Published on: 24 Aralık 2018 Burcu Topcu Ekelik 0 Yorum
Okuma Sayısı : 491

'Hayat; 0'dan başlayıp 1'e uzanan bir yolculuk.' Evet hiç'likten gelip çokluğu seçiyoruz tabiatımız gereği. Her şeyi öğreniyoruz, her şeye merak duyuyoruz. Zaman zaman çabuk olsun istiyoruz bir şeyler. Dönüp bakmıyoruz ilk adımlarımızı nasıl da zor attığımıza. Kaç defa düştüğümüze ve kaç defa deneme yaptığımıza. 

Zaman geçtikçe kendimizi kaptırıyoruz zamanın hızına. Sonrası ne oluyor peki? Adanmış hayatlar...

Şimdi size 2 dakika; düşünün bakalım bu yazıyı okumaya başlamadan önce ne düşünüyordunuz? Hangi sorunları, ödemeleri, hayatın akışına kapılıp gittiğimiz hangi stresli dakikaları? Evet süremiz bitti ise şöyle derin bir nefes alalım ve okumaya devam edelim. 

Zaman; kimine göre çok çabuk geçen, kimine göre geçmek bilmeyen, kimseyi memnun etmeyen soyut gibi görünen ama somut bir kavram. Somut çünkü anını yaşarsan ve an'da kalırsan içinde sana öğretecek çok şeyi var. Hazineye ulaşacağın yol haritası gizli onda. İşaretleri oku ve hazineni bul. 

kendine koçluk yapmak, koçluk, coaching

Bu yol haritasını görmenin vakti gelmedi mi? Eğer cevabınız evet ise, ilk ipucunu buldunuz demektir. 

kendine koçluk yapmak

Kendini Tanı

Ben kimim? Ne istiyorum? Neden istiyorum? Nasıl yapabilirim? Bu soruları soralım kendimize, kimiz, ne istiyoruz, neden istiyoruz, nasıl yapabiliriz? Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Önce kendimizi tanımakla başlayalım işe. Nasıl mı? Tabii ki SWOT Analizi. Bu analizi bir sorunla karşılaştığınızda da yapabileceğinizi biliyorsunuz değil mi? Adı üstünde analiz, iyisini, kötüsünü, alternatifini göz önüne getireceğin kapsamlı bir yorumlama ve çözüm kaynağı.

kendini tanı

Araştır

Kendimiz ile tanıştık isek; ikinci aşamaya geçebiliriz. Ne istediğimizi biliyoruz, nasıl yapacağımızı bulmaya gelmiştir o zaman sıra. Nasıl yaparız? Buradaki ana konu bulunduğun durumdan yakınmak değil, çözüm bulmaktır. Çözüm de aslında kendini tanımakla gelir. 

harekete geç, kendine koçluk yap

Harekete Geç 

Çözümü bulmuş olmamız hazine sandığımızın anahtarına yaklaştırır bizi. Anahtarı bulmamıza ve bize sunulan güzellikleri görmemize az bir zaman kalmıştır. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta, yarışın en sonu en zor olan yeridir. Harekete geçmek demek, düşmek, ayağa kalkmak, bazen yeniden düşmek ve yeniden denemek demektir. Bir nevi hayatın tekamülü. Güneş her sabah başka umutlarla doğar, ısıtır evreni, bizi, kalplerimizi. Akşam olunca yerini ay alır, simsiyah bir karanlıkta bir nokta ama aydınlatır yine de güneş kadar olmasa da. Sonra güneş gelir ve yine yeniden doğar, yeniden umut getirir, yeniden ısıtır bizi. 

Ne kadar zor olsa da yapacaklarımız, yolun sonunda bizi bekleyen hep güzel şeyler olur. Denemekten vazgeçmeyelim, anahtarı buluncaya kadar ve o kapıyı açıp girinceye kadar. Orada hep güzel şeyler bizi bekliyor olacak. Anahtar bize An'ın enerjisini ve mutluluğunu, sevgisini ve yaşama azmini, başarma duygusunu ve daha bir çok değerli hazinelerin olduğu sandığı açmamızı sağlayacak. 

  • kişisel gelişim ,
  • Değişim Yönetimi ,
  • eğitim ,
  • sertifika ,
  • swot analizi
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi - İşletme/Lisans eğitimi almıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi - Satış Yönetimi/Ön Lisans alanında eğitimini tamamlamıştır.

Devamı