AnasayfaBlogBeden Dili Göze Hitap Eder
Beden Dili

Beden Dili Göze Hitap Eder

28 Haziran 2019
Beden Dili Göze Hitap Eder

Beden dili genel tanım itibari ile tüm canlı varlıkların kaş, göz, yüz hareketleri ile yani mimikleri ve el, kol, bacak, beden hareketleri olan jestleri ile gerçekleştirdikleri sözsüz iletişim biçimidir.

Varlığımızı yansıtmanın yolu beden dili kullanımı günlük hayatımızda veya iş yaşantımızda kendimizi daha iyi ifade etmemize yardımcı olur. Bu iletişimle asıl hedeflenen duygu ve düşüncelerimizi alıcıya yani karşı tarafa iletirken alıcının da bizi en doğru biçimde anlamasını sağlayabilmek.

Beden dili alanında ilk çalışma 1605 yılında filozof ve bilim insanı olan Francis Bacon tarafından yapılmıştır. Francis Bacon jestlerin ve mimiklerin insanların iç dünyalarını dışa yansıttığını belirterek "Dil kulaklara seslenirken beden dili göze hitap eder" diyerek beden dilinin önemini vurgulamıştır.

Beden Dili Neden Önemli?

İletişim kurarken söylediğimiz sözler kadar beden hareketlerimiz de önem taşımakta. Yapılan araştırmalar ile etkili bir iletişimde kullanılan kelimelerin %10’u, ses tonunun %30’u önemliyken beden dilinin ise %60’lık bir oranla iletişimin en etkili faktörü olduğu kanıtlanmıştır. Beden dili ne kadar iyi kullanılırsa karşımızdakinde bıraktığımız izlenim de bir o kadar iyi olur.

Ayrıca beden dili kullanan insanlar karşısındakiyle daha iyi empati kurar ve bu sayede de daha etkileyici olurlar. Etkili bir şekilde kullanılan beden dili ile sağlıklı ve nitelikli bir iletişim sağlamış oluruz.

Etkili Beden Dili Kullanımı 

Etkili iletişim için beden dili ve önemi kişi tarafından iyi kavranmalı. Doğru bir beden dili kullanmak için aşırı göz temasından sürekli sabit kalmaktan veya fazlaca hakaretli olmaktan kaçınmak gerek. Ayrıca kolları önde veya arkada bağlamaktan, saatimizle, yüzüğümüzle veya saçlarımızla oynamaktan, gözlerimizi kapatmaktan ve başımızı geriye doğru atmaktan da kaçınılmalı.

Etkin beden dili kullanmak için ise, vücudumuzun dik bir pozisyonda olmasına, alıcı ile konuşurken avuç içlerimizin karşıyı göstermesine dikkat etmeliyiz. Çünkü bu bizim alıcıya anlattığımız konuya hakim olduğumuz ve her türlü soruya cevap verilebilecek yeterlilikte olduğumuz mesajını verir.

Etkili beden dili kullanmak için karşımızdaki kişi ile iletişim kurarken aramızdaki beden dili iletişim mesafesi de çok önemlidir. Ne çok yakın ne de çok uzak olmalıyız. 0-45 cm arası mesafe bizim mahrem alanımız ve bu alanı sadece aile fertlerine ve sevdiğimiz kişilere ayırırız.

45-60 cm arası mesafe ise yakın kişisel alandır ve sadece seçilen yakın kişilere ayrılır. Bu nedenle karşımızdaki kişiyle konuşurken özel ve kişisel alanına girmemeye özen göstermemiz gerekir. Bu mesafenin bir kol boyunda olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer biraz daha fazla yaklaşırsak karşımızdaki kişinin alanına girmiş oluruz ki bu da olumsuz bir etki bırakır.

Beden Dili Ve Anlamları 

Mimik: Bedenimizde en çok ilgi çeken yer yüzümüz. Birisiyle tanıştığımızda ilk olarak onun yüzüne bakarız. Yüz ifadesi ve mimik farklı anlamlar çıkarmamıza olanak sağlar. Örneğin bir kişinin kızgın veya sinirli olduğunu yüz ifadesinden anlayabilir ve iletişimimizi aldığımız mesaja göre devam ettirebiliriz.

