AnasayfaBlogBeden Dili Hareketleri ve İfadelerinin Anlamları
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri ve İfadelerinin Anlamları

22 Temmuz 2019
Bir kadın elleriyle kalp şekli yapıyor. Kollarını açmış, avuç içleri birbirine bakıyor ve parmakları birbirine kenetlenmiş. Mükemmel şekli oluşturmaya konsantre olurken gözleri kapalı ve dudakları hafifçe ayrık. Arka planda birkaç bulutlu açık bir gökyüzü var. Işık yüzünü yakalıyor ve yüz hatlarının yumuşak ve nazik görünmesini sağlıyor. Saçları açık kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış. Elleriyle kalp şeklini oluştururken huzurlu ve mutlu görünüyor.
El İşaretiAnlamı
👍 Başparmak YukarıOnaylama, beğenme, her şeyin yolunda olduğunun ifadesi
👎 Başparmak AşağıReddetme, hoşnutsuzluk, olumsuzluk ifadesi
✌️ Zafer İşaretiZafer, barış, dostluk ifadesi
👋 El SallamaSelamlama, veda, dikkat çekme
👌 OK İşaretiHer şeyin yolunda olduğunu belirtme, onaylama
✋ Düz AvuçDur, bekle, dikkat et anlamı
👌 Başparmak ve İşaret Parmakla Halkayı GöstermeTamam, kabul, iyi ifadesi
🤟 Rock'n Roll İşaretiEğlence, coşku, rock müziği sevgisi ifadesi
👊 Yumruk KapatmaGüç, birlik, selamlaşma ifadesi
👌👌 Parmak ŞıklatmaTebrik, takdir ifadesi
👈 Başparmak Yukarı + İşaret Parmağı Yan YanaSilah veya tehdit ifadesi
👐 Açık EllerSamimiyet, dürüstlük, teslimiyet ifadesi
✍️ Yazma HareketiYazma, not alma, mesaj iletme ifadesi
🖐️ Açık El Parmaklar AyrıkMerhaba, dostane selamlama
🤙 Başparmak ve Serçe Parmağı Yukarı"Ara beni" işareti, rahatlama veya havalı olma ifadesi
🤚 Avuç İçe Dönük Açık ElDur, dikkat et, bir şey söylemek istiyorum
👆 İşaret Parmağı YukarıBir şeyi işaret etme, dikkat çekme
✋ Avuç Yukarı, İşaret Parmağı DikSöz isteme, konuşmak için izin isteme
👌 İşaret ve Orta Parmağı KapatmaKibar bir şekilde reddetme, nazikçe hayır deme
🤞 Parmakları Çapraz YapmaŞans dileme, umut etme
🖖 Vulkan SelamıUzun ve başarılı bir yaşam dileme (Star Trek)
🤜🤛 Yumruk ÇarpıştırmaSelamlaşma, dostane etkileşim
🤞🤞 Çifte Parmak Çapraz Yapmaİki kat şans dileme, yoğun umut
🙌 Eller YukarıKutlama, başarı, zafer ifadesi
👌👈 Parmakla Halka Yapıp GöstermeGizli anlaşma, komplo ifadesi
👆🖐️ Yukarı İşaret Parmağı ve Açık ElYükselmek, yükseltilmiş fikir ifadesi
✊ Yumruk HavadaGüç, dayanışma, direniş ifadesi
✌️🖐️ Barış İşareti ve Açık ElBarış ve dostluk vurgusu
🤚🖐️ Avuç İçe Dönük ve Açık ElDikkat çekme, uyarma ifadesi
🤙🤚 Başparmak ve Serçe Parmağı Yukarı, Açık AvuçRahatlama, hoşgörü ve selamlama
👈👆 Sol İşaret Parmağı, Yukarı İşaret ParmağıYönlendirme, yol gösterme
🖕 Orta Parmak GöstermeHakaret, saygısızlık ifadesi

kendimizi ifade etme şeklimiz - yüzümüzdeki ifadeler, bacaklarımızın ve kollarımızın pozisyonu ve hatta oturma şeklimiz - nasıl hissettiğimiz hakkında çok şey söyleyebilir. bu sözsüz iletişim ya da "beden dili" insan etkileşiminde önemli bir rol oynar. aslında, beden dilinin tüm iletişimin yüzde 50 ila 70'ini oluşturduğu tahmin edilmektedir. bu nedenle gönderdiğiniz sözsüz sinyallerin farkında olmak çok önemlidir.

