AnasayfaBlogKişisel İmaj Ve Marka Olma
Kişisel Markalaşma

Kişisel İmaj Ve Marka Olma

11 Temmuz 2019
Kişisel İmaj Ve Marka Olma

Marka bir duruştur. Nerede görseniz veya duysanız kendisini tanımanızı sağlayacak logo, renk, yazı karakteri ve üslup gibi çeşitli stratejik unsurlar barındıran bir duruş. Bu duruş bir markanın hikayesini anlatır. İçinde bir markalaşma yolculuğu barındırır. Ne çeşit bir ürün, hizmet veya bilgi içerdiğinin haberini verir. 

Markalaşma Süreci

Kişisel imaj sizin olmadığınız bir toplulukta adınız geçtiği zaman sizin hakkınızda ne konuşulduğudur. Ulaşmak istediğiniz toplulukların kapısını açacak olan eşsiz kimliğiniz ve kişisel markanızdır. Yalnızca ürünlerin ve hizmetlerin değil bireylerin de hedef kitleleri için geliştirmesi gereken bir kişisel imaj vardır. 

Bilgi, deneyim ve uzmanlığınızın yanında duruş ve giyim tarzınız da kişisel imajınızı belirler. Benzer şekilde kişisel markalaşma süreci de bir kişinin kim olduğunu anlatan duruşudur. Kişisel markalaşma süreci ve imaj güçlü ve kaliteli olduğunda başarılı marka stratejileri ortaya çıkar.

Kim Olduğunuzu Anlatın

Hakkınızda en güçlü hikayeleri ancak yaptıklarınız anlatabilir. O nedenle sizi tanımayan insanlara kim olduğunuzu ve sizi başkalarından ayıran özelliklerinizin ne olduğunu anlatan bir hikayeniz olsun. Kendinizi öne çıkarın. Sizi siz yapan değerli özellikleriniz ile özgün ve duruşunuzda tutarlı olun. Kendiniz olun. Olduğunuz kişiyi dışarıya en güzel şekilde anlatın. Kişisel markanızın tanıtımı için görünür ve istikrarlı olun. Kişisel marka algı yönetimi kapsamında belirlediğiniz hedef kitleye neler yaptığınızı bunları nasıl yaptığınızı ve onlara nasıl fayda sağlayacağınızı anlatın. 

Sosyal Medya Ve Teknolojinin Gücü

Teknoloji patenlerle kayarak ilerliyor. Dünya her geçen gün biraz daha küçülüyor. Hal böyle olunca bundan yararlanmak lazım. Teknolojinin gücünün farkında olmak ve bu güçten en üst düzeyde faydalanmak kişisel marka stratejileri içinde önemli bir yere sahip. Hedef aldığınız kitlelere erişebileceğiniz dijital mecralarda istikrarlı olarak görünür olmanız bugün gerçek hayattaki temaslardan çok daha hızlı ve kolay bir şekilde sesinizi duyurmanızı sağlayacaktır. 

Burada ilk adım ulaşılabilir olmak. Hem aranınca ulaşılabilir olmalısınız hem de kim olduğunuzu dürüst ve şeffaf olarak anlatmalısınız. Kim olduğunuzu anlatmayı başkalarına bırakmayın ve kendiniz anlatın. Amacınıza hizmet eden sosyal mecralarda yer alın. Tüm sosyal platformlarda aktif olmanız ve düzenli olarak özgün içerik paylaşmanız çok önemli. Bu içerikler sizin rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacak. Örneğin son yıllarda popüler hale gelen instagram ile markanızı yaratın.

Sosyal medya çok güçlü ve gerekli ancak yeterli değil. Kendi hikayenizi anlatmaya tek sayfalık bir hakkımda sayfası ile başlayabilirsiniz. Bu amaç ile hazırlanmış platformlar üzerinden bir profil oluşturabilir sahip olduğunuz sosyal medya hesaplarınızı bu profile bağlayabilirsiniz. Bu hikayenizin gücüne güç katacaktır. Daha güçlü bir kişisel imaj oluşturmak için bir internet sayfası oluşturabilir ve iletişim bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.

Kişisel Markalaşma Stratejisi

Dijital olarak görünür olmak önemli ancak sadece görünür olmak yetmez. Mutlak suretle kişisel markalaşma stratejiniz ile uyumlu olmalısınız. Üslubunuz tüm mecralarda aynı olmalı hatta farklı mecralarda kullandığınız profil fotoğrafınız bile aynı olmalı. Tüm çalışmalarınızın ve paylaşımlarınızın kişisel itibarınıza katma değer sağlayacak düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Strateji için bir iş planı, hedef oluşturma, oluşturulan hedefler için takvim belirleme ve hareket planı oluşturmak gerekli. 

Tabii her şey dijital düzlemde gerçekleşmiyor. Bir toplulukta tanıştığınız insanların size daha sonra da kolayca ulaşmalarını sağlamak önemli. Burada devreye kartvizit giriyor. Ancak hem doğayı korumak hem de çarpıcı bir sunum ile akıllarda daha iyi yer etmek için dijital kartvizit kullanmak da mümkün. Kartvizit bastırmak yerine bu sayfanızın adresine giden bir karekod oluşturabilir ve toplantılarda bu karekodu dijital olarak paylaşabilirsiniz. 

Kişisel imaj ve markalaşma sürecinizde ne anlattığınız kadar onu nasıl sunduğunuz da çok önemlidir. İstanbul İşletme Enstitüsü’nün vermiş olduğu ücretsiz online eğitimler kapsamında yer alan Kişisel ve Mesleki İmaj Eğitimi size bu konuda çok fayda sağlar.

Marka Nedir?

Marka bir duruştur. Nerede görseniz veya duysanız kendisini tanımanızı sağlayacak logo, renk, yazı karakteri ve üslup gibi çeşitli stratejik unsurlar barındıran bir duruş. 

Markalaşma Süreci Neden Önemli?

Kişisel markalaşma süreci de bir kişinin kim olduğunu anlatan duruşudur. Kişisel markalaşma süreci ve imaj güçlü ve kaliteli olduğunda başarılı marka stratejileri ortaya çıkar.

Kişisel Markalaşma Stratejisi Nedir?

Üslubunuz tüm mecralarda aynı olmalı hatta farklı mecralarda kullandığınız profil fotoğrafınız bile aynı olmalı. Tüm çalışmalarınızın ve paylaşımlarınızın kişisel itibarınıza katma değer sağlayacak düzeyde olduğundan emin olmalısınız.

Yazar: Selen Urundul

kişisel imaj kişisel markalaşma markalaşma imaj marka stratejileri teknoloji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.