AnasayfaBlogGoogle'da İlk Sayfada Çıkabilecek İçerik Nasıl Yazılır?
İçerik Yazarlığı

Google'da İlk Sayfada Çıkabilecek İçerik Nasıl Yazılır?

05 Şubat 2022
Google'da İlk Sayfada Çıkabilecek İçerik Nasıl Yazılır?

Bu içerikte size Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak verimli ve etkili içeriklerin nasıl yazılacağını anlatacağım.

Merhaba ben Sertaç Dalgalıdere, öğretim görevlisi ve içerik yazarlığı eğitmeniyim. Bu yazıda, size hem etkili hem de Google organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilecek içeriklerin nasıl yazılacağını anlatacağım. İster sıfırdan bir blog içeriği yazıyor olun, ister web siteniz için içerik yazıyor olun, bu yazıyı sonuna kadar okuyun. Çünkü birazdan size 6 başlıkta çok önemli şeyler anlatacağım.

  • Konuyla ilgili geçmişi ve günümüzü araştırın.

  • Arama motorları için değil, insanlar için yazın

  • Hedeflenecek en iyi anahtar kelimeleri belirlemek için anahtar kelime araştırmasını kullanın

  • On-Page optimizasyonuna yardımcı olması için LSI yani Gizli Anlamsal İndeksleme Anahtar Sözcüklerini kullanın

  • İçeriğinizi sosyal medya ve diğer kanallar aracılığıyla tanıtın

  • Performansı izleyin ve gerektiğinde değişiklik yapın

Şimdi bu noktaların her birine bakacağız ve bunları parçalara ayıracağız ve içeriğinizin maksimum arama motoru başarısı için optimize edildiğinden emin olmak için neler yapabileceğiniz hakkında konuşacağız.

İlk sayfada çıkabilecek içerik nasıl yazılır?

Google'da en üst sıralarda yer alan içerik, aranan terimlere ve bu terimlerin rekabetine bağlı olarak değişeceğinden, bu sorunun herkese uyan tek bir cevabı olmadığını unutmamak gerekir. Ancak, içeriğinizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak ipuçlarını aşağıda sıraladım.

Konuyla ilgili geçmişi ve günümüzü araştırın.

Google aramalarında üst sıralara çıkan içerik yazmanın ilk kuralı konuyu içeriden ve dışarıdan araştırmaktır. Ne demek bu? İnternette milyonlarca blog var. Şu an biz konuşurken biriler içerik yazıyor ve sizin yazdığınız içerik onlardan daha iyi olmalı. En azından benzersiz olmalı. Bu sebeple rakip araştırması yapmalısınız.

Sektördeki trendleri öğrenin, yazdığınız içerikle ilgili neler yazılmış, hangi konular popüler bunlara bakın. Ama burada önemli bir ayrıntı var. Şu an insanların ne konuştuğuna bakın ama bu yeterli değil. İnsanların geçmişte de ne konuştuğuna bakmanız gerekiyor. Geçmişte bu konuyla ilgili neler konuşulduğuna bakıp, yazdığınız içerikte mutlaka buna yer verin.

Arama motorları için değil, insanlar için yazın

Arama motoru optimizasyonu; 1993’den beri internetin kritik bir parçası. Bir araç değil. Kritik öneme sahip bir parçası. Bugün SEO olmasa internet çöplüğe dönerdi ve aradığımız şeyle ilgili kaliteli içeriklere ulaşamazdık. Google, Standford Üniversitesi’nde Larry Page tarafından tanıtıldığı günden beri SEO günümüzde kritik öneme sahip bir konumda.

Yahoo, MSN, AltaVista gibi alternatif arama motorları bu devasa bilgi denizinde aradığımız şeyi bulmamıza yardımcı oldu. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse o zamanlarda bile insanlar arama sonuçlarının kötü olduğundan, spam içerik olduğundan şikayet ediyordu. 1998’de insanlar farklı alternatifler aramaya başladı.

İşte bu yüzden 1998’de Eric Schmidt şöyle bir şey söylemişti: İnternetin geleceği büyük bir tartışma konusu. Yıllar sonra internette bir şey aradığınızda daha hızlı sonuç alacaksınız ve daha ilgili sonuçlar göreceksiniz. Aslında haklı da çıktı. Bu arada Eric Schmidt kim diye soracak olursanız Alphabet’in yönetim kurulu başkanı ve şu anda dünyada ilk 100 milyarderin arasında.

Arama motoru algoritmaları sürekli değişiyor.
SEO eğitimine katılın ve her zaman güncel kalın. SEO birkez öğrenilecek bir şey asla değildir.

Dediği gibi de oldu. İnsanlar doğru içerikleri seçmeye başladıktan sonra arama motorları bu seçimleri kaydetti ve zaman içerisinde insanların neyi aradığını tahmin etmeye başladı. Çünkü insanlar içeriğe değil, deneyime önem veriyorlar. Anahtar kelimeye göre ilk sırada bir websitesi çıksa da insanlar deneyimlerine dayalı başka bir sayfayı tercih ederler. Dolayısıyla organik arama sonuçlarında içeriğinizin başarılı olmasını istiyorsanız önce insanlara sonra arama motorlarına göre yazmanızı tavsiye ederim.

