AnasayfaBlogDin Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

08 Mart 2021
Sultan Ahmed Camii, iki yüksek kulesi ve güzel mor gökyüzüyle çarpıcı bir yapıdır. Bina, masmavi bir gökyüzü ile çevrili büyük bir kubbeye sahiptir. Ön planda kaykay üzerinde bir kişi ve arka planda bir kişinin kafasının bulanık bir görüntüsü görülmektedir. Bir tabelaya yakından bakıldığında mor bir arka plan üzerinde beyaz bir harf görülüyor ve sağ tarafta bir kişinin yüzünün bulanık bir görüntüsü görülebiliyor. Bina, kuleleri, kubbesi ve muhteşem mor gökyüzüyle gerçekten büyüleyici bir görüntü oluşturan görkemli bir yapıdır.
KonuDetayAçıklama
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin GörevleriDers Vermeİlkokul 4. Sınıf, ortaokul 5-6-7-8 ve lise 9-10-11-12. Sınıflara, haftada 2 ders saati girmek
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin GörevleriSeçmeli Ders YetkisiOrtaokul 5-6-7-8. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan ‘’ Peygamberimizin Hayatı, Kuran-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler’’ derslerine girmek
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin GörevleriÖğretim YöntemleriÖğrencilerin derse aktif biçimde katılmasını sağlamak için ders materyallerini hazırlamak
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin GörevleriMesleki GelişimMesleki gelişimini devam ettirmek
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin GörevleriDisiplinSınıf içi disiplini sağlamak ve nöbetçi olduğu günlerde okulun disiplin ve düzenini sağlamak
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin MaaşıBaşlangıç Maaşı2021 yılında devlet okullarında yeni çalışmaya başlayan öğretmenin aldığı maaş 4.792 TL
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin MaaşıEk Ders ÜcretiHaftalık 15 saat zorunlu ders saatini doldurduktan sonra girdiği her ders saati ek ders olarak hesaplanır
Seçmeli DerslerDers İsimleriKuran-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler
Görev YerleriOkul TürleriDevlet okulları veya özel okullar
Ders ProgramıHaftalık Ders SaatiHaftada 2 ders saati

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı müfredata göre devlet okullarında veya özel okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini veren kişidir. Tüm derslerde olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nın Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programı da beceri temelli olarak hazırlanmıştır.

Beceri temelli öğrenme, öğrencilere öğrenme süreci içinde kazandırılan, geliştirilen ve pratiğe dönüştürülen bilgi, tutum ve becerilerin tümünü ifade eder. Bu programda öğrencilerin adalet, sabır, sevgi, saygı, dürüstlük, sorumluluk ve vatanseverlik gibi değerlere sahip olmaları amaçlanmıştır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nedir?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, ilkokul 4.sınıf, ortaokul ve liselerde okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini veren kişidir. Bu ders, haftada 2 ders saati olarak ilkokul 4. Sınıf, ortaokul 5-6-7-8 ve lise 9-10-11-12. Sınıflarda okutulmaktadır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı’nın her sınıf için ayrı ayrı hazırladığı müfredata göre dersini işler. Ayrıca sadece ortaokul 5-6-7-8. Sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan Din, Ahlak ve değerler kategorisindeki derslere girer. Din, Ahlak ve değerler kategorisinde üç seçmeli ders bulunur. Bunlar: 

 • Kuran-ı Kerim

 • Peygamberimizin Hayatı

 • Temel Dini Bilgiler

Öğrenciler bu dersleri isteğe bağlı olarak seçer. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni bu üç derse de girer. Bu seçmeli derslerin her biri haftada 2 ders saatidir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ne İş Yapar?

2005-06 öğretim yılından bu yana uygulanan 2010-11 öğretim yılında güncellenerek devam eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi programı ile öğrencilerin din ve ahlak hakkında sağlıklı bilgi sahibi olmaları amaçlanmaktadır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni bu müfredata göre dersini işler.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin görevleri şunlardır:

 • İlkokul 4. Sınıf, ortaokul 5-6-7-8 ve lise 9-10-11-12. Sınıflara, her bir sınıfa haftada 2 ders saati girmek

 • Öğrencilerin bilgi, yetenek ve kişisel farklılıklarını dikkate alan bir yaklaşıma sahip olmak

 • Ortaokul 5-6-7-8. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan ‘’ Peygamberimizin Hayatı, Kuran-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler’’ derslerine girmek

