Close
Mobil Menu Bars

Beden Dili İfadelerinin Anlamları

22 Temmuz 2019, 22928 defa okundu.
Beden Dili İfadelerinin Anlamları
beden dili, iletişim, göz, duruş, el, kollar, bacaklar, online eğitimler,

Beden dili evrensel bir dildir. Beden dili kullanırken düşünceleriniz ve duygularınız yüzünüze, bacaklarınıza, kollarınıza ve oturuşunuza aktarılır. İşte bu yüzden iletişimde oldukça önemli bir rol oynar. Bu dilin tüm iletişimin yüzde 50 ile yüzde 70'ini oluşturduğu öne sürülüyor. İşin aslı anlamak. 

Doğru Beden Dili

Bakışları, dudak ifadelerini ve el hareketlerini anlayarak çözmek iletişimin en başında gelir. Gönderici olarak da alıcı olarak da doğru bir beden dili her zaman yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırır. Bazı zamanlar sözsüz iletişim istemesek de hislerimiz ve düşüncelerimiz ortaya çıkabilir. Harika hissediyormuş gibi davranabilirsiniz. Fakat yüzünüzdeki ifade aksini söyleyebilir. Sürpriz, heyecan, mutluluk, korku veya üzüntü gibi duyguları yüzünüzle rahatlıkla ifade edebilirsiniz.

Yüzler ve İfadelerle Zeka Anlaşılır mı?

Beden dili kullanımı detaylarda gizlidir. Anlaşmada ve duygusal paylaşımlarda önemli bir rolü vardır. İnsanların zekası yüzleri ve ifadeleri ile anlaşılabilir. Yapılan bir araştırma dar yüzlere ve belirgin burunlara sahip olan kişilerin algılama olasılıklarının daha fazla olduğunu gösteriyor. Diğer bir çalışmaya göre de neşe dolu yüz ifadelerine sahip kişilerin kızgın ifadelere sahip kişilerden daha zeki olduğunu ortaya koymuş. Şimdi de beden dili ifadeleri ne anlam taşıyor ona bakalım.

Göz Teması Neden Önemli?

Beden dili göze hitap eder. Sözlü iletişim kurarken göz teması kurmak çok önemli. Gözler ruhun aynasıdır. Bir kişinin ne hissettiğini gözlerinden anlayabilirsiniz. Beden dili iletişiminde gözler oldukça önemlidir. Hisleri ve düşünceleri kolaylıkla açığa çıkarır. Göz teması kurmak alıcıyı önemli hissettir. Kaçırılan bakışlar ise güven kaybına yol açar. 

Uzun süreli bakış tehdit içerikli, kısa süreli bakışlar ve başka şeylere odaklanma duyguları gizlediğine işarettir. Göz kırpma insan doğasında olan zorunlu bir harekettir. Fakat çok sık göz kırpılıyorsa sıkıntı anlamına gelir. Seyrek bir şekilde yapılıyorsa da göz hareketlerini kontrol etme demektir.

Ağız Hareketleri Ne Anlatır?

Ağız ifadeleri ve hareketleri vücut dilini okumakta da gerekli olabilir. Örneğin, alt dudağı çiğnemek, bireyin endişe, korku veya güvensizlik duyguları yaşadığını gösterebilir. Beden dili iletişiminde ağız ifadelerinin önemi büyüktür. Beden dilini değerlendirirken ağız ve dudak sinyallerine dikkat etmek gerek.

 • Dudakları sıkmak güvensizliğin göstergesidir.
 • Dudak ısırma endişe ve stresi ifade eder.
 • Ağzı kapatma duygusal bir tepkiyi gizlemektir.
 • Ağzın açıklığı mutluluk ifade eder.

El Hareketleri Neler Anlatır?

Beden dili iletişiminde parmakları sallamak, işaret etmek ve kullanmak çok yaygın ve anlaşılması kolay hareketlerdir. Bazı el hareketleri duyguyu ifade ederken bazı durumlarda da kültürel bir ifade olabilir. 

 • Sıkılı yumruk, öfkeyi gösterir.
 • Bir başparmak yukarıya ve başparmak aşağı onaylama ve onaylamama anlamına gelir.
 • Üç parmağı uzatırken, başparmak ve işaret parmağınızı bir daire şeklinde yapmak yapılan "tamam" anlamına gelir
 • Orta parmak ve işaret parmağını ‘’V’’ şeklinde yapmak barış işareti anlamına gelir.

Kollar ve Bacaklar

Kollar ve bacaklar ayrıca sözel olmayan bilgilerin iletilmesinde de faydalı olabilir. Beden dili iletişiminde kolları bağlamak konuşmaya kapalı olduğu ifade ederken bacakları alıcının tam tersi yöne çapraz şekilde koymak o kişiden hoşlanmadığınız anlama gelir. Beden dili değerlendirirken kolların ve bacakların taşıyabileceği anlamların bazılarına dikkat edin.

 • Çapraz kollar konuşmaya veya alıcıya kapalı olduğunuzu gösterir.
 • Elleri bele koymak, saldırganlık ve sinir belirtisidir.
 • Ellerini arkasından sıkmak, sıkılmayı ve endişeyi ifade eder. 
 • Parmaklara hızla dokunmak veya kıpırdatmak, sabırsızlığı ifade eder.
 • Kenetlenmiş bacaklar kişinin mahremiyete ihtiyacı olduğunu gösterebilir. 

Duruş İfadesi

Duruş bir insanın nasıl hissettiği hakkında bir hazinedir. Kişinin kendinden emin veya açık olması gibi kişilik özellikleriyle ilgili ipuçlarını söyler. Açık duruş samimiyeti, açıklığı ve istekliliği gösterirken kapalı duruş, samimiyetsizlik ve endişe göstergesidir.

İletişimin her safhasında beden dili denilen bu kavramı çok etkin kullanmanız gerekiyor. Konu hakkında daha çok şey öğrenmek için online eğitimler alabilirsiniz. Ücretsiz alabileceğiniz Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

Yazar: Gizem Ahnes Ünal

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Özlem Petek
13 Aralık 2019
5.0

Beden dili hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş ama daha detaylı olmasını dilerdim. Ya da beden dili eğitiminizden faydalanmak daha iyi bir fikir.

}