AnasayfaBlogGeçmişten Günümüze İnternet
Bilişim

Geçmişten Günümüze İnternet

21 Ocak 2019
Geçmişten Günümüze İnternet

İnternet; insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir iletişim aracı olmasının yanı sıra insanların sahip olmak istedikleri bilgiye kolaylıkla ulaşmasını kolaylaştıran bir ağdır.

Kırçova’nın 2012 yılında yaptığı bir çalışmasına göre; internetin temeli ABD’ye dayanmaktadır. 1960’lı yıllarda-soğuk savaş dönemi-nükleer çatışma tehdidi nedeniyle askeri amaçlı projelere büyük meblağlarda harcama yapılmıştır. 1969 yılında ise ABD tarafından ARPANET adı verilen bir proje geliştirilmiştir. Bu proje ile ülke savunmasını sağlamak amaçlanmış ve ülke savunmasında birbirine bağlı bilgisayarlar üzerinden iletişim kurulmuştur. Günümüzdeki internetin temeli de bu projeye dayanmaktadır. 

İnternetin Ortaya Çıkışı Nasıldır?

İnternet ilk olarak, strateji sağlamak üzere askeri amaçla kullanılmıştır. Bilişim teknolojisindeki gelişmeler, hayatımızın birçok alanını önemli ölçüde etkilemiştir. Önceleri bilgisayar kullanımında önemli ölçüde artışlar gözlenmiş ardından bilişim uzmanlarının yaptığı gelişmeler internetin zamanla eğitim, ticaret gibi pek çok alanda kullanılmasına zemin hazırlamıştır. İnternetin hayatımızda birçok alanda kullanılması üzerine zamanla internet kullanıcısı sayısında da ciddi artışlar yaşanmıştır. Böylelikle internet kullanıcılarının sayısındaki artışa bağlı olarak internetin kullanım alanları da her geçen gün genişlemiş ve hala genişlemektedir.

Yılmaz vd.,’nin 2017 yılında yapmış oldukları bir çalışmaya göre; bilişim teknolojisinde meydana gelen gelişmeler sayesinde insanlar, tüketiciler, günlük işlerini internet sayesinde kolaylıkla yapabilmektedirler. İnternetin hemen hemen her alanda kullanılabiliyor olması tüketicilerin tüketim alışkanlıkları ve davranış biçimlerinde birtakım farklılıklar arz etmiştir.

2007 ve 2018 yıllarına ait TUİK “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması” verileri kıyaslandığında geçmişten günümüze internetin hayatımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirdiği gözlenmektedir 

  • 2007 yılında hanelerin % 19,7’sinin internet erişimi vardır. Bireylerin internetten ürün/hizmet sipariş verme oranı %9’ dur ve son bir yılı kapsayan süreçte internetten en fazla elektronik araç siparişi verilmiştir. İnterneti kullanan bireylerin %90,7’si bilgi arama ve online hizmet için interneti kullanmıştır. 2007 yılında ADSL % 78,5 ile Türkiye’de kullanılan en yaygın internet bağlantı türüdür.

  • 2018 yılında ise internet kullanan bireylerin oranı %72,9, hanelerin ise %83,8’i evden İnternete erişim imkânına sahiptir. Katılımcıların internetten alışveriş yapma oranı %29,3’tür ve en fazla %65,2 ile giyim ve spor malzemeleri satın alınmıştır. İnterneti kullanan bireylerin %45,6’sı e-devlet hizmetini kullandığı saptanmıştır. İnternete bağlanma noktasında ADSL ile % 44,5, mobil genişbant bağlantı ile %82,5 oranında erişim sağlanmıştır.

İnternetin Gelişimi Neler Sağlamıştır?

TUİK sonuçlarından da anlaşıldığı üzere internet hayatımızda önemli bir yere sahip olmakta ve işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Geçmişten günümüze internetin kullanım alanları ve sağladığı kolaylıklardan bazıları şunlardır: 

  • İnternet, bilişim ve teknolojinin yerinin artmasıyla birlikte hayatımızın birçok alanını önemli ölçüde etkilemiş ve alışkanlıklarımızı önemli ölçüde değiştirmiştir. Önceleri, gündem gazete ile takip edilmekteydi, günümüzde ise gazete okuyan sayısında büyük bir azalış olmaktadır. Çünkü şimdilerde gündem, internet bağlantısı sayesinde daha kolay takip edilmektedir. Gazetenin yerini telefon, tablet, bilgisayar vb., almıştır. İnternet bağlantısıyla bireyler, artık bir tıkla gündem hakkında bilgi edinmektedirler.

  • Önceleri insanlar banka işlemleri için uzun süre sıra beklemekteydiler. Günümüzde ise birçok insan artık internet bankacılığını kullanmaktadır. Böylece birçok işlem kısa sürede ve kolaylıkla yapılmaktadır.

  • Daha birkaç yıl öncesine kadar kurum kaydında istenilen evrakları tamamlamak için birçok yere gitmemiz gerekmekteydi ve çok fazla zaman harcamaktaydık. Günümüzde ise bireylerin bilgilerine ulaşmak için e-devlet sistemi yeterli olmaktadır. Böylelikle günlerce süren işlemler kısa sürede yapılmaktadır.

  • İnternet kullanımı sayesinde insanlar yer ve zaman kısıtlaması olmaksızın sağlık, turizm, eğitim, ulaşım-bilet, iletişim, online alışveriş, bankacılık gibi birçok farklı sektörden faydalanabilmektedirler. Ayrıca günümüzde sağlık ve turizm sektöründe randevu ve rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmek geçmişe nazaran çok daha kolay olmaktadır.

Bu tür örnekleri geçmişle günümüzü karşılaştırarak çoğaltmak mümkündür. Dolayısıyla internet, geçmişe nazaran işlerimizi hızlı ve sistematik bir şekilde toparlamada bize yardımcı olmaktadır. Geçmişten günümüze internetin daha pek çok alanda kullanım alanı vardır. Siz de arzu ederseniz bilgilerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Geçmişten Günümüze İnternetbilişimbilişim ve teknolojigelişen teknolojiteknoloji
Funda Yılmaz
Blog Yazarı

2018 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlayan yazarımız, İstanbul İşletme Enstitüsü'nde öne çıkan başlıklar hakkında yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349