 • Din Bilimleri (Din Psikolojisi, Dinler Tarihi, Din Sosyolojisi, Din Eğitimi, Din Felsefesi) ve Sosyal Bilimlerin kendisine kazandırdığı bilgi ve anlama yöntemlerini karşılaştırmak ve bunu eğitim öğretim alanında kullanmak

 • Öğrencilerin derse aktif biçimde katılmasını sağlamak için ders materyallerini hazırlamak

 • Mesleki gelişimini devam ettirmek

 • Sınıf içi disiplini sağlamak

 • Soyut kavramları öğrencilerin anlayabileceği şekilde onlara açıklamak

 • Öğretim yapacağı yaş gurubuna göre dersleri planlamak ve anlatmak

 • Öğrencilerin başarılarını sınavla ölçmek, değerlendirmek

 • Nöbetçi olduğu günlerde okulun disiplin ve düzenini sağlamak

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Maaşları

Devlet okullarında çalışan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni maaşları kıdem yılı ve derecesine göre değişkenlik gösterir. Aşağıda verdiğimiz tabloda bekar öğretmen üzerinden maaş bilgisi verilmektedir. Hesaplamalarda İLKSAN kesintisi, BES, sendika ve toplu sözleşme kesintisi yoktur.

Kıdem Yılı  Derece 

Kıdem Yılı Derece Aylık Net Maaş (2021) 
25 ve üzeri1/45.459.73 TL
202/35.325.80 TL
153/15.145.78 TL
105/24.895.66 TL
57/34.820.60 TL
19/14.792.96 TL

Bu tabloya göre 2021 yılında devlet okullarında yeni çalışmaya başlayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin aldığı maaş 4.792 TL.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni haftalık 15 saat zorunlu ders saatini doldurduktan sonra girdiği her ders saati ek ders olarak hesaplanır. Haftalık 30 ders saatini dolduran bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni haftada 18 saat ek ders ücretini hak etmiştir.
2021 yılı ek ders ücretleri ise şöyledir:

 • Yeni başlayan kadrolu öğretmen (gündüz) ek ders ücreti: 19,56 TL

 • Kadrolu Öğretmen (gece) ek ders ücreti: 20,94 TL

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanabilecek bölümlerin mezunlarını yeniden belirledi. Ocak 2021 Tebliğler Dergisinde bu liste yayınlandı. Bu listeye göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olabilmek için şu bölümlerden birini bitirmek gereklidir:

 • İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

 • İlahiyat Fakültesi

 • İlahiyat Bilimleri Fakültesi

 • Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi

 • Dini İlimler Fakültesi

 • İslami İlimler Fakültesi

Bu listenin sonunda şöyle bir not yayınlandı: ‘’ Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimini kapsayan Öğretmenlik Meslek Bilgisi derslerinin tamamını lisans eğitimi esnasında aldığını belgelendirenler Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programından muaftırlar.’’ Yani bu bölümlerden birini okurken formasyon derslerini aldıysanız mezun olduktan sonra Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programına katılmak zorunda değilsiniz. Eğer formasyon derslerini almadıysanız Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programına katılmanız gerekli.

YÖK Genel Kurulu’nun 01.07.1997 tarihindeki kararıyla 10 İlahiyat Fakültesi bünyesinde, ilköğretim okullarındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yürütmek üzere öğretmen ihtiyacını gidermek için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümleri açıldı. 2006 yılında ise YÖK Genel Kurulu kararıyla Eğitim Fakülteleri içinde ilk kez Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümleri açıldı.

İlahiyat Fakültesinde bulunan İlköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programına öğrenci alımı durduruldu. Okuyan öğrenciler mezun olana kadar program varlığını sürdürdü. 2012 yılında YÖK Genel Kurulu kararıyla Eğitim Fakültelerinde olan İlköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü öğrenci ve öğretim elemanlarıyla birlikte İlahiyat Fakültelerinin bünyesine aktarıldı. 2013 yılında üniversite sınavına girenler İlahiyat Fakültesini tercih ederek bu bölüme girdi. 

