında düşündüklerimizi kendimiz için düşünüp aynı hevesle çabaladığımızda kendini tanımak konusunda başarılı olabiliriz.

Kendini Tanımak Ne Kazandırır?

Kendini tanıyan insan kendiyle barışmış ve kendini seven insandır. Artık daha fazla içsel yolculuk yapabilir kendimizi geliştirebilir ve kendimizle baş başa kalıp bu anların tadını çıkarabiliriz.

Kendini Tanımak Neden Önemli?

Kafamız karışık karar verme süreçlerinde stres altında ya yanlış ya da aşırı tepki vererek kendimizi zor durumda bırakıyoruz. Oysa kendimizi tanıdığımızda kişiliğimiz ve karakterimiz gereğince zaten doğru olan kararı otomatik olarak vereceğimizden kendini tanımanın dayanılmaz hafifliği ve konforunu yaşayabiliriz.

Yazar: Gamze Günalp

Kendini Tanımak, Kişisel gelişim yolunda kendini tanımak zor olmamalıdır, Her bireyin kendisini tanıması ve bunu ertelememesi gereklidir, Kendini Tanıma Testleri, Çeşitli online testler ve kişisel gelişim kitapları kullanılarak kendimizi aramışızdır, Testler ve kitaplar genellikle kendimizi tanımaya yardımcı araçlardır ama temel veri kendimizden gelmelidir, İhmal Edilen Kendi Kendini Tanıma, Kendini tanımayı ihmal etmek, boşa vakit kaybı olabilir, Kendimizi tanımak için zaman harcamanın önemlidir çünkü bu kendimize olan saygımız ve öz bakımımız içindir, Kendini Tanımanın Yolu, Kendimiz için düşündüklerimizi ve çabalarımızı kullanarak kendimizi daha iyi tanıyabiliriz, Kendimizi tanırken kendimize olan düşünce ve çabalarımızı temel almalıyız, Kendini Tanımanın Hafifliği, Kendimizi tanıdığımızda kişiliğimiz ve karakterimiz gereğince doğru olan kararı otomatik olarak verebiliriz, Kendini tanımanın dayanılmaz hafifliği ve konforu yaşanabilir, Kendini Tanımanın Kazandırdıkları, Kendini tanıyan insan kendiyle barışmış ve kendini seven insandır, Kendine yeten, özgüven sahibi bireyler olabiliriz ve kendimizi gerçekleştirebiliriz, Mutluluk ve Kendini Tanıma, Mutluluk, dış etkenlere bağlı olmayıp kendimizin içinde bulunduğumuz şartlara adaptasyon yeteneğimizle gelişir, Şartlar ne olursa olsun kendini seven insan kendine öncelik verir, Kendinden Korkmadan Yaşamak, Kendimizi ihmal etmek yüzleşmekten kaçınmaya yol açabilir, Kendini tanımak, kendimizle yüzleşmeyi kolaylaştırır ve işlenmemiş problem ve korkuları ortadan kaldırabilir, Kendini Keşfetme, Hayatımızı kendimizi tanımadan yaşadığımızı düşünmek büyük bir hayal kırıklığı olabilir, Keşfedilmemiş benliğimizin farkına varmak için kendimize izin vermek önemlidir, Kendine Koçluk Yapmak, Kocaman bir özgüven harikası olmak ve yeni bir başlangıç yapmak için kendinle doğada geçireceğin huzur kampı yararlı olabilir, İçsel yolculuğun için doğa ve huzurlu bir ortamı kullanabilirsin
kendini tanımak kişisel gelişim özgüven gelişim
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir kadın sınıf ortamında kara tahtanın önünde durmaktadır. Gözlük takmış ve siyah bir elbise giymiştir ve gözleri önündeki bir şeye odaklanmıştır. Dudakları hafifçe ayrılmış ve göğsü yakın plandan görülebiliyor. Kara tahta yazılarla dolu ve yan tarafta bir tabelanın yakın çekimi görülebiliyor. Arka plan açık mavi ve duvar nötr bir gri renktedir. Kadın tahtanın önünde dururken derin düşüncelere dalmış, yeni bir meydan okumaya hazır görünüyor.
Kişisel Gelişim

