AnasayfaBlogİşaret Dili Öğrenmek İsteyenlere 4 Tavsiye
İşaret Dili

İşaret Dili Öğrenmek İsteyenlere 4 Tavsiye

07 Kasım 2019
İşaret Dili Öğrenmek İsteyenlere 4 Tavsiye

İşaret dili öğrenmek için izlemeniz gereken yol, aslında herhangi bir yabancı dil öğrenme konusunda uygulanan metotlardan çok da farklı değil. İşaret dilini yabancı dil öğrenmek olarak görebiliriz.

İşaret Dili Nedir?

İşaret dili sadece engelli bireylerin birbiriyle iletişimi için geliştirilmiş bir dil değil aynı zamanda işitme ve konuşma engeli olmayan bireylerle de iletişim kurdukları bir dildir. Yani işaret dili işitme engellilerle iletişimde kullandığımız ortak dildir. İşaret dilini bilenlerin sayısının artması işitme ve konuşma engelli bireylerin toplum içerisinde daha rahat var olabilmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda son yıllarda bu konudaki farkındalık sebebiyle işaret dili tercümanlığı, iş hayatında aranılan uzmanlık alanlarından biri olmuştur. İşaret dili öğrenmek tercümanlık yaparak meslek sahibi olmanızı da sağlayabilir. 

İşaret dilini bir meslek olarak yapmak istiyorsanız atmanız gereken ilk adım sertifika sahibi olacağınız işaret dili kursuna katılmak olmalıdır. İşaret dilinin diğer yabancı dillerden farklı olarak sözlü değil beden dili ve mimiklere dayalı bir dil olduğunu düşünürsek, hızlı öğrenmek ve kolay kavramak için eğitim almanız sizin için önemli bir avantaj olacaktır. Peki bu eğitimi neye göre seçmelisiniz? İşaret dilini öğrenmek ve kendinizi bu konuda ilerletmek için hangi yöntemleri nasıl uygulamalısınız? Yazının devamında…

1. Yöntem: İleri Seviye İşaret Dili Eğitimine Katılın

İşaret dili ile ilgili doğru bir yöntem izlemeniz için ilk yapmanız gereken eğitim almaktır. Çünkü işaret dilinin kendi içinde belirli kuralları vardır. Bu kuralları kavramak içinse işaret dili eğitimi almak önceliğiniz olmalıdır. Diğer yöntemler, öğrendiklerinizi pekiştirmek ve geliştirmek için faydalı olacaktır. İşaret dili kursu size nereden başlamanız gerektiğiyle ilgili bir rehber niteliğindedir. İşaret dilini yeni öğrenmek isteyenler için temel işaret dili eğitimi iyi bir başlangıçtır. 

İşaret dili nereden öğreniriz?

Bunun için İstanbul İşletme Enstitüsü’nün ücretsiz temel işaret dili eğitimine katılabilir, online eğitim sisteminin ayrıcalıklarıyla işaret dili ile tanışabilir ve özgeçmişinizde size referans olacak bir sertifika sahibi olabilirsiniz. Buradan sonrası eğer işaret dilinde kendinizi daha da geliştirmek ve bunu bir meslek haline dönüştürmek istiyorsanız ileri seviye işaret dili eğitimine katılabilirsiniz. İşaret dili öğrenmek için uzaktan eğitim avantajlarını kendiniz için bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Çalışma ya da okul hayatınızı bölmeden internet üzerinden alacağınız canlı ders ve tekrar tekrar izleme şansına sahip olacağınız ders videolarıyla hızlı ve pratik bir şekilde işaret dili kursu alabilirsiniz.

İşaret dili eğitmenliği ya da tercümanlığı yapabilmek için İstanbul İşletme Enstitüsü İleri Seviye İşaret Dili Eğitimine kaydolabilir ve alacağınız sertifikayla bu alanda kariyerinize iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. İşaret dili eğitmenliği ve tercümanlığında kamu sektöründen özel sektöre kadar geniş bir alanda iş bulma şansınız yüksek.

Ancak tek başına eğitimlerle tam olarak öğrenmiş olmanız tıpkı sadece ders görerek İngilizce öğrenmenin mümkün olmadığı gibi çok da olanaklı değil. Bu sebeple işaret dili eğitiminizi bir inşaatın temeli gibi düşünebilirsiniz. Sağlam bir temel için kaliteli bir eğitim yeterlidir. Peki ya sonrası, binayı yükseltmek yani kendinizi geliştirmek için yapacaklarınıza bakalım. 

İlgili Eğitim: İşaret Dili Eğitimi (İleri Seviye)

2. Yöntem: İşaret Dili Sözlüğünü Açıp Ezberlemeye Başlayın

İşaret dili eğitimiyle birlikte önce harflerden olmak üzere ezber yapmaya başlamanız ikinci adımınız olsun. Harflerle birlikte temel cümle kalıplarında geçecek kelimeleri ezberleyin ve bu kelimelerle kısa cümleler kurun. Türk Dil Kurumu’nun İşaret Dili Sözlüğü bu konuda iyi bir yardımcınız olacaktır. Kelime ezberlerken önceliğinizi kullanım amacınızla belirleyin. 

