AnasayfaBlogWeb Tasarım Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Web Tasarım Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

02 Mayıs 2021
Web Tasarım Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Web sitesi tasarımı, kodlama, düzenleme, tel çerçeve oluşturma, web sitesi bakımı ve danışmanlığı dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi Web Tasarım Uzmanı, bir web sitesi tasarlama ve gerekli değişiklikleri yapma konusunda yetenekli uzmanlara denir. Web Tasarım Uzmanının amacı, sayfanın görselleri ve içeriği arasında bir uyum oluşturmak, web sitesine genel olarak çekici bir görünüm kazandırmaktır.

Web Tasarım Uzmanı Nedir?

Web Tasarım Uzmanları, web sitelerini tasarlamak, oluşturmak ve iyileştirmek için yaratıcılık, yazılım mühendisliği, programlama becerilerini kullanmaktadırlar. Kullanıcı deneyimini anlayarak anlaşılması, gezinmesi ve kullanımı kolay olan tasarım standartlarına, şartnamelerine uyan web siteleri oluşturabilmektedirler. Bazen bu uzmanlar bir ön uç geliştirici olarak da bilinmektedirler.

Bir Web Tasarım Uzmanı, bir web sitesinin veya web sayfalarının tasarımını ve düzenini oluşturmaktan sorumludur. Bu, yepyeni bir web sitesinde çalışmak ya da mevcut bir siteyi güncellemek anlamına da gelebilmektedir. Görevleri web tasarımlarını gerçeğe dönüştürme veya web sitesinin farklı bölümlerinin nasıl birbirine uyduğunu belirleyen kod yazma konusunda uzmanlaşmış web geliştiricilerinden farklı olmaktadır. Web Tasarımı Uzmanlarının belirli nitelikleri bulunmaktadır. Bunlar:

 • Yaratıcı fikirlerini müşterilerle kavramsallaştırmak,

 • HTML ve Javascript gibi uygun yazılım ile programlama dillerinde beceri ve uzmanlık geliştirmek,

 • Web sitesinin tasarımını test etmek ve geliştirmek,

 • Tasarım yönergelerini, standartları ve en iyi uygulamaları oluşturmak,

 • İçerik standartlarını uygulayarak web sitelerinin görünümünü korumak,

 • Web siteleri için görsel imgeler tasarlamak ve müşterilerin markalaşmaya uygun olmasını sağlamak,

 • Farklı içerik yönetim sistemleriyle çalışmak,

 • Kullanıcı akışlarını, süreç akışlarını ve site haritalarını kullanarak tasarım fikirlerini müşterilerine iletmek,

 • İşlevleri ve özellikleri web sitelerine dahil etmek,

 • Renkler ve yazı tiplerini içeren örnek sayfalar tasarlamak,

 • Tasarım planlarını hazırlanmak ve web sitesi yapısına sunmak,

Web Tasarım Uzmanlarının temel becerileri arasında hayal gücü, yaratıcılık, sabır, detaylara dikkat etmek, analitik beceri, iletişim yetenekleri kuvvetli, SEO bilgisi olan ve PhotoShop ve InDesign gibi programları kullanma deneyimi bulunmaktadır.

Web Tasarım Uzmanı Ne İş Yapar?

Web Tasarım Uzmanı, işletmeler ve müşteriler için web sitelerinin arayüzünü, gezinmesini, estetiğini tasarlamaktan ve oluşturmaktan sorumludur. Bir kuruluşun bilgi teknoloji ekibinde ya da müşterilere hizmet veren bir dijital tasarım ajansı için çalışan Web Tasarım Uzmanları, çeşitli beceri ve niteliklere sahip olmaktadır. İş tanımı olarak en iyi tasarım uygulamaları konusunda uzman, kullanıcı ve müşteri ihtiyaçlarını anlayan, iletişimi kuvvetli kişiler olarak da tanımlanmaktadır.

Hem teknik hem de yaratıcı beceriler gerektiren bir Web Tasarım Uzmanının görevleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • İlgi çekici ve duyarlı açılış sayfaları tasarlama,

 • Müşteri CMS programlarını ve veri akışlarını web sitelerine entegre etme,

 • Maksimum hız ve ölçeklenebilirlik için siteleri optimize etme,

 • Web sitesi oluşturma süreci aracılığıyla endüstri ve tasarım en iyi uygulamalarını kullanma,

 • Web sitesi testi yapma,

 • Web ve uygulama mantığının doğru şekilde entegre edilmesini sağlamak için arka uç geliştiricilerle iletişim kurmak,

 • Masaüstü, mobil, tablet gibi cihazlar arasında web sitesi işlevini ve dengesini sağlama,

 • Marka unsurlarını ve ilgili pazar araştırması bulgularını web sitesine dahil etmek için pazarlama ve araştırma ekipleriyle birlikte çalışmak,

 • Web sitesinin oluşturma ve başlatma süreci boyunca dahili destek, harici müşteri hizmetleri sağlamak,

Web Tasarım Uzmanının ne yaptığını anlamak için, bir web sitesi oluşturma adımlarında farklı görevleri de üstlenmektedirler. Bu görevler sırasıyla adım adım şu şekildedir:

 • Web Sitesi Stratejisti: Genel web sitesi ve tek tek sayfalar için iş hedeflerini belirlemek amacıyla derinlemesine pazar araştırması yapar.

 • Grafik tasarımcı: Web sitesinde kullanılan görsel marka öğeleri (logo, renk şeması, tipografi) ve grafikler, illüstrasyon ve simgeler oluşturur.

 • Metin Yazarı: Web sitesinde, başlıklardan gövde metnine ve düğme metnine kadar tüm yazılı içeriği oluşturur.