2014 yılında YÖK Genel Kurulu’nun kararıyla İlköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Bölümüne öğrenci alımı durduruldu. Bu bölümde okuyan öğrencilerin haklarının korunduğu belirtildi. Okuyan öğrencilerin mezun olmasıyla 2017 yılında dönemin yetkililerinin ‘’ Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümleri son mezunlarını vermiş ve bu bölüm fiilen kapanmıştır.’’ açıklamasıyla bu bölüm kapatıldı. Yani 2021 yılı itibariyle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olmak isteyen kişiler üniversite tercihlerinde İlahiyat veya İslami İlimler Fakültelerinden birini tercih edebilirler.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin Görevleri, Ders Verme, İlkokul 4 Sınıf, ortaokul 5-6-7-8 ve lise 9-10-11-12 Sınıflara, haftada 2 ders saati girmek, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin Görevleri, Seçmeli Ders Yetkisi, Ortaokul 5-6-7-8 sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan ‘’ Peygamberimizin Hayatı, Kuran-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler’’ derslerine girmek, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin Görevleri, Öğretim Yöntemleri, Öğrencilerin derse aktif biçimde katılmasını sağlamak için ders materyallerini hazırlamak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin Görevleri, Mesleki Gelişim, Mesleki gelişimini devam ettirmek, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin Görevleri, Disiplin, Sınıf içi disiplini sağlamak ve nöbetçi olduğu günlerde okulun disiplin ve düzenini sağlamak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin Maaşı, Başlangıç Maaşı, 2021 yılında devlet okullarında yeni çalışmaya başlayan öğretmenin aldığı maaş 4792 TL, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin Maaşı, Ek Ders Ücreti, Haftalık 15 saat zorunlu ders saatini doldurduktan sonra girdiği her ders saati ek ders olarak hesaplanır, Seçmeli Dersler, Ders İsimleri, Kuran-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler, Görev Yerleri, Okul Türleri, Devlet okulları veya özel okullar, Ders Programı, Haftalık Ders Saati, Haftada 2 ders saati
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni nedir Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ne iş yapar Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni maaşları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni nasıl olunur
Genç bir kadın balkonda durmuş, uzaklara bakmaktadır. Beyaz bir gömlek ve koyu mavi bir kot pantolon giyiyor. Saçlarını topuz yapmış ve yüzünde sıcak bir gülümseme var. Balkon, uzakta tepelerin ve ağaçların yer aldığı huzurlu bir manzaraya bakmaktadır. Güneş batıyor ve gökyüzü turuncu, sarı ve pembenin güzel bir karışımı. Kadın ellerini korkuluklara dayamış, kendinden emin bir şekilde durmakta ve merakla dışarı bakmaktadır. O anın güzelliğine kapılmış, yüzünde neşe ve memnuniyet ifadesi var.
Nurcan Büyükelyas
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Amerika’da bulunduğu dönemde ‘’Tesol’’ ve ‘’Child Psychology’’ sertifikalarını aldı. Anaokullarında çalıştı. Türkiye’de ise çeşitli kurslarda Arapça öğreticiliği yaptı. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kubbeli ve sivri kuleli büyük bir bina, turuncu gün batımı gökyüzünde siluet halinde duruyor. Güneş gökyüzünde alçakta, ışığını binanın üzerine düşürüyor ve ona sıcak, altın bir renk veriyor. Yukarıda küçük bir kuş uçuyor, gökyüzünde süzülürken kanatlarını genişçe açmış. Binanın çatısında, merkezinde daha büyük bir kubbe olmak üzere birkaç kubbe var. Kule uzun ve sivri, yanlarında pencereler var. Tüm sahne koyu bir arka planla çerçevelenerek çarpıcı bir siluet oluşturuyor.
Bölümler

İslami İlimler Bölümü

24 Kasım 2020
Bu görüntüde, parlak mavi bir gökyüzüyle çevrili, uzun bir kulesi olan büyük bir bina yer alıyor. Binanın kubbe şeklinde bir çatısı ve ona çıkan bir merdiveni var. Ön planda, dokulu bir yüzeyi olan pembe bir nesne görülüyor. Görüntünün alt kısmına yakın bir yerde bir dağ silsilesi resmi yer almaktadır. Bina pembe, sarı ve mavinin tonları da dahil olmak üzere birkaç farklı renkten oluşuyor gibi görünüyor. Binanın renkleri açık mavi gökyüzünün fonunda göze çarpıyor.
Bölümler

İlahiyat Bölümü Nedir?

11 Ağustos 2020
Uzun, heybetli bir bina masmavi bir gökyüzüne karşı duruyor ve iki kulesi havaya doğru uzanıyor. Binanın etrafını çevreleyen yemyeşil ormanlık alan huzurlu ve dingin bir atmosfer sağlıyor. Ön planda, parlak mavi bir gömlek giymiş, kollarını rahat bir şekilde kavuşturmuş bir kişi duruyor. Bina açık gri bir taştan yapılmış ve beyaz dokulu desenlerle süslenmiştir. Genel olarak, sahne ihtişamlı ve güzeldir.
Bölümler

İLİTAM Bölümü Nedir?

