AnasayfaBlogPsikolog Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir?
Meslekler

Psikolog Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir?

08 Temmuz 2021
Psikolog Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir?

Meslek seçimi yapmak, insanın hayatı adına aldığı en önemli kararlardan biridir. Meslek seçiminin doğru yapılması insanın mutluluğunu ve hayattaki başarısını etkiler. İnsan geçimini sağlamak için meslek seçer. Bu seçim aynı zamanda insanın geleceğini inşa etmesidir. Meslek seçimi aşamasındaki insanın aklına birçok soru gelir. "Hayatımın mesleğini nasıl bulacağım? Bana uygun bir üniversite programı var mı? Benim hangi mesleğe kabiliyetim var?’’ gibi çeşitli sorular sorar durur insan. Doğru mesleğe karar verme sürecinde insan birçok faktörlerden etkilenir. Yani bunlara meslek seçiminde etkisi olan faktörler de diyebiliriz. Şöyle ki:

 • Yetenek, ilgi alanı, zekâ düzeyi

 • Fiziksel özellik

 • Hayaller, istekler

 • Arkadaşların etkisi

 • Ailenin kişiden beklentisi

 • Ailenin sosyal ve ekonomik hali

 • Okul diploma notu

 • Mesleklerin gelir düzeyi, toplumdaki yeri

 • Çevre

 • Meslekler hakkındaki bilgi durumu

Bu faktörler insanın meslek seçimini yaparken ister istemez etkilendiği durumlardır. İnsanın kendisi için doğru mesleği seçmesi çok önemli. Bu nedenle doğru meslek seçimi için kendini tanımak, meslekleri tanımak, dış etkilerden sıyrılmak, geleceği planlamak gerekir. Kendinizi tanımak, geleceğinizi planlamak ve dış etkilerden sıyrılma gayreti sizin elinizde. Meslekleri tanımak isterseniz blog sayfamızda tüm kategoriler butonundan meslekler kelimesine tıklayarak birçok mesleğin niteliği, çalışma saatleri, çalışma ortamı, istediğiniz mesleği nasıl olabileceğiniz hakkında bilgilendirme alabilirsiniz. Bizim size burada yardımcı olacağımız konu ise istediğiniz mesleğin özelliklerini kendinizde taşıyıp taşımadığınızı fark ettirmek olacak.

Bu yazımızda "Psikolog olmak için hangi özellikler gerekir?’’ sorusunu inceleyeceğiz. Ama önce bir insan neden psikolog olmak ister ona bakalım. Günümüzdeki gençlerin psikolog olmak istemesinde yeterli ve geçerli sebepleri nelerdir onu bulalım.

İnsan Neden Psikolog Olmak İster?

İnsanın izlediği videolardan ve okuduğu psikoloji kitaplarından etkilenmesi: Teknolojinin gelişmesi insanın işlerini yapmasını kolaylaştırsa da bu hızlı yaşama ayak uyduramayan insan strese giriyor. Stresli insan çok çabuk öfkeleniyor ya da kaygıya kapılıyor. İnsan ilişkileri bozuluyor, çevresiyle iletişimi kesiliyor. Kendi psikolojisini düzeltmek isteyen yetişkinler psikoloji kitapları, psikolojiyle ilgili blog sayfaları okuyor. Ya da sosyal medya ve Youtubeda problemlerine çözüm önerileri sunan psikologların kanallarını takip ediyor, videolarını izliyor. Psikolog ve aile/ilişki uzmanlarının videoları youtube’da en çok izlenen videolar arasında. Bu durum pandeminin etkisiyle de oldukça arttı. Pandeminin yıkıcı psikolojik etkisinden kurtulmak isteyenler bol bol kaygıdan kurtulma videoları izledi. Sosyal medyayı ve Youtube’u çok aktif kullanan gençler ise izledikleri psikologların videolarından olumlu aydınlanmalar yaşayınca psikoloji bilimini öğrenmeye ve psikolog olmaya dair istekleri arttı. 

İnsanın kendi psikolojisini düzeltmek istemesi: Okuduğu kitapların ve izlediği videoların pozitif geri bildirimini alan insan "Kitap ve videolar bile çok faydalı oldu. Acaba psikoloji bölümü okuyup psikolog olsam sorunlarımı tamamen çözmüş olur muyum?" diye kendine sormaya başladı. Bu sorunun cevabını hemen verelim. İzlediğim ve okuduğum birkaç psikolog diyor ki: İnsan, psikoloji bölümü okuyarak sorunlarını çözemez. Tedavi yeri terapi merkezidir, okul değildir. Psikoloji okuyarak insan davranışlarına karşı farkındalığımız artar. İnsan davranışlarını anlamlandırmamız kolaylaşır. Yani psikolojik sorunlarını çözmek için psikolog olmak isteyen varsa psikoloji okumak yerine bir psikoloğa gidip terapi alması gerekir. 

İnsanın, toplumdaki insanlara yardım etmek istemesi: Bir insanın, toplumdakilere yardım etmek istemesi çok güzel bir davranış. Ancak bu, psikolog olmak için yeterli bir özellik mi? Bu konuda izlediğim ve okuduğum uzman psikologların çok önemli bir tespiti var. Psikologlar, kişinin insanlara yardım etmek içgüdüsüyle değil, insanın insanı anlaması motivasyonuyla psikolog olmak istemesini tavsiye ediyorlar. Çünkü psikolojinin konusu insan ve insan davranışlarıdır. İnsanı anlamadan, onun yaşadıklarını anlamlandırmadan insana yardım edilemez. Ayrıca sadece insanlara yardım etmek için psikolog olunmaz. İnsanların birbirlerine yardımcı olmasının daha birçok yolu var. 

