AnasayfaBlogMindfulness: Bilinçli Farkındalık
Nedir?

Mindfulness: Bilinçli Farkındalık

29 Mart 2021
Mindfulness: Bilinçli Farkındalık

Mindfulness Nedir? İşten çıktınız, arabayla eve gidiyorsunuz. Bir bakmışsınız evin önündesiniz. Ne ara eve geldiniz, yol nasıl geçti anlamadınız. Çoğu zaman zihnimiz yapılacak işler, gelecek kaygıları gibi düşüncelerle doludur. Öyle ki yaptığımız eylemlerin farkında olmayız. Otomatik pilotta hareket ederiz.

Mindfulness, yaşanılan anın duygu, düşünce ve eylemlerine odaklanarak, onları yargılamadan izleyebilme becerisidir. Diğer bir deyişle, bilinçli farkındalık halidir. Burada bilinçli farkındalık ve farkındalık arasındaki nüanstan bahsetmekte fayda var. Farkındalık, yaşanılan deneyimin bilincinde olma halidir. Bilinçli farkındalık ise farkındalığı, nazik ve tarafsız bir tutumla sergilemektir. Mindfulness'ı daha iyi anlayabilmek için detaylarını inceleyelim. 

Mindfulness Hakkında 7 Gerçek 

 1. Mindfulness sadece anı yaşamak veya sorumluluklardan kaçmak anlamına gelmez. Geçmiş deneyimleri ve gelecek hedeflerini reddetmez. Anın içinde gerçekleşenlere kendini açabilmeye teşvik eder. 

 2. Mindfulness, kadim öğretilerden etkilenmiştir fakat içinde dini ögeleri barındırmaz. Herhangi bir ritüeli gerektirmez. 

 3. Mindfulness, deneyimleri olumlu veya olumsuz olarak değerlendirmez. Onları oldukları haliyle gözlemleyebilme becerisidir. 

 4. Mindulness deneyimlerinizi değiştirmez. Hayatta iyi ya da kötü deneyimler her zaman olacaktır. Deneyimlerin sizde yarattığı etkiyi değiştirir. 

 5. Mindfulness, bir vücudu rahatlatma tekniği değildir. Amacı odaklanmanızı sağlamaktır. 

 6. Mindfulness zaman ve pratikle etkisini gösterir. Her yeni beceri gibi düzenli pratik yaparak gelişir.

 7. Mindfulness uygulamalarında başarı veya başarısızlık yoktur, sadece deneyimin kendisi vardır.

Mindfulnessın Faydaları 

Mindfulness sayesinde yaşadığınız ana veya o anda yaptığınız işe odaklanırsınız. Peki bu odaklanma size ne gibi faydalar sağlar? Öncelikle yaptığınız işe kendinizi verebilirsiniz. Böylece iş tatmininiz artar. Yaşadığınız ana odaklanmak, kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar. Duygularınızı tanırsınız ve onları yönetebilirsiniz. Stres seviyeniz düşer. Hayattan aldığınız keyif artar. İnsan ilişkilerinde daha etkili dinler ve konuşursunuz.

Adım Adım Mindfulness Egzersizi 

Mindfulness egzersizleri formal ve informal olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Formal egzersizler, her gün belirli bir vakit ayırıp oturarak veya uzanarak yapılır. Nefese, bedenin hareketlerine, seslere veya düşünce ve duygulara odaklanılır. Informal egzersizler ise yemek yeme, çalışma vb. günlük aktivitelerde yapılır. Dikkati eylemin kendisine vererek bir farkındalık yaratmayı amaçlar. Hadi gelin formal mindfulness egzersizine bir bakalım.

 1.  Adım: Kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir alana geçin. Sırtınız dik, elleriniz dizinizde ve ayaklarınız yere basacak bir şekilde koltuğa ya da sandalyeye oturun.

 2. Adım: Dikkatinizi nefesinize verin ve gözlerinizi kapayın. 

 3.  Adım: Nefesiniz göğsünüzde mı karnınızda mı toplanıyor? Dikkatinizi o bölgeye verin. 

 4. Adım: Nefes alış verişinize normal şekilde devam edin. Bedeninizin nefes alış verişini izleyin.

 5.  Adım: Birkaç dakika sonra kendinizi hazır hissettiğinizde gözlerinizi açın. Dilersiniz egzersiz süresini uzatabilirsiniz.

Mindfulness, kavramının detaylarını inceledik. Gerçeklerine, faydalarına ve nasıl uygulandığına değindik. Günlük hayatta bir sürü deneyim yaşamaktayız. Mindfulness, bu deneyimleri yaşarken farkına varmamızı sağlıyor. Bu farkındalık hali ve sonrasında getirdikleri, bizi kabule teşvik ediyor. Kabul etmek, bizi sakinleştiriyor ve özgürleştiriyor.

 •  Kendinizi tanımak, mindfulness tekniğinin getirilerinden biridir. Neden böyle düşünüyorsunuz? Neden böyle hissediyorsunuz? Bedeniniz neden böyle bir tepki veriyor? Yaşanılan ana odaklanarak bu soruları kendinize sorabilirsiniz. Böylece kendinizi daha fazla tanımaya başlayabilirsiniz. 

 • Gördüğünüz gibi mindfulness tekniğinin birbiriyle bağlantılı birçok faydası bulunuyor. Bu sebeple hayat kalitenizi arttıracak bir beceri olduğunu söyleyebiliriz. 

 • Mindfulness egzersizlerini evde ya da işte, kendinizi bulduğunuz her alanda yapılabilirsiniz. Yeter ki nazikçe dikkatinizi verin. Nazikçe olması önemli çünkü kendinizi zorlamamalısınız. Unutmayın, bu keyifli bir deneyim. 

 • Günümüzde mindfulness eğitimi veren birden fazla kurum bulunuyor. Mindfulness tekniğini uzmanlarından öğrenmek için bu eğitimlere katılabilirsiniz. 

 • Eğer bedeninizde ve zihninizde gerçekleşenlerini anlamak istiyorsanız, Mindfulness tam size göre! 

Mindfulness Nedir?

Mindfulness, yaşanılan anın duygu, düşünce ve eylemlerine odaklanarak, onları yargılamadan izleyebilme becerisidir. Diğer bir deyişle, bilinçli farkındalık halidir. 

Mindfulness Egzersizi Nasıl Yapılır?

Mindfulness egzersizleri formal ve informal olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Formal egzersizler, her gün belirli bir vakit ayırıp oturarak veya uzanarak yapılır. Nefese, bedenin hareketlerine, seslere veya düşünce ve duygulara odaklanılır. Informal egzersizler ise yemek yeme, çalışma vb. günlük aktivitelerde yapılır.

Mindfulness Tekniğinin Getirileri Nelerdir?

Kendinizi tanımak, mindfulness tekniğinin getirilerinden biridir. Neden böyle düşünüyorsunuz? Neden böyle hissediyorsunuz? Bedeniniz neden böyle bir tepki veriyor? Yaşanılan ana odaklanarak bu soruları kendinize sorabilirsiniz. Böylece kendinizi daha fazla tanımaya başlayabilirsiniz. 

YAZAR: ELİF ŞEN

Mindfulness Farkındalık Egzersiz Mindfulness: Bilinçli Farkındalık Mindfulness nedir Mindfulnessin faydaları 29/03/2021
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.