AnasayfaBlogBlogger Nedir? Ne İş Yapar?
Blog Yazmak

Blogger Nedir? Ne İş Yapar?

26 Temmuz 2020
Blogger Nedir? Ne İş Yapar?

Blogger, bir web sitesi için orijinal içerik üreten kişidir. Bir blogger konuları araştırır ve hedef kitleye hitap etmek için birçok yöntem ve teknik kullanır. Özellikle blog yazılarını tanıtmak için sosyal medya, e-posta pazarlama ve diğer araçları kullanırlar. Blog yazarlarının genellikle odaklandıkları niş bir konu vardır ve platformlarını bilgi ve uzmanlıklarını dünyayla paylaşmak için kullanırlar. Bir blog yazarının başarılı olabilmesi için ilginç ve ilgi çekici yüksek kaliteli içerik üretebilmesi gerekir. Ayrıca hedef kitlelerine ulaşabilmek için içeriklerini etkili bir şekilde pazarlayabilmelidirler.

Blogger olmak için teknolojiye hakim olmanız gerekir. Ancak, bu sadece teknik tarafla ilgili değildir. Bir blogger aynı zamanda izleyicilerle etkileşim kurabilmeli, onların ihtiyaçlarını anlayabilmeli ve onlara hitap eden içerikler üretebilmelidir. Buna ek olarak, bir blog yazarı, izleyicinin daha fazlası için geri gelmesini sağlamak için sürekli olarak yeni ve taze içerik oluşturabilmelidir.

Bir blogger başarılı olabilmek için ilginç içerikler oluşturmalı ve hedef kitleyi sürekli olarak genişletmelidir. Yazma yetenekleri iyi olmalı ve özgün içerikler oluşturmalı. Aynı zamanda analitik olmak blogger özelliğinden biridir.

İlgili eğitim: Blog Yazarlığı Eğitimi

Blogger ne yapar?

Blogger, kullanıcıların blog oluşturmasını ve paylaşmasını sağlayan ücretsiz bir çevrimiçi platformdur. Blogger, özel bir alan adı kullanma gibi yalnızca ödeme yapan kullanıcıların kullanabildiği bazı özelliklere sahip olsa da, özelliklerin çoğu tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Blogger kullanmanın en önemli avantajlarından biri kullanıcı dostu olması ve kurulumunun kolay olmasıdır. Tek yapmanız gereken ücretsiz bir hesap oluşturmak ve ardından içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Blogger kullanmanın bir diğer avantajı da Adsense gibi Google hizmetleriyle entegre olmasıdır, yani blogunuzdan reklam yoluyla para kazanabilirsiniz.

Genel olarak Blogger, önceden herhangi bir deneyimi olmadan blog yazmaya başlamak isteyenler için harika bir platformdur.

 • Fikir üretir, araştırır ve yazar,

 • İçerik oluşturur, düzenler ve tanıtır.

 • Yeni okuyucuları yazıya çekmek için reklam, e-posta pazarlama, sosyal medya ve diğer yöntemleri kullanır.

 • İlgi alanları, ürünler veya hizmetler hakkında bilgi verir.

 • Arama Motoro Optimizasyonu anahtar kelimelerini kullanarak site trafiğini en üst düzeye çıkarır.

 • Web sayfası içeriklerine katkıda bulunmak için blog yazarlarını ya da uzmanları davet eder.

 • Hedef kitleyi daha iyi anlamak için sosyal medya ve diğer kanallardan gelen cevapları takip eder.

 • Yeni okuyucuları keşfetmek ve siteye çekmek ve ilgi çekici içerikler oluşturabilmek için trendleri takip eder.

Blogger olmak için ne yapmalıyım?

Başarılı bir blog yazarı olmanın ilk adımı kendi alanınızı bulmaktır. Hangi konuda tutkulusunuz? Dünya ile neyi paylaşmak istiyorsunuz? Bir odak noktanız olduğunda, içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Okuyucularınızın ilgisini çekecek ve onları daha fazlası için geri gelmeye teşvik edecek ilgi çekici makaleler yazın. Ayrıca, blogunuzu sosyal medya ve diğer kanallar aracılığıyla tanıttığınızdan emin olun.

