AnasayfaBlogBeden Dili Hareketleri ve İfadelerinin Anlamları
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri ve İfadelerinin Anlamları

22 Temmuz 2019
Beden Dili İfadelerinin Anlamları

Kendimizi ifade etme şeklimiz - yüzümüzdeki ifadeler, bacaklarımızın ve kollarımızın pozisyonu ve hatta oturma şeklimiz - nasıl hissettiğimiz hakkında çok şey söyleyebilir. Bu sözsüz iletişim ya da "beden dili" insan etkileşiminde önemli bir rol oynar. Aslında, beden dilinin tüm iletişimin yüzde 50 ila 70'ini oluşturduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle gönderdiğiniz sözsüz sinyallerin farkında olmak çok önemlidir.

Beden dili hareketleri ile vucudunuzun ne söylediğini anlayarak, düşüncelerinizi ve duygularınızı daha etkili bir şekilde iletebilirsiniz. Ve diğer insanların beden dilini okuyarak, onların nasıl hissettiklerine dair değerli bilgiler edinebilirsiniz. Bu yüzden bir dahaki sefere biriyle iletişim kurarken beden diline çok dikkat edin. Bu size gerçekten ne söylemeye çalıştıklarını anlamanın anahtarını verebilir.

Beden dili hareketleri nedir?

Beden dili, kelimeler yerine fiziksel jest ve ifadelerin kullanıldığı bir iletişim biçimidir. Karşınızdaki kişilerle iletişim kurmak için kullanılabileceği gibi, orada bulunmayan kişilerle de iletişim kurmak için kullanılabilir. Biriyle birlikteyken, ilginizi göstermek, söylediklerine katılmak veya dinlediğinizi göstermek için beden dilini kullanabilirsiniz.

Ayrıca sıkıldığınızı, rahatsız olduğunuzu ya da karşınızdaki kişinin söyledikleriyle ilgilenmediğinizi belirtmek için de beden dilini kullanabilirsiniz. Beden dili iletişimde çok yardımcı olabilir, ancak farklı şekillerde yorumlanabileceğinin farkında olmak önemlidir. Örneğin, anlaşmayı göstermek için yapılan bir jest, kibir veya saygısızlık olarak yorumlanabilir. Beden dilindeki kültürel farklılıkların farkında olmak da önemlidir.

Örneğin, bazı kültürlerde doğrudan göz teması kurmak kaba bir davranış olarak kabul edilirken, diğerlerinde bu bir saygı işareti olarak görülür. Bu farklılıkları anlamak, yanlış anlamaları önlemenize ve çevrenizdeki insanlarla daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Duygu ve düşüncelerimizin biz daha bir kelime bile söylemeden önce gözlerimiz, dudaklarımız ve ellerimiz aracılığıyla iletildiği bir sır değil. Üniversiteler ve çeşitli araştırma enstitüleri, yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için bakışları, dudak ifadelerini ve el hareketlerini nasıl daha iyi anlayabileceğimiz ve çözebileceğimiz konusunda kapsamlı çalışmalar yürütmektedir.

"Ne söylediğin değil, nasıl söylediğin önemlidir" derler. Çoğu zaman ses tonumuz ve beden dilimiz sözlerimizden daha yüksek sesle konuşur. Bu nedenle sadece kendi beden dilimizin değil, başkalarının beden dilinin de farkında olmak önemlidir. Aldığımız sözsüz ipuçlarını doğru bir şekilde yorumlayabildiğimizde, uygun bir şekilde yanıt vermek için daha donanımlı oluruz. Ayrıca, kendi beden dilimizin farkında olarak doğru mesajı gönderdiğimizden emin olabiliriz.

Bu nedenle, bir dahaki sefere kendinizi bir sohbetin içinde bulduğunuzda, yalnızca söylenen kelimelere değil, aynı zamanda beden dili aracılığıyla iletilen söylenmemiş mesajlara da dikkat edin. Çünkü iletişim kelimelerden çok daha fazlasıdır.

Bazı zamanlar sözsüz iletişim istemesek de hislerimiz ve düşüncelerimiz ortaya çıkabilir. Harika hissediyormuş gibi davranabilirsiniz. Fakat yüzünüzdeki ifade aksini söyleyebilir. Sürpriz, heyecan, mutluluk, korku veya üzüntü gibi duyguları yüzünüzle rahatlıkla ifade edebilirsiniz.

Yüzler ve ifadelerle zeka anlaşılır mı?

Beden dili kullanımı detaylarda gizlidir. Anlaşmada ve duygusal paylaşımlarda önemli bir rolü vardır. İnsanların zekası yüzleri ve ifadeleri ile anlaşılabilir. Yapılan bir araştırma dar yüzlere ve belirgin burunlara sahip olan kişilerin algılama olasılıklarının daha fazla olduğunu gösteriyor. Diğer bir çalışmaya göre de neşe dolu yüz ifadelerine sahip kişilerin kızgın ifadelere sahip kişilerden daha zeki olduğunu ortaya koymuş. Şimdi de beden dili ifadeleri ne anlam taşıyor ona bakalım.

Göz teması neden önemli?

Beden dili göze hitap eder. Sözlü iletişim kurarken göz teması kurmak çok önemli. Gözler ruhun aynasıdır. Bir kişinin ne hissettiğini gözlerinden anlayabilirsiniz. Beden dili iletişiminde gözler oldukça önemlidir. Hisleri ve düşünceleri kolaylıkla açığa çıkarır. Göz teması kurmak alıcıyı önemli hissettir. Kaçırılan bakışlar ise güven kaybına yol açar. 

