AnasayfaBlogDin Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

08 Mart 2021
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı müfredata göre devlet okullarında veya özel okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini veren kişidir. Tüm derslerde olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nın Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programı da beceri temelli olarak hazırlanmıştır.

Beceri temelli öğrenme, öğrencilere öğrenme süreci içinde kazandırılan, geliştirilen ve pratiğe dönüştürülen bilgi, tutum ve becerilerin tümünü ifade eder. Bu programda öğrencilerin adalet, sabır, sevgi, saygı, dürüstlük, sorumluluk ve vatanseverlik gibi değerlere sahip olmaları amaçlanmıştır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nedir?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, ilkokul 4.sınıf, ortaokul ve liselerde okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini veren kişidir. Bu ders, haftada 2 ders saati olarak ilkokul 4.Sınıf, ortaokul 5-6-7-8 ve lise 9-10-11-12. Sınıflarda okutulmaktadır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı’nın her sınıf için ayrı ayrı hazırladığı müfredata göre dersini işler. Ayrıca sadece ortaokul 5-6-7-8. Sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan Din, Ahlak ve değerler kategorisindeki derslere girer. Din, Ahlak ve değerler kategorisinde üç seçmeli ders bulunur. Bunlar: 

 • Kuran-ı Kerim

 • Peygamberimizin Hayatı

 • Temel Dini Bilgiler

Öğrenciler bu dersleri isteğe bağlı olarak seçer. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni bu üç derse de girer. Bu seçmeli derslerin her biri haftada 2 ders saatidir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ne İş Yapar?

2005-06 öğretim yılından bu yana uygulanan 2010-11 öğretim yılında güncellenerek devam eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi programı ile öğrencilerin din ve ahlak hakkında sağlıklı bilgi sahibi olmaları amaçlanmaktadır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni bu müfredata göre dersini işler.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin görevleri şunlardır:

 • İlkokul 4. Sınıf, ortaokul 5-6-7-8 ve lise 9-10-11-12. Sınıflara, her bir sınıfa haftada 2 ders saati girmek

 • Öğrencilerin bilgi, yetenek ve kişisel farklılıklarını dikkate alan bir yaklaşıma sahip olmak

 • Ortaokul 5-6-7-8. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan ‘’ Peygamberimizin Hayatı, Kuran-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler’’ derslerine girmek

 • Din Bilimleri (Din Psikolojisi, Dinler Tarihi, Din Sosyolojisi, Din Eğitimi, Din Felsefesi) ve Sosyal Bilimlerin kendisine kazandırdığı bilgi ve anlama yöntemlerini karşılaştırmak ve bunu eğitim öğretim alanında kullanmak

 • Öğrencilerin derse aktif biçimde katılmasını sağlamak için ders materyallerini hazırlamak

 • Mesleki gelişimini devam ettirmek

 • Sınıf içi disiplini sağlamak

 • Soyut kavramları öğrencilerin anlayabileceği şekilde onlara açıklamak

 • Öğretim yapacağı yaş gurubuna göre dersleri planlamak ve anlatmak

 • Öğrencilerin başarılarını sınavla ölçmek, değerlendirmek

 • Nöbetçi olduğu günlerde okulun disiplin ve düzenini sağlamak

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Maaşları

Devlet okullarında çalışan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni maaşları kıdem yılı ve derecesine göre değişkenlik gösterir. Aşağıda verdiğimiz tabloda bekar öğretmen üzerinden maaş bilgisi verilmektedir. Hesaplamalarda İLKSAN kesintisi, BES, sendika ve toplu sözleşme kesintisi yoktur.