İşaret dilinin görsel bir dil olduğunu unutmayın. İşaretleri ezberlerken zaman zaman ayna karışışında çalışarak aynı zamanda görsel hafızanıza da öğrendiklerinizi kaydedin. Ayna karşısında çalışmak, işaret dilinde sıkça kullanılan mimikleri de doğru ifade etmeyi öğrenmeniz için size hız kazandırır. İşaretleri anlaşılır ve net bir şekilde yaptığınıza ikna olduktan sonra bu kez aynı çalışmayı gözlerinizi kapatarak yapın. Gözleriniz kapalı olarak ezberlemeye çalıştığınız işareti önce zihninizde canlandırın ve bu şekilde yapmaya çalışın. Bu çalışma da hareketleri seri bir şekilde otomatik olarak düşünmeden yapabilmenizi sağlayacaktır. 

Kendinize ezber yapmak için belirli bir program oluşturun. Bunun için işaret dili sözlüğünden faydalanın. Önceliğiniz size en kolay gelenler olsun. Aklınızda en kolay kalan ve rahatça yapabildiğiniz hareketlerden başlarsanız öğrenme konusunda kendinizi iyi hisseder ve motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. 

3. Yöntem: İşitme Engelli Birinden Öğrenin 

İşaret dili öğrenmenin ve bu konuda hızlanmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesi pratik yapmaktır. Bu konuda da size en iyi işitme ve konuşma engelli olanlar yardımcı olacaktır. Eğer tanıdığınız işitme engelli kimse yoksa yakınlarınızda uğrayabileceğiniz işitme engelliler lokali bulabilir, işaret diliyle ilgili rahatlıkla pratik yapabilirsiniz. İlk başlarda biraz zorlanmanız normal. Bu konuda rahat olun. Onların arasında konuştuklarına yabancı olan siz olacaksınız ama zamanla onlarla diyaloglarınız geliştikçe, yani işaret diliyle derdinizi anlatabilmeye başladıkça bu sessiz dilin aslında ne kadar çok sesli olduğunu göreceksiniz.

İşitme engelli bireylerle pratik yapmak sadece işaret dilini sizin kullanmanız açısından değil, anlatılanları anlayıp tercüme yeteneğinizi geliştirmeniz açısından da önemlidir. İşaret dilini kullanmayı öğrenirken bir yandan da gözlem yapın. Çünkü işaret dili sadece ellerinizle yaptığınız işaretlerden oluşmuyor. İşaretler kadar mimikler de önemli. Onların mimikleri kullanım şekillerini gözlemleyin ve siz de aynı şekilde yapmaya çalışın. Çekimser olmayın, öğrenebilmek için ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi. 

İşitme engelli birinden yardım alarak bu dili pekiştirmenin bir diğer avantajı da, her şeyi doğru ölçüde abartıdan kaçınarak yapmayı öğrenmenizdir. Örneğin en çok düşülen hatalardan biri, işaretlerle konuşurken bir yandan da sesli telaffuzda fazla yüksek sesle konuşmaktır. Oysa ki işitme engelliler sizin anlatmak istediğinizi dudak okuyarak anlayabilirler. İşitme engelli biriyle sohbet ederken ideal ses tonuyla dudak hareketlerinizi orantılı kullanma konusunda kısa sürede ustalaşabilirsiniz. 

İşitme ve konuşma engelli arkadaşlarınızla günlük diyalogları pekiştirdikten sonra, işaret dilini ne amaçla öğreniyorsanız yani nerede kullanacaksanız ona göre sıklıkla kullanmanız gereken kelimeleri not alın ve arkadaşlarınızdan bunları öğrenin. Böylelikle öğrenme süreciniz belirli bir plan dâhilinde daha hızlı ilerleyecek siz de giderek daha çok keyif alacaksınız. 

4.Yöntem: İnternetten Araştırarak Öğrenin

İnternet sayesinde artık ihtiyaç duyduğumuz her türlü bilgiye sayısız alternatifle ulaşmak mümkün. İşaret dili ilgili olarak da internette kendinizde eksik gördüğünüz ve tamamlamak istediğiniz konularda farklı kaynaklara ve uygulamalara ulaşabilir, bu konudaki gelişiminizi hızlandırabilirsiniz. İnternet üzerinden; 

  • İşaret dili alfabesinin akılda kalıcı çizimlerle desteklendiği farklı sözlüklerden faydalanabilirsiniz.

  • İşaret dilinin hareketli anlatımlarının yer aldığı videolardan yararlanabilir, akıcı bir şekilde hareketleri düzgün bir şekilde yapana kadar tekrar tekrar izleyebilirsiniz.

  • İşaret dili ile ilgili pratik yapmak için telefon ya da tabletlerinize indirebileceğiniz sözlük uygulaması da her an elinizin altında olarak işinize yarar.

  • Yine telefon ve tabletlerinize indirebileceğiniz işaret diliyle ilgili oyun uygulamaları da hem kendinizi test etmenizi sağlar, hem de öğrenmeyi eğlenceli hale getirir. 

Tüm bu yöntemlerle işaret dilini etkili ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer siz de işaret dili öğrenmek istiyorsanız, ilk adımı atın ve öncelikle işaret dili eğitiminden başlayın.

işaret dili öğrenmek işaret dili eğitimi işaret dili
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.