Johari Penceresiyle Kendini Tanımak

07 Ocak 2022
Bir kadın çatlak bir duvarın önünde durmuş, küçük açıklıktan bakıyor. Gözleri faltaşı gibi açık ve alnı konsantrasyonla çatılmış. Saçları yüzünden geriye doğru çekilmiş ve dudakları hafifçe ayrılmış. Etrafındaki detayları inceliyor gibi görünüyor, yüzünde yoğun bir merak ifadesi var. Duvardaki çatlak pürüzlü ve düzensiz, duvarın dokusu küçük açıklıktan görülebiliyor. Kadının bakışları çatlağın ötesinde yatan şeye odaklanmış ve onun tarafından büyülenmiş gibi görünüyor.
Kişisel Gelişim

Kendini Tanımak Zor Olmamalı

01 Temmuz 2019
Parlak sarı bir kazak giyen bir kadın başını arkaya eğmiş yukarı bakıyor. Gözleri faltaşı gibi açık ve ağzı hafifçe ayrık, sanki bir şeye hayranlık duyuyormuş gibi. Uzun siyah saçları at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış ve elleri kucağında duruyor. Arkasında açık gri bir duvar olan ahşap bir zeminde oturuyor. Kazağının sarısı, arka plandaki sessiz tonlarla güzel bir tezat oluşturuyor. Sanki anın tadını çıkarıyormuş gibi memnun ve huzurlu görünüyor.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Yolunda Kendini Tanımak

03 Ekim 2018
Koyu renk takım elbise giyen bir adam, bir dizi kitapla dolu bir kitaplığın önünde duruyor. Ellerini arkasına koymuş, raflara bakmaktadır. Raf çeşitli boyutlarda, renklerde ve başlıklarda sıra sıra kitaplarla dolu. Rafta çoğunlukla mavi kitaplar var ama aralara serpiştirilmiş kırmızı ve sarı kitaplar da var. Kitapların en üst sırası görülebiliyor ve başlıkları okunabiliyor. Adam kıpırdamadan duruyor, kitaplara bakıyor, kütüphanenin manzarasını seyrediyor.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında

19 Temmuz 2019
Bir kadın çerçevenin ortasındaki büyük beyaz bir beynin önünde duruyor. Açık renkli bir bluz ve koyu renk bir pantolon giymiş olan kadın ellerini göğsünün önünde kavuşturmuş. Geniş gülümsemesi ve parlak gözleri rahat ve mutlu olduğunu gösteriyor. Uzun siyah saçları yüzünden geriye doğru toplanmış ve siyah bir fonun önünde duruyor. Beyin beyaz ve ebruli bir dokuya sahip. Çerçevenin büyük bir kısmını kaplıyor ve ince siyah bir kenarlıkla çevreleniyor. Beynin detayları çok net ve kadın ön planda hayranlık dolu bir bakışla duruyor.
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Bu görselde kameraya gülümseyen ve elinde pembe bir işaret tutan bir kadın görülüyor. Muhtemelen başarılı bir yaşam koçu olmanın önemli bir parçası olan yaşam koçluğu sertifikasyon kursuna katılıyor. Gülümsemesi yeni girişimi için duyduğu coşku ve heyecanı ifade ediyor. Boynunun yakın çekimi güven duygusunu ve başarma kararlılığını ortaya koyuyor. Ağzının yakın çekimi kararlılık ve odaklanma hissi verirken, saçlarının bulanık görüntüsü rahat bir atmosfere işaret ediyor. Burnunun yakın çekimi, başarılı bir yaşam koçu için kilit bir özellik olan detaylara verdiği önemi gösteriyor. Sonuç olarak, bu görüntü bir yaşam koçu olmak için gereken tutku ve özveriyi göstermektedir. Doğru eğitimle, bu kadının sertifikalı bir yaşam koçu olma yolculuğunda başarılı olacağından emin olabilirsiniz.
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
24001340