Close
Mobil Menu Bars

Sıfırdan Instagram Markası Oluşturmak

03 Mayıs 2019, 6950 defa okundu.
Sıfırdan Instagram Markası Oluşturmak
instagramda markalaşmak, kişisel markanızı oluşturma, instagram, sosyal medya, işletme hesabı, sosyal medya uzmanlığı

Gelişen ve her an değişen dünyada gerek işletmeler olarak gerekse kişisel olarak dijital dünyada yerimizi almak kaçınılmaz bir olgu olma yolunda ilerliyor. Bu dijital dünyalardan birisi de kullanıcı sayısı 1 milyarı geçen Instagram uygulaması. Instagram uygulamasında var olan işletmenizin marka bilinirliğini arttırma adına çalışmalar yapabilirsiniz veya kişisel markanızı oluşturarak ünlü bir sayfa haline gelip fikir önderi olabilirsiniz.

Instagram’da Marka Oluşturmanın Altın Kuralları Neler?

  • Dikkat Çekici Bir İsim

Instagram’da bir işletme için değil de kişisel bir sayfa açmak istiyorsanız güzel, dikkat çekici, kolay hatırlanabilen bir isimle giriş yapmanız daha avantajlı olur. Çünkü yapılan araştırmalara göre ismi daha çekici olan hesapların takipçi sayısının diğerlerine göre daha yüksek olduğu görülmüştür.

  • Instagram Biyografisi

Burada işletme ve kişisel markamızın bilgilerini, sloganlarını, vaatlerini çok iyi yansıtmamız,  insanları sayfamıza girdiğinde hemen çıkan değil, sayfada kalan takipçi hâline getirmemiz gerekir.

  • Öne Çıkanlar

Instagram sayfamızla markalaşabilmek için öne çıkanları iyi düzenlememiz gerekir. Eğer bir satış sayfası açtıysanız o bölüme hedef kitlenize uygun olanların sayfada kalmasını sağlayacak bilgiler ekleyebilirsiniz. Örneğin ayakkabı firması iseniz ayakkabı kullanımı ile bilgiler ekleyebilirsiniz; ayrıca müşteri memnuniyetleri ve özel ürünleri de bu bölümde yayında tutmak faydalı olacaktır. Öne çıkanların altında iletişim düğmeleri eklemek ve telefon, mail, adres gibi bilgilerinizin görünmesi insanların size olan güvenini artırır.

  • Keşfette Çıkmak

Kurduğumuz hesap yeni olduğundan takipçi edinmekte sıkıntı yaşayabiliriz. Burada Instagram dünyasındaki keşfet sayfalarından yararlanabiliriz. Burada keşfet sayfasına çıkabilmek için fotoğraflarınıza konum eklemeniz, yüklediğiniz fotoğrafla ilgili yorum kısmına en az üç etiket eklemeniz ve fotoğrafınızı paylaşırken daha ilgi çekici hale getirecek filtreleri kullanmanız etkili olacaktır. Bu şekilde organik olarak yorum, beğeni veya takipçi kazanabilir ve sayfanızın etkileşimini artırabilirsiniz. Beğenilerin artması da keşfet bölümüne düşme olasılığınızı artırır. Böylelikle daha fazla kişiye ulaşmış olursunuz. Instagram’da markalaşmak üzereyken yapabileceğiniz en tehlikeli şey ise takipçi ve beğeni satın almaktır. Böyle bir şey yaptığınızda sayfanız kısa sürede askıya alınacak veya kapatılacaktır.

  • Fenomenler

Fenomenler, Instagram dünyasında büyük bir etkiye sahip. Bu yüzden sayfanızın tanıtımı için kendi hedef kitlenize uygun bir fenomenle anlaşabilirsiniz. Onların çalışma şekli genelde ürün karşılığı olmaktadır. Onlara bir ürün gönderirsiniz onlar güzel sunum ve methiyelerle post veya story olarak paylaşım yaparlar. Fenomenler Instagram dünyasında fikir önderleri oldukları için markanıza olan güveni ve bilinirliğinizi artırmış olursunuz. Tavsiye edilirseniz takipçi kazanırsınız, buradaki önemli nokta hedef kitlenize uygun bir fenomen seçmektedir.

  • İşletme Hesabı Ne İşe Yarar?

Sayfanızı bir işletme hesabına geçirdiğinizde postlarınızın, storylerinizin istatistiki bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu da size neler paylaşmanız gerektiğine dair ipucu olur. Çünkü hedef kitlenizi tanımış olursunuz, nerelerde ne gibi değişiklikler yapmanız gerektiğini belirlersiniz. Ayrıca işletme hesabında reklamlar vererek sayfanızı geliştirebilirsiniz gerek markanızı gerek ürünlerinizi tüm Instagram kullanıcılarına tanıtabilirsiniz.

Günümüzde markalaşmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için sosyal medyada aktif bir şekilde yer almanız şart. Markanızın sosyal medyada bilinirliğini arttırmak ile ilgili daha detaylı bilgiler için Kobiler Dijitalleşiyor yazısını okuyun.Sosyal medyada bir marka hesabını profesyonel bir şekilde yönetebilmek için sürekli kendinizi geliştirmeli ve yeniliklerden haberdar olmalısınız. Sosyal medyada marka olmanın bilincine vardığınızda kitlenize doğru şekilde hitap edebilir, hedeflerinizi çok daha kısa sürede gerçekleştirirsiniz. Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi ile Instagram’da ve diğer sosyal medya uygulamalarında markalaşma yöntemlerini uzman eğitmenlerden alacağınız canlı dersler ile daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Yazar: Erdem Usakessoy

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!