AnasayfaBlogCV'nizde Sosyal Medya Etkisi
Özgeçmiş Bölümleri

CV'nizde Sosyal Medya Etkisi

28 Mayıs 2019
CV'nizde Sosyal Medya Etkisi

Son 10 yılda hızlı bir gelişme gösteren sosyal medya hayatımızın her alanında bizlerle beraber. Sosyal medya uzak mesafeleri yakınlaştırmak, dünya gündemini anlık olarak takip etmek ve güncel bilgi akışını sağlamak dışında bireyin fikir ve görüşlerini açıkça ifade edebildiği, çevresiyle ortak sosyal medya platformlarında hızlıca iletişime geçebildiği, farklı konular hakkında yorumlar yapabildiği ve kendini keşfedebildiği bir alan görevindedir.

CV Hazırlarken Sosyal Medya Önemli mi?

Günümüzde şirketler işe alım sürecini sosyal medya üzerinden yürütmeye başladı. Bu durumda da sosyal medya hesaplarınız sizin için önemli bir referans görevi üstleniyor. CV’nizde verdiğiniz bilgilerin teyidi insan kaynakları tarafından sosyal medya hesaplarınız üzerinden yapılıyor. Bu yüzden sizlerin de sosyal medya araçlarını etkin ve doğru bir şekilde kullanması kariyeriniz için büyük bir önem taşıyor.

Peki Sosyal Medyayı CV’miz İçin Nasıl Etkin Kullanırız?

İlk olarak tutarlı olmalısınız. Paylaştığınız fotoğraflar, kendiniz hakkında verdiğiniz bilgiler, arkadaş ilişkileriniz hatta attığınız twitler hepsi aynı doğrultuda ve taşkınlıktan uzak olmalıdır. Sosyal medya hesabınızı kendi alanınız ve ilgi alanlarınız doğrultusunda şekillendirmelisiniz. Oraya koyduğunuz her şeyin sizi yansıttığını unutmamalısınız. Siz burada kendi hikayenizi anlatmış olacaksınız.

Kariyeriniz İçin Yararlanabileceğiniz 6 Sosyal Medya Aracı

  • Linkedin: İş dünyasındaki kişilerin başka kişilerle tanışıp bilgi alışverişi yaptığı bir sosyal mecradır. Burada hesap açarak kendi alanınızdaki firma ve kişileri yakından takip edip etkileşime geçebilirsiniz.

  • Pinterest: Her türlü görselin paylaşıldığı bir pano mantığı ile kurulmuş platformdur. Burada kendi alanınız ve ilgi alanınız ile ilgili yapacağınız paylaşımlarla görsel bir CV niteliği taşıyabilir.

  • Bloglar: Kariyeriniz için blog yazarlığı oldukça faydalı olacaktır. Kendi alanınızda yazacağınız yazılar yetkinliğinizi göstermek için güzel bir fırsat olabilir. Ayrıca sektörün önde gelenlerinden bloğunuzda bahsedebilir, onlarla röportaj ya da söyleşiler yapıp vizyonunuzu genişletebilirsiniz.

  • Twitter: 280 karakterle düşüncelerinizi başka insanlarla paylaşabileceğiniz sosyal ağ. Burada sektörünüzle ilgili pek çok kişi ve kurumu takip edebilir ve özel listeler oluşturabilirsiniz. Kendi alanınızla ilgili hashtagleri takip edebilir ve bu hashtaglerde boy gösterebilirsiniz. Atacağınız akılcı kısa ve ilginç twitlerle insanların profilinize bakmasını sağlayabilir profesyonel bir çizgi oluşturabilirsiniz.

  • Instagram: Her türlü fotoğraf ve videonun paylaşılabildiği bir uygulama. İnstagram’ı genel kullanımı dışında kariyerinizi destekleyici bir unsur olarak kullanabilirsiniz. Doğru etiket kullanımı ve doğru paylaşımlarla kendi reklamınızı yapmak ve sıfırdan Instagram markası oluşturmak şirketlerin, insan kaynaklarının dikkatini kolayca çekebilmenizi sağlayacaktır.

  • Facebook: İnsanların başka insanlarla iletişim kurup bilgi paylaşımı yapabilecekleri bir sosyal ağ. Bu sosyal ağı sadece arkadaşlarınızı eklemek için değil iş dünyasındaki duayen isimleri takip etmek için, sektörle ilgili grup ve etkinliklere katılmak için de kullanabilirsiniz.

Bu sosyal medya araçlarının her birinin sizin aynı zamanda sosyal CV’niz olduğunu unutmamalı ve bu kişisel markalaşma sürecini dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Dil bilgisi kurallarına dikkat etmeli, yazılarınızda laubali bir üsluptan kaçınmalısınız. CV’nizde bulunmasını istemediğiniz bilgileri bu mecralarda paylaşmamalısınız. Sizinle bu araçlar vasıtasıyla iletişime geçmek isteyen insanların mesajlarını olabildiğince yanıtlamaya çalışmanız da lehinize olacaktır.

Sosyal medya paylaşımları ne kadar basit bir şey olarak gözükse de aslında o kadar kolay olmadığını bu yazının sonunda daha iyi anlamışsınızdır. Eğer bir işveren veya bağlantınız sizin hakkınızda bir bilgi almak istiyorsa öncelikle internet üzerinden araştırma yapacağı unutulmamalıdır. Bugün kim sosyal medyadan birilerini araştırmıyor ki? Bu yüzden sosyal medya paylaşımlarına dikkat etmeniz önemlidir. Sosyal medya hesaplarınızı, iş ve sosyal hayatınız yönünden doğru bir şekilde yönetmeniz sizin açınızdan oldukça etkili olacaktır. Başarılar!

Yazar: Ayşe Dila

cv hazırlama cv hazırlarken sosyal medya cv için sosyal medyanın önemi sosyal medya ve kişisel marka cvde kişisel marka
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır
CV - Özgeçmiş

Fark Yaratan CV Nasıl Hazırlanır?

16 Aralık 2014
CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

11 Aralık 2019
En Popüler CV Hazırlama Siteleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama Sitesi (En Popüler)

05 Şubat 2020