AnasayfaBlogOkul Öncesi Öğretmenlerinin Okuması Gereken 6 Kitap
Kişisel Gelişim

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Okuması Gereken 6 Kitap

20 Mart 2021
Parlak bir gülümsemesi ve mavi fırfırlı gömleği olan bir kadın, mavi metinli beyaz bir arka planın önünde duruyor. Gözleri hafifçe kapalı ve başı yana eğik. Solunda siyah ve mavi bir logo var ve göğsüne yakından bakıldığında göğüs dekoltesinin bir ipucu görülüyor. Büyük bir pencerenin önünde duruyor ve güneş ışığı yüzüne gölgeler düşürerek sıcak tenini ve güzel yüz hatlarını vurguluyor. Dudakları hafifçe ayrılmış, dostça bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor. Saçları yüzünden geriye doğru çekilmiş ve elleri yanlarında duruyor.
Kitap AdıYazarıÖzet
0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel KuralPedagog Adem Güneş0-6 yaş arası çocukluk dönemini ele alır ve bu dönemle ilgili altın kuralları sade bir dille okuyucuya aktarır.
Çocuğunuza Sınır KoymaRobert J. MacKenzieÇocukların daha nazik ve saygılı olması için altyapı oluşturmaya yardımcı olan 'çocuğunuza sınır koymak' yöntemini açıklar.
Beni Ödülle CezalandırmaDr. Özgür BolatÖdülün görünmeyen zararlarını anlatan ve ödül yerine kullanılacak alternatif çözümler ve uygulamalar öneren bir kılavuz niteliğinde.
Kazanabilme SanatıDr. İbrahim YıldızÇocukların günlük hayatta rastladıkları başarısızlık durumlarına karşı nasıl güçlü duracaklarına dair öğütler verir.
Mutluluk AteşiProf. Dr. Nevzat TarhanÇocukların mutlulukla büyüyebilmesi için onlara sağlam bir karakter yapısı kazandırma yollarını anlatır.
Çocuklar İçin MasallarSamed BehrengiEğitim ve öğretimde kullanılacak, çocukları düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren masalları içerir.
Duygusal ZekaDaniel GolemanDuygusal zeka kavramını ve çocukların duygusal zeka yeteneklerinin nasıl geliştirilebileceğini anlatır.
Eğitime Farklı Bir BakışNoam ChomskyEğitim sistemimizle ilgili eleştirel bir perspektif sunar ve alternatif eğitim yollarını savunur.
Çocuklar İçin BilimCarl SaganÇocukların bilime karşı ilgisini artırmak ve bilimsel düşünceyi teşvik etmek amacıyla yazılmıştır.
Çocuklar İçin FelsefeMatthew LipmanÇocukların felsefi düşünmeye başlamaları ve eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirmeleri için şekillendirilmiş bir rehber.

Kitap okumak her insan için önemlidir ve bir ihtiyaçtır. Yeni nesillerin eğitiminde etki sahibi öğretmenler ve öğretmen adayları için ise daha da önemlidir. Maalesef araştırmalar, Türkiye’de öğretmen adaylarının kitap okuma yönünden yetersizlik gösterdiğini söylüyor. Genel kanaat de toplum olarak kitap, gazete, dergi gibi basılı-yazılı kaynakları okumak yerine televizyon vb. görsel yöntemlerin tercih edildiği şeklinde.

Okuma alışkanlığı, yaşam boyu öğrenmenin temelidir ve okul öncesi eğitim döneminden itibaren kazandırılması gereken en önemli alışkanlıklardan biridir. Kişisel gelişim açısından okuma önemlidir, çünkü duygusal ve ruhsal ihtiyaçları giderecek şekilde gelişip olgunlaşmaya katkı sağlar.

Öğrenme ve öğretme sürecinin etkin olabilmesi, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmakla mümkündür. Bunun için öğretmen adaylarının, öncelikle kendilerinin okumayı sevmeleri gerekir.

