AnasayfaBlogNeden Blog Yazarlığı İstiyorsunuz?
İçerik Yazarlığı

Neden Blog Yazarlığı İstiyorsunuz?

05 Temmuz 2019
Neden Blog Yazarlığı İstiyorsunuz?

İnsanlar doğası gereği bilgiyi paylaşma eğiliminde. Hatta iletişime geçme isteği de buradan gelir. Geçmişten günümüze iletişim şekillendikçe bilgiyi aktarma yöntemleri de değişti ve gelişti. Günümüzde bilgiyi bulmanın en iyi yolu internet iken bilgiyi paylaşmanın en iyi yolu da kuşkusuz blog yazarlığı. 

Dünyada Blog Ziyaretçi Sayısı Kaçtır?

Dünyada yaklaşık 35 milyon çalışanın blog ziyaretlerinde her gün ortalama 3.5 saat harcadığı araştırmalarla ortaya konulmuştur. Günde en az 40 dakika blog ziyaretleri için ayrılıyor. Bloglar yalnızca kişisel kullanıcıların değil şirketlerin de iletişim şekli haline geldi. Jupiter Research’ün araştırmasında blog sitesi sahiplerinin yarısının yıllık gelirinin 60 bin doların üzerinde olduğunu açıklamakta. Bu açıdan blog yazarlığı güçlü bir gelir kaynağı olma yolunda da ilerlemekte.

Blog Yazarı Olmadan Önce Önceliğinizi Belirleyin

Blog yazarı olmak ister misiniz? İlk önce bunu sorun kendinize. Öncelikle hangi konuda yazmak istediğinizi ve kimleri hedef aldığınızı belirleyin. Ayrıca kullandığınız dile hakim olmanız gerektiğini de unutmayın. Blog açmak için herhangi bir konuda uzman olmanıza gerek yok. Uzmanlaşmak istediğiniz konuyu belirlemeniz yeterli. Bilgi sahibi olduğunuz uzmanlaşmak istediğiniz bir konuda blog açmak sizi öğrenmeye de motive eder. 

İlgili yazı: Blog Yazarı Olmak İster Misiniz?

Büyük bir öğrenme öğretme sürecine girer bilgi aktarımı içinde olduğunuz kitleye mahcup olmamak adına daha kaliteli içerik üretmeye başlarsınız. Blog yazarlığı yapabilmek için iyi bir bilgi ve kaynağa ihtiyaç var. Bu bakımdan ilginiz olan bir konuda blog açmalısınız. Unutmayın ki yazdığınız konuda araştırma yapmanız gerekecek. İlginiz olmayan bir konuda araştırma yapmanız daha zor olacak. Ayrıca yazılarınızı bu konuda ilgili kişiler okuyacağından eksiklerinizi görmeleri zor olmayacaktır. 

Okuryazar Olmak

Günümüzün en büyük kavram yanılgılarından biri de okur yazarlıktır. Okuma yazma bilmekle okur yazarlık aynı şey değildir. Eğer karşıdan gelen otobüsün nereye gittiğini okuyabiliyor ve bir arkadaşınıza mesaj yazabiliyorsanız okuma yazma biliyorsunuz demektir. Ancak okur yazarlık bundan ötesidir. Blog yazarlığı okuryazarlığın fırsatıdır.

Okur yazar olmak yaşantıları olguları okuyup araştırıp kendine göre doğruyu bulup anlatmak veya yazmak olmalı. Blog yazarlığı süresince birçok kitap, makale okuyup edindiğiniz bilgileri kullandığınız dilin niteliklerine göre yazacaksınız. Karacaoğlan şunları söyler:“Sana dört sözüm var sakın unutma. Bir öğren, bir öğret, bir oku, bir de yaz.”

İlgili yazı: Blog Yazmak İçin Gerekenler

Blog Yazarlığı ve Kariyer Birlikte Devam Eder mi?

Blog yazarlığı yapmak için harcadığınız zaman sizi kariyerinizden uzaklaştırmaz. Aksine bloğunuz özgeçmişinizi güçlendirir. Açtığınız blog ilgi alanlarınızı düşüncelerinizi ve size ait bilgileri yansıtır. Özgeçmişinizde sahip olduğunuz blogu belirtmeniz hem ilgi çeker hem de iş görüşmelerinde avantaj sağlar”.

Öğrencilerin ve iş arayanların uzman oldukları alanda blog kurmaları işe alımlarda avantaj sağlar. Blog yazmanın önemi burada ortaya çıkar. Çünkü adınız Google’a yazıldığında hakkınızda çıkan bilginin içeriği hatta bilgi çıkıp çıkmaması dahi işverenler için önemli. Blog yazarlığı kişisel gelişiminizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Blog yazmak toplum önünde fikirlerinizi beyaz ettiğinizden dolayı özgüveninizi de arttırır. Zaman geçtikçe bir kitle ile konuşma sırasında görüşlerinizi savunmanızı ve karşı tarafı ikna etmenizi sağlayacak bir deneyim sunar. Ayrıca sürekli olarak içerik üretiyor ve bunu paylaşıyor olmanız sizi unutulmaz kılacaktır. Bu durumu bilgi mirası bırakmak gibi de düşünebiliriz. Tabii bunların sizi rakiplerinizden ön plana çıkaracağı da yadsınamaz bir gerçek.

Blog Yazarlığı ile ilgili Eğitim Alabilirsiniz

Blog sayfanızı açmak için wordpress bilginizin olması gerekir. Bu konuda bilginiz yoksa WordPress eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca blog yazarlığı eğitimi almanızın sizi büyük katkısı olacaktır. Bunun için İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler veriyor. Profesyonel eğitmenlerden eğitim alarak kendinizi geliştirebilir ve kısa zamanda siz de blogunuzu kurabilirsiniz.

İlgili eğitimler:

blog yazarlığı blog blog okuryazarlığı blogger olmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209