AnasayfaBlogBaşarılı İnsanları Farklı Kılan 10 Özellik
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanları Farklı Kılan 10 Özellik

13 Mayıs 2019
Başarılı İnsanları Farklı Kılan 10 Özellik

Bazıları için Kafdağı'nın ardında bazıları içinse bir tüy kadar yakın görünür başarı. Hepimiz gıptayla bakarız başarılı insanlar gördüğümüzde. Aslında başarı dediğimiz şey bir yapma durumundan ziyade olma durumudur. Hayatta başarıyı yakalamış insanlar aşağıda sıralayacağımız 10 özellik ile diğerlerinden ayrılır.

Plan Yaparlar

Başarılı insanlar gelişmiş bir planlama ve organizasyon yeteneğine sahiptir. Kendilerine her zaman kesin ve ölçülebilir hedefler koyarlar. Amaç tanımlama bu tip insanların en büyük özelliğidir.

Rahatlamaya Çalışırlar

Hepimize en stresli anlarımızda defalarca söylenmiştir: Rahatla ve nefes al! Başarılı insanlar her durumda sakinliklerini korur. Kendilerini başarıya götürecek ilk adımın derin bir nefes ve soğukkanlı bir tutumdan geçtiğini asla unutmazlar. Tanınan birçok başarılı insanın meditasyon yaptığı bilinmektedir.

Harekete Geçerler

Başarılı insanlar koydukları hedefler doğrultusunda harekete geçerler. Birçok kişi için konfor alanının dışına çıkmak korkutucu bir tecrübedir. Oysa ki başarı, gerektiğinde başarısızlığı da göze alarak amaçları doğrultusunda vakit kaybetmeden yola çıkanlara göz kırpar.

Kişisel Bakım

Sağlıklı bir zihin için sağlıklı bir beden gerekir. Kendini fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi hissetmek başarılı insanlar için oldukça önemlidir. İşte bunun için günlük rutinlerinde daima uyguladıkları sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı mevcuttur.

Pozitif Yaklaşım

Hayata ve olaylara karşı pozitif bir yaklaşım söz konusu olduğunda başarılı insanlar her zaman başroldedir. Çünkü başarılı olmak için pozitif olmak ve motivasyon çok önemlidir. Bu yüzden öncelikle motivasyonun önemi ve kaynakları ile ilgili araştırma yapın.Tarihte başarılı olmuş insanların yaşamlarını incelediğimizde her birinin başarısızlıklar ve engeller karşısında yılmadan devam ettiğini, böylelikle hak ettikleri başarıya ulaştıklarını görürüz.

Takım Çalışması

Bilgi paylaşıldıkça büyür prensibinden yola çıkan başarılı insanlar, asla soru sormaktan çekinmez. Takım çalışmasıyla birlikte ortaya çıkan sinerji, muhteşem eserlerin ortaya çıkmasına olanak sağlar. 

Tutumluluk

Parayı yönetme söz konusu olduğunda başarılı insanlar bu alanda da yetenekleriyle ön plana çıkarlar. Finansal başarıda kazanmak kadar kazandığını akıllıca harcamak ve tasarrufa gitmek de önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktaysa ihtiyaç ile arzu arasındaki farkı iyi gözlemlemektir.

Sabahları Erken Kalkarlar

Erken kalkan yol alır, atasözünün de anlattığı gibi başarılı insanlar güne her zaman diğerlerinden önce başlarlar. Erken kalkmanın bir avantajı da günü organize etmek ve nefeslenmek için kendimize zaman tanımaktır. Böylelikle telaşlı bir koşuşturmadan ziyade günümüze daha sakin ve daha huzurlu başlamış oluruz.

Paylaşırlar

Başarılı ve güçlü insanlar maddi ve manevi olarak paylaşmayı sever. Aksi takdirde güçlü olmanın ne anlamı kalırdı ki? Alan el kadar veren el de olmayı bilmek aynı zamanda erdemli bir insan olabilmenin de önemli kıstaslarından biridir. 

Çok Okurlar

Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı çok bilir, sorusunun cevabı her zaman net olmasa da başarılı insanlar daima geniş bir kütüphaneye sahiptir. Spor, bilim, sanat ve edebiyat gibi çeşitli alanlarda başarılı olmuş çok sayıda insan kendileriyle yapılan röportajlarda günlerinin belli bir kısmını mutlaka kitap okumaya ayırdıklarını anlatmışlardır. 

Yukarıda maddeler halinde anlattıklarımız başarılı insanların ayırt edici özelliklerinden sadece 10 tanesiydi. Liste daha da uzatılabilir. Tüm bunlar gösteriyor ki başarılı olmak sadece belli insanlara özgü bir durum ya da insanüstü bir beceri değildir. Öyleyse siz de bu yıl başarılı olmak için bunları yapın. Başarılı olmak; istemek, planlamak ve bir disiplin içerisinde harekete geçmeyi içine alan öğrenilmiş bir alışkanlıklar toplamıdır. Tüm bunları göz önüne aldığımızda başarının da bir bilimi vardır diyebiliriz. Başarılı insanlar da edindikleri alışkanlıklarla bu bilimde uzmanlaşmış kişilerdir. 

Yazar: Emine Arıkan

başarılı insanlar başarı planlama ve organizasyon motivasyon parayı yönetme başarılı ve güçlü insanlar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlardan Tavsiyeler

14 Mayıs 2019
Başarılı İnsanlar ve Stratejileri
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlar ve Stratejileri

19 Mart 2019
Bizler Başarılı İnsanlar Mıyız?
Başarılı İnsanlar

Bizler Başarılı İnsanlar Mıyız?

24 Haziran 2019
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
14089
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
12080
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
18669