Topluma yön verecek bireylerin yetiştirilmesini üstlenen öğretmenler, öğrencilerin okuma davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Öğrencilerine örnek olmaları hem de bireysel ve mesleki yönden kendilerini geliştirmeleri için öğretmenlerin okuma alışkanlığı kazanmış olmaları beklenir.

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Okuması Gereken Kitaplar

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok düşük olduğu yönündeki genel düşünceye rağmen tüm branşlardaki öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının iyi birer okuyucu olmalarına ihtiyacımız var. Okul öncesi öğretmenleri için önerilerimiz şöyle:

0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural - Pedagog Adem Güneş

Pedagog Dr. Adem Güneş, bu kitabında çocukluğun en kritik dönemini ele alır. Çocuğun kişiliğinin temel yapısının oluştuğu 0-6 yaş arası ve bu dönemle ilgili altın kuralları sade bir dille okuyucuya aktarır.

0-6 yaş çocukluk dönemi, his edinim dönemidir. 6 yaşına kadar çocuğa hangi duygu ve ruh hali yerleşirse; bu zamanla huya dönüşür. İleri yaşlarda değiştirilmesi, sökülüp atılması çok zor olur. Kitap, cezalandırmanın, küçük düşürmenin, istemediği bir şeyi zorla yaptırmanın çocuğun kendisini değersiz hissettireceğini vurgular, her çocuk değerli hissetme hakkına sahiptir.Bu kitap, kısa notlar şeklinde çocuk gelişimini anlatan ve üzerinde düşündüren iyi bir kaynaktır. Bir çırpıda okuyup bitirebilirsiniz. Bununla birlikte sürekli bakabileceğiniz, el altında olması gereken bir kaynaktır, zaman zaman dönüp bakmak isteyeceksiniz.

Türkiye’de en çok okunan pedagoji kitaplarının yazarı Adem Güneş, Rotterdam Üniversitesi Pedagoji bölümünden mezundur. Hollanda’da yaşadığı 16 yıl içinde alternatif eğitim sistemlerini incelemiştir. Yazarın 20 adet Türkçe ve 2 adet İngilizce eseri yayınlanmıştır. Türkiye Çocuk Zirvesi tarafından Çocuk Dostu ödülüne layık görülmüştür.

Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. MacKenzie

Çocuklarınız kurallarınıza uymuyor, yanlış davranışlarda mı bulunuyorlar? Önerilerinizi önemsemiyor ya da ret mi ediyorlar? Yumuşak ve otoriter eğitim modelleri arasında mı kalıyorsunuz? Aslında bu iki modelden daha eğitici ve daha az çaba gerektiren bir yöntem “çocuğunuza sınır koymak”. Bu yöntem, çocukların daha nazik ve saygılı olması için altyapı oluşturmaya yardımcı olur.

Çocukların, gelişimlerini yönlendirecek sınırlara ihtiyaçları vardır. Yazarın rehberliğinde çocuk için gerekli eğitici sınırları oluşturmayı öğrenirsiniz. Bu kitap ile kanıtlanmış yöntemleri görerek çocuğun sizinle işbirliği yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kitap şu özellikleri kazandırıyor:

  • Anlaşılır, açık ve etkili sınırlar koymak

  • İşbirliğine yönlendirecek kurallar koymak

  • Çatışma ve güç mücadelelerini bitirmek

  • Çocuklara sorun çözme becerileri kazandırmak

  • Yanlış davranışlar karşısında mantıksal sonuçlar uygulamak

Robert J. Mackenzie, eğitim dergilerine yazılar yazan, çeşitli kurum ve kuruluşlarda danışmanlık hizmeti veren bir aile terapisti ve eğitim psikoloğudur. Eğitim psikolojisi alanında yüksek lisans yapmıştır ve 3 kitap yazmıştır.

Beni Ödülle Cezalandırma - Dr. Özgür Bolat

Çocuk eğitiminde doğru zannedilen yanlışlar! Ödülle ilgili tüm bildiklerimiz yanlış olabilir mi?

