Close
Mobil Menu Bars

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

06 Nisan 2018, 4727 defa okundu.
Özgeçmiş Nasıl Yazılır?
Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Özgeçmişinizi yazmakta biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntıyı çoğu insan yaşar. Sonuçta bu belge olası işvereninizde iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacağı için sizde baskı oluşturur. Bu endişelerinize yardımcı olarak özgeçmiş yazma konusunda sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda belirtilmiştir.

Özgeçmişte eğitim geçmişi nereye yazılmalı?

Eğer lisans mezunuysanız, lise ile ilgili bilgileri vermenize gerek yoktur.  Eğer yeni mezun olduysanız (en az üç yıl önce) ve lisans mezuniyetiniz başvurduğunuz pozisyonla alakalıysa, eğitim geçmişinizi özgeçmişinizin en üstüne yazmanızda fayda vardır. Eğitiminizi beş yıldan daha uzun süre önce tamamladıysanız ve eğitim aldığınız alanın dışında çalıştıysanız, ve şimdi mezun olduğunuz alanda çalışmak istiyorsanız, eğitim bilgilerinizi özgeçmişinizin en başında yer vermelisiniz.

Özgeçmiş uzunluğu ne olmalı?

Birçok kişi, bir özgeçmişin yalnızca bir sayfa uzunluğunda olması gerektiğine inanır. Bu birçok durumda doğru olduğu halde, özgeçmişin daha uzun olması gereken durumlar da vardır. Bazı işverenler, yalnızca geçmişiniz hakkında bir anlık görüntü görmek isterken bazıları da daha fazla bilgi edinmek isteyecektir. Bu durumda işverene ve başvurduğunuz pozisyona uygun olarak özgeçmiş hazırlamak gereklidir.

Özgeçmişte kişisel bilgiler nasıl yazılmalı?

Başvurduğunuz iş ne olursa olsun, özgeçmişinize kilonuzu, boyunuzu, yaşınızı, medeni durumunuzu ya da dini inanışınızı dahil etmeyin. İçinizden geçeni duydum! Gerçekten kilosunu ve boyunu yazanı gördüm. Üstelik güvenlik görevlisi başvurusu da değildi. Özgeçmiş, yalnızca kariyerinizle ilgili başarılarınızın gösterildiği profesyonel bir belgedir.

Önceki iş yerinden aldığım maaşı yazmalı mıyım?

Bazı şirketler özgeçmişiniz ve ön yazınız ile beraber bir en son çalıştığınız yerde aldığınız maaşı yazmanızı talep edebilir. Özgeçmiş ekinde olmasa bile zaten iş görüşmesine çağrıldığında önünüze konulacak formda bu soru yer alıyor. Hatta kariyer sitelerinde başvuru yaparken bile bu soruyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, maaş geçmişini özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.

Kısa süre işler özgeçmişe eklenir mi?

Arada bir sizin kaderinizde olmayan bir işe denk gelebilirsiniz. Bir işe başlarsınız ve yakın zamanda sizin için doğru iş olmadığını keşfedersiniz. Devam etmektense bırakmaya karar verirsiniz ve bırakırsınız. Eğer böyle bir işi özgeçmişinize eklemeye karar verirseniz, kısa süreli çalışma bazı sorulara sebep olabilir. Buna ek olarak da özgeçmişinizde asla yalan söylememelisiniz.

Sektörel özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Sektörünüze özel bir özgeçmiş yazmanıza gerek yok. Bunun yerine, çalışmak istediğiniz sektör bilgilerinizi ve işinizde ihtiyaç duyacağınız becerileri vurgulayan bir özgeçmiş üzerinde yoğunlaşın. Sektörle ilgili aşinalık oluşturmak için bazı sektöre uygun kelimeler kullanın, ancak çok da abartmayın.

Çoğu kişinin özgeçmişinde yaptığı en büyük hata nedir?

İş başvurusu yapanların özgeçmiş hazırlarken yaptıkları en büyük hata, dilbilgisi veya yazım hataları içeren bir özgeçmiş göndermektir. Özgeçmişinizi defalarca tekrar tekrar yazmayı unutmayın. Başkasının da göz atmasını sağlayın. Göndermeden önce bir günlüğüne kenara koyun. Tekrar elinize alın ve bir kez daha göz atın. Muhtemelen bazı yeni hatalar bulacaksınız.

Özgeçmişimi nasıl ön plana çıkarabilirim?

Özgeçmişimin öne çıkması için değişik bir format ya da renkli kağıt kullanabilir miyim?

Geleneksel formatların dışında olan bir özgeçmiş yalnızca özel durumlarda kullanılır. Ayrıca iş arayan kişi bu konuda rahat hissediyorsa kullanılmalıdır. Sanatta ve tasarımda, reklamcılığın bazı konularında, bilgisayar oyun endüstrisinde veya benzeri alanlarda iş arıyorsanız ilgi çekici bir özgeçmiş kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sürekli özgeçmiş hazırlamaktan yoruldum.

Özgeçmişinizi güncel tutun. Hala çalışıyor olsanız ve iş kovalama peşinde olmasanız bile, yeni becerilerinizi özgeçmişinize ekleyin. Özel bir projede çalışırsanız, onu da ekleyin.

Özgeçmiş Hazırlama Eğitimine Katılın

Bu yapacağınız en önemli adım olabilir. Özgeçmiş hazırlama eğitimi yukarıda yazdıklarımın tamamını uygulamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki bağlantıdan özgeçmiş hazırlama eğitimine başvuru yapabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Eda Dikmen
16 Nisan 2018
5.0

İstanbul İşletme Enstitüsü eğitimini şiddetle tavsiye ederim. Zamanı kısıtlı olup kendini geliştirmek isteyen herkes için biçilmiş kaftan verilen eğitimler, hem de hiç bir ücret talep etmeden. Eğitimin sonunda çok faydasını göreceğinizden kuşkum yok. Sonsuz teşekkürler..