AnasayfaBlogBaşarılı Olmak Öğrenilir mi?
Başarı

Başarılı Olmak Öğrenilir mi?

03 Ekim 2019
Başarılı Olmak

Başarı nedir? Başarılı insan kime denir? Başarı bir seçim midir? Bu soruların cevabını vermeden önce kısa bir süreliğine düşünmenizi istiyorum. Size göre başarı nedir? Bana göre başarı şartlar ne olursa olsun içinde bulunduğum durumdan yeni şeyler öğrenebilmektir. Zorlukların ardındaki kolaylıkları görebilmektir. Başarısızlıklarımdan dahi başarılar meydana getirebilmek ve huzurlu hissedebilmektir.

Başarı, her gece başımızı yastığımıza koyduğumuzda huzurla uyuyabilmektir.” -Paulo Coelho

Başarı, göreceli bir kavramdır. Tanımlaması herkesin bakış açısına göre farklılık gösterir. Ancak başarıya giden yollarda bazı ortak noktalar vardır. Bu noktalar öğrenilebilir, geliştirilebilir. Hayatımızda ne kadar uygulayabilirsek de başarıya o kadar fazla yaklaşırız.

Başarılı Olmak, Peki Nasıl?

Başarılı olmak bir strateji değil, samimiyet sorunudur. Kendinizle yüzleşin, gerçekten başarılı olmak istiyor musunuz? Başarıyı yüzde kaç şiddetinde istiyorsunuz? Başarıyı seçtiğiniz için nelerden vazgeçebilirsiniz?” -Mümin Sekman

Hepimiz başarılı olmak istiyoruz ancak çoğumuz bunun nasıl olacağı konusunda fikir sahibi değiliz. Ya da bildiğimiz şeyleri uygulamada istediğimiz performansı sergileyemiyoruz. Başarılı olmaktan daha önemli bir şey varsa o da başarılı olmayı ne kadar istediğimizdir. Çünkü inandığınız bir şey için elinizden geleni yaptığınızda, başarmak için mutlaka bir yol bulursunuz.

Düşüncelerin Gücü Ne?

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.”  -Mahatma Gandhi

Düşüncelerin Gücünü Göz Ardı Etmeyin

Düşünceleriniz, tahmin ettiğinizden çok daha etkili. Beyninizde kurduğunuz şeylerin hayatınızda tezahür etmesi tesadüf değildir. Beyninize hangi mesajı gönderir ya da kodlarsanız o gerçeği yaşadığınızı fark edersiniz. Bu yüzden sizin için başarı ne ifade ediyorsa, o şekilde kendinizi ve beyninizi motive edin. Sonuçları sizi şaşırtacak :)

Hedef Belirleyin

Hepimizin hayatta hayalleri ve istekleri vardır. Sizi bu isteklere götürmeye yardımcı olacak bir hedefiniz olsun. Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için çaba göstermelisiniz. Çünkü hedeflerimiz doğrultusunda planlı ve istikrarlı çalışmak başarıyı doğuran en önemli unsurlardandır.

Duyarlı ve Hoşgörülü Olun

Çevremizde ve dünyada her gün sayısız olay gerçekleşir. Bazı olaylar tatsız sonuçlar doğurabilir. Ya da bazen her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Böyle durumlarda bir an için nefes almak, soluklanmak ve anlayışla, sabırla yola devam etmek gerekir. En başta kendimize sonra da insanlara karşı anlayışlı olmalıyız. Ancak bu şekilde iç dünyamızda huzurlu, dingin ve başarıya daha iyi odaklanmış bir zihne sahip olabiliriz.

Değişime ve Gelişime Açık Olun

Nasıl ki dünkü sen ile bugünkü sen aynı kişi değilseniz, yarınki sen de bugünkünden farklı olacaktır. Peki bu ne ifade ediyor? Hayatta hiçbir şey durduğu yerde olduğu gibi durmaz. Sonbahar geldiğinde nasıl ki ağaçlar aynı kalmıyor, yapraklarını döküyorsa, siz de yeni şeyler öğrendikçe değişiyorsunuz. Bir şeyler öğrenmeyi ve kendinizi geliştirmeyi bir an olsun bırakmayın. Gerekirse rol modeller de edinebilir, başarılı davranış kalıplarından ilham alabilirsiniz.

Kendini Eğitmek Neden Önemli?

Dersleriniz ne kadar yoğun olursa olsun, mesai saatleriniz sizi ne kadar yoruyorsa yorsun bulduğunuz her fırsatta kendinize yatırım yapın. Çünkü ancak sınırlarınızı zorladığınız ve fark yarattığınız ölçüde başarıya ulaşabilirsiniz.

Yeni şeyler öğrenin. Bu sizin vizyonunuzu geliştirirken size daha başarılı, daha mutlu bir hayat sunacaktır. Kendine değer veren her bireyin yaptığı gibi kişisel gelişiminize odaklanmayı ihmal etmeyin. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler bu konuda size destek olacaktır. 

Unutmayın, eğitim bir ömür boyu sürer.

başarılı olmak başarının şifresi başarılı olmak öğrenilir mi
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.