AnasayfaBlogEğitim Müfredatı Kişisel Gelişime Ne Kadar Yer Veriyor?
Eğitim

Eğitim Müfredatı Kişisel Gelişime Ne Kadar Yer Veriyor?

18 Ocak 2021
Eğitim Müfredatı Kişisel Gelişime Ne Kadar Yer Veriyor

Kişisel gelişim yaşadıkça içinde derinleşebileceğimiz çok değerli bir süreç. Gerçek anlamda kendini tanıma ve keşfetme süreci. Aynı zamanda kazandıklarımızın ya da kaybettiklerimizin farkına varma deneyimi.

İnsan yaşam boyu sürecek olan bu öğrenme deneyimi ile birçok şeye fırsat bulacaktır. Sevdiği, ilgilendiği ya da kendini yetersiz hissettiği konularda gelişme olanağı bulacak, kendini tanıyacak, gücünün farkına varacaktır. Ayrıca belirlediği hedeflere ulaşmak da onu olduğundan daha iyi bir noktaya taşıyacak olan kişisel gelişim süreci ile mümkün olacaktır.

Kişisel Gelişim İçin Bireyin Sorumluluğu

Birey yaşamının bütün evrelerinde kişisel gelişim konusuna önem vermelidir. Ancak bunun mutlak bir gereksinim olduğuna inanması gerekmektedir. Yaşamı boyunca kişisel gelişim konusunda bilinçlenmeli, farkındalığını yükseltmeli ve her evrede kendi kendini motive edebilmek alışkanlığını kazanmış olmalıdır.

Okul öncesi başta olmak üzere yaşamın ilk dönemlerinde aileye de çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Ailesel katkıların eksikliği eğitim sistemi içinde tamamlanabilmeli, çocukluktan başlayarak eğitimin her evresinde bu gelişimin önemi vurgulanmalıdır. Ayrıca eğitim sistemi içinde bireye özel gelişim alanları da yaratılmalıdır.

Eğitim Sisteminin Kişisel Gelişim Sorumluluğu

Çocukluk ve gençlik, yaşam enerjimizin en yüksek olduğu dönemlerdir. Nasıl da coşkuyla kucaklarız yaşamı bu zamanlarda. Belki de özgür olmayı en çok istediğimiz bu dönemin büyük kısmı ise eğitim sistemi tarafından şekillendirilir. Onca zamanımızı dolduran eğitim sistemi bizim beklentilerimizi cevaplayacaktır elbette. Bunu hem bizler isteriz hem de ebeveynlerimiz ister o dönemde.

İlgi duyduğumuz alanlarda kendimizi geliştirmeye gayret ederiz.

İsteriz ki eğitim sistemi aracılığıyla kazandıklarımız yaşam başarımızı yükseltsin. İsteriz ki aldığımız eğitim bizi pek çok açıdan hayata hazırlasın. Bizler eğitim sistemi tarafından yeteneklerimizi geliştirme çabamıza katkı sunulmasını beklerken, okullarımız ise bizi akademik başarıya odaklar, hatta adeta zorlar. Oysa birey olarak gereksinim duyduğumuz sadece akademik başarı değildir. Okulda kişisel gelişim konusunda fırsatlar yakalamak en az akademik başarı kadar önemlidir. Dolayısıyla eğitim müfredatında kişisel gelişim alanları kesinlikle yer almalıdır.

Eğitim Müfredatında Kişisel Gelişim Yeterli Mi?

Ülkemizdeki eğitim sistemi teorik olarak kişisel gelişim konusunu önemsiyor. Müfredat içeriği ve ders programları incelendiğinde kişisel gelişim alanlarına yer verildiğini görmekteyiz. İlköğretim seviyesinde daha yoğunluklu olmak üzere üniversiteye giriş aşamasına kadar bu içerikte derslere yer veriliyor. Ancak eğitim müfredatının gerçek hayatta uygulanma şekline baktığımızda durum pek iç açıcı görünmüyor.

 • Bireylerin ilkokuldan sonra eğitim sistemi aracılığı ile kişisel gelişim alanlarına ayırdığı zaman azalıyor.

 • Üniversiteye girişte sayısal ya da sözel puanın yüksek olması temel hedef haline geldiğinden okullarda akademik başarı daha önemli hale geliyor.

 • Kişisel gelişime fırsat tanıyan alanlar ihmal ediliyor. Hatta çoğu devlet okulunda akademik başarıya ulaşmada bile yetersizlikler olabiliyor.

 • Bunun sonucunda imkanı olan öğrenciler üniversiteye hazırlık yolunda akademik başarı için özel derslere müracaat ediyor.

 • Bu nitelikteki okullarda kişisel gelişim konusunun ne derece göz ardı edilebileceğini düşünmek bile üzüntü veriyor.

 • Spor ve sanatsal konularda çocuğun ya da gencin özel yeteneği varsa, bu konudaki gelişim ancak olanaklar ölçüsünde ve ailelerin desteğiyle canlı tutulabiliyor.

Bazı özel okulları hariç tutacak olursak, ne yazık ki ders ya da sosyal kulüp olarak kişisel gelişim alanlarının okullarımızın çoğunda uygulanmadığını söyleyebiliriz. Oysa eğitim programına kişisel gelişimi dahil etmeden akademik başarıdan da söz edemeyiz.

Kişisel Gelişim Konusunda Ne Yapmalı?

Biliyoruz ki kişisel gelişimin hayatımıza sunduğu katkının büyüklüğü ve önemi son derece açık. Durum böyleyken bize sağladıklarının önemli bir kısmını şöyle sıralayabiliriz:

 • Çağa uyumlu yaşamak,

 • Sosyal olmak,

 • Daha güçlü ve özgüvenli olmak,

 • Daha kaliteli bir yaşama sahip olmak,

 • Gelecekte daha iyi yaşam seçimleri yapmak

Eğitim sistemi akademik gelişim ve kişisel gelişim bütünlüğünü hayata geçirmedikçe bu çok özel katkılarda aksaklıklar görmeye devam edeceğiz. Kişisel gelişimle desteklenmemiş bir akademik başarının bireyi hayata hazırlamaya yetmeyeceğini anlamamız gerekiyor. Eğitim müfredatı bireyin kişisel gelişimine fırsat yaratan konuları programına almaya mutlaka devam etmelidir. Ayrıca bu programların etkin şekilde hayata geçirilmesini de garanti altına almalıdır. Eğitim sistemi ancak o zaman rekabetçi hayat şartlarına uygun sağlıklı bireyler yetiştirmeyi başarmış olacaktır.

Yazar: Meserret Muhtaroğlu

Kişisel gelişim eğitim sistemi okulda kişisel gelişim eğitim müfredatında kişisel gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
En Çok Satan Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

En Çok Satan Kişisel Gelişim Kitapları

05 Aralık 2019
7 Adımda Kişisel Gelişim Deviniminin Özeti
Kişisel Gelişim

7 Adımda Kişisel Gelişim Deviniminin Özeti

22 Ağustos 2018
Bir Hayalin Varsa Önce Kendini Geliştir
Kişisel Gelişim

Bir Hayalin Varsa Önce Kendini Geliştir

02 Mayıs 2018
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15049
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat