Close
Mobil Menu Bars

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

21 Kasım 2019, 3627 defa okundu.
İçerik Yazarı Nasıl Olunur?
İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

Yeni çağın popüler mesleklerinden biri olan online içerik yazarlığını bir meslek olarak yapmayı düşünüyorsanız, nasıl içerik yazarı olabileceğiniz hakkında izlemeniz gereken yolları yazı boyunca okuyarak öğrenebilirsiniz. Daha önce yazarlık tecrübeniz olmaması önünüzde bir engel değildir. Öncelikle cesur ve kararlı olmalısınız. Her şey karar vererek ilk adımı atmakla başlar. Eğer yazmayı seviyorsanız siz de iyi bir içerik yazarı olabilirsiniz. 

Online dünyanın kendine has bir dili ve kuralları var. İçerik yazarı olarak öğrenmeniz gereken ilk şey online platformda nasıl içerik yazabileceğiniz olmalıdır. Bir şeyleri bilmek farklı bildiklerinizi ifade edebilmek farklıdır. İçerik yazarlığı için bilgiyi okuyucuya doğru ve anlaşılır bir dille aktarabilmeniz gerekir. Yani yazma yeteneğinizi bilgi ile birleştirerek iyi bir içerik yazarı olabilirsiniz. Nasıl aktaracağınıza dair yöntemleri öğrenerek beceri kazanmak için içerik yazarlığı ile ilgili Enstitünün ücretsiz online İçerik Editörlüğü eğitimi ile iyi bir kariyer için fırsat yaratabilirsiniz. Bir haftalık eğitim sürecinin sonunda içerik yazarlığının inceliklerini öğrenmiş ve bu işi yapmaya hazır hale gelmiş bir içerik yazarı adayı olabilirsiniz. 

İçerik Editörlüğü Kursu Size Ne Öğretir? 

İçerik editörlüğü kursu ile öncelikle internet ortamında içerik nedir kavramını yakından tanırsınız. Online içerik yazarlığı mesleğinin görev tanımı, iş olanakları hakkında bilgi sahibi olarak kurs sonunda nasıl bir yol çizeceğinizi öğrenirsiniz. Online içerik yazmanın hazırlık, araştırma, kurgu ve yazım aşamalarında izlemeniz gereken yöntemlerini öğrenerek içerik oluşturabilecek teorik bilgiye sahip olursunuz. İçerik hazırlarken yapılan yanlışları örnek uygulamalarla görerek doğru içerik nasıl yazılır konusunda net bilgi sahibi olursunuz.

SEO’nun ne olduğu ve bir içerik oluştururken SEO’ya göre içerik hazırlamanın yöntemlerini öğrenerek online dünyanın kurallarına göre içerik yazabilme bilgisine sahip olursunuz. Dikkat etmeniz gereken dilbilgisi ve imla kuralları, en etkili cümle yapıları, oluşturduğunuz bir içeriği kontrol etme yöntemleri ile ilgili kurs süresince edineceğiniz bilgiler hatasız içerikler üretebilme konusunda size ışık tutacaktır. 

Enstütü İçerik Editörlüğü kursu sonunda hazırlayacağınız ödev size teoride öğrendiklerinizi uygulama imkânı sunarak kendinizi içerik yazarlığı konusunda test etmenizi de sağlar. İlk içeriğinizin uzman eğitmeniniz tarafından değerlendirilmesi nerelerde hata yaptığınızı ve kendinizi nasıl geliştirmeniz gerektiği konusunda da henüz işin başında iken iyi bir analiz yapmanızı sağlayacaktır. 