Blogunuz ne kadar çok görünür olursa, yeni okuyucuları çekme olasılığınız da o kadar artar. Son olarak, denemekten korkmayın. Blog yazmak tamamen deneme yanılma yöntemidir. Sizin için neyin işe yaradığını bulun ve onunla devam edin. Azim ve biraz da şansla sıfırdan başarılı bir blog oluşturabilirsiniz.

 • İyi bir araştırmacı olmalısınız.

 • Bir ilgi alanınız olmalı ya da bir alanda deneyiminiz olmalı.

 • İletişim yeteneğiniz çok kuvvetli olmalı.

 • Yazma ve içerik üretme yeteneğiniz iyi olmalı.

 • Yaratıcı olmalısınız.

 • Gündemi iyi takip etmelisiniz.

 • Sosyal medya platformlarını etkin kullanmalısınız.

 • MS Office programlarını iyi derecede bilmelisiniz.

 • Temel düzeyde HTML bilginiz olmalı.

 • İçerik yönetimi yazılımlarını iyi tanımalısınız.

 • Blog yazarlığı ile ilgili online eğitim programlarına katılmalısınız.

 • En önemlisi sürekli oturmaktan sıkılmamalısınız :)

Blogger Nerede İş Bulabilir?

Günümüzde bloggger halihazırda bir işi olan ve blog yazmayı hobi olarak yapan kişilerdir. Ancak bazı işletmelerde blog yazarı olarak çalışan kişilerde vardır. Blogger olarak bir web sitesi açıp kaliteli içerikler girerek web sitenize yüksek sayıda ziyaretçi çekerseniz reklam üzerinden para kazanabilirsiniz. Freelance olarak içerik üretebilir ve bunları satabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sektörlerde iş bulabilirsiniz.

 • İçerik üretimi şirketleri,

 • Bilişim ve yazılım şirketleri,

 • Web tasarım şirketleri,

Blogger ne demek?

Blogger, çevrimiçi bir dergi veya yayın olan bir blog yazan kişidir. Bloglar genellikle belirli bir konu veya tema üzerine yazılır ve kişisel veya profesyonel nitelikte olabilir. Birçok Blogger platformlarını güncel olaylar, politika ve sosyal konular hakkındaki görüşlerini paylaşmak için kullanır. Diğerleri bloglarını işletmelerini veya ürünlerini tanıtmanın bir yolu olarak kullanır. Bazıları ise bloglarını sadece hayatlarını ve deneyimlerini belgelemek için kullanıyor.

Bloggerın ne olduğu sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Aksine, bir blog yazan ve sürdüren herkes tarafından talep edilebilecek bir unvandır. Blogunuzu ister etrafınızdaki dünya hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak için kullanıyor olun, ister sadece günlük hayatınızı belgeliyor olun, teknik olarak bir blogger'sınız. Ve bunu yapmanın yanlış bir yolu yoktur.

Öyleyse, söyleyecek bir şeyiniz varsa ve bunu dünyayla paylaşmak istiyorsanız, neden bir blog açmayasınız? Sesinizi duyurmak ve ilgi alanlarınızı paylaşan diğer kişilerle bağlantı kurmak için harika bir yoldur. Kim bilir? Bir gün ünlü bir blog yazarı olabilirsiniz.

Neden blog? Blog yazmanın birçok faydası

Blog yazmak yeni ve ilginç insanlarla bağlantı kurmak için harika bir yol olabilir. Ayrıca düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve uzmanlığınızı dünyayla paylaşmak için de harika bir yol olabilir. Ve tabii ki işletmenizi veya web sitenizi tanıtmak için de harika bir yol olabilir.

Blog yazmanın birçok faydası vardır, ancak işte bunlardan sadece birkaçı:

1. Web sitenize veya blogunuza gelen trafiği artırın. Blog yazdığınızda, insanların okuması için taze içerik sağlamış olursunuz. Bu, başka türlü sizi bulamayacak yeni ziyaretçileri sitenize çekmenize yardımcı olabilir.

2. İşletmeniz veya web siteniz için daha fazla görünürlük elde edin. İşletmeniz veya web sitenizle ilgili konular hakkında yazarak, insanların bu konular hakkında bilgi ararken sizi bulma şansını artırabilirsiniz.