Jest: Bedensel jestlerimiz de pek çok farklı anlamı karşılar. Örneğin; bir kişinin oturuşundaki pozisyon sizi dinlediğini veya sizden hoşlandığını gösterebilir. El kol hareketlerinin kontrolsüzlüğü veya parmakların masaya vurulması gibi jestler ise bu kişinin sizden çekindiğini ya da sizi umursamadığını gösterir. Jestlerimiz, karşı tarafa bazen olumlu mesaj verirken bazen de olumsuz mesaj verebilir.

Giyim Kuşam: Sözsüz iletişimin en önemli unsurlarından birisi de giyim kuşamdır. Çünkü kılık kıyafetimiz insanlara hakkımızda fikir verir. Özellikle de ilk izlenimde giyim kuşam fazlasıyla önemlidir. Kılığından kıyafetinden hoşlanılmayan birisiyle kimse iletişim kurmak istemez. Bu nedenle de dış görünüşümüze her zaman gerektiği ölçüde dikkat etmeliyiz.

Mesafe : Sözsüz iletişimde aradaki mesafeye bakarak da farklı anlamlar çıkarılabiliriz. Örneğin, bir kişinin karşısındakine yakınlaşması ondan hoşlandığı anlamını ya da ona yakın olduğunu gösterir. Ama arada fazla mesafe varsa bu iki kişi arasında samimi bir ilişki olmadığı ve mesafeli yaklaşıldığını gösterir.

Göz : Karşımızdaki kişi ile kurulan göz teması farklı mesajlar verilebilir. Örneğin, iki sevgilinin bakışlarıyla duygularını birbirlerine ifade edebilmeleri gibi. Ya da tartışmakta olan iki insanın gözleriyle öfkesini belli etmesi gibi. Göz kontağı ile olumlu ve olumsuz duygularımızı karşı tarafa yansıtılabiliriz.

Eğer göz temasından kaçınılıyor ise bu karşı tarafla ilgilenilmediği utanıldığı ya da korkulduğu gibi anlamlara gelebilir. Gözler sözsüz iletişimde çok önemlidir. Çünkü gözlerimiz ve bakışlarımızla pek çok farklı şeyi sözlü iletişime gerek kalmadan karşı tarafa iletilebiliriz.

Bedensel Temas: Bedensel temas iletişimde sıklıkla kullanılan yöntemlerdendir. Çünkü bedensel temasla karşı tarafa bir sürü farklı mesaj verebiliriz. Örneğin, sevmediğimiz bir insanla tokalaşmak zorundaysak elini parmak ucuyla sıkabilir ya da üzgün birisini teselli ederken onun sırtına dokunarak yanında olduğumuz mesajını verebiliriz.

Baş Hareketi: Etkili bir iletişimde baş hareketlerimizle karşı tarafa farklı mesajlar verebiliriz. Örneğin, başımızı konuşmaya çalışan kişi yerine farklı bir yöne çevirirsek bu onunla konuşmak istemediğimiz mesajını verir. Ya da karşımızdakini dinlerken başımızı ara sıra sallayarak dinliyorsak bu da konuyla ilgilendiğimizi ve söylediklerini anladığımızı ifade eder.

Beden dili kullanımının sağladığı avantajlardan faydalanmak istiyorsanız bu alanda faaliyet gösteren eğitim kurumlarından yardım alarak kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Konu hakkında daha çok şey öğrenmek için online eğitimler alabilirsiniz. Ücretsiz faydalanacağınız Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

beden dili bedensel temas etkili beden dili göz jest mimik mesafe online eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ya da bir başka örnek, jest ve mimiklerini rahat bir şekilde karşınızda kullanan bir insan varsa bunu bir samimiyet ifadesi olarak yorumlayabilirsiniz. Beden dilini hem doğru bir şekilde kullanmak hem de okuyabilmek sizi hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatında başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar.
Beden Dili

Beden Dili Okuma Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2019
Beden Dili Hakkında Her Şey
Beden Dili

Beden Dili Hakkında Her Şey

18 Haziran 2019
Beden Dili ve İletişim
Beden Dili

Beden Dili ve İletişim

29 Haziran 2022