AnasayfaBlogOkul Öncesi Eğitim Nedir?
Eğitim

Okul Öncesi Eğitim Nedir?

23 Ağustos 2019
Okul Öncesi Eğitim Nedir?

Okul öncesi eğitim çocuğun doğumundan zorunlu eğitime kadar, sosyal, duygusal, dil, fiziksel ve zihinsel yönden gelişimlerine destek olan eğitimdir. Bu dönem içerisinde verilen eğitimde çocukların gelişim özellikleri ve bireysel farklılıkları göz önünde bulundurulur.

Okul Öncesi Eğitimin Faydaları Nelerdir?

Okul öncesi eğitim öncelikle çocuklara öğrenme sevgisi kazandırır. Yapılan bütün etkinlikler oyun temellidir. Bu da çocuğun eğlenerek öğrenmesini sağlamaktadır. Eğlenerek öğrenmek çocuklarda hem öğrenme arzusu yaratmakta hem de öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasını sağlamaktadır. 

Okul öncesi çağındaki çocuklar etraftaki her şeyi merak etmeye ve keşfetmeye başlar. Bu dönemde, çocuklar için çevredeki her şey bir merak konusudur. Bu nedenle zengin uyarıcı çevre oluşturmak, çocukların zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir. Okul öncesi kurumları zengin uyarıcı çevre açısından oldukça donanımlıdır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki okul öncesi eğitimi alan çocukların akademik başarıları daha yüksektir. 

Sosyalleşme Kültürü

Okul öncesi eğitim kurumlarında birçok farklı sosyo-kültürel seviyeden çocuklar bulunmaktadır. Bu da çocukların farklılıklarla tanışmasına, saygı duymasına ve iletişim kurmasına olanak sağlamaktadır. Çocukların aile dışından birileriyle özellikle akran grubuyla tanışması etkileşim içinde olması ve paylaşımda bulunması sosyalleşmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Özellikle çekingen çocukların akademik ve sosyal gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Verimli ve kaliteli eğitimin temel ögelerinden birisi aile katılımıdır. Okulun da ailenin de temel amacı çocuğun iyi bir eğitim almasıdır. Bu yüzden öğretmen ve velinin iş birliği oldukça önemlidir. Okul-aile iş birliği ailenin çocuğunun eğitimi hakkında kaliteli bilgi sahibi olmasını sağlamakta, eğitimin daha etkin olmasına olanak tanımaktadır. Velilere doğru anne-baba tutumu kazandırmak da aile katılımının amaçları arasındadır. Aile katılımının sağlanması sınıf içi etkinliklere velilerin etkin katılımı sağlanarak gerçekleştirilmektedir. Bu katılım aynı zamanda çocuğun okula uyumunu da hızlandırmaktadır.

Öğrenme Merkezleri

İyi tasarlanmış bir okul öncesi eğitim kurumunda her çocuğun bireysel farklılıklarına uygun ve yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri öğrenme merkezleri bulunur. Eğitim ve yeni nesil çocuklar söz konusu olunca bu merkezler kaçınılmaz oluyor. Özellikle çocuklar serbest zamanlarında diledikleri gibi burada oynayabilmektedir. 

Okul öncesi eğitim kurumunda bulunması gereken merkezler nelerdir?

Kitap merkezi, müzik merkezi, dramatik oyun merkezi, blok merkezi, fen merkezi, sanat merkezi, kum ve su merkezidir. Bu merkezler özelliklerine göre sınıf içine yerleştirilmelidir. 

Kitap merkezi görece sessiz bir köşede olmalıdır. Müzik ve blok merkezi gürültülü olacağından kitap merkezinden uzakta yer almalıdır. Fen merkezi ise güneş alan aydınlık bir köşede yer almalıdır. Doğru bir şekilde yerleştirilen merkezler çocuklar tarafından etkin bir şekilde kullanılmakta ve kendilerini ifade etmelerini sağlamaktadır. Bu aynı zamanda çocukların eğilimlerinin hangi yönde olduğunu ortaya çıkarmakta ve yeteneklerini tanımasına yardımcı olmaktadır. 

İnsanlar hayatları boyunca öğrendiklerinin %75’ini okul öncesi eğitim döneminde öğrenir. Görüldüğü gibi bu dönem insan hayatı için oldukça önemlidir. İyi bir çocuk, iyi bir birey, iyi bir aile, iyi bir toplum ve en nihayetinde iyi bir dünya için Okul öncesi eğitime gereken önem verilmelidir.     

Okul Öncesi Eğitim Veren Kurumlar Nelerdir?

Bu kurumlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı okul öncesi eğitim kurumları olarak ikiye ayrılmaktadır. Bağımsız anaokulları, ilkokul bünyesindeki anasınıfları, kız meslek liseleri bünyesindeki uygulama anasınıfları Milli Eğitime bağlı kurumlardır. Çocuk yuvaları, çocuk kulüpleri ve çocuk bakım evleri ise Sosyal Hizmetler Kurumuna bağlı okul öncesi eğitimi kurumlardır.

okul öncesi eğitim okul öncesi eğitim kurumları sosyalleşme eğitim öğrenme merkezleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş dünyasında fark yaratacak donanımlar edinin. Teknolojinin öğrenmeye ilişkin sunduğu tüm işlevleri keşfetmek için öğrenmeyi öğrenme eğitimine katılın.
4.9
(34)

Öğrenmeyi Öğrenme Eğitimi

11 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
16769
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
yasemin erdemirrYasemin Erdemir
240110
Masal terapisi eğitimi psikologlar için yeni beceriler edinmesini sağlar. MAsal terapisi sertifikanızla bireysel, grup veya diğer seanslarınızda fark yaratın.
4.3
(3)

Masal Terapisi Eğitimi

16 Konu5 Saat
yasemin erdemirrYasemin Erdemir
19089
Yaratıcı Drama Eğitimi
5
(27)

Yaratıcı Drama Eğitimi

9 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
17069