Beden dili hareketleri ile vucudunuzun ne söylediğini anlayarak, düşüncelerinizi ve duygularınızı daha etkili bir şekilde iletebilirsiniz. Ve diğer insanların beden dilini okuyarak, onların nasıl hissettiklerine dair değerli bilgiler edinebilirsiniz. Bu yüzden bir dahaki sefere biriyle iletişim kurarken beden diline çok dikkat edin. Bu size gerçekten ne söylemeye çalıştıklarını anlamanın anahtarını verebilir.

Beden dilinde el işaretleri

Beden dili hareketleri nedir?

Beden dili, kelimeler yerine fiziksel jest ve ifadelerin kullanıldığı bir iletişim biçimidir. Karşınızdaki kişilerle iletişim kurmak için kullanılabileceği gibi, orada bulunmayan kişilerle de iletişim kurmak için kullanılabilir. Biriyle birlikteyken, ilginizi göstermek, söylediklerine katılmak veya dinlediğinizi göstermek için beden dilini kullanabilirsiniz.

Ayrıca sıkıldığınızı, rahatsız olduğunuzu ya da karşınızdaki kişinin söyledikleriyle ilgilenmediğinizi belirtmek için de beden dilini kullanabilirsiniz. Beden dili iletişimde çok yardımcı olabilir, ancak farklı şekillerde yorumlanabileceğinin farkında olmak önemlidir. Örneğin, anlaşmayı göstermek için yapılan bir jest, kibir veya saygısızlık olarak yorumlanabilir. Beden dilindeki kültürel farklılıkların farkında olmak da önemlidir.

Örneğin, bazı kültürlerde doğrudan göz teması kurmak kaba bir davranış olarak kabul edilirken, diğerlerinde bu bir saygı işareti olarak görülür. Bu farklılıkları anlamak, yanlış anlamaları önlemenize ve çevrenizdeki insanlarla daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Duygu ve düşüncelerimizin biz daha bir kelime bile söylemeden önce gözlerimiz, dudaklarımız ve ellerimiz aracılığıyla iletildiği bir sır değil. Üniversiteler ve çeşitli araştırma enstitüleri, yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için bakışları, dudak ifadelerini ve el hareketlerini nasıl daha iyi anlayabileceğimiz ve çözebileceğimiz konusunda kapsamlı çalışmalar yürütmektedir.

"Ne söylediğin değil, nasıl söylediğin önemlidir" derler. Çoğu zaman ses tonumuz ve beden dilimiz sözlerimizden daha yüksek sesle konuşur. Bu nedenle sadece kendi beden dilimizin değil, başkalarının beden dilinin de farkında olmak önemlidir. Aldığımız sözsüz ipuçlarını doğru bir şekilde yorumlayabildiğimizde, uygun bir şekilde yanıt vermek için daha donanımlı oluruz. Ayrıca, kendi beden dilimizin farkında olarak doğru mesajı gönderdiğimizden emin olabiliriz.

Bu nedenle, bir dahaki sefere kendinizi bir sohbetin içinde bulduğunuzda, yalnızca söylenen kelimelere değil, aynı zamanda beden dili aracılığıyla iletilen söylenmemiş mesajlara da dikkat edin. Çünkü iletişim kelimelerden çok daha fazlasıdır.

Bazı zamanlar sözsüz iletişim istemesek de hislerimiz ve düşüncelerimiz ortaya çıkabilir. Harika hissediyormuş gibi davranabilirsiniz. Fakat yüzünüzdeki ifade aksini söyleyebilir. Sürpriz, heyecan, mutluluk, korku veya üzüntü gibi duyguları yüzünüzle rahatlıkla ifade edebilirsiniz.

