AnasayfaBlogBilmiyorum Derken Ne Demek İstiyorsunuz?
Kişisel Gelişim

Bilmiyorum Derken Ne Demek İstiyorsunuz?

08 Eylül 2021
Bilmiyorum Derken Ne Demek İstiyorsunuz?

"Bilmediğini bilmek en iyisidir. Bilmeyipte bildiğini sanmak tehlikeli bir hastalıktır." demiş Lao Zi.

Bilmiyorum derken tam olarak ne demek istiyorsun? 

En son ne zaman bilmiyorum dediğinizi hatırlıyor musunuz? 
Şuan buna cevap verirken içinizden bilmiyorum diye geçirdiyseniz az önce demiş oldunuz ben hatırlatayım. 

Eskilerinin söylediği çok güzel bir söz vardır; La edri nısfü'l ilm. Yani "Bilmiyorum demek ilmin yarısıdır." Ne kadar doğru değil mi?

Fakat bilmiyorum dedikten sonra ilmin diğer yarısı için ne yapıyorsunuz? Yoksa bu yarısı size yetiyor mu?

Bilmiyorum demenin birden fazla nedeni var ama şöyle bir etrafa bakındığınızda bilmiyorum kelimesini en sık kullanan 3 ayrı grup çıkar karşınıza.

  1. Gerçekten bilmeyenler - Bilmiyorum ama öğrenebilirim diyen olgun şahıslar

  2. Bilipte bilmiyorum diyenler - üşengeç ya da bilgi saklayıcılar

  3. Bildiğini söylemekten çekinenler. - utangaçlar, ya da bunu kaçış olarak kullananlar

Şimdi Başka bir soruyla devam edelim. 

Şuan hayallerinizin peşindeyseniz, tam olarak neredesiniz? Hedefinize ne kadar yakınsınız? Biliyor musunuz?  


Aslında bu sorunun cevabına dair birkaç fikriniz olabilir. Kesin bir cevabınız vardır ama Şöyle bir düşünüp yine “bilmiyorum!” mu demek üzereydiniz? :) 

Peki bilmiyorum derken tam olarak ne demek istiyordunuz? Hangi gruptaydınız? 

Bilmiyorum demek kolay bir yol olsada özellikle iş hayatında belirli bir süreden sonra çokta işe yaramadığının altını çizelim. Çünkü ilk zamanlar bilmediğinizi söylemeniz karşı tarafa samimi biri gibi gözükmenize neden olsada bir süre sonra adınız bilmiyorumcuya çıkabilir. Veya bu bir alışkanlığa dönebilir ve bildikleriniz zamanla yetersiz kalmanıza sebep olabilir. 

Bizim yani Enstitü'nün sloganına dikkat ettiniz mi? Yapamam! değil! Öğrenebilirim. Çünkü biz bilmiyorum, yapamam yerine öğrenebilirimi tercih eden bir platformuz. Öğrencilerde bunu çok iyi biliyor ve benimsiyorlar. Sizinde bunu bilerek bir öğrenme ve öğrendiklerinizi hayata geçirme yöntemi belirlemeniz önemli. 

O yüzden şimdi lafı çok uzatmadan işleri nasıl kolaylaştıracağınızdan bahsedelim biraz.

Şimdi size tıpkı bizim gibi yaşam boyu öğrenme konusundaki ünüyle de bilinen ve bir deha olan Nobel Ödüllü Richard Feynman’ın taktiğinden bahsedeceğim. Bu arada Nobel ödüllü bir bilim insanının öğrenme taktiği deyince gözünüz korkmasın. Son derece basit ve uygulanabilir bir yöntem.
Feynman Üniversite yıllarında sınavlara hazırlanmak için özel bir yöntem geliştirdi. Temiz ve boş bir defterin kapağına “Bilmediğim Şeyler Defteri” başlığını yazdı. Öğrenmek istediği konulara adadığı bir defterdi bu. Fiziğin her dalını parçalara ayırıyor, daha önce görmediği veya bilmediklerini keşfediyor, yapılmamışları gözlemliyor ve tekrar bir araya getiriyordu. 
Bu şekilde fiziğin her dalıyla ilgili yeni şeyler öğreniyordu. 

Feynman’ın bu taktiği  Sizler içinde bilginizin artışını takip edebilmenizi sağlayan bir araç bu arada. Nasıl mı?
Zihninizi doldurduğunuz bilgileri somut bir şekilde göremezsiniz ama defter gibi bir araca aktarınca görebiliyorsunuz. Görebilmenizde anlamanızı sağlıyor.  Çünkü bilmekle anlamak aynı şey değil. Bildiklerinizi doğru yer ve zamanda kullanamıyorsanız anlamamışsınız demektir. Çünkü sadece bilmek tekrara mahkum eder. Neden mi? öğrenilen bilgi zamanın bir döneminde üretilmiştir. durumu anladığınızda ise onu her dönemde kullanabilirsiniz.
Yani bir şeyi öğrendiğinizde sadece olduğu gibi yaparsınız. Ama öğrendiğiniz şeyi anlamaya başladığınızda ise şartlar değişsede bu sizi zorlamayacaktır. 
Burada defter önemli değil aslında. Herhangi bir defter tutmak zorunda değilsiniz. Ama bilmediklerinizin farkında olup öğrenmeye çaba göstererek kendinizi geliştirme konusunda bir motto oluşturabilirsiniz. Yine Feynman’ın mottosını aklınızda bulundurabilirsiniz. “İlk prensip kendinizi kandırmamaktır. Çünkü en kolay kendinizi kandırırsınız.” Sadece bilmiyorumu diyerek yolunuzu kaybedecek olursanız; bir şeyler öğrenmek için defterinize dönmek iyi bir yöntem olabilir :) 

Madem yazıya bir Çin filozofu ile başladık o zaman Son olarak Bir Çin atasözü ile bitirmek istiyorum.

Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen, aptaldır. Ona karşı tetikte ol! 
Bilmeyen ve bilmediğini bilen, basittir. Ona öğret! 
Bilen ve bildiğini bilmeyen, uyuyordur. Onu uyandır! 
Bilen ve bildiğini bilen, bilgedir. Onu takip et!

kişisel gelişimhayır diyebilmek gelişim kişisel gelişim eğitimi
Münevver Birol
Münevver Birol
Blog Yazarı

Eğitim Yetkilisi olarak çağrı merkezine yeni başlayan personellere iş başı eğitimleri, çağrı yönetimi ve diğer mesleki eğitimleri vermektedir. Türkiye’nin önde gelen kargo firmalarından birinde çalıştı ve bu firmada kalite birimi kurdu. Butik çağrı merkezi hizmeti veren acentelere satış eğitimi, kalite ve koçluk destekleri vermeye devam etmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hayır Diyebilmek Eğitimi
4.9
(13)

Hayır Diyebilmek Eğitimi

13 Konu4 Saat
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209