AnasayfaBlogGayrimenkul Satış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Gayrimenkul Satış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

30 Haziran 2021
Gayrimenkul Satış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Hemen hemen hepimiz yaşamamız boyunca en az bir kez gayrimenkul alış, satış ya da kiralama işi ile ilgilenmişizdir. Bu işlemler sırasında aklınıza birçok soru takılabilir. Gayrimenkul satış danışmanı ile birlikte çalışmak hem aradığınız tüm sorulara yanıt bulmayı kolaylaştıracak hem de en doğru kararları vermeniz sağlayacaktır.

Gayrimenkul satış danışmanları, satış için ihtiyaç olan tüm mevzuatları bilir ve idari işlemler hakkında bilgi sahibidir. Gayrimenkul işlemleri sırasında yanınızda bir gayrimenkul satış danışmanının olması büyük avantajdır. Bu danışmanlar sayesinde güvenli bir şekilde gayrimenkul alış ve satış işlemi yapabilirsiniz.

Gayrimenkul satış danışmanının en temel görevi sizin için gerekli olan tüm araştırmaları yapmak ve süreci sizin için kolay hale getirmektir. Böylece zaman kaybı yaşamadan hayalinizdeki gayrimenkule ulaşmış olursunuz.

Yazımızda gayrimenkul satış danışmanı ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Gayrimenkul satış danışmanı nedir? Gayrimenkul satış danışmanı ne iş yapar? Birlikte inceleyelim.

Gayrimenkul Satış Danışmanı Nedir?

Ülkemizde her geçen gün hızla büyüyen sektörlerden biri de gayrimenkul sektörüdür. Günümüzde herkese ve her keseye uygun bir gayrimenkul bulmak geçmişe göre çok daha kolay. Durum böyle olunca kişilerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılaması oldukça önemli bir konu haline geldi. Tam da bu noktada sizi doğru yönlendirecek güven duyacağınız danışman arayışı devreye girdi. Peki, gayrimenkul danışmanı nedir?

Gayrimenkul satın almayı planlayan müşterilere daire, arsa, ofis gibi taşınmaz mülklerden oluşan portföyünde yer alan seçenekleri sunan, müşterileri onların beklentilerine en uygun şekilde gayrimenkul konusunda yönlendiren kişi gayrimenkul satış danışmanı unvanına sahiptir. Gayrimenkul alanında tecrübe sahibi olan ve kendini geliştiren herkes gayrimenkul satış danışmanı olarak çalışmalarını yürütebilir. Ancak gayrimenkul satış danışmanı olarak fark yaratmak isteyenler farklı eğitimlerden yararlanabilir.

Gayrimenkul Satış Danışmanı Ne İş Yapar?

Günümüzde gayrimenkul satış danışmanı adını duymaya çok alıştığımız meslek gruplarından biridir. Kişilerin ihtiyaç ve beklentilerine yanıt verebilmek için rekabet içinde çalışmalarının yürütürler. Gayrimenkul satış danışmanı, hem gayrimenkul portföyünü hem de müşteri ağını sürekli güncel tutmak üzere çalışmalarını yürütür. Bu sayede müşterilerinin en iyi opsiyonu satın almasını sağlar. Birçok görev ve sorumluluğa sahip meslek mensuplarının temel görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Portföyünde yer alan gayrimenkuller hakkında müşterilere bilgi verir, gayrimenkullerin tanıtımını ve pazarlama planını yapar.

 • Gayrimenkul satın almak isteyen müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini çok iyi bir şekilde dinler. Buna göre bir hareket planı hazırlar.

 • Müşterileri piyasa hakkında bilgilendirir ve yönlendirir.

 • Gayrimenkul piyasasını takip eder, gelişmelerden haberdar olarak portföyünü sürekli güncel tutar.

 • Satın alım işlemi sonrası kontrat, vergi, tapu gibi süreçlerin hukuka uygun ilerlemesini sağlamakla sorumludur.

Gayrimenkul Satış Danışmanı Maaşları

Daire, arsa, bina ve benzeri konutların satışı ya da kiralanması için görev yapan gayrimenkul satış danışmanının en önemli mesleki kriterlerinden biri işini severek yapmasıdır. Gayrimenkul danışmanları isterlerse özel olarak kendi ofisini açabilir ya da bir firmaya bağlı olarak çalışmalarını yürütebilir. Geçmişte emlakçılık olarak bilinen bu meslek günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Gayrimenkul satış danışmanları esnek bir şekilde çalışmalarını yürütür. Askerlik hizmetini tamamlamış ya da muaf olmaları önemlidir. Yüz kızartıcı suçlar işlemiş ve dürüstlüğü net olmayan insanlar gayrimenkul satış danışmanı olamaz. Yasal süreçleri takip eden ve hukuksal konularda bilgi sahibi olan kişiler, firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Güler yüzlü ve enerjik bir yapıya sahip olmak da bu iş için gerekli olan niteliklerdendir.

Gayrimenkul satış danışmanı maaşları; asgari geçim indirimi (AGİ), prim ve diğer ödeneklere göre farklılık gösterebilir. Çalışılan firmanın özellikleri, kişinin tecrübesi, portföyü kazancını olumlu yönde etkileyen unsurlardır. Bir gayrimenkul satış danışmanı ne kadar kazanır, inceleyelim.

 • Yeni işe başlayan bir gayrimenkul satış danışmanı 3.000 TL maaş alır.

 • Tecrübe edinmiş ve portföy geliştirmiş bir gayrimenkul satış danışmanı ortalama 4.000 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda uzun yıllar tecrübe edinmiş bir gayrimenkul satış danışmanı 6.500 TL’ye kadar gelir elde ettikleri görülmektedir.

Gayrimenkul Satış Danışmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul satış danışmanı olmak isteyen kişiler öncelikle bu alana ilgi duymalıdır. Kendini geliştirmeye açık ve girişken kişilerin daha başarılı olduğu gözlenmektedir. Bu sebeple alanında tecrübe kazanan ve kendini geliştiren herkes gayrimenkul satış danışmanı olarak çalışmaya başlayabilir.

Bir gayrimenkul satış danışmanının aynı zamanda aşağıdaki konularda eğitim almış ve bilgi edinmiş olması oldukça önemlidir.

 • Gayrimenkul alım satımını ilgilendiren hukuki konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

 • Tapu ve kadastro işlemlerine hakim olmalıdır.

 • Gayrimenkul değerleme (ekspertiz) konusunda temel bilgilere sahip olmaları beklenir.

 • Emlak vergisi ve kontrat işlemlerini biliyor olmalıdır.

 • Franchising işlemi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

 • Müşteri iletişimi ve memnuniyeti işinin en önemli parçalarından biridir. Güçlü bir iletişim becerisi sergilemelidir.

Gayrimenkul Satış Danışmanı Gayrimenkul Satış Danışmanı nedir Gayrimenkul Satış Danışmanı ne iş yapar Gayrimenkul Satış Danışmanı maaşları Gayrimenkul Satış Danışmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
MEB Onaylı Emlak Danışmanlığı Kursu
4.8
(10)

Emlak Danışmanlığı Kursu

5 Konu41 Saat
Burcu EkelikBurcu Topçu Ekelik
1150719
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209