Kıdem Yılı  Derece  Aylık Net Maaş (2021) 1/4 25 ve üzeri  5.459.73 TL2/3 20 5.325.80 TL3/1 15 5.145.78 TL5/2 10 4.895.66 TL7/3 5 4.820.60 TL9/1 1 4.792.96 TL

Bu tabloya göre devlet okullarında yeni çalışmaya başlayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin aldığı maaş 4.792 TL.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni haftalık 15 saat zorunlu ders saatini doldurduktan sonra girdiği her ders saati ek ders olarak hesaplanır. Haftalık 30 ders saatini dolduran bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni haftada 18 saat ek ders ücretini hak etmiştir.
2021 yılı ek ders ücretleri ise şöyledir:

 • Yeni başlayan kadrolu öğretmen (gündüz) ek ders ücreti: 19,56 TL

 • Kadrolu Öğretmen (gece) ek ders ücreti: 20,94 TL

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanabilecek bölümlerin mezunlarını yeniden belirledi. Ocak 2021 Tebliğler Dergisinde bu liste yayınlandı. Bu listeye göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olabilmek için şu bölümlerden birini bitirmek gereklidir:

 • İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

 • İlahiyat Fakültesi

 • İlahiyat Bilimleri Fakültesi

 • Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi

 • Dini İlimler Fakültesi

 • İslami İlimler Fakültesi

Bu listenin sonunda şöyle bir not yayınlandı: ‘’ Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimini kapsayan Öğretmenlik Meslek Bilgisi derslerinin tamamını lisans eğitimi esnasında aldığını belgelendirenler Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programından muaftırlar.’’ Yani bu bölümlerden birini okurken formasyon derslerini aldıysanız mezun olduktan sonra Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programına katılmak zorunda değilsiniz. Eğer formasyon derslerini almadıysanız Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programına katılmanız gerekli.

YÖK Genel Kurulu’nun 01.07.1997 tarihindeki kararıyla 10 İlahiyat Fakültesi bünyesinde, ilköğretim okullarındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yürütmek üzere öğretmen ihtiyacını gidermek için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümleri açıldı. 2006 yılında ise YÖK Genel Kurulu kararıyla Eğitim Fakülteleri içinde ilk kez Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümleri açıldı.

İlahiyat Fakültesinde bulunan İlköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programına öğrenci alımı durduruldu. Okuyan öğrenciler mezun olana kadar program varlığını sürdürdü. 2012 yılında YÖK Genel Kurulu kararıyla Eğitim Fakültelerinde olan İlköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü öğrenci ve öğretim elemanlarıyla birlikte İlahiyat Fakültelerinin bünyesine aktarıldı. 2013 yılında üniversite sınavına girenler İlahiyat Fakültesini tercih ederek bu bölüme girdi. 

2014 yılında YÖK Genel Kurulu’nun kararıyla İlköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Bölümüne öğrenci alımı durduruldu. Bu bölümde okuyan öğrencilerin haklarının korunduğu belirtildi. Okuyan öğrencilerin mezun olmasıyla 2017 yılında dönemin yetkililerinin ‘’ Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümleri son mezunlarını vermiş ve bu bölüm fiilen kapanmıştır.’’ açıklamasıyla bu bölüm kapatıldı. Yani 2021 yılı itibariyle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olmak isteyen kişiler üniversite tercihlerinde İlahiyat veya İslami İlimler Fakültelerinden birini tercih edebilirler.

Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni nedir Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ne iş yapar Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni maaşları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni nasıl olunur
Nurcan Büyükelyas
Nurcan Büyükelyas
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Amerika’da bulunduğu dönemde ‘’Tesol’’ ve ‘’Child Psychology’’ sertifikalarını aldı. Anaokullarında çalıştı. Türkiye’de ise çeşitli kurslarda Arapça öğreticiliği yaptı. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İslami İlimler Bölümü
Bölümler

İslami İlimler Bölümü

24 Kasım 2020
İslam Bilimleri Bölümü
Bölümler

İslam Bilimleri Bölümü

21 Şubat 2021
İlahiyat Bölümü
Bölümler

İlahiyat Bölümü Nedir?

11 Ağustos 2020