Beden dili hareketleri

Yüzler ve ifadelerle zeka anlaşılır mı?

Beden dili kullanımı detaylarda gizlidir. Anlaşmada ve duygusal paylaşımlarda önemli bir rolü vardır. İnsanların zekası yüzleri ve ifadeleri ile anlaşılabilir. Yapılan bir araştırma dar yüzlere ve belirgin burunlara sahip olan kişilerin algılama olasılıklarının daha fazla olduğunu gösteriyor. Diğer bir çalışmaya göre de neşe dolu yüz ifadelerine sahip kişilerin kızgın ifadelere sahip kişilerden daha zeki olduğunu ortaya koymuş. Şimdi de beden dili ifadeleri ne anlam taşıyor ona bakalım.

Göz teması neden önemli?

Beden dili göze hitap eder. Sözlü iletişim kurarken göz teması kurmak çok önemli. Gözler ruhun aynasıdır. Bir kişinin ne hissettiğini gözlerinden anlayabilirsiniz. Beden dili iletişiminde gözler oldukça önemlidir. Hisleri ve düşünceleri kolaylıkla açığa çıkarır. Göz teması kurmak alıcıyı önemli hissettir. Kaçırılan bakışlar ise güven kaybına yol açar. 

Uzun süreli bakış tehdit içerikli, kısa süreli bakışlar ve başka şeylere odaklanma duyguları gizlediğine işarettir. Göz kırpma insan doğasında olan zorunlu bir harekettir. Fakat çok sık göz kırpılıyorsa sıkıntı anlamına gelir. Seyrek bir şekilde yapılıyorsa da göz hareketlerini kontrol etme demektir.

Ağız hareketleri ne anlatıyor?

Ağız ifadeleri ve hareketleri vücut dilini okumakta da gerekli olabilir. Örneğin, alt dudağı çiğnemek, bireyin endişe, korku veya güvensizlik duyguları yaşadığını gösterebilir. Beden dili iletişiminde ağız ifadelerinin önemi büyüktür. Beden dilini değerlendirirken ağız ve dudak sinyallerine dikkat etmek gerek.

 • Dudakları sıkmak güvensizliğin göstergesidir.

 • Dudak ısırma endişe ve stresi ifade eder.

 • Ağzı kapatma duygusal bir tepkiyi gizlemektir.

 • Ağzın açıklığı mutluluk ifade eder.

El hareketleri neler anlatır?

Beden dili iletişiminde parmakları sallamak, işaret etmek ve kullanmak çok yaygın ve anlaşılması kolay hareketlerdir. Bazı el hareketleri duyguyu ifade ederken bazı durumlarda da kültürel bir ifade olabilir. 

 • Sıkılı yumruk, öfkeyi gösterir.

 • Bir başparmak yukarıya ve başparmak aşağı onaylama ve onaylamama anlamına gelir.

 • Üç parmağı uzatırken, başparmak ve işaret parmağınızı bir daire şeklinde yapmak yapılan "tamam" anlamına gelir

 • Orta parmak ve işaret parmağını ‘’V’’ şeklinde yapmak barış işareti anlamına gelir.

Kollar ve Bacaklar

Kollar ve bacaklar ayrıca sözel olmayan bilgilerin iletilmesinde de faydalı olabilir. Beden dili iletişiminde kolları bağlamak konuşmaya kapalı olduğu ifade ederken bacakları alıcının tam tersi yöne çapraz şekilde koymak o kişiden hoşlanmadığınız anlama gelir. Beden dili değerlendirirken kolların ve bacakların taşıyabileceği anlamların bazılarına dikkat edin.

 • Çapraz kollar konuşmaya veya alıcıya kapalı olduğunuzu gösterir.

 • Elleri bele koymak, saldırganlık ve sinir belirtisidir.

 • Ellerini arkasından sıkmak, sıkılmayı ve endişeyi ifade eder. 