Bir İçerik Yazarında Olması Gereken Özellikler 

Eğer içerik yazarı olma yolunda adımları attıysanız, kendinizi geliştirmek ve bu işi bir meslek haline getirmek istiyorsanız ya da aslında bir içerik yazarıysanız bazı özelliklere sahip olmalısınız. İçerik yazarlığı, freelance bir meslek olmasına rağmen disiplin gerektiren bir iştir. Her ne kadar çalışma saatlerinizde esnek olsanız dahi sorumluluklarınıza bağlı olarak bu işi yapmalısınız. Şöyle ki, müşteriniz tarafından verilen bir işi belirtilen tarih ve saatte teslim etmeniz içerik yazarlığının en önemli kilit noktasıdır. Dolayısıyla her ne kadar evden çalışıyor da olsanız iyi bir iş planı yapmanız ve işlerinizi zamanında teslim etmeniz önemlidir. 

Disiplinin yanı sıra size gelen iş ile ilgili yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın. Araştırmalarınız ne kadar iyi ve sağlam kaynaklardan yapılmış olursa üreteceğiniz içerik de o kadar iyi olur. İyi bir içerik yazarı, bilgisi olduğu ya da olmadığı bir iş gelse bile onu başarıyla yazıp teslim eder. İnternet denilen ucu bucağı olmayan bir platformda bulamayacağınız bir şey yoktur. Araştırırken de oldukça dikkatli olmalı ve elinizdeki bilgilerin doğruluğunu sorgulamalısınız. 

Öyle bir an olur ki çalışmak istersiniz ama klavyenin başına geçtiğinizde o kelimeleri klavyenin tuşlarına basarak yazamazsınız. Bunun için ise yapmanız gereken dikkatinizi dağıtan her şeyi kendinizden uzaklaştırmak olacaktır. Yüksek konsantrasyon ve her koşulda işe odaklanabilmek iyi bir içerik yazarında olması gereken özelliklerdendir. 

İçerikte özgünlük esastır. Çalıntı ve kopya içerikler editörlerinize ya da işvereninize iyi bir itibar bırakmaz. Ayrıca ister bir web sitesine içerik yazıyor olun, ister bir firmaya bağlı olarak iş yapıyor olun hiç fark etmez, arama motorları tarafından kopya içeriğin fark edilmesi hiç de zor değildir. Dolayısıyla araştırmalarınız sizin için sadece bilgi kaynağıdır. Bu bilgileri kendi anlatım dilinizle anlatabilmeniz yani özgün olmanız gerekir.

İçerik yazarında olması gereken özelliklerden bir diğeri bir içerik için gerekli olan 2 dili iyi bilmektir. Birincisi hangi dilde yazıyorsanız Türkçe, İngilizce vs. o dilin dilbilgisi ve imla kuralları, ikincisi ise online dünyanın dili SEO kuralları. İçerik yazarı aynı zamanda trendleri ve sektörü her zaman takip eden iyi bir gözlemci olmalı ve kendini yeniliklere bağlı olarak sürekli geliştirmelidir.

Online İçerik Yazarlığı ile Kariyer Yapılabilir mi? 

Online içerik yazarlığı yeni bir meslek olması sebebiyle gelişime açık bir yapıya sahiptir. Ayrıca dijital dünyanın içerisinde özgün ve fark yaratan içeriklere olan ihtiyacın büyüklüğü bu sektörde ciddi bir iş bulma potansiyelini de beraberinde getirmektedir. Bu iki avantajı fırsata dönüştürerek online içerik yazarı olarak kariyer yapma şansınız yüksektir. İçerik yazarlığı eğitimini alıp sektöre açıldığınızda amatör olarak bu işe başlasanız bile zamanla ürettiğiniz kaliteli içeriklerle sesinizi duyurup kendinizi fark ettirdiğinizde pek çok fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Profesyonel bir içerik yazarı olmak için ilk adımı kendinize ait bir blog açıp orada yazmaya başlayarak atabilirsiniz. Blog sayfanız sizin referansınızdır. İyi bir referansınızın olması herhangi bir firmaya bağlı olarak bu işi yürütmek için önemli bir artıdır. Blog sayfası oluşturmanız tabii ki illa şart değil, herhangi bir blog sitesinde de içerik üreterek kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin, Enstitü içerik yazarı olabilirsiniz. İçerik yazma kurallarına uygun olan blog yazınızı tamamladıktan sonra Enstitü profilinize girip “Blog yazılarım” bölümünden yayınlayabilirsiniz.