  • Ödül, neden motivasyonu düşürür?

  • Değerler neden ödülle öğretilemez?

  • Ödül, yaratıcılığı nasıl olumsuz etkiler?

  • Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?

  • Mutlu ve başarılı bir çocuk nasıl yetiştirilir?

Bu ve bunun gibi merak edilen birçok sorunun cevabını bu kitapta bulabilirsiniz. Eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırmalar ve gerçek vakalarla desteklediği kitabıyla ödül konusunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Kılavuz niteliğindeki bu kitap, ödülün görünmeyen zararlarını anlatmakla kalmıyor; bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor. Kitabı okuyarak mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bilgiler edinirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu olan Dr. Özgür Bolat, Eğitim Vakfı bursuyla Harvard Üniversitesinde yüksek lisans yapmıştır. Cambridge Üniversitesinde doktorasını tamamlamıştır. 2008 yılında okullarda başlattığı Öğretmen Liderliği Projesi, yüzden fazla devlet okulu ve özel okulda uygulanmaktadır.

Denemediğim Yol Kalmadı - Isabelle Filliozat

Çocuğunuz, yapma dediğiniz şeyi gözünüze baka baka yapmaya devam ediyor mu? Yemeğini yemiyor ve yemeğiyle oynuyor mu? “İsterim işte” diye tutturuyor mu? Yalan söylüyor mu? Bu kitap, ağlama, karşı koyma, öfke krizleri gibi davranışları olan çocukların bu davranışlarının aslında tahmin etmediğiniz nedenlerden kaynaklanıyor olabileceğini ortaya koyuyor.

Çocuk bakımı, ebeveynlik, çocuk psikolojisi konularında eserleri olan yazardır Isabelle Filliozat.

Deneyimli bir psikolog ve iki çocuk annesi olan, kitapları birçok dile çevrilen tanınmış yazar, çocukluğun ilk yıllarında sıklıkla karşılaşılan sorunlara farklı açılardan yaklaşırken mesleki ve kişisel deneyimlerini paylaşıyor. Bu sorunların sebeplerini ve bunlara nasıl yaklaşılacağını, sevimli çizimler eşliğinde ve sade bir dille anlatıyor.

Cezasız Eğitim - Pedagog Adem Güneş 

Birçok yetişkin ve ebeveyn, çocuk eğitiminin cezasız olamayacağına inanır. Çocuğun neyin doğru, neyin yanlış olduğunu öğrenebilmesi için ceza ve ödülün iyi bir eğitim metodu olduğunu düşünür.

Oysa ceza, çocuğu hiperaktif yapar, şımarık yapar, yılışıklaştırır, öfkeli hale getirir…Yetişkinliğinde eşi ile bağ kuramayan, çocuğu ile oynayamayan bireylere dönüştürür…

Ceza bir eğitim aracı değil, bir aşağılama davranışıdır. Oysa çocuk aşağılanarak değil, ancak değerlilik hissini yaşayarak kişiliğini geliştirir.

Pedagog Adem Güneş, kitabında çocukluktan yetişkinliğe kişilik gelişimini inceliyor. Baskı, zorlama ve ceza vermenin çocuğun kişiliğine nasıl yansıdığını ortaya koyuyor. Çocuk eğitimine bakış açınızı değiştirecek bir kaynak kitap.

Anne Beynim Aç - Bahar Eriş

Bağlanmak, hayata tutunabilmektir. İlk bağlarımızı ailemizle kurarız ve bağlanma biçimi üç farklı şekildedir: Göbek bağı, kalp bağı, beyin bağı. Göbek bağı doğumdan önce oluşur ve ekonomik bağımsızlıkla sona erer. Kalp bağı, doğumla başlar, ergenlikle beraber azalabilir. Beyin bağı, duygular kadar anlamlarla da ilgilidir. Daha derin, sağlam ve güçlüdür. Beyin bağı kurmak, çocuğun iç dünyasına demir atmak anlamına gelir.