Uzun süreli bakış tehdit içerikli, kısa süreli bakışlar ve başka şeylere odaklanma duyguları gizlediğine işarettir. Göz kırpma insan doğasında olan zorunlu bir harekettir. Fakat çok sık göz kırpılıyorsa sıkıntı anlamına gelir. Seyrek bir şekilde yapılıyorsa da göz hareketlerini kontrol etme demektir.

Ağız hareketleri ne anlatıyor?

Ağız ifadeleri ve hareketleri vücut dilini okumakta da gerekli olabilir. Örneğin, alt dudağı çiğnemek, bireyin endişe, korku veya güvensizlik duyguları yaşadığını gösterebilir. Beden dili iletişiminde ağız ifadelerinin önemi büyüktür. Beden dilini değerlendirirken ağız ve dudak sinyallerine dikkat etmek gerek.

 • Dudakları sıkmak güvensizliğin göstergesidir.

 • Dudak ısırma endişe ve stresi ifade eder.

 • Ağzı kapatma duygusal bir tepkiyi gizlemektir.

 • Ağzın açıklığı mutluluk ifade eder.

El hareketleri neler anlatır?

Beden dili iletişiminde parmakları sallamak, işaret etmek ve kullanmak çok yaygın ve anlaşılması kolay hareketlerdir. Bazı el hareketleri duyguyu ifade ederken bazı durumlarda da kültürel bir ifade olabilir. 

 • Sıkılı yumruk, öfkeyi gösterir.

 • Bir başparmak yukarıya ve başparmak aşağı onaylama ve onaylamama anlamına gelir.

 • Üç parmağı uzatırken, başparmak ve işaret parmağınızı bir daire şeklinde yapmak yapılan "tamam" anlamına gelir

 • Orta parmak ve işaret parmağını ‘’V’’ şeklinde yapmak barış işareti anlamına gelir.

Kollar ve Bacaklar

Kollar ve bacaklar ayrıca sözel olmayan bilgilerin iletilmesinde de faydalı olabilir. Beden dili iletişiminde kolları bağlamak konuşmaya kapalı olduğu ifade ederken bacakları alıcının tam tersi yöne çapraz şekilde koymak o kişiden hoşlanmadığınız anlama gelir. Beden dili değerlendirirken kolların ve bacakların taşıyabileceği anlamların bazılarına dikkat edin.

 • Çapraz kollar konuşmaya veya alıcıya kapalı olduğunuzu gösterir.

 • Elleri bele koymak, saldırganlık ve sinir belirtisidir.

 • Ellerini arkasından sıkmak, sıkılmayı ve endişeyi ifade eder. 

 • Parmaklara hızla dokunmak veya kıpırdatmak, sabırsızlığı ifade eder.

 • Kenetlenmiş bacaklar kişinin mahremiyete ihtiyacı olduğunu gösterebilir. 

Duruş İfadesi

Duruş bir insanın nasıl hissettiği hakkında bir hazinedir. Kişinin kendinden emin veya açık olması gibi kişilik özellikleriyle ilgili ipuçlarını söyler. Açık duruş samimiyeti, açıklığı ve istekliliği gösterirken kapalı duruş, samimiyetsizlik ve endişe göstergesidir.

İletişimin her safhasında beden dili denilen bu kavramı çok etkin kullanmanız gerekiyor. Konu hakkında daha çok şey öğrenmek için online eğitimler alabilirsiniz.

Çoğu insan beden dilinin iletişimde önemli bir rol oynadığının farkındadır, ancak bunun ne kadar önemli olduğunun farkında olmayabilir. Araştırmalar, beden dili hareketleri ile anlam aktarmanın sözlü iletişimden daha önemli olduğunu göstermiştir. Bu durum özellikle ilk izlenimler söz konusu olduğunda geçerlidir.

Sonuç olarak, beden dili hareketleri profesyonel ve kişisel yaşamınızda çok önemlidir. İyi bir izlenim bırakmak istiyorsanız, gönderdiğiniz sözsüz ipuçlarının farkında olmanız önemlidir. Göz teması kuruyor musunuz? Duruşunuz açık mı? Gülümsüyor musunuz? Bunların hepsi başkalarının sizi nasıl algıladığını etkileyebilecek şeylerdir. Bir dahaki sefere bir toplantıya katıldığınızda veya sunum yaptığınızda, beden dilinize dikkat edin ve insanların size verdiği tepkilerde bir fark yaratıp yaratmadığını görün.

beden dili iletişim göz duruş el kollar bacaklar
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Beden Dili Hareketleri (Resimli)
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri (Resimli)

05 Aralık 2019
Ya da bir başka örnek, jest ve mimiklerini rahat bir şekilde karşınızda kullanan bir insan varsa bunu bir samimiyet ifadesi olarak yorumlayabilirsiniz. Beden dilini hem doğru bir şekilde kullanmak hem de okuyabilmek sizi hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatında başarılı ilişkiler kurmanızı sağlar.
Beden Dili

Beden Dili Okuma Nasıl Yapılır?

19 Aralık 2019
Erkeklerin Beden Dili
Beden Dili

Erkeklerin Beden Dili

13 Aralık 2019