22 Ocak 2021
Bu çevrimiçi kurs görüntüsü uzun saçlı, mutlu bir şekilde gülümseyen bir kadını gösteriyor. İtalyanca kursundan (A1) keyif alıyor gibi görünüyor. Saçları uzun ve dalgalanıyor ve yüzünde parlak, neşeli bir ifade var. Görünüşe göre bir süredir İtalyanca öğreniyor ve artık becerilerini sergileyecek kadar kendine güveniyor. Kendini dil öğrenme yolculuğuna adamış biri için harika bir örnek. Bunu yaparak başarısını hak etti ve İtalyanca A1 kursunun mükemmel bir temsili.
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Uzun siyah saçlı güzel bir kadın, beyaz bir bluz giymiş ve yüzünde parlak bir gülümsemeyle kameranın önünde duruyor. Gözleri sevinçle parlıyor ve dudakları hafifçe ayrılmış, neşeli ve memnun görünüyor. Ellerini vücudundan hafifçe uzakta tutarak ayakta duruyor ve ince vücudunu sergiliyor. Bakışları davetkâr ve kendinden emin, ifadesi ise hayat ve enerji dolu. Bu resim onun mutlu ve kaygısız tavrını yansıtıyor ve neşeli ifadesinin ona bakan herkesi gülümseteceği kesin.Duygu Çetin
11750
Bu görselde kollarını kavuşturmuş, kendinden emin ve özgüvenli bir tavır sergileyen bir kadın tasvir edilmiştir. İspanyolca Kursu A2, dili orta seviyede öğrenmek için harika bir yoldur. İspanyolca gramer, telaffuz ve kelime bilgisinin tüm temellerini açık ve anlaşılması kolay bir şekilde öğretir. Kursun ses ve video dosyaları, öğrencilerin pratik yapmalarına ve İspanyolca konuşma becerilerinde güven kazanmalarına olanak tanır. Ayrıca, kurs öğretilen kavramları pekiştirmeye yardımcı olan interaktif alıştırmalar da içermektedir. Bu kurs sayesinde öğrenciler, İspanyolca konuşan kişilerle etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olacak güçlü bir İspanyolca temeli oluşturabilirler. Ayrıca, kursun çevrimiçi eğitmeni öğrencilere kişiselleştirilmiş tavsiye ve geri bildirim sağlamak için hazırdır. Bu kurs, orta seviyede İspanyolca öğrenmek için ideal bir yoldur.
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
12570
Bu görüntü, masa başında oturan ve beyaz tahtaya doğru bakan bir kadını yakalıyor. Kulaklık takıyor, bu da odaklandığını ve işinden keyif aldığını gösteriyor. Ayrıca içinde bitki olan bir saksı, bir dizüstü bilgisayar, tripod üzerinde bir telefon, içinde kalemler olan bir file bardak, bir kitap ve masanın üzerinde kitap tutan bir el görülüyor. Bu sahne muhtemelen İngilizce dil derslerine odaklanan çevrimiçi bir kursun parçası. Resimdeki kadın, öğrencisine yararlı ipuçları ve tavsiyeler veren özel bir öğretmen gibi görünüyor. Beyaz tahta, öğrencisine farklı dilbilgisi kuralları ya da dille ilgili konular öğretiyor olabileceğini düşündürüyor. Havada bir coşku ve bilgi hissi var, öğrenci öğreniyor ve öğretmen faaliyete katılıyor. Öğrenci not alırken öğretmen kendinden emin bir şekilde beyaz tahtayı işaret ettiği için görüntü profesyonel bir rehberlik hissi uyandırıyor. Genel olarak, bu görüntü olumlu bir öğrenme ve eğitim atmosferi yansıtmaktadır.
Yüzünde parlak bir gülümseme olan genç bir kadın doğrudan kameraya bakıyor. Uzun siyah saçları, koyu kahverengi gözleri ve açık bir teni var. Mavi-gri bir kazak, beyaz kot pantolon ve siyah botlar giyiyor. Dudakları hafifçe ayrılmış ve gözleri neşe ve mutluluk dolu. Başı hafifçe yana eğik, bu da gülümsemesinin daha da sıcak görünmesini sağlıyor. Bu anda kendinden emin ve memnun görünüyor, parlak gözleri ve gülümsemesi neşe saçıyor.İlayda Özkul
32002000