3. Yeni ve ilginç insanlarla bağlantı kurun. Blog yazdığınızda, ilgi alanlarınızı paylaşan benzer düşünen diğer insanlarla bağlantı kurma fırsatı yaratırsınız. Bu da yeni arkadaşlıklar ve iş fırsatları doğurabilir.

4. Düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve uzmanlığınızı dünyayla paylaşın. Blog yazdığınızda, fikirlerinizi ve uzmanlığınızı dünyayla paylaşabileceğiniz bir platforma sahip olursunuz. Bu, söyleyeceklerinizle ilgilenen yeni okuyucuları ve takipçileri çekmenize yardımcı olabilir.

5. İşletmenizi veya web sitenizi tanıtın. Bir blog, işletmenizi veya web sitenizi tanıtmak için harika bir yol olabilir. Ürün veya hizmetinizle ilgili haber ve güncellemeleri paylaşmanın yanı sıra sitenize geri bağlantılar sağlamak için de kullanabilirsiniz.

Blog yazmanın başka birçok faydası vardır, ancak bunlar en popüler olanlardan sadece birkaçıdır. Bir blog açmayı düşünüyorsanız, başlamadan önce tüm potansiyel faydaları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Blogger Nedir? Ne İş Yapar? blog blogger blog yazmak blog yazma blog nasıl yazılır
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Blog Yazmak İçin 5 Altın Kural
Blog Yazmak

Blog Yazmak İçin 5 Altın Kural

17 Temmuz 2019
En İyi Blog Siteleri
Blogger

En İyi Blog Siteleri

08 Ocak 2020
Blog Nedir? Kişisel Blog Örnekleri
Blog Yazmak

Blog Nedir? Kişisel Blog Örnekleri

05 Haziran 2018
Blogger Nedir? Ne İş Yapar?
Blog Yazmak

Blogger Nedir? Ne İş Yapar?

26 Temmuz 2020
Blog Sayfası Nasıl Açılır?
Blog Yazmak

Blog Sayfası Nasıl Açılır?

31 Aralık 2019
Neden Blog Yazarlığı İstiyorsunuz?
İçerik Yazarlığı

Neden Blog Yazarlığı İstiyorsunuz?

05 Temmuz 2019
Blog Yazmak Gelir Kapınız Olsun!
Blog Yazmak

Blog Yazmak Gelir Kapınız Olsun!

08 Mayıs 2021
Blog Yazmak İçin Oluşum
Blog Yazmak

Blog Yazmak İçin Gerekenler

30 Ağustos 2019
Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster
Blog Yazmak

Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster

02 Ekim 2019
Blog Yazarlığı Nedir?
Blog Yazmak

Blog Yazarlığı Nedir?

26 Şubat 2020
Blog Yazarı Olmak İster Misiniz?
Blog Yazmak

Blog Yazarı Olmak İster Misiniz?

05 Kasım 2018
Kişisel Gelişim ve Blog
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018
Dünyanın En İyi Blog Siteleri
Blog Yazmak

Dünyanın En İyi Blog Siteleri

13 Ekim 2021
Blog Siteniz İçin SEO Önerileri
Blog Yazmak

Blog Siteniz İçin SEO Önerileri

13 Aralık 2019
Web Sitesi Açarak Para Kazanın
İş Bulmak

Web Sitesi Açarak Para Kazanın

12 Mayıs 2019
İnternet, hayatımızda önemli ölçüde kolaylık ve sınırsız imkanlar sağladı. İnternetten para kazanma da internetin bize sağladığı sonsuz imkanlardan biri.
İş Hayatı

İnternetten Para Kazanma Yolları

11 Eylül 2019
Evde Geçen Zamanı Verimli Hale Getirmek
Kişisel Gelişim

Evde Geçen Zamanı Verimli Hale Getirmek

20 Mart 2020
Nasıl Para Kazanırım?
Nasıl Yapılır?

Nasıl Para Kazanırım?

17 Kasım 2021
Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?
İş Hayatı

Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

10 Aralık 2019
Kişisel Gelişim Yazıları ve Bireye Etkisi
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Yazıları ve Bireye Etkisi

27 Kasım 2019