Blog sayfanızda içerikler yazarak kendinizi geliştirmenin bir sonraki adımında içerik ajanslarına blog sayfanızı referans olarak gösterip başvuru yapabilirsiniz. Eğer kaliteli ve özgün içerikler üretiyorsanız davet almamanız için hiçbir engel yok. Tercihinize göre yolunuzu içerik ajanslarında içerik yazacak şekilde ya da e-ticaret veya kurumsal web sitelerine göre içerik üretecek şekilde çizebilirsiniz. 

İçerik yazmaya devam ettikçe profesyonelleşirsiniz. Kendinizi dilbilgisi ve imla konularında da geliştirerek yazarlığın yanı sıra içerik editörlüğü de yaparak içerikleri denetleyebilirsiniz. Ya da eğer editörseniz kendinizi geliştirebilirsiniz. Online içerik yazarlığı kariyer olanakları son derece geniş bir meslektir. Yazdıkça gelişeceğinizi ve giderek uzmanlaşacağınızı unutmayın. 

Freelance İçerik Yazarı Çalışma Sistemi Nasıldır?

Freelance olarak çalışan bir içerik yazarının ihtiyacı olan çalışma materyalleri bilgisayar ve internettir. Evden, kafeden çalışma ya da serbest çalışma deyince içerik yazarlığının çok kolay bir çalışma sistemi olduğu yanılgısına düşülebiliyor. Ancak durum çok da öyle değil. Eğer içerik yazarlığından aylık düzenli gelir elde etmek ve bu işi bir meslek olarak yapmayı hedefliyorsanız her gün düzenli olarak mesai harcamanız gerekir. Çalışma alanınız konusunda tamamen özgürsünüz. Çalışma saatlerinizi de istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Planlamanızı kendiniz yapabilirsiniz. Tabii bu işi ek iş olarak yapma, ya da haftanın belirli günleri çalışma şansınız da var. Ama kazancınız çalışmanızla doğru orantıda olacaktır. İçerik yazarlarının çalışma sisteminde, sizden içerik talebinde bulunan firma konu ile ilgili size bir brief yollar. Brief, ne yazmanız ve nasıl yazmanız gerektiği ile ilgili bir talep metnidir. Tabii bir de teslim süreniz vardır. Öncelikle konu ile ilgili kapsamlı bir bilgi araştırması, ardından gerekli ise SEO için araştırma, uygun başlık ve anahtar kelimeleri belirleme, kurgulama ve yazım aşaması gelir. 

Tamamladığınız metni yazım ve imla konusunda denetledikten sonra teslim edersiniz. Bir içeriği hazırlama süreniz kaç kelimelik bir içerik olduğuna ve sizin yazma hızınıza göre değişkenlik gösterir. Bir içerik yazarı olarak kariyer yapmayı hedefliyorsanız sistemli olarak günde ortalama 5-6 saat çalışmanız gereklidir. 

İçerik yazarı olmak için yaş sınırlaması var mıdır?

İçerin yazarlığı yapabilmeniz için aranılan şartlar içerisinde yaş kriteri yoktur. Bu nedenle ister 18 yaşında olun ister orta yaş ve üstü içerik yazarlığı yapabilirsiniz.

İçerik editörlüğü kursu sonunda alacağım sertifika iş başvurularında geçerli midir? 

Sınav sonrası başarılı olarak almaya hak kazanacağınız sertifika sizin bu konuda eğitim aldığınızın belgesi olacaktır. Dolayısıyla iyi bir referanstır. Ulusal ve uluslararası alanda geçerliliği vardır. 

Eğitim sonrası kendimi en iyi şekilde nasıl geliştirebilirim?

Eğitim süresince öğrendiğiniz içerik yazma tekniklerine bağlı kalarak bol bol yazma pratiği yapmanız sizi en hızlı geliştirecek yöntemdir. 
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!