Popüler meslek algısı/ Kolay iş bulma arzusu: Psikologluk günümüzün trend meslekleri arasında. Eşit ağırlık bölümünde hukuktan sonra en çok yazılan bölümler psikoloji ve PDR. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunları genelde okulda ve çeşitli eğitim kurumlarında çalışırken psikoloji mezunları ise emniyet, adalet ve içişleri bakanlığı, valilik, hastane, adliye ve cezaevlerinde çalışabiliyor. Ya da kendi kliniklerini açabiliyor. Mesleğine sadece para kazanmak gözüyle bakan kişi ‘’ Bu kadar geniş bir alanda çalışma imkânı bulurum ya da hiç olmadı bir klinik açarım’’ fikriyle psikolog olmak isteyebiliyor.

Psikologda Bulunması Gereken Özellikler

Yukarıda saydığımız sebepler günümüz gençlerinin psikolog olmak için kendince açıkladıkları birkaç sebep. Bunların hiçbirisi psikolog olmak için yeterli ve genel geçer özellikler değildir. Bu gerekçelerin yanlış olduğunun altını çizmek için yazımızda bu konuya yer verdik. Uzmanlar, psikolog olmak için gerekli özellikleri 3 başlık altında inceliyor: Mesleki Bilgi, Kişisel Özellikler, Mesleki Beceri

Mesleki Bilgi

Mesleki bilgi, öğrenim veya araştırma alanıyla alakalı ilke, teori ve deneyimlerin hepsine denir. Teorik ve uygulamalı olarak iki şekilde mesleki bilgi alınır. Yani kısaca üniversite eğitimi diyelim. Psikolog olmak istiyorsanız üniversitelerin Fen Edebiyat veya Eğitim Fakültelerinde bulunan Psikoloji Bölümünü bitirmelisiniz. Okuduğunuz üniversitenin kalitesi çok önemli. Psikoloji bölümüne olan ilgiden dolayı her üniversite bölüm açtı. O nedenle herhangi bir üniversiteye kapağı atmak yerine sıkı çalışıp köklü bir üniversitede kaliteli bir psikoloji eğitimi almak en iyisi. 

Ayrıca İngilizce bilmek psikoloji bölümü için çok önemli. Çünkü psikoloji literatürü genelde İngilizce. Özellikle klinik psikoloji alanındaki terapi çalışmalarının güncel kaynakları İngilizce yayınlanıyor. İyi bir psikolog olmak, fark oluşturmak istiyorsanız İngilizceye hâkim olmanız önemli. Hatta bu bölümü İngilizce okumak işinizi kolaylaştıracaktır. Güncel İngilizce kaynakları okuyarak üzerinde çalışan bir psikolog başarılı bir psikologdur.

Kişisel Özellikler

Psikolog olmak için sayacağımız özelliklerden birisi de insanın kişisel özellikleri. Yani karakteriniz psikolog olmak için uygun mu? Aşağıdaki özelliklere bir göz atarak bunu tespit edebilirsiniz.

 • İyi bir okuyucu olmak

 • Empati yapabilmek, sempati değil

 • Dikkatli bir dinleyici olmak

 • Kendini tanımak

 • Özeleştiri yapabilmek

 • Mütevazi olmak

 • Mizah anlayışına sahip olmak ama karşıdaki insanla dalga geçmemek

 • Sabırlı olmak, özellikle danışmada sonuç için acele etmemek

 • Güler yüzlü, temiz giyimli olmak

 • Problem çözme yeteneğine sahip olmak

 • Konuşma ve iletişim becerisine sahip olmak

 • Çevresiyle uyumlu, sosyal bir insan olmak

 • Mesleğin verdiği negatif etkilerden sıyrılabilmek, kendi tükenmişliğine çözüm bulabilmek

 • Planlı, programlı ve düzenli bir yaşam şekline sahip olmak

 • Pozitif olmak

 • Sır tutabilmek, stresle baş edebilmek

 • Kendine güvenmek

 • Psikolojik zihinliliğe sahip olmak (Kişinin kendisinin ya da diğer insanların neden ve nasıl o biçimde davrandığını, düşündüğünü ve hissettiğini sorgulamaya yönelik zihinsel ve duygusal yatkınlık) Bu madde çok özel bir madde. Herkeste böyle bir yatkınlık olmayabilir. Bazı insanlar, karşısındaki kişinin gözlerinin içine bakarak içinde kopan fırtınaları görebiliyor. 

Mesleki Beceri

Psikolog olmak için saydığımız son özellik ise mesleki beceridir. Mesleki beceri, bilgiyi hayata geçirmektir. Kişinin teknik bilgileri kullanarak problem çözmesidir. Lisans öğrenimini tamamlayan bir kişi psikolog unvanı alsa da psikolojinin alt dallarında(klinik, sosyal, deneysel, bilişsel, eğitim psikolojisi) çalışmak isteyen bir psikoloğun yüksek lisans veya doktora yapması şarttır. İyi bir psikolog olmak için mantıksal, sezgisel, yaratıcı düşünme biçimiyle hareket etmeli ve çok çeşitli terapi çalışmalarını inceleyerek mesleki beceri arttırılmalıdır.

Psikolog Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir Psikolog Olmak Psikologda Bulunması Gereken Özellikler İnsan Neden Psikolog Olmak İster
Nurcan Büyükelyas
Nurcan Büyükelyas
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Amerika’da bulunduğu dönemde ‘’Tesol’’ ve ‘’Child Psychology’’ sertifikalarını aldı. Anaokullarında çalıştı. Türkiye’de ise çeşitli kurslarda Arapça öğreticiliği yaptı. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.