AnasayfaBlogGAP Year Anlamı Nedir?
Nedir?

GAP Year Anlamı Nedir?

05 Kasım 2019
GAP Year

Dünyada milyonlarca insan tarafından talep görmeye başlayan “gap year”, son zamanlarda Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Peki gap year nedir? Gap year yapmanın amacı nedir? 

Türkçe anlamı “boşluk yılı” olarak ifade edilen gap year, dünyada pek çok insanın tercihleri arasında yerini almaya başladı. Dünyada milyonlarca insan hayatında dönemsel bazı boşluklar bırakıyor. Gap year, bireyin dünyayı gezebilmek, çalışma deneyimleri elde edebilmek, yeni diller öğrenebilmek, gönüllü çalışmalar yürütebilmek ve yeni deneyimler kazanabilmek için olağan hayatına yaklaşık 1 yıla kadar ara vermesidir. Bu boşluklar genellikle 9-12 ay kadar sürebiliyor.

Gap year; liseden sonra, üniversite eğitim sürecinde ya da üniversite eğitiminden sonra hayata 1 yıl ara vererek yapılabilir. İlerleyen yaşlarda kariyer hayatındaki insanların da tercih ettiğini görebiliriz.

Gap yearı dilediğiniz an dilediğiniz yerde gerçekleştirebilirsiniz. Sırt çantanız ile dünyayı gezebilir, gönüllü çalışmalara katılabilir ve yeni tecrübeler kazanabilirsiniz. Nepal’de Himalayalar arasında gezebilir, Peru’da Amazon yağmur ormanlarını ziyaret edebilir ya da Londra’da İngilizce pratiği yapmayı düşünebilirsiniz.

GAP Year Avantajları Nelerdir?

Gap year, heyecan dolu bir maceradan çok daha fazlasıdır. Aylarca farklı ülkeler, farklı kültürler görerek yeni insanlarla tanışmak mümkün. Hayal etmesi bile heyecan verici. Gap year yapan bireyler, bu süre zarfında kendilerine kişisel olarak en iyi yatırımı yapmak için kararlar alıyor. Bunlardan bazıları hiç şüphesiz yeni dil öğrenmek, dünyayı dolaşıp yeni yerler görmek ve yeni işler deneyimlemek bunlardan bazıları.

Akademik Başarınızı Yükseltebilirsiniz

Eğitim hayatınıza bir süre ara vermek zannedildiği kadar korkunç değildir. Önemli olan, bu süreyi nasıl değerlendirdiğiniz. Yapılan araştırmalara göre gap year yapan bireylerin okul başarısında yükselme olduğu gözlenmiştir. Hayata ve her şeye bir ara vererek eğitim hayatınızı nasıl yönlendireceğinizi, nasıl bir kariyer hedeflediğinizi düşünüp belirleyebilirsiniz. Bu sayede daha yenilenmiş ve ne istediğini bilen bir birey haline gelebilirsiniz. 

Sevdiğiniz İşi Keşfedebilirsiniz

Gap yearda hayattaki amacınızı, kendi potansiyelinizi keşfedebilirsiniz. Yeteneklerinizin ve istediğiniz şeylerin farkına varmak mutlu bir kariyer için önemlidir. Bu süre zarfında gerçekten ne yapmak istediğinizin, hayatta nerede olmak istediğinizin yanıtlarını daha belirgin bir biçimde öğrenebilirsiniz. 

Yabancı Dilinizi En İyi Biçimde Geliştirmek

Yabancı dil öğrenmek hem bireysel açıdan hem de kariyer anlamında size büyük avantajlar sağlar. Okul sıralarında öğrendiğiniz dilleri pratik yapmak ve geliştirmek için gap year iyi bir alternatif olabilir. Yurtdışında seyahat ederken yeni kültürleri tanıyıp, oradaki insanlarla sürekli pratik yaparak dilinizi daha iyi bir şekilde geliştirebileceksiniz. Ayrıca iş görüşmelerinde en çok aranan niteliklerden biri olan yabancı dil becerisini yaşayarak ve pekiştirerek öğrenmiş olmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Sosyal Becerileri Geliştirmek

Gap year sayesinde çeşitli kültür ve ülkelerden pek çok kişi ile tanışabilirsiniz. Bu esnada kültürlerarası iletişim becerileri kazanabilme, sorunlarla başa çıkabilme, farklı ortamlara ve insanlara uyum sağlayabilme gibi sosyal becerilerinizi geliştirmeniz mümkün. Bu gibi yetenek ve becerileri geliştirmeniz sizin bireysel anlamda daha özgüvenli olmanızı sağlar. Öte yandan iş alımlarında yetenek ve beceriler de önemli yere sahiptir. Ne kadar çok beceriye sahip olursanız iş bulmada o kadar fazla kolaylık yaşarsınız. 

Finansal Farkındalığınızı Kazanmak

Bütçe yönetimi her yerde olduğu gibi hiç şüphesiz gap year için de önemlidir. Aylarca dünyayı gezerken kendi bütçenizi yönetebilmeniz gerekecektir. Bundan dolayı, parayı doğru şekilde tasarruf edebilmek, harcamaları kontrol altında tutabilmek için finansal yönetiminizi en iyi şekilde yapabilmeniz sizin için artı olacaktır. Bütçenizi planlayıp o plan dahilinde hareket etmeyi öğrenmek, hayatta edinmeniz gereken en önemli becerilerdendir. 

gap year gap year organization
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.