AnasayfaBlogMutlu Olmak Senin Elinde
Kişisel Gelişim

Mutlu Olmak Senin Elinde

25 Ekim 2019
Mutlu Olmak Senin Elinde

"Okulda 'büyüyünce ne olmak istiyorsun?' diye sordular. Ben de 'mutlu' yazdım. Bana 'ödevi anlamamışsın' dediler, ben de onlara 'siz hayatı anlamamışsınız' dedim."  John Lennon

Mutlu olmak, yeryüzündeki tüm insanlığın en büyük ortak gayesidir. Nasıl mutlu olunur? Mutlu olmak için neler yapmalıyım? Mutlu olma yolları neler? ve dahası… Her gün binlerce defa internete sorulan sorulardan birkaçı. Peki gerçekten de nasıl mutlu olabiliriz? Bunca karmaşa gibi görünen bir dünyada kendimizi nasıl bulabilir ve gerçekten huzurlu bir biçimde yaşam sürebiliriz? Her şey bazen üstümüze üstümüze gelirken güçlü kalmayı nasıl öğreneceğiz? Birlikte öğrenmeye ne dersin? Öyleyse devam edelim.

Mutlu Olmak Nedir? Nasıl Mutlu Olabilirim?

Mutluluk üzerine sayısız tanımlamalara denk gelmişizdir. Felsefe tarihinin en ünlü düşünürlerinden Sokrates’e göre; Mutluluk daha fazlası için uğraşarak değil; daha azdan keyif duyma kapasitesine ulaşma ile elde edilirdi. İngiliz filozof John Stuart Mill ise mutluluğu; isteklerini tatmin etmek yerine, onları sınırlayarak bulduğunu ifade ederdi.

Bugüne baktığımızda herkesin hayattan istekleri ve beklentileri birbirinden farklıdır. Bu yüzden, herkesin mutlu olduğu şeyler de değişkenlik gösterecektir. Önemli olan da bizi neyin mutlu ettiğini keşfedebilmektir. Çünkü Aristoteles’in de söylediği gibi; mutluluk, bize bağlıdır. 

Kendini Keşfet

Mutlu olmak için öncelikle hayata geliş amacını ve hedeflerini keşfet. Hayata geliş amacının yalnızca okul okuyup, iş sahibi olup ardından da evlenmek olduğunu düşünebilirsin ve bunda yanlış bir şey yoktur. Peki şöyle düşünelim. Tüm bunları yaparken bazı şeyler yolunda gitmediğinde ne yapacağız? Hayatın içini doldurmak dediğimiz, ‘hayatını daha anlamlı kılmak’ için ne yapabiliriz? Çünkü baktığın zaman çoğumuz bu döngünün içerisinde buluruz kendimizi. Dünyaya gelir, okur, çalışır, belki evlenir ve ölürüz. Doğduktan hemen sonra ölmek de bir seçenek ancak konumuz şu an bu değil. 

Klişe mutluluk yazılarında olduğu gibi sıradan öneriler vererek değerli vaktini almayacağım. Senden tek istediğim, şimdi gözlerini kapat ve en son ne zaman mutlu olduğunu, seni neyin mutlu ettiğini düşün. Neye sevindin, seni ne huzurlu hissettirdi? Kendin için ne yaptığında mutlu oldun? En son ne zaman birine gönlünden gelerek yardım ettin ve nasıl hissettin? Tüm bunları gözlerin kapalı bir şekilde düşün. Mümkünse de sessiz bir ortamda. Cevabı bulduğun an gözlerini açabilirsin. Artık yapman gerekeni biliyorsun.

Karşılıksız İyilikte Bulun

Birine karşılık beklemeden yardım etmen seni iyi hissettirecek. Az önce bu yüzden bunu da düşünmeni istedim. Belki bir sosyal sorumluluk projesine katılman, sosyal sorumluluk kurumlarına bağış yapman ya da sokaktaki dostlarımıza mama vermen… Karşılık beklemeden yaptığın iyiliklerin seni nasıl hissettirdiğini deneyimlediğinde bana hak vereceksin. Mutlu olmak, bazen küçük detaylarda saklıdır.

Kendine konfor alanları yarat. Kariyer alanındaki konfor alanlarından bahsetmiyorum. Orada başarılı olmak için konfor alanından çıkman gerekir ancak evinde dinlenirken kendine konforlu ve huzurlu bir alan oluşturmanı öneriyorum. Keyifle kitap okuyup klasik müzik dinleyebildiğin bir köşe, evin herhangi bir bölümünde sanatsal çalışmalarını ve hobilerini yaptığın alan.. Önemli olan, yaptığın şeyde huzur ve mutluluk hissetmen. Bu harika bir çikolatalı pasta yapmak da olabilir.

Ya da kişisel gelişimin için alacağın eğitimler olabilir. “Tamam ama evde vakit geçirmekten bahsediyoruz” dediğini duyar gibiyim. Benim de bahsettiğim evinden, kahveni yudumlarken alabileceğin online eğitimler zaten. Yeni şeyler öğrendikçe kendine olan öz güveninin artacak ve daha iyi hissedeceksin.

Ailen ve sevdiklerinle edilen sohbetler…

Yapılan araştırmalara göre aile ve arkadaşlarla birlikte geçiren zamanın, mutlu hissettirmede ve mutlu olmak konusunda fark yarattığı keşfedildi. Sosyal zaman, içe dönük insanlarda dahi mutluluğu geliştirme ve iyileştirme konusunda son derece önemli. 

Hareketsiz olmaz

Günlük olarak kısa egzersizler dahi seni çok daha iyi hissettirecek. Bilmediğim bir şeyi önermem. Tecrübeyle sabit bir öneride bulunuyorum. Egzersiz yapmak için depresyona girmeyi beklememelisin. Egzersiz, kilo verme amacınız olmasa bile rahatlamanıza, beyninizin daha verimli ve güçlü çalışmasına, bedeninizin daha iyi görünmesine ve zinde hissetmenize önemli katkı sağlar.

Hiçbir şey yapmasanız dahi açık havada her gün yapacağınız 20-30 dakikalık yürüyüş de iyi hissetmenize yardımcı olacak. Rahatlamaya ve iyi hissetmeye odaklanın. Denemesi bedava. 

Bazı şeyleri kabullenmek gerekir

Bazen içinden çıkamayacağımızı düşündüğümüz anlar gelir. Bazı anlarda, değiştirmemizin  mümkün olmadığı durumları kabullenmek ve o süreci sabırla atlatmayı beklemek gerekir. Güzel günlerin kıymetini bilmeli, yaşadığımız her anı dolu dolu geçirmeliyiz. 

Hayatı kendin için daha anlamlı ve yaşanabilir kıldığın güzel günlerde olman dileklerimle...

mutluluk mutlu olmak mutlu olmak senin elinde kişisel gelişim online eğitim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
İkna Oyunları Eğitimi
5
(5)

İkna Oyunları Eğitimi

16 Konu4 Saat
Erdem KaragözErdem Karagöz
570209
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209