AnasayfaBlogHayat Kısa Zamanı İyi Yönet
Zaman Yönetimi

Hayat Kısa Zamanı İyi Yönet

10 Haziran 2019
Hayat Kısa Zamanı İyi Yönet

Her şeyin bir zamanı var. Bu cümleyi hayatımızın her döneminde kullanırız. 

Peki gerçekten böyle bir kuralın varlığına inanarak mı bu cümleyi kurarız yoksa bizim için bir teselli cümlesi mi? 

Gerçekleştirmek isteyip gerçekleştiremediğimiz bir çok hayalimizde bu kural dilimizden dökülür. Ama ne yazık ki bir çoğumuz bunun gerçekten kural olduğunun farkında değilizdir. 

Hayat Kurallardan İbaret

Hayatın bir çok kuralı vardır. Nasıl adlandırırsınız bilmiyorum ama zaman da bu kurallar arasında.

Normal hayatımızda bazı kuralları çiğnemek bazen cazip gelebiliyor bizlere; ama hayatın bu tür akışıyla ilgili kurallara itiraz edildiğinde bazı problemlerin doğması kaçınılmazdır. 

Ortaya bir problem çıktığında hiçbirimiz sorunun bizden kaynaklandığını kabul etmeyiz. Neden oldu deriz, neden ben deriz ama hiçbirimiz bu soruları gerçekten nedeni bulmak için sormayız. 

Genel olarak durumun sebebini ya başka bir şey olarak değerlendirmeyi tercih ederiz ya da neden diyerek sadece isyan ederiz.

Bazı problemlerin bizim aceleci tavrımızdan kaynaklandığını , hayatta bir zaman kavramı olduğunu ve her şeyin bir zamanı olduğunu asla düşünmeyiz. Oysa bazen ne kadar diretirsen diret o şey olmaz.

Hayatımızın sınavları ve kaygılar zamanı gelmemiştir çünkü. Çok küçük bir örnekle sınav anında en iyi bildiğin soruyu aceleci davranarak yanlış cevapladığın olmuştur mutlaka. Hayat da çok büyük bir sınav sistemi aslında. 

Nasıl ki sınavda hem acele etmeye hem de çok yavaş davranmaya yer yok; hayatta tıpkı böyle ilerler.

Zaman Kıymetlidir

Zaman çok kıymetlidir ve bana göre hiç bir anı boşa geçirilmemelidir. Zamanı doğru kullanın. Hiçbir anı pişmanlıklarla, ah vahlarla, tühlerle, keşkelerle heba edilmemelidir. 

İşte bu noktada acelecilikten uzaklaşıp dikkatli olmaya odaklanmalısın. Kısacısı zamanın dengesini kurmayı öğrenmelisin. Zaman yönetimi becerisi nasıl kazanılır, bilmelisin.

Hayattan istediklerinizi elde edebiliyor musunuz? Bir hayal için çalışmayı ertelemek zaman kaybıdır. Bir şeyi istiyorsan bir amacın varsa şuan harekete geçmelisin, çalışmalısın ama tüketmeden yapmalısın.

Yani mevcut durumunu da koruyarak hareket etmelisin. Şuan sahip olduğun durumu, hayatı, mutluluğu bozarak, hırpalayarak ve kendini tüketerek değil. O an o hayal için ne yapman gerekiyorsa yaparak ilerlemelisin. 

O amaç veya hayal için şuan beklemen gerekiyorsa beklemeyi de bilmelisin. Kısaca hayallerini elde etmeye çalışırken hayatla inat etmemelisin. 

Henüz zamanı olmayan bir şeye sahip olmak belki de beklediğin hiçbir şeyi getirmeyecek bunu kabullenmelisin. Bazen beklemek, sabretmek o hayal için verilebilecek en büyük çabadır. 

Hayat Bir Akıştan İbaret

Bu akışın içerisinde de kurallar vardır. Zamanını beklemek en önemli kurallardan biridir. 

Bu kuralla inatlaşmak, isyan etmek, diretmek inatla olması gerektiğinde değil de sen istediğinde bir şeylerin olması gerektiğine inanmak seni hayatın akışından uzaklaştırır. 

Bu akıştan uzaklaştığında dengeler bozulur. Dengelerin bozulması doğrudan çok yanlış getirir. Zamanı olmayan bir şeyi seni mutlu etmeyebilir. 

Zamanı geldiğinde dilediğin şey gerektiği kadar çabayı verdiysen zaten sana gelir. Ne gerekenden çok fazla ne de gerekenden çok az.

Unutma gerektiği kadar çaba ve olması gereken zamanda. 

Hislerini Dinle

Tüm bunlar olurken hislerini dinlemeyi unutma. Hisler çok önemli yol göstericilerdir. Eğer bir şeylerin yanlış gittiğini hissediyorsan küçücük bir huzursuzluk hissediyorsan gerçekten de hayatında bir şeyler yanlış gidiyordur unutma. 

Belki de zamanı gelmeyen bir şeyleri oldurmaya çalışarak huzursuzluk getiriyorsundur ruhuna. Tamamen hislerinden kopuk kararlar alma. 

Sonuç olarak konu ne olursa olsun üstüne düşeni yaptıktan sonra sadece bekle. Hayat doğruyu senden daha iyi biliyor unutma. İnatla değil sabırla elde et hayallerini. Hislerin çok kıymetli. 

Onları dinle ve onlara tepki ver. Sakın göz ardı etme. En önemlisi günün sonunda teşekkür etmeyi sakın ihmal etme.

Hayat Kurallardan İbaret Midir?

Hayatın birçok kuralı vardır. Normal hayatımızda bazı kuralları çiğnemek bazen cazip gelebiliyor bizlere; ama hayatın bu tür akışıyla ilgili kurallara itiraz edildiğinde bazı problemlerin doğması kaçınılmazdır. 

Zamanı Doğru Kullanmak Neden Önemlidir?

Zaman çok kıymetlidir ve bana göre hiç bir anı boşa geçirilmemelidir. Zamanı doğru kullanın. Hiçbir anı pişmanlıklarla, ah vahlarla, tühlerle, keşkelerle heba edilmemelidir.

Harekete Geçmek Neden Önemli?

Bir şeyi istiyorsan bir amacın varsa şu an harekete geçmelisin, çalışmalısın ama tüketmeden yapmalısın.Yani mevcut durumunu da koruyarak hareket etmelisin. Şuan sahip olduğun durumu, hayatı, mutluluğu bozarak, hırpalayarak ve kendini tüketerek değil. O an o hayal için ne yapman gerekiyorsa yaparak ilerlemelisin. 

Yazar: Hüseyin Karademir

hayat zaman zaman yönetimi kişisel gelişim zaman yönetimi eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.