Hedeflenecek en iyi anahtar kelimeleri belirlemek için anahtar kelime araştırma aracını kullanın

Anahtar kelime araştırması “hayatta en sevmediğim şeyler” listemde ilk sırada gelir. Eğer bir içerik yazacaksanız bunu yapmadan olmaz. SEO sürecinde önemli bir adım. Gerekli bir adım ama çok sıkıcı bir şey. Ama gereki. Kullanacağınız kelimelerin hangisinin rakiplerinizin web sitesine trafik çektiğini bilmeden ilk sıraya çıkacak içerik yazmak imkansızdır.

Bunun için ücretli araçları kullanmanıza da gerek yok. Piyasa da ücretsiz birçok anahtar kelime araştırma aracı var. Birini seçin ve yan anahtar kelimeleri ve benzer kelimeleri mutlaka öğrenin.

On-Page optimizasyonuna yardımcı olması için LSI yani Gizli Anlamsal İndeksleme Anahtar Sözcüklerini kullanın

Sayfa içi optimizasyon nedir? Anahtar kelime araştırmalarımızı yaptıktan sonra Google'ın hazırladığımız içerikte bahsettiğimiz konuyu bilmesi ve bizi rakiplerimizden daha üst sıralarda yer alması için yaptığımız anahtar kelime optimizasyondur. Örneğin, biraz önce bahsettiğim anahtar kelime araştırmasını yaptıktan sonra kış lastiği kelimesini hedeflemek istediğimi varsayalım. Zor bir kelime ve inanılmaz bir arama hacmi var. Çünkü bunlar sadece popüler değiller aynı zamanda insanlar onları kış lastiği almak zorunda.

İçeriğim şöyle görünebilir:

Bence kış lastiği çok önemli çünkü onları sadece arabanızda değil, bahçenizde saksı olarak bile kullanabilirsiniz. Kış lastikleri dış yüzeyi tırtıklı olan ve lastik hamuru diğerlerinden farklı olan bir lastik türüdür. 

Evet işte tam olarak bunun gibi farklı örnekleri vermeniz gerekiyor. Kış lastiği hakkında birkaç farklı cümle yazıp birkaç anahtar kelime vermek yeterli olmuyor.

Google’ın içeriğimde ne söylemeye çalıştığımı anlamasına yardımcı olmam gerek.  Ayrıca bunları kullanırken dikkat edin. Aşırı kullanırsanız fayda yerine zarar getirebilir.

İçeriğinizi sosyal medya ve diğer kanallar aracılığıyla tanıtın

İçerik yazıp, bunu sosyal medyada paylaşmamak defter olarak tuttuğunuz günlüğünüze yazmakla eşdeğerdir. Çekmecenizdeki günlüğü kim okuyabilir? Kimse okuyamaz. Eğer içeriği paylaşmazsanız ve tanıtmazsanız onu okumanın bir yolu yok. İçeriğinizi gören ve ve etkileşime giren insan sayısı arttıkça arama motoru sıralaması daha fazla artacaktır.

Aslında burada bir eleştiri de yapmak istiyorum. Bazı yeni web sitelerin anahtar kelime araştırması yapmadan, sayfa içeriklerini optimize etmeden, ve sayfalarını tanıtmadan ilk sayfalara çıktığını görüyorum. Bu da aslında artık SEO’nun suyunun çıktığı anlamına gelir. Bu böyle mi devam edecek? Hayır! Sosyal medya paylaşımına ve tanıtımına kesinlikle yatırım yapın. İlerde ve günümüzde faydasını göreceksiniz.

Performansı izleyin ve gerektiğinde değişiklik yapın

İçeriği yorumlamak bence bir sanat. Veriye dayalı olduğu için teknik bir iş gibi gözüküyor ama o verilere bakan herkes aynı şeyi göremez. O yüzden bence içerik sonuçlarını yorumlamak bir sanattır. Tekil ziyaretçi sayısı, web sitenizde geçirilen ortalama süreyi, coğrafi konumu ve diğer verileri inceleyerek neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını yorumlamaya çalışın.

Bunun için Google Analytics kullanın ve emin olun istediğiniz sonuçları alacaksınız.

Son olarak, Google'ın arama algoritmalarını her zaman güncellediğini unutmayın; bu, sayfa içi SEO stratejinizi de güncel tutmanız gerektiği anlamına gelir. Bir uzman gibi hareket ederek içerik yazma kalitesini arttırın.

Ayrıca uzman olmak isteyenler için mükemmel bir kursum var. Adı "İçerik Yazarlığı eğitimi" ve bu eğitimde içerik yazma hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretiyorum. İlgi çekici blog gönderileri, SEO dostu makaleler ve diğer içerikleri nasıl yazacağınızı öğreneceksiniz! Bu eğitim, şimdiye kadar onbinlerce mezun verdi ve birçoğu freelance veya kadrolu olarak işletmeler için içerik üretiyor.

Herhangi bir içeriğin nasıl yazılacağına dair adım adım talimatlarımı izlerseniz, bundan 30 gün sonra hayatınızın eskisinden tamamen farklı olacağını göreceksiniz. Öğrenciler blog yazıları veya web sitelerinde içerik yazarak, freelance olarak ciddi paralar kazandılar ve bu kurs size bunu nasıl yapacağınızı gösteriyor.

İhtiyacınız olan şey bir bilgisayar ve internet.

google ilk sıra organik arama içerik
Sertaç Dalgalıdere
Dr. Sertaç Dalgalıdere
Gazeteci - Akademisyen

Marmara Üniversitesi Bilişim Teknoloji Doktorası yapan Dalgalıdere, uzun süren gazetecelik deneyiminin ardından Mustafa Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Halen dijital alanda çalışmalar yapmakta ve bilişim ve içerik üzerine eğitmenlik yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.