AnasayfaBlogÖzgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri
Özgeçmiş Bölümleri

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri

02 Nisan 2018
Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri

Özgeçmişinizi yazmakta biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntıyı çoğu insan yaşar. Sonuçta bu belge olası işvereninizde iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacağı için sizde baskı oluşturur. Bu endişelerinize yardımcı olarak özgeçmiş yazma konusunda sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda belirtilmiştir.

Özgeçmişte eğitim geçmişi nereye yazılmalı?

Eğer lisans mezunuysanız, lise ile ilgili bilgileri vermenize gerek yoktur. Eğer yeni mezun olduysanız (en az üç yıl önce) ve lisans mezuniyetiniz başvurduğunuz pozisyonla alakalıysa, eğitim geçmişinizi özgeçmişinizin en üstüne yazmanızda fayda vardır. Eğitiminizi beş yıldan daha uzun süre önce tamamladıysanız ve eğitim aldığınız alanın dışında çalıştıysanız, ve şimdi mezun olduğunuz alanda çalışmak istiyorsanız, eğitim bilgilerinizi özgeçmişinizin en başında yer vermelisiniz.

Özgeçmiş uzunluğu ne olmalı?

Birçok kişi, bir özgeçmişin yalnızca bir sayfa uzunluğunda olması gerektiğine inanır. Bu birçok durumda doğru olduğu halde, özgeçmişin daha uzun olması gereken durumlar da vardır. Bazı işverenler, yalnızca geçmişiniz hakkında bir anlık görüntü görmek isterken bazıları da daha fazla bilgi edinmek isteyecektir. Bu durumda işverene ve başvurduğunuz pozisyona uygun olarak özgeçmiş hazırlamak gereklidir.

Özgeçmişte kişisel bilgiler nasıl yazılmalı?

Başvurduğunuz iş ne olursa olsun, özgeçmişinize kilonuzu, boyunuzu, yaşınızı, medeni durumunuzu ya da dini inanışınızı dahil etmeyin. İçinizden geçeni duydum! Gerçekten kilosunu ve boyunu yazanı gördüm. Üstelik güvenlik görevlisi başvurusu da değildi. Özgeçmiş, yalnızca kariyerinizle ilgili başarılarınızın gösterildiği profesyonel bir belgedir.

Önceki iş yerinden aldığım maaşı yazmalı mıyım?

Bazı şirketler özgeçmişiniz ve ön yazınız ile beraber bir en son çalıştığınız yerde aldığınız maaşı yazmanızı talep edebilir. Özgeçmiş ekinde olmasa bile zaten iş görüşmesine çağrıldığında önünüze konulacak formda bu soru yer alıyor. Hatta kariyer sitelerinde başvuru yaparken bile bu soruyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, maaş geçmişini özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.

Kısa süre işler özgeçmişe eklenir mi?

Arada bir sizin kaderinizde olmayan bir işe denk gelebilirsiniz. Bir işe başlarsınız ve yakın zamanda sizin için doğru iş olmadığını keşfedersiniz. Devam etmektense bırakmaya karar verirsiniz ve bırakırsınız. Eğer böyle bir işi özgeçmişinize eklemeye karar verirseniz, kısa süreli çalışma bazı sorulara sebep olabilir. Buna ek olarak da özgeçmişinizde asla yalan söylememelisiniz.

Sektörel özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Sektörünüze özel bir özgeçmiş yazmanıza gerek yok. Bunun yerine, çalışmak istediğiniz sektör bilgilerinizi ve işinizde ihtiyaç duyacağınız becerileri vurgulayan bir özgeçmiş üzerinde yoğunlaşın. Sektörle ilgili aşinalık oluşturmak için bazı sektöre uygun kelimeler kullanın, ancak çok da abartmayın.

Çoğu kişinin özgeçmişinde yaptığı en büyük hata nedir?

İş başvurusu yapanların özgeçmiş hazırlarken yaptıkları en büyük hata, dilbilgisi veya yazım hataları içeren bir özgeçmiş göndermektir. Özgeçmişinizi defalarca tekrar tekrar yazmayı unutmayın. Başkasının da göz atmasını sağlayın. Göndermeden önce bir günlüğüne kenara koyun. Tekrar elinize alın ve bir kez daha göz atın. Muhtemelen bazı yeni hatalar bulacaksınız.

Özgeçmişimi nasıl ön plana çıkarabilirim?

Özgeçmişimin öne çıkması için değişik bir format ya da renkli kağıt kullanabilir miyim?

Geleneksel formatların dışında olan bir özgeçmiş yalnızca özel durumlarda kullanılır. Ayrıca iş arayan kişi bu konuda rahat hissediyorsa kullanılmalıdır. Sanatta ve tasarımda, reklamcılığın bazı konularında, bilgisayar oyun endüstrisinde veya benzeri alanlarda iş arıyorsanız ilgi çekici bir özgeçmiş kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sürekli özgeçmiş hazırlamaktan yoruldum.

Özgeçmişinizi güncel tutun. Hala çalışıyor olsanız ve iş kovalama peşinde olmasanız bile, yeni becerilerinizi özgeçmişinize ekleyin. Özel bir projede çalışırsanız, onu da ekleyin.

Özgeçmiş Hazırlama Eğitimine Katılın

Bu yapacağınız en önemli adım olabilir. Özgeçmiş hazırlama eğitimi yukarıda yazdıklarımın tamamını uygulamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki bağlantıdan özgeçmiş hazırlama eğitimine başvuru yapabilirsiniz.

özgeçmiş nasıl yazılır özgeçmiş nasıl hazırlanır özgeçmiş hazırlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

16 Mart 2018
Özgeçmiş Kaç Sayfa Olmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Kaç Sayfa Olmalı?

20 Eylül 2018
Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

23 Ağustos 2017
Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

12 Eylül 2019