 • UX (Kullanıcı Deneyimi) Tasarımcısı: Kullanıcının ihtiyaçlarına odaklanır, web sitesi öğelerini kullanıcı davranışları ve beklentileri etrafında optimize eden iskelet web sayfası düzenlerini tasarlar.

 • UI (Kullanıcı Arayüzü) Tasarımcısı: Düğmeler ve formlar gibi etkileşimli öğeler tasarlar.
  Web Tasarımı: Bir web sitesinin tüm görsel öğelerine odaklanır ve web sayfası tasarımlarına dönüştürür.

 • Ön Uç Web Geliştiricisi: Web tasarımını bir web tarayıcısına uygulamak için biçimlendirme dillerini ve kodunu (HTML, CSS, Javascript) kullanır.

 • Arka Uç Web Geliştiricisi: Bir web sayfasının perde arkasında daha karmaşık işlevler geliştirmek için kodlama dilini kullanır.

Web Tasarım Uzmanı Maaşları

Web Tasarım Uzmanları genellikle web sitesi tel kafesleri ve site haritalarını kullanarak hem görsel iletişimi, hiyerarşiyi hem de estetik duyarlılıkları optimize etmek için web sitesi içeriğini sipariş edip, düzenlemektedir. Web sayfalarının mobil ve tablet sürümlerinin görünümünü de tasarlamaktadır.

Web sayfasının son görünümünü temsil eden görüntü dosyaları oluşturup, mockup dosyalarını katmanlara ayırdıktan sonra geliştiricilerin çalışan bir web sayfasına parça parça uygulaması için her sayfa öğesi kolayca ayrılabilmekte ve dışa aktarılabilmektedir.

Genellikle sayfada görünen medya varlıklarını düzenleyebilir, tasarımlarını web tarayıcılarında uygular ve test etmek için genellikle bazı biçimlendirme dilleri (özellikle HTML ve CSS) kullanmaktadır. Web Tasarım Uzmanlarının iş yükümlülükleri karmaşık gibi görünse de işini severek yapan kişiler için böyle değildir.

Herhangi bir firmada çalışan Web Tasarım Uzmanının 2021 verilerine göre en düşük maaşı 2.825 TL, en yüksek 6.100 TL'dir. Ortalama bir maaş miktarı ise 4.462 TL olarak belirlenmektedir. Bu ücretlerin hepsi kişilerin çalıştıkları firma ve şirketlere göre farklılıklar göstermektedir. Web Tasarım Uzmanları bir firmada çalışmak istemezlerse, istekleri doğrultusunda freelance olarak da çalışabilmektedirler.

Web tasarım ve kodlama ne iş yapar?

nternet günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Web siteleri, önem verdiğimiz insanlara ve bilgilere nasıl bağlı kaldığımızdır. Her web sitesi bir fikirle başlar ve bu fikirden bir tasarım doğar. Tasarım oluşturulduktan sonra kodlama, tasarımı web üzerinde hayata geçirir. Bu blog yazısında, web tasarımı ve kodlamanın ne olduğunu ve işleyen bir web sitesi oluşturmak için birlikte nasıl çalıştıklarını keşfedeceğiz.

Web Tasarımı

Web tasarımı, bir web sitesinin görünümünü, hissini ve düzenini oluşturma sürecidir. Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin hem web sitesi sahibi hem de kullanıcılar tarafından kolayca anlaşılabilecek görsel bir temsilini oluşturmak için çeşitli araçlar kullanır. Web sitesi tasarımı, web sitesinde kullanılan renklerden gezinmenin ne kadar kolay olduğuna kadar her şeyi içeren kullanıcı deneyimini dikkate almalıdır.

Kodlama

Kodlama, bir web tasarımını internette hayata geçiren şeydir. Bir web tasarımcısı tasarımını tamamladığında, bunu bir web geliştiricisine veya kodlayıcıya teslim eder. Kodlayıcı daha sonra statik tasarımı işlevsel bir web sitesine dönüştürecek kodu yazmak için çeşitli programlama dillerini kullanacaktır. Kodlama HTML, CSS, JavaScript ve diğer programlama dilleri kullanılarak yapılabilir.

Web tasarımı ve kodlama, işleyen bir web sitesi oluşturmanın iki ayrılmaz parçasıdır. Web tasarımı, bir web sitesinin görünümü, hissi ve düzeninden sorumluyken, kodlama tasarımı internette hayata geçirir. Web tasarımcıları ve kodlayıcılar birlikte çalışarak hem görsel olarak çekici hem de kullanımı kolay web siteleri oluşturabilirler.

Web Tasarım Uzmanı Web Tasarım Uzmanı nedir Web Tasarım Uzmanı ne iş yapar Web Tasarım Uzmanı maaşları Web Tasarım Uzmanı nasıl olunur
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web Sitesi Tasarım Terimleri
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Web Sitesi Tasarım Terimleri

28 Ekim 2021
Web Sitesi Açarak Para Kazanın
İş Bulmak

Web Sitesi Açarak Para Kazanın

12 Mayıs 2019
Web Sitesi Tasarım İle İlgili Teknik ve İnternet Terimleri
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Web Sitesi Tasarım İle İlgili Teknik ve İnternet Terimleri

07 Kasım 2021
HTML5 ve CSS3 Eğitimi
4.9
(62)

HTML5 ve CSS3 Eğitimi

35 Konu5 Saat
Beytullah AnıBeytullah Anı
245100
Bootstrap Eğitimi
5
(3)

Bootstrap Eğitimi

40 Konu10 Saat
Volkan AsildeveciVolkan Asildeveci
247134
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
269179