Close
Mobil Menu Bars

Başarılı İnsan Kimdir?

24 Şubat 2019, 1688 defa okundu.
Başarılı İnsan Kimdir?
Başarılı İnsan Kimdir?

Başarılı insan hedeflerinden vazgeçmeyen, başarısız olmaktan asla korkmayan, karşılaştığı her probleme çözüm odaklı yaklaşan ve sonuca kolay ve kısa sürede ulaşılmayacağını bilen insandır. Başarı ise hayatımızdaki en göreceli kavramlardan biridir. Kime göre veya neye göre olduğu konusunda kesin bir yargıya varmamız imkânsızdır. 

İş hayatında yer alan başarı kavramı ise, kimimize göre işe girmek, kimimize göre ise zor bir projeyi tamamlayarak terfiler almaktır. Çevre marketler ile rekabet edebilen mahalle bakkalının yok olmadan sektörde tutunması da Jaguar markasını satın alan Hintli Tata Motors'un büyümesi de başarı hikâyesidir.  Bu başarı hikâyelerinin kahramanı olmak ise tahmin edildiği kadar zor değildir. 

Başarılı İnsan Olmak

Başarılı insan olmak bitmeyecek olan bir yol iken, başarısız insan olmak basit bir vazgeçiştir. İnsan, nefes almaya başladığı ilk andan son ana kadar belirlediği hedeflere koşar adım ilerlemek ister. Hayatının her evresinde başarıya ulaşmak için yoğun çaba sarf eder. Okulda, evde, iş hayatında… 

Ama insan bazı zamanlarda koşmayı bırakın durmak zorunda kalabilir veya koşarken tökezleyebilir. Bu dönemler ile karşı karşıya kaldığında ise ya tekrar koşmak için daha güçlü kalkar ya da koşmaktan vazgeçer. Hayatın olağan sürecinde her birimizin karşılaştığı bu dönemler kırılma noktalarımızdır. Nefessiz kaldığımızı hissettiğimiz bu zamanların geçici olduğunu unutmadan yoluna devam eden insan bu süreçte kazanır ve başarılı insan olur. Unutan insan ise başarısız insan olmaya buradan sonra başlar ve olduğu yerde kalmaya mahkûm olur.

Başarısız İnsanlar Ne Yaparlar?

Başarı kavramına ulaşmak isteyen başarılı insan bu dönemlerde hedeflerinden vazgeçip pes eder ise başarısız insan olarak karşımıza çıkar. Başarısız insanlar genel olarak cesaretsiz ve korkak olmalarının yanı sıra, karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek yerine olan sorunları da büyütürler. Hatta bunlar ile kalmaz başarılı insanları kötülemeleri ve bu kişilerde kusur aramaları da en bilinen özellikleridir. 

Başarısız insan olmak en basit en emeksiz yoldur. Ve bilinmesi gerekir ki hiçbir yol düz değildir. Başarılı insanların hiçbiri bir sabah bu sıfat ile uyanmamıştır. Yürümeyi öğrenen bir bebek birçok kere düşer ve çoğunda ağlar. Ama her seferinde korkmadan cesurca kalkar ve tekrar tekrar tekrar deneyerek yürür, bir gün ise koşar.  

Başarılı İnsanların Hedefleri

Başarılı insan olmanın birden fazla faktörü söz konusudur. Fakat başarılı insan olmanın en önemli faktörü gerçekleştirilebilir bir hedef belirlemek ve bu hedeften hiçbir koşulda vazgeçmeden ilerlemek olarak karşımıza çıkar. Her insan, bazen iş hayatında bazen ise özel hayatında sorunlar ve problemler içinde kendini bulur. 

Kişi karşılaştığı zorluklarda hedefinden vazgeçmeyerek çabaladığında belirlediği noktaya muhakkak kavuşur.  Bunun en güzel örneği ise Edison değil midir? Yanlış kararlar alıp yanlış adımlar atabilir ve olmamız gereken noktadan uzaklaştığımız düşüncesine kapıldığımız dönemlerde söz konusudur. Fakat bu tamimiyle yanlış bir düşüncedir. 

Başarılı insanların hiçbirisi hedeflerine hata yapmadan ulaşmamıştır.  Yanlışlardan edinilen tecrübeler kişiyi başarılı insan yapar. A planının eksik veya yanlış olduğunu fark ederek B planına bazen C D E planına ihtiyaç duyabilir ve kazandığımız tecrübeler ile başarılı insan olma noktasına ulaşabiliriz. Birçok başarılı insanın hayat hikayesinde asla vazgeçmediklerini ve belirledikleri hedeflere ulaşana kadar yapılan her hatayı tecrübe olarak gördüklerini sonuç odaklı yaklaşımları ile bugüne geldiklerini görürüz. 

Yazar: Sinem Özdemir
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!