Bu kitap, kendi kendine yetebilen, kabiliyetli, karakterli ve bağımlı olmayan çocuklar yetiştirmeyi ele alıyor. Bir çocuğun beyninin nasıl besleneceğini bilimsel verilerle aktarıyor.

Kitapta şu sorular cevaplanıyor: Çocuğunuzun zihniyle nasıl bağ kurarsınız? Bağımlı olmayan çocuk nasıl yetiştirilir? Mutlu ve başarılı olmanın yolu nedir? Düşünen ve sorgulayan çocuklar yetiştirmiş ailelerin ortak noktaları nelerdir? Geç ortaya çıkan yetenekleri nasıl keşfetmeli? Beyni besleyen etkinlikler nelerdir?

dr. bahar eriş, üstün yetenek eğitimi konusunda yüksek lisansını tamamlayarak doktorasını almıştır. çocuklarda üstün zekâ ve yetenek eğitimi üzerine çalışmalar yapan bir akademisyen ve yazardır. eriş, her çocuğun en iyi eğitimi hak ettiği düşüncesini savunur ve içinde keşfedilmeye değer yetenekler taşıdığına inanır.

0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural, Pedagog Adem Güneş, 0-6 yaş arası çocukluk dönemini ele alır ve bu dönemle ilgili altın kuralları sade bir dille okuyucuya aktarır, Çocuğunuza Sınır Koyma, Robert J MacKenzie, Çocukların daha nazik ve saygılı olması için altyapı oluşturmaya yardımcı olan 'çocuğunuza sınır koymak' yöntemini açıklar, Beni Ödülle Cezalandırma, Dr Özgür Bolat, Ödülün görünmeyen zararlarını anlatan ve ödül yerine kullanılacak alternatif çözümler ve uygulamalar öneren bir kılavuz niteliğinde, Kazanabilme Sanatı, Dr İbrahim Yıldız, Çocukların günlük hayatta rastladıkları başarısızlık durumlarına karşı nasıl güçlü duracaklarına dair öğütler verir, Mutluluk Ateşi, Prof Dr Nevzat Tarhan, Çocukların mutlulukla büyüyebilmesi için onlara sağlam bir karakter yapısı kazandırma yollarını anlatır, Çocuklar İçin Masallar, Samed Behrengi, Eğitim ve öğretimde kullanılacak, çocukları düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren masalları içerir, Duygusal Zeka, Daniel Goleman, Duygusal zeka kavramını ve çocukların duygusal zeka yeteneklerinin nasıl geliştirilebileceğini anlatır, Eğitime Farklı Bir Bakış, Noam Chomsky, Eğitim sistemimizle ilgili eleştirel bir perspektif sunar ve alternatif eğitim yollarını savunur, Çocuklar İçin Bilim, Carl Sagan, Çocukların bilime karşı ilgisini artırmak ve bilimsel düşünceyi teşvik etmek amacıyla yazılmıştır, Çocuklar İçin Felsefe, Matthew Lipman, Çocukların felsefi düşünmeye başlamaları ve eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirmeleri için şekillendirilmiş bir rehber
Okul Öncesi Öğretmenlerinin Okuması Gereken 6 Kitap okul öncesi öğretmenlerinin okuması gereken kitaplar kitap okumak cezasız eğitim Anne Beynim Aç Denemediğim Yol Kalmadı Beni Ödülle Cezalandırma Çocuğunuza Sınır Koyma 0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural
Resimdeki kadının yüzünde sıcak bir gülümseme var. Gözlük takmış ve saçlarını geriye doğru toplamış. Gözleri mutlulukla parlıyor ve dudakları neşeli bir ifadeyle hafifçe yukarı kıvrılmış. Açık renkli bir bluz giyiyor ve boynunda küçük bir kolye var. Doğrudan kameraya bakıyor ve bakışları davetkâr. Cildi parlıyor ve rahatlamış ve mutlu görünüyor. Kolları iki yanında duruyor ve iyi bir ruh hali içinde görünüyor. Kendinden emin ve rahat görünüyor.
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.