 • Parmaklara hızla dokunmak veya kıpırdatmak, sabırsızlığı ifade eder.

 • Kenetlenmiş bacaklar kişinin mahremiyete ihtiyacı olduğunu gösterebilir. 

Duruş İfadesi

Duruş bir insanın nasıl hissettiği hakkında bir hazinedir. Kişinin kendinden emin veya açık olması gibi kişilik özellikleriyle ilgili ipuçlarını söyler. Açık duruş samimiyeti, açıklığı ve istekliliği gösterirken kapalı duruş, samimiyetsizlik ve endişe göstergesidir.

İletişimin her safhasında beden dili denilen bu kavramı çok etkin kullanmanız gerekiyor. Konu hakkında daha çok şey öğrenmek için online eğitimler alabilirsiniz.

Çoğu insan beden dilinin iletişimde önemli bir rol oynadığının farkındadır, ancak bunun ne kadar önemli olduğunun farkında olmayabilir. Araştırmalar, beden dili hareketleri ile anlam aktarmanın sözlü iletişimden daha önemli olduğunu göstermiştir. Bu durum özellikle ilk izlenimler söz konusu olduğunda geçerlidir.

Sonuç olarak, beden dili hareketleri profesyonel ve kişisel yaşamınızda çok önemlidir. İyi bir izlenim bırakmak istiyorsanız, gönderdiğiniz sözsüz ipuçlarının farkında olmanız önemlidir. Göz teması kuruyor musunuz? Duruşunuz açık mı? Gülümsüyor musunuz? Bunların hepsi başkalarının sizi nasıl algıladığını etkileyebilecek şeylerdir. Bir dahaki sefere bir toplantıya katıldığınızda veya sunum yaptığınızda, beden dilinize dikkat edin ve insanların size verdiği tepkilerde bir fark yaratıp yaratmadığını görün.

Göz Teması, İlgi ve saygı, Göz teması insanların bilgi paylaşımında ve duygusal bağlamada kullanılır Ancak duruma ve kültür normlarına göre farklı anlamlar taşıyabilir , Dudakları Sıkmak, Güvensizlik, Birey kendini tehdit altında hissedebilir ya da belirsizdir , Dudak Isırma, Endişe ve stres, Kişi baskı altında hissedebilir ya da bir karar verme sürecinde olabilir, Ağzı Kapatma, Sessizlik, sır saklama, Birey konuşmak istemeyebilir ya da bir şeyi gizlemek isteyebilir, Kolları Çaprazlamak, Savunmacılık, direnç, Birey bir konuya, duruma ya da kişiye karşı direnç göstermektedir, Eller Cebinde, Gizlenme, gerginlik, Birey rahat hissetmiyor ya da bir şeyi gizlemeye çalışıyor olabilir, Gövdeyi Dönme, İlgi eksikliği, saygısızlık, Birey karşısındaki kişiye ya da duruma ilgi göstermiyor olabilir, Kaşları Kaldırma, Şaşkınlık, kuşku, Kişi bir duruma ya da belirtiye şaşırmış ya da kuşkulu olabilir, Gülümseme, Mutluluk, samimiyet, Kişi sevinçli, mutlu ya da olumlu bir durumu ifade ediyor olabilir, Başı Sallama, Onay, anlaşılma, Birey bir konuyu onaylıyor ya da anladığını gösteriyor olabilir
beden dili iletişim göz duruş el kollar bacaklar
Resimdeki kadının omuzlarına dökülen uzun, siyah saçları var. Kısa kollu, bol kesim siyah bir gömlek giyiyor. Yüzü hafifçe sola dönük ve kendinden emin bir ifadesi var. Gözleri badem şeklindedir ve yüksek elmacık kemiklerine sahiptir. Dudakları hafifçe ayrık ve kaşları kavisli. Küçük bir burnu vardır ve çene çizgisi görülebilir. Arka planında beyaz bir duvar olan ışık dolu bir odada durmaktadır. Duruşu rahattır ve kolları iki yanındadır. Meraklı bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor.
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.