AnasayfaBlogOnline İçerik Hazırlamanın Püf Noktaları
İçerik Yazarlığı

Online İçerik Hazırlamanın Püf Noktaları

09 Eylül 2019
Online İçerik Hazırlamanın Püf Noktaları

Okul kitaplarında bulunan öğretici bir metin öğrencilere doğrudan verilmekte iken, dili günümüz kullanımından farklı olan yani önceki tarihlerde yazılmış metinlerdeki bilinmediği düşünülen sözcükler metnin altında sözlükçe bölümünde verilmektedir. Metne ilgi duyan bir öğrenci okurken bilmediği sözcüklere bakarak metni tam anlamaya çalışmaktadır. İlgi duymayan bir öğrenci ise sadece metinle ilgilenmekte ve anladığım kadarıyla düşüncesiyle hareket ederek fazladan çaba harcamamaktadır. Dolayısıyla online içerik hazırlarken yazarın kapsamlı düşünebilmesi okuyucunun ve takipçinin isteklerini bilmesi gerekir.

Online İçerik Hazırlamak Nedir?

Online içerik hazırlamak uzun bir hazırlık, araştırma, tasarlama ve düzenleme aşamalarından geçerek yazarın dili kullanma, ifade, sentaks ve morfolojik bilgisi kapsamında okuyucuya ulaştırılmaya çalışılan bir üründür. Bu ürünü hazırlarken içerik kadar sunuş biçimine de dikkat edilmesi gerekir.

Takipçinin işine yarayacak ve işini kolaylaştıracak her türlü bilgi, resim, video, ses, link vb. içeriği yerli yerinde ve eksiksiz bir biçimde okuyucuya sunabilmelidir. İçerik yazmak özgürlüktür. Öncelikle bir alanda uzmanlaşmak isteyenlerin o alanda eğitim alması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. 

Online içerik yazmak için eğitim nereden alabiliriz?

Yeni nesil iş modeli: Online İçerik Editörlüğü. Bu alanda İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler veriliyor. İçerik editörlüğü ve blog yazarlığı eğitimi adı altında verilen eğitimler online içerik yazarı olmak isteyen bireylere muhteşem bir deneyim sunuyor.

Online içerik hazırlarken en önem verilen detay nedir?

Online içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken kilit noktayı bulmak gerekir. Konu içerik ve söylemden ziyade dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ilgi unsurudur. Hazırlayacağımız içeriğin temel noktası ilgi çekici olmasıdır. 

İçerik Çekici Olmalı

Aldığımız bir ürünün kağıdı, kapağı, ambalajı, sunumu. Kısacası sunum anındaki görselliği çoğu insanı ürünün kalitesi kadar etkilemektedir. Yani ürünün kalitesi kadar sunumu ön plana çıkmaya başlamıştır. Bir otele tatile gittiğimizde lokanta bölümünde süslenmiş tabaklar, tasarlanmış meyve, sebzeler, sanat haline gelmiş şekil ve çizimler görürüz. Aşçılar değişik gıdalardan –belki yemek yapmaktan daha çok vakit ayırarak- oyulmuş, desen verilmiş, süslenmiş ürünler ortaya koymaya çalışmıştır. Çünkü çekici olması o ürünü alma tüketme isteği uyandıran kilit noktadır.

Bilgi Toplamak

Online içerik hazırlarken ilgi unsurunu bence her ürünümüzün merkezine yerleştirmek gerekir. Alıcı ile ilgi kurabilmek o ürünün tüketilmesinin birinci yoludur. Hiç otomobil fuarı ya da bir plaza gezdiniz mi? Olay tam olarak şöyle gerçekleşir: İyi giyinmiş bir satış temsilcisi sizi karşılar ve küçük tanışma merasiminden sonra hitap için isminizi öğrenir. Giyim ve kuşamınıza dikkat etmiyormuş gibi yaparak görmez yanınızdan sizin hakkınızda her türlü bilgiyi toplamaya çalışır. 

Çünkü satış stratejisini bunun üzerine kurgulayacaktır. Ayakkabınız, kravatınız, yürüyüşünüz, tavrınız, varsa beraber geldikleriniz vb. hepsi sizin hakkınızda ipucudur. Sonra nasıl bir ürün aradığınızı sorar. Eğer satış temsilcisinin de izlenimi sizin söylediklerinizle uyuşuyorsa size istediğiniz araçları tanıtmaya başlar. Sizin talebinizle temsilcinin sizin hakkınızdaki izlenimi çelişirse sizi hiç düşünmediğiniz bir marka/modelin yanına çekmeye çalışarak ürünü tanıtmaya başlar. Siz hayır deseniz de size en uygun ürünün bu olduğuna ikna etmeye çalışır. 

Kilit Noktalar

Burası birinci kritik noktadır. Çünkü kişisel imzanızla –kılık/kıyafet, tavır, konuşma biçimi, eğitim/bilgi seviyesi, üslup - istekleriniz, beklentileriniz ve sosyal statünüzün ne olduğunu ifade ettirdiniz. Devam edelim. Ürün tanıtımında her şeyi anlatan temsilci ürünün fiyatını bir türlü söylemez: “Siz seçiminizi yapın efendim, satış bölümü temsilcileri sizinle özel kampanyalarımız hakkında görüşecektir.” diyerek geçiştirir. Birçok ürüne baktıktan sonra ve yaşadığınız kararsızlıklardan sonra belirlediğiniz bütçenin çok üzerindeki bir ürünü alıp çıkarsınız. Ya da yaşadığınız kararsızlıklar dünyasında boğularak daha sonraya ertelemek üzere çıkarsınız. 

Burada olan şey ne istediğini bilen gerçek alıcı ile yönlendirilebilecek kararsız alıcı arasındaki farktır. Bir blog okuyucusu da tüm yazıları gezer her yazının başlığını veya ilk cümle/paragrafını okur. Ancak hiçbir yazıyı tam olarak okumadan ayrılır. Online içerik oluşturmada birinci unsurumuz ilgi iken ikinci unsurumuz ilginin yazının sonuna kadar devam ettirilmesi olmalıdır. Sıkıcı bir yazı kendini okutamadan internetin sonsuz gereksiz yazı deryasında kaybolacaktır. 

içerik online içerik blog online eğitimler online içerik yazmak online içerik yazmanın püf noktaları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
755229
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat