AnasayfaBlogDijital Mesleklerin İhtiyacı: Online İçerik
İçerik Yazarlığı

Dijital Mesleklerin İhtiyacı: Online İçerik

08 Mayıs 2021
Dijital Mesleklerin İhtiyacı: Online İçerik

İnternet kullanımın giderek yaygınlaşmasıyla günümüzün meslek anlayışları ve ihtiyaçları da değişime uğruyor. Bazı meslekler yok olup giderken, bazı mesleklerse internet ortamına taşınarak varlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar. Tam bu noktada, tüm internet tabanlı meslek gruplarının ortak noktası olarak online içerik karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda online içeriklerin ne olduğu, sayfanızda online içeriklere yer verdiğinizde ne kazanacağınızı öğrenecek, aynı zamanda içeriklerin nasıl yazıldığı ve yazdırılabildiğine dair de bilgiler edineceksiniz. 

Online İçerik İle Tanışın!

Dünya sisteminde her şeyin sürekli değişim ve dönüşüme uğradığı gibi, meslekler de bu değişim ve dönüşüm döngüsünden nasibini alıyor. Bazı meslekler ölüyor, bazı meslekler de yeni anlayış ve işleyişlerle evrimleşerek tekrar doğuyor. Gelişim göstermeyen her şeyin yok olup gitmesi gibi, meslekler de yenilenmeye ve çağa ayak uydurmaya zorunlu hale geliyor.

Eski zamanlarda meslek sahiplerinin tek rakibi aynı sokaktaki bir diğer meslektaşıyken, günümüzde iş dünyasının internet ortamına taşınmasıyla birlikte rakiplerin sayısı artık binlercesini aşıyor. Hal böyle olunca, tüm meslekler bu devasa iş sektörü içerisinde ya parlamak ya da sönmek zorunda olan bir yıldız haline geliyor. Bütün rakipler arasından sıyrılarak varlığını sürdürmesinin tek yolu bütçeye bağlıyken, her şey gibi sürekli yenilenen Google sistemi için bu durum da günden güne değişiyor. Artık bu devasa ve zaman-mekan sınırı olmayan sanal dünya içerisinde yer almanın yolu paradan değil; kaliteli, kopya edilmemiş ve tamamen özgün olan online içerik yazılarından geçiyor.

İnternet ortamında sayfaların hedef kitleye ulaşabilmeleri için Google tarafından belirli kriterlere uyması gerekiyor ve bu sebeple mevcut sayfada ne kadar Google algoritmasına uygun içeriğe yer verilirse, sayfanın sonuç aramalarında ön sıralarda çıkma olasılığı da aynı oranda artıyor. Nasıl ki doğru ve kaliteli olan her daim destekleniyorsa, bu durumu da Google’ın doğru bilgi, özgünlük ve kaliteye karşı sağladığı ödül ve destek sistemi olarak düşünebiliriz. Söz konusu online içerik sistemi tabiî ki işin uzmanları olan içerik yazarları tarafından üretiliyor. Kısaca online içerikleri, içerik yazarlarının Google sistemine ve isteğine uygun şekilde yazdıkları kaliteli, özgün içerikler olarak tanımlıyoruz.

Online İçerik Ne Sağlar? 

Günümüzün en gerekli ihtiyaçlarından olan online içerik ve sağladığı faydalar hakkındaki ilk şey, organik trafik olarak karşımıza çıkıyor. Peki, organik trafik nedir? İnternet ortamındaki sayfalarda, herhangi bir maddi ödeme yapılmadan kaliteli ve seo uyumlu metinlere yeterince yer verildiğinde sayfaya ait ziyaretçi sayısında artış oluyor. Böylelikle mevcut sayfa yeterli hedef kitleye kolaylıkla ulaşabiliyor. Ziyaretçilerin sitelerdeki giriş çıkış trafiğine de organik trafik ismi veriliyor. Dijitalleşen dünya sisteminin en önemlilerinden olan online içerik sistemi, tüm sektör ve meslek alanlarında kullanılabilecek içerikler üretebiliyor. Aynı zamanda e-ticaret, blog, site ve sosyal medya gibi tüm alanlarda gereken tüm içerikler oluşturulabiliyorken, bir yandan da bu içerikler Google tarafından kabul görerek iş sahiplerinin itibarını da artırıyor. 

Online İçerik Nasıl Yazılır / Yazdırılır? 

Günümüz dijital dünyasında oluşan yeni meslek grupları içerisinde en önemli yere sahip olan içerik yazarlığını hem yazarlık yapmak isteyenler için hem de içerik yazdırmak isteyenler için iki boyutta ele almak mümkün. Öncelikle online içerik yazarlığı yapmak için diplomadan ziyade özel donanım ve yeteneklere sahip olmak, bir de internet bağlantısı olan bir bilgisayara sahip olmak yeterli oluyor.

Eğer farklı alanlarda yeterince okumayı ve araştırmayı seviyorsanız, hızlı bir klavye becerisine sahipseniz, yazım dilinin kurallarına hakimiyetiniz yeterliyse ve SEO bilginiz de varsa online içerik yazarlığı yapmamak için hiçbir gerekçeniz kalmıyor ve tüm vasıflara sahip oluyorsunuz. Ancak online içeriğe ihtiyacı olan ve yalnızca internet sayfalarında yayınlatmak isteyen taraftaysanız, o halde yapacağınız tek şey kaliteli bir ajansla iletişime geçerek, özgün içerik yazan yazarlara ulaşmak olacaktır. 

Sonuç olarak; online içerik ihtiyacı yukarıda detaylarıyla belirtildiği üzere, internet ortamında yer almak isteyen tüm meslek gruplarının olmazsa olmaz bir ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor. Rakiplerin arasından sıyrılarak zahmetsizce ön plana çıkabilmek için, ihtiyaç duyulan online içeriklerin organik trafik sağlaması ve bütçeyi etkilememesi en cazip özellikleri. Ayrıca online içerik yazarı olmak isteyenler için de bu sektörün yeni bir kapı açtığını unutmamak gerek.

Gerçek anlamda itibarlı ve eğitimli bir yazar olmak isteyenler için, İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz eğitimleri ve alanında uzman eğitmenleriyle birçok gelişim imkanı sağlıyor. Yazarlık - İçerik Oluşturma eğitimleri önem kazanıyor. İçerik Editörlüğü, Blog Yazarlığı Eğitimi, İçerik Uzmanlığı Eğitimi, Yaratıcı Yazarlık Eğitimi bu eğitimlerden bazıları.

İçerik satın almak ise yalnızca bir ajansla iletişime geçmek kadar kolay. Ülkemizde yeni olan bir sektörden bahsediyor olsak da uzman ve kaliteli ajanslar tabii ki mevcut. Başvurulabileceklerin ajansların en başında gelenler olarak; Wordapp, İçerik Matik, İçerik Evreni, Butik İçerik ve Contently gibi online içerik üretici ajanslar sayılabilir. Üstelik bu siteleri ziyaret ederek ister yazarlık başvurusu yapabilir, isterseniz içerik talebinde bulunabilirsiniz. Unutmayın, değişim ve dönüşüm her zaman kazandırır! 

YAZAR: DUYGU YAYLA

Dijital Mesleklerin İhtiyacı: Online İçerik Online İçerik Online İçerik Nedir? Online İçerik Nasıl Yazılır Online